Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 27.03.2014 року у справі №2а-501/12/2770 Постанова ВАСУ від 27.03.2014 року у справі №2а-50...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 27.03.2014 року у справі №2а-501/12/2770

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" березня 2014 р. м. Київ К/9991/80762/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Калашнікової О.В. Васильченко Н.В. Леонтович К.Г. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Першого заступника прокурора м. Севастополя на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 29 травня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року у справі за позовом Севастопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у м. Севастополі до Севастопольської міської ради, третя особа: громадська організація "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" про визнання протиправним та скасування рішення,-

в с т а н о в и л а:

Севастопольський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся в суд з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему в м. Севастополі до Севастопольської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення №1702 від 16 грудня 2003 року "Про передачу в оренду земельної ділянки в районі б. Козача для обслуговування причалу №242 громадській організації "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок".

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідно до рішення Севастопольської міської Ради №1695 від 16 грудня 2003 року "Про надання згоди ГО "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3438 га в районі б. Козача для обслуговування причалу №242" проект відведення земельної ділянки не розроблявся, органом по земельних ресурсах, природоохоронним, санітарно-епідеміологічним органами та органами архітектури та охорони культурної спадщини не погоджувався, внаслідок чого рішення №1702 від 16 грудня 2003 року "Про надання в оренду земельної ділянки в районі б. Козача для обслуговування причалу №242 громадській організації "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" прийнято відповідачем без дотримання встановленого земельним законодавством порядку передачі земельних ділянок державної та комунальної форм власності в користування на умовах оренди, а тому підлягає скасуванню.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 29 травня 2012 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, Перший заступник прокурора м. Севастополя звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та задовольнити позовні вимоги.

Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 01 квітня 2001 року Севастопольське міське управління земельних ресурсів на підставі клопотання громадської організації "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" доручило Госпрозрахунковому виробничому бюро виконання робіт по земельно-кадастровій інвентаризації земельної ділянки в бухті Козача, яка використовується громадською організацією "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" для обслуговування причалу №242.

На виконання цього доручення представником земельно-кадастрового бюро при Севастопольській міській Раді 15 січня 2001 року складений акт про відведення меж земельної ділянки в натурі.

На підставі технічного завдання Державним підприємством "Севастопольський регіональний центр земельного кадастру" у 2001 році виготовлений проект відведення земельної ділянки з встановленням меж та площі земельної ділянки в натурі в порядку земельно-кадастрової документації для обслуговування причалу №242 громадською організацією "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок", за адресою: б. Козача у Гагарінському районі.

Матеріали проекту відведення земельної ділянки були погоджені Управлінням містобудування та архітектури, Гагарінською районною державною адміністрацією, Севастопольською міською СЕС, Державним управлінням екології та природних ресурсів, Управлінням культури та Управлінням морської акваторії.

Відповідно до висновку державної землевпорядної експертизи №131-1/02 від 21 листопада 2002 року надані матеріали відповідають вимогам чинного законодавства та нормативним документам і можуть бути підставою для прийняття рішення про передачу в оренду громадській організації "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" строком до 30 грудня 2012 року земельної ділянки площею 0,3438 га для обслуговування причалу №242 в б. Козача з віднесенням цих земель до категорії земель рекреаційного призначення.

Рішенням Севастопольської міської ради №1695 від 16 грудня 2003 року громадській організації "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" надано згоду на розробку проекту відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,3438 га у районі б. Козача для обслуговування причалу №242.

Рішенням Севастопольської міської ради №1702 від 16 грудня 2003 року затверджений проект відведення земельної ділянки зі встановлення меж та площі земельної ділянки в натурі в порядку земельно-кадастрової інвентаризації та передано громадській організації "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" в оренду земельну ділянку площею 0,3438 га у районі б. Козача для обслуговування причалу №242.

На підставі рішення Севастопольської міської ради №1702 від 16 грудня 2003 року між нею та громадською організацією "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" 14 травня 2004 року укладений договір оренди земельної ділянки, відповідно до пункту 1.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку для обслуговування причалу №242, який знаходиться м. Севастополь, Гагарінський район, бухта Козача.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що виготовлення проекту відведення земельної ділянки не на підставі рішення відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, не позбавляє такий проект юридичної сили, за умови відповідності його встановленим вимогам законодавства.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Земельного кодексу України від 1990 року міська рада народних депутатів надає земельні ділянки (крім ріллі і земельних ділянок, зайнятих багаторічними насадженнями) для будь-яких потреб у межах міста.

