Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВГСУ від 03.02.2015 року у справі №б-25/3-10-23/48 Постанова ВГСУ від 03.02.2015 року у справі №б-25/...
print
Друк
search Пошук
comment
КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Державний герб України

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2015 року Справа № Б-25/3-10-23/48

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Ткаченко Н.Г. - головуючого, Катеринчук Л.Й., Куровського С.В. - доповідача,за участю представників:

ПАТ "КБ "Приватбанк" - Басій К.С. (дов. від 04.08.2014),

розглянувши у відкритому судовому засіданні

касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк

"Приватбанк"

на постанову Львівського апеляційного господарського суду від 19.11.2014

та ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 20.08.2014

у справі № Б-25/3-10-23/48 господарського суду Івано-Франківської області

за заявою Фізичної особи-підприємця ОСОБА_5

про визнання банкрутом,

встановив:

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 20.08.2014 (суддя Рочняк О.В.) відмовлено у задоволенні заяви Публічного акціонерного товариства (ПАТ) "Комерційний банк "Приватбанк" про визнання недійсним результатів аукціону від 30.04.2014 щодо продажу нерухомого майна боржника, про визнання дійсним договорів купівлі-продажу майна банкрута № 1 і № 2 від 08.05.2014 та визнання недійсними дій ліквідатора ФОП ОСОБА_5 арбітражного керуючого Череватого Л.Б.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 19.11.2014 (колегія суддів у складі: Желік М.Б. - головуючий, Костів Т.С., Мирутенко О.Л.) ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 20.08.2014 залишено без змін.

В касаційній скарзі ПАТ "Комерційний банк "Приватбанк" просить скасувати вищевказані постанову суду апеляційної інстанції від 19.11.2014 та ухвалу суду першої інстанції від 20.08.2014 і передати справу на новий розгляд до суду першої інстанції. В обґрунтування посилається на порушення та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, а саме ст. 58 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", та ст. 43 ГПК України.

Обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 4-1 ГПК України, провадження у справах про банкрутство здійснюється у порядку, передбаченому цим кодексом з врахуванням вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі Закон).

Пунктом 1-1 Розділу X Прикінцеві та Перехідні положення Закону в редакції Закону України №4212-VI від 22.12.2011 (який набрав чинності 19.01.2013) передбачено, що положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом. Положення цього Закону, що регулюють продаж майна в провадженні у справі про банкрутство, застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження у яких порушено до набрання чинності цим Законом.

Таким чином, після 19.01.2013 реалізація майна боржника в усіх без виключення справах про банкрутство відбувається за правилами нової редакції Закону про банкрутство. Одночасно це передбачає також і застосування інших положень Закону про банкрутство, які стосуються процедури реалізації майна боржника.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 44 Закону після проведення інвентаризації та оцінки майна ліквідатор здійснює продаж майна банкрута такими способами: проведення аукціону; продаж безпосередньо юридичній або фізичній особі. Ліквідатор організовує проведення аукціону з продажу активів банкрута з урахуванням вимог цього Закону. Ліквідатор має право самостійно проводити торги на аукціоні відповідно до законодавства або залучити на підставі договору організатора аукціону - юридичну особу, яка відповідно до установчих документів має право проводити торги.

Частинами 1, 2 ст. 57 Закону передбачено, що початкова вартість майна визначається арбітражним керуючим та підлягає зазначенню у договорі на проведення аукціону.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону організатор аукціону не пізніше як за 15 робочих днів до дня початку аукціону оприлюднює на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України (при проведенні електронних торгів - також на своєму веб-сайті) оголошення про проведення аукціону, вимоги до змісту якого визначено ст.59 цього Закону, а також письмово повідомляє про проведення аукціону власника майна, замовника та інших осіб, визначених замовником.

Ст. 65 Закону передбачено особливості проведення повторного аукціону. Так, якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення аукціону без визначення переможця протягом місяця (у разі продажу нерухомого майна - двох місяців) організатор аукціону зобов'язаний провести повторний аукціон. Якщо інше не встановлено договором, у разі закінчення повторного аукціону без визначення переможця протягом місяця організатор аукціону зобов'язаний провести другий повторний аукціон. Якщо інше не встановлено договором, початковою вартістю повторного аукціону, другого повторного аукціону є вартість, зменшена на 20 відсотків щодо початкової вартості відповідно попереднього аукціону, попереднього повторного аукціону.

