Історія справи
Постанова ВГСУ від 22.04.2014 року у справі №918/1057/13
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 квітня 2014 року Справа № 918/1057/13 Вищий господарський суд України в складі колегії
суддів:Грейц К.В. - головуючого (доповідача), Бакуліної С.В., Полянського А.Г.,розглянувши матеріали касаційної скаргиРівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал"на постановувід 04.03.2014Рівненського апеляційного господарського судуу справі Господарського суду Рівненської області № 918/1057/13 за позовомРівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал"доКвасилівської селищної ради Рівненського районупроврегулювання розбіжностей до договору від 01.06.2013 №5015,за участю представників: позивача - не з'явилисьвідповідача -Крет Д.Ф.ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 02.10.2013 у справі №918/1057/13 (суддя Гудзенко Я.О.), залишеним без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 04.03.2014 (колегія суддів у складі: головуючий суддя Павлюк І.Ю., судді Миханюк М.В., Савченко Г.І.), відмовлено в задоволенні позовних вимог Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - позивач) до Квасилівської селищної ради Рівненського району (далі - відповідач) про врегулювання розбіжностей до договору від 01.06.2013 №5015 шляхом залишення умов пункту 6 додатку до договору в редакції позивача.
Позивач з рішенням та постановою у справі не згоден, в поданій касаційній скарзі просить їх скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, а саме: п.8 ч.1 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", п. 1.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 р. N 37, п. п. 3.14, 4.10 - 4.12, 5.29, 15.9 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 р. N 190, ст. 42 ГПК України.
Зокрема, скаржник зазначає, що через люки каналізаційних колодязів, розташованих на території ДНЗ "Лелека" здійснюється приймання поверхневих стічних вод, що свідчить про необхідність встановлення в умовах договору від 01.06.2013 №5015 порядку розрахунку плати за надання відповідачеві цих послуг.
У відзиві на касаційну скаргу відповідач заперечив проти її задоволення.
Представник скаржника не скористався своїм процесуальним правом на участь в судовому засіданні касаційної інстанції, про дату і час якого був належним чином повідомлений ухвалою Вищого господарського суду України від 15.04.2014.
Заслухавши пояснення присутнього у відкритому судовому засіданні представника відповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в постанові апеляційного та рішенні місцевого господарських судів, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій під час розгляду справи встановлено, що 04.06.2013 Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (водоканал) направило на адресу Квасилівської селищної ради Рівненського району (абонент) проект договору від 01.06.2013 №5015 на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію, за умовами якого водоканал забезпечує водопостачання абонента до місця приєднання останніх до комунальних водопроводів, а також приймає стічні води у комунальну каналізацію та очищає їх. Об'єми і характеристика води та стоків, вид послуг, що надаються наведені в дислокації об'єктів у додатку №1 до договору (п.1.1 договору); водоканал зобов'язується: а) забезпечити абонента водою, яка відповідає чинному стандарту або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України; б) відповідно до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190, визначати об'єм стічних вод, що утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально - мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води) і неорганізовано потрапляє у комунальну каналізаційну мережу з територій і дахів будівель абонента як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення. Абонент надає інформацію про вид поверхні та площі стоку, а також відповідає за достовірність надання такої інформації; контролювати показники водолічильників (п.2.3 договору).
Відповідно до п. 6 додатку №1 до цього договору розрахунок плати за дощові стоки ДНЗ "Лелека" в смт. Квасилів, вул. Молодіжна, 26, здійснюється відповідно до п.2.3 договору, де F=1,4476 га.
Не погодившись з запропонованою позивачем редакцією п.6 додатку №1 до договору, Квасилівська селищна рада листом від 20.06.2013 №568 повернула зазначений договір Рівненському обласному виробничому комунальному підприємству водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" з протоколом розбіжностей від 20.06.2013 №1, в якому запропонувала виключити п. 6 додатку №1 до договору.
Зазначаючи про те, що в комунальній власності Квасилівської селищної ради перебуває земельна ділянка площею 1,4476 га, надана для обслуговування Квасилівського ДНЗ "Лелека" (ясла-садок) згідно з державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №266360 від 27.12.2012, з якої поверхневі та дощові води неорганізовано потрапляють до системи водовідведення водоканалу, а також вказуючи на необхідність встановлення порядку розрахунку та суми оплати з надання таких послуг, Рівненське обласне комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовом до Квасилівської селищної ради про врегулювання розбіжностей до договору на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію від 01.06.2013 №5015, а саме про прийняття п.6 додатку 1 до договору у редакції позивача.