Надання земельних ділянок здійснюється за проектами відведення цих ділянок.

Розробку проектів відведення земельних ділянок, перенесення їх меж у натуру (на місцевість) і виготовлення документів, що посвідчують право користування землею, здійснюють державні та інші землевпорядні організації.

Замовниками виконання вказаних робіт є відповідні місцеві Ради народних депутатів, підприємства, установи і організації.

Підприємство, установа, організація та громадяни, заінтересовані в одержанні земельних ділянок, звертаються з відповідним клопотанням (громадянин з заявою) до місцевої Ради народних депутатів, яка має право надавати земельні ділянки.

До клопотання додаються: копія генерального плану будівництва або інші графічні матеріали, що обґрунтовують розмір намічуваної для відведення площі, титульний список або довідка про фінансування будівництва, проект рекультивації земель, інші матеріали.

У заяві громадянина про надання земельної ділянки вказуються бажані її розмір і місце розташування, мета використання.

Відповідна місцева Рада народних депутатів розглядає клопотання (заяву) у строк не більше місяця, дає дозвіл на складання проекту відведення земельної ділянки і одночасно повідомляє про це Раду народних депутатів, на території якої розташована намічувана для відведення земельна ділянка.

Проект відведення земельної ділянки погоджується з власником землі або землекористувачем та подається до сільської, селищної, міської Ради народних депутатів, яка розглядає його у місячний строк і в межах своєї компетенції приймає рішення про надання земель.

Севастопольська міська рада народних депутатів вирішує у місячний строк питання про надання земельної ділянки.

Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України від 2001 року в редакції, що діяла на момент станом на день прийняття Севастопольською міською радою оскаржуваного рішення, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки; передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому ст.ст. 118, 123 цього Кодексу.

Статтею 123 Земельного кодексу України від 2001 року в редакції, що діяла на момент станом на день прийняття Севастопольською міською радою оскаржуваного рішення, надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок; юридична особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у постійне користування із земель державної або комунальної власності, звертається з відповідним клопотанням до районної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій або сільської, селищної, міської ради; до клопотання про відведення земельної ділянки додаються матеріали, передбачені ч.15 ст. 151 цього Кодексу, документи, що обґрунтовують її розмір, призначення та місце розташування; відповідна районна державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада розглядає клопотання у місячний строк і дає згоду на розроблення проекту відведення земельної ділянки; проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Проект відведення земельної ділянки погоджується із землекористувачем, органом по земельних ресурсах, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органами архітектури та охорони культурної спадщини і після одержання висновку державної землевпорядної експертизи по об'єктах, які їй підлягають, подається до відповідної державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради, які розглядають його у місячний строк і, в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки.

Відповідно до статті 7 Закону України "Про оренду землі" в редакції, що діяла на момент станом на день прийняття Севастопольською міською радою оскаржуваного рішення, орендарі набувають права на оренду земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, цим та іншими законами України та договором оренди землі.

Таким чином, як на момент розроблення проекту землеустрою так і на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, підставою для розробки проекту відведення земельної ділянки є дозвіл відповідної ради на таку розробку, а відтак, враховуючи, що проект відведення земельної ділянки був розроблений без дозволу Севастопольської міської ради, хоч і був погоджений всіма необхідними органами, відтак відповідачем протиправно прийнято оскаржуване рішення №1702 від 16 грудня 2003 року "Про передачу в оренду земельної ділянки в районі б. Козача для обслуговування причалу №242 громадській організації "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок".

За правилами статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Першого заступника прокурора м. Севастополя задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь від 29 травня 2012 року та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року скасувати.

Ухвалити у справі нове рішення, яким позов Севастопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у м. Севастополі до Севастопольської міської ради, третя особа: громадська організація "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Севастопольської міської ради Автономної Республіки Крим №1702 від 16 грудня 2003 року "Про передачу в оренду земельної ділянки в районі б. Козача для обслуговування причалу №242 громадській організації "Севастопольське регіональне товариство мисливців та рибалок".

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді:

з оригіналом згідно

помічник судді А.О. Кулеша

logo