Частиною 3-4 ст. 66 Закону визначено особливості проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості. Так, якщо інше не встановлено договором про проведення аукціону, другий повторний аукціон проводиться з можливістю зниження початкової вартості. Під час проведення аукціону з можливістю зниження початкової вартості, за відсутності бажаючих укласти договір ліцитатор знижує початкову вартість на крок аукціону доти, доки не виявиться бажаючий укласти договір.

З матеріалів справи вбачається, що провадження у справі про банкрутство ФОП ОСОБА_5 порушене ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 22.02.2010 на загальних підставах, визначених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній до 19 січня 2013 року).

Постановою господарського суду Івано-Франківської області від 16.06.2010 боржника визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Череватого Л. Б.

27.06.2014 ПАТ КБ "Приватбанк" звернулося до суду із заявою про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута від 30.04.2014, визнання недійсними договорів купівлі-продажу укладених за результатами їх проведення від 08.05.2014 року № 1 і № 2 та визнання незаконними дій ліквідатора щодо продажу майна боржника.

Розглядаючи заяву ПАТ судами попередніх інстанцій встановлено, що 22.01.2013 ліквідатором банкрута затверджено Положення про умови і порядок проведення тендерів (конкурсів) з визначення спеціалізованих організацій для реалізації майна банкрута - ФОП ОСОБА_5

08.02.2013 в газеті "Україна. Факти та події тижня" опубліковане оголошення про проведення відбору торгуючих організацій для реалізації майна банкрута - ФОП ОСОБА_5, зокрема, однокімнатної квартири, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 54,5 кв.м. та двохкімнатної квартири, що знаходиться за адресою АДРЕСА_2, загальною площею 80,4 кв.м. В оголошенні встановлено строк на прийняття заявок на участь у конкурсі до 25.02.2013 включно.

Відповідно до поданого оголошення ліквідатору подано пропозиції від Першої української міжрегіональної товарної біржі, Подільської універсальної товарно-сировинної біржі, Приватного підприємства "Подільський регіональний Бізнес Центр розвитку підприємництва". За наслідками проведення тендеру (конкурсу) ліквідатором 25.02.2013 прийнято рішення про визначення організатором аукціону з продажу майна боржника - Першої української міжрегіональної товарної біржі (м. Вінниця, вул.Козицького, 46).

28.03.2013 між СПД ФО ОСОБА_5, в особі арбітражного керуючого, ліквідатора Череватого Л.Б. та організатором аукціону Західно-українським регіональним підрозділом Першої української міжрегіональної товарної біржі укладено договір на організацію проведення аукціону з продажу майна банкрута, відповідно до умов якого замовник уповноважує, а організатор аукціону зобов'язується за свій рахунок провести аукціон з продажу майна банкрута.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 28.02.2014 Першу українську міжрегіональну товарну біржу допущено судом до участі у справі як організатора аукціону з продажу майна та учасника провадження у справі про банкрутство СПД ФО ОСОБА_5

21.10.2010 між ФОП ОСОБА_5, в собі арбітражного керуючого ліквідатора Череватого Л.Б. та Приватним підприємством "Каштан-ЛВ" укладено договір № 24/10 про проведення незалежної оцінки. Із висновків про вартість майна ПП "Каштан-ЛВ" від 22.05.2014 вбачається, що ринкова вартість об'єкта оцінки - житлового приміщення, що розташоване за адресою АДРЕСА_1 без врахування ПДВ становить 327 000,00 грн., а ринкова вартість об'єкта оцінки - житлового приміщення, що розташоване за адресою АДРЕСА_2 без врахування ПДВ становить 482 400,00 грн.

В подальшому оцінювачем здійснена актуалізація незалежної оцінки вартості житлових приміщень станом на 24.11.2013, відповідно до якої вартість житлових приміщень не змінилася.

14.10.2013 Першою українською міжрегіональною товарною біржею було проведено аукціони з продажу майна боржника за початковою ціною визначеною згідно висновків про вартість майна здійснених ПП "Каштан-ЛВ" від 22.05.2014. Однак, як вбачається із протоколів № 01 та № 02 від 14.10.2013 аукціон не відбувся у зв'язку з відсутністю заяв на купівлю даного майна.