Вирішуючи спір у справі та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, господарські суди попередніх інстанцій виходили з того, що послуги з приймання поверхневих стічних вод на території ДНЗ "Лелека" не надаються відповідачеві внаслідок відсутності технічної можливості, зокрема, гідроспоруд загальносплавної каналізації на території дитячого закладу, у зв'язку з чим зазначили про безпідставність визначення у спірному договорі порядку вимірювання обсягу цих послуг. Крім того, попередніми судовими інстанціями також зазначено про необґрунтованість застосування позивачем при розрахунку об'ємів поверхневих стічних вод за договором від 01.06.2013 №5015 пунктів 4.10 - 4.13 Правил користування системами централізованого водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 р. N 190, оскільки приписи цих пунктів поширюються на відносини, що виникають під час приєднання споживачів до систем централізованого водопостачання та водовідведення, для визначення потужностей споруд та пропускної спроможності мереж каналізації, що необхідно при проектуванні та будівництві відповідних об'єктів, тоді як відповідач вже приєднаний до систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Колегія суддів з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність підстав для задоволення позовних вимог погоджується, враховуючи таке.
Згідно із ст. ст. 11, 509 Цивільного кодексу України, ст. 174 Господарського кодексу України зобов'язання виникають, зокрема, з договору.
Статтею 180 Господарського кодексу України передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
За приписами ст. ст. 1, 13, 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" постачання холодної води споживачам та водовідведення є комунальними послугами, надання яких здійснюються виключно на договірних засадах.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 26 цього Закону однією з істотних умов договору на надання житлово-комунальних послуг є порядок вимірювання обсягів та визначення якості наданих послуг.
За визначенням термінів, наведених в ст. 1 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", централізоване водовідведення - господарська діяльність із відведення та очищення комунальних та інших стічних вод за допомогою комплексу об'єктів, споруд, колекторів, трубопроводів, пов'язаних єдиним технологічним процесом.
За змістом ст. 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" укладення договору між підприємством водопостачання та споживачем на надання послуг з водопостачання є обов'язковим. Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Статтею 20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" встановлено, що істотними умовами договору про надання послуг з питного водопостачання є: режим надання послуг; обсяги питного водопостачання за нормативами питного водопостачання; порядок надання послуг з водовідведення; розмір та порядок оплати послуг централізованого водопостачання і водовідведення; права та обов'язки сторін договору; відповідальність сторін договору.
Частинами 2, 4, 5 ст. 181 Господарського кодексу України встановлено, що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. Сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
Згідно з ч.1 ст.187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 №190 затверджено Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України (далі - Правила користування), які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод (п.1.1 Правил користування).
Пунктами 2.1, 2.2 Правил користування передбачено, що договірні відносини щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги"; істотні умови договору між виробником та споживачем послуг з централізованого водопостачання та водовідведення визначаються відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
За приписами п.4.1 Правил користування для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення замовнику таких послуг надаються технічні умови. Форма технічних умов наведена в додатку 1 до цих Правил. Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.
Пункт 5.29 Правил користування встановлює, що у разі відсутності засобів обліку стічних вод їх облік здійснюється такими методами: 1) за допомогою засобів обліку на водозаборах; 2) за паспортною продуктивністю насосів на водозаборах; 3) за паспортним дебітом усіх свердловин та проектною потужністю поверхневого водозабору; 4) на підставі витрат води на технологічні потреби; 5) на підставі замірів кількості стічних вод, що надходять до мереж водовідведення. Метод визначення кількості стічних вод встановлюється виробниками. Якщо кількість стічних вод визначається одним із методів, зазначених у цьому пункті Правил, що зафіксовано договором або двостороннім актом між виробником та споживачем на обумовлений термін, то споживач протягом цього терміну може не надавати виробнику таких даних.
Зазначена вище норма Правил користування містить вичерпний перелік способів визначення кількості стічних вод, який розширеному тлумаченню не підлягає (аналогічна правова позиція відносно здійснення обліку стічних вод за відсутності засобів обліку на каналізаційних випусках викладена у постанові Верховного суду України від 29.11.2010 №9/2пд).
Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України "Про затвердження змін до Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" від 27.03.2012 №131 викладено у новій редакції, зокрема, п.4.10 вказаних вище Правил користування, згідно з яким середньорічний об'єм стічних вод, що утворюється внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та здійснення поливально-мийних робіт під час прибирання територій (далі - поверхневі стічні води), і неорганізовано потрапляє в мережі водовідведення споживачів або через дощозбірники і колодязі на мережах водовідведення, які розташовані на території споживачів, у мережі водовідведення виробника, як при загальносплавній, так і при роздільній системі водовідведення, визначається за формулою, вказаною у змінених Правилах. Також, Правила користування доповнено п.п.4.11- 4.13.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 №37 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" (далі - Правила приймання). Правила поширюються на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства); правила спрямовані на запобігання порушенням у роботі мереж і споруд каналізації, підвищення ефективності роботи цих споруд і безпеки їх експлуатації та забезпечення охорони навколишнього природного середовища від забруднення скидами стічних вод Підприємств. (п.п.1.2, 1.3 Правил приймання).