09.12.2013 проведено повторний аукціон з продажу зазначеного майна боржника, за умов зниження початкової вартості повторного аукціону на 20 відсотків щодо початкової вартості. Однак як вбачається із протоколу складеного за результатами його проведення аукціон не відбувся у зв'язку з відсутністю заяв на купівлю даного майна.

30.04.2014 Першою українською міжрегіональною товарною біржею проведено другий повторний аукціон з продажу майна боржника, за результатами проведення якого переможцем аукціону визнано громадянина України ОСОБА_10 за остаточною ціною продажу 185 244,00 грн. майна боржника, а саме двохкімнатної квартири, загальною площею 80,4 кв.м., що належить боржнику на підставі договору купівлі-продажу від 14.02.2007 року та розташована за адресою АДРЕСА_2, а також за остаточною ціною продажу 125 568,00 грн. майна боржника, а саме однокімнатної квартири, загальною площею 54,5 кв.м., що належить боржнику на підставі договору купівлі-продажу від 14.02.2007 року та розташована за адресою АДРЕСА_1.

08.05.2014 між ФОП ОСОБА_5, в особі ліквідатора Череватого Л.Б., громадянином України ОСОБА_10 та Першою українською міжрегіональною товарною біржею укладено договори купівлі-продажу майна банкрута на аукціоні, метою укладення яких є оформлення результатів продажу майна банкрута на відкритих торгах шляхом проведення аукціону на Першій українській міжрегіональній товарні біржі з продажу майна банкрута ФОП ОСОБА_5

Отже, правомірно відмовляючи у задоволенні заяви ПАТ КБ "ПриватБанк" про визнання недійсними результатів аукціону з продажу майна банкрута від 30.04.2014, визнання недійсними договорів купівлі-продажу укладених за результатами їх проведення від 08.05.2014 року № 1 і № 2 та визнання незаконними дій ліквідатора щодо продажу майна боржника, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що продаж майна під час другого повторного аукціону за зниженою ціною не суперечить умовам договору про проведення аукціону, а також відповідає положенням статей 65, 66 Закону

Крім того, враховуючи встановлений судами факт здійснення організатором аукціону публікації оголошення про спірний аукціон з реалізації лотами майна Боржника у даній справі у газеті "Україна. Факти та події тижня" та на веб-сайті державного органу з питань банкрутства та Вищого господарського суду України, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність порушень або недотримання норм законодавства при організації та проведенні оспорюваного Банком аукціону з продажу майна банкрута, відсутність правових підстав для визнання недійсним результатів цього аукціону, а також відсутність підстав для задоволення відповідної заяви Банку.

При цьому касаційний суд звертає увагу, що судом апеляційної інстанції було спростоване твердження скаржника про відсутність завчасного повідомлення банку про проведення аукціону з огляду на те, що із долученого до матеріалів справи звіту арбітражного керуючого від 15.04.2014 за вих.№ 95, а також списку поштових рекомендованих відправлень по ФОП ОСОБА_5 з відтиском печатки Укрпошти від 16.04.2014 вбачається, що кредитори, в тому числі і ПАТ КБ "Приватбанк" були повідомленими про проведення аукціону з продажу майна банкрута 30.04.2014 та про початкову вартість об'єктів продажу.

За таких обставин справи, доводи касаційної скарги ПАТ "Комерційний банк "Приватбанк" не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій, які викладені в оскаржуваних судових рішеннях.

З урахуванням вищезазначеного, виходячи із меж перегляду справи касаційною інстанцією, встановлених ст. 111-7 ГПК України, відповідно до яких правова оцінка обставин та достовірності доказів є виключно прерогативою судів першої та апеляційної інстанцій, колегія суддів прийшла до висновку, що оскаржувані постанова та ухвала судів попередніх інстанцій прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства, відповідають нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстави для їх скасування відсутні.

Керуючись статтями 1117, 1119, 11111 ПК України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Комерційний банк "Приватбанк" залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 19.11.2014 та ухвалу господарського суду Івано-Франківської області від 20.08.2-14 по справі №Б-25/3-10-23/48 залишити без змін.

Головуючий Ткаченко Н.Г.

Судді Катеринчук Л.Й.

Куровський С.В.

logo

Юридичні застереження

Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

Повний текст