Пунктом 1.4 Правил приймання визначено, що стічні води підприємств - усі види стічних вод, що утворилися внаслідок їхньої діяльності після використання води в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, технічного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі та дощові води з території Підприємства (з урахуванням субабонентів).
Згідно з п.6.1. Правил приймання підключення нових абонентів до системи каналізації дозволяється лише за наявності проекту приєднання до мереж каналізації населеного пункту, розробленого у відповідності до чинних норм проектування та узгодженого з Водоканалом у встановленому порядку. Приймання стічних вод Підприємств у систему каналізації здійснюється за договорами.
Отже, спірний договір на подачу води з комунального водопроводу та прийняття стічних вод у комунальну каналізацію є обов'язковим для укладення між сторонами, втім, як правильно зазначили суди попередніх інстанцій, лише щодо тих послуг, зокрема, водовідведення, надання яких є технічно можливим і фактично здійснюваним.
Як вбачається з матеріалів справи, обґрунтовуючи заявлений позов та необхідність встановлення п. 6 додатку №1 до договору, позивач посилається на те, що послуги з водовідведення, які надаються його підприємством відповідачеві, включають в себе також відведення стічних вод ДНЗ "Лелека", які утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та при здійсненні поливально-мийних робіт під час прибирання території, у зв'язку з чим вказує на необхідність їх розрахунку та визначення їх обсягу у відповідності з приписами п. п. 4.10 - 4.13 Правил користування.
Разом з тим, господарськими судами попередніх інстанцій встановлено, що на території ДНЗ "Лелека" відсутня зливова каналізація, дощоприймачі, ливневі стоки та/або інші гідроспоруди, через які поверхневі стічні води можуть постійно потрапляти у мережі водовідведення, що підтверджується Паспортом інженерних мереж дитячого садка, сумісним актом від 24.09.2013, складеним представниками сторін за результатами спільного дослідження щодо можливості потрапляння поверхневих стічних вод з території ДНЗ "Лелека" у каналізаційні мережі водоканалу.
Також, за висновком №8513 від 25.01.2041 судової будівельно-технічної експертизи, проведеної на вимогу апеляційного господарського суду, згідно з робочим проектом "Детские ясли-сад на 320 мест" в смт Квасилів для ДНЗ "Лелека" запроектовано лише госпфекальну каналізацію, відведення атмосферних стічних вод не передбачено, отже, потрапляння додаткової кількості стічних вод до каналізаційного колектору по вул. Молодіжній (Польовій), 26 не передбачалось, тому технічної можливості попадання (прийому) в господарського-фекальну каналізацію поверхневих дощових та талих стічних вод не видається можливим.
Відтак, висновки господарських судів попередніх інстанцій, що позивач не надає і технічно не має можливості надавати відповідачеві послуги з приймання стічних вод на території ДНЗ "Лелека", які утворюються внаслідок випадання атмосферних опадів, сніготанення та при здійсненні поливально-мийних робіт під час прибирання території, колегія суддів вважає законними та обґрунтованими.
Крім того, попередні судові інстанції дійшли вірного висновку, що запропонований позивачем у спірному п.6 додатку 1 до договору порядок розрахунку об'ємів поверхневих стічних вод, враховуючи п.п.4.10-4.13. Правил користування, не може застосовуватися у відносинах, які виникають між сторонами за договором від 01.06.2013 №5015, оскільки вказані пункти розділу IV "Приєднання об'єктів до систем централізованого питного водопостачання та водовідведення" Правил користування застосовуються при приєднанні споживачів до систем централізованого водопостачання та водовідведення, для визначення потужностей споруд та пропускної спроможності мереж каналізації, що необхідно при проектуванні та будівництві відповідних об'єктів, тоді як відповідач вже приєднаний до систем централізованого водопостачання та водовідведення.
Доводи касаційної скарги, що приймання поверхневих стічних вод все ж таки здійснюється відповідачем на території ДНЗ "Лелека" внаслідок розташування на ній каналізаційних колодязів, колегією суддів відхиляються, адже, можлива ймовірність потрапляння поверхневих стічних вод до згаданих колодязів, які є оглядовими, а не зливостічними (дощоприймальними) колодязями, не є підставою для застосування алгоритму, встановленого п. п. 4.10 - 4.13 Правил користування.
Наведене свідчить, що під час прийняття рішення та постанови у справі про відмову в позові, суди попередніх інстанцій не припустились порушення або неправильного застосування норм чинного матеріального та процесуального законодавства, а, отже, підстави для їх скасування або зміни та задоволення касаційної скарги відсутні.
Керуючись статтями 1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Рівненського обласного виробничого комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" залишити без задоволення.
Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 04.03.2014 у справі господарського суду Рівненської області № 918/1057/13 залишити без змін.
Головуючий суддя К.В. Грейц
Судді С.В. Бакуліна
А.Г.Полянський
