Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 27.03.2014 року у справі №2а/0570/8408/12 Постанова ВАСУ від 27.03.2014 року у справі №2а/05...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 27.03.2014 року у справі №2а/0570/8408/12

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ


П О С Т А Н О В А


І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


"27" березня 2014 р.                               м. Київ                                        К/800/7424/13


Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

суддів: Васильченко Н.В., Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державної фінансової інспекції в Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2012 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2013 р. у справі № 2а/0570/8408/2012 за позовом Макіївського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді до Державної фінансової інспекції в Донецькій області про визнання протиправними дій, скасування пунктів вимоги, -

в с т а н о в и л а:

Макіївський міський центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді звернувся до суду із позовом до Державної фінансової інспекції у Донецькій області про визнання протиправними дій, скасування підпунктів 1, 2, 7 пункту 2 вимоги №25-13/618 від 14.03.2012р.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2012р., залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2013 р., позов задоволений частково, внаслідок чого скасований підпункт 1 пункту 2 вимоги Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції №25-13/618 від 14.03.2012р. В іншій частині позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятими по справі судовими рішеннями, відповідачем подано касаційну скаргу, в якій ставиться питання про їх скасування та ухвалення нового рішення про відмову в позові. Касаційна скарга мотивована невірним застосуванням судами норм матеріального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження обставин, обґрунтованості застосуванням норм матеріального та процесуального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів знаходить підстави до задоволення касаційної скарги з огляду на наступне.

Судами встановлено, що в період з 29 грудня 2011 року по 08 лютого 2012 року із призупиненням з 30 грудня 2011 року по 18 січня 2012 року відповідно до п. 1.3.6.1 плану контрольно-ревізійної роботи КРВ в м. Макіївка на 4 квартал 2011 року, на підставі направлень від 28 грудня 2011 року №748, від 18 січня 2012 року № 6, від 03 лютого 2012 року № 57, посадовими особами Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Макіївського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за період з 01 липня 2008 року по 31 грудня 2011 року, за наслідками якої складено акт №25-17/007 від 15.02.2012 року.

При проведенні ревізії шляхом перевірки та співставлення кошторисів, розрахунків до кошторисів, лімітних довідок, звітів про виконання кошторису (форма №2м), меморіальних ордерів №2,6 з вимогами діючого законодавства встановлено завищення потреби у бюджетних асигнуваннях у кошторисі на 2010 рік на придбання продуктів харчування (КЕКВ 1133 «Продукти харчування») внаслідок допущеної арифметичної помилки та неврахування кількості та вартості продуктів харчування, запланованих на проведення групових заходів (а саме: «Круглі столи», «Брейк-кава», «Солодкоїжка»).

На 2010 рік заплановано проведення 26 заходів з розрахунку по 250 грн. кожний, що складає 6500 грн. Однак у розрахунку до кошторису на 2010 рік (розшифровка витрат у розрізі КЕКВ на здійснення програм і заходів Макіївського міського та районних центрів СССДМ на 2010 рік КФК 091102 «Програми і заходи центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді») за КЕКВ 1133 «Продукти харчування» у графі «Підсумок» зазначена сума 15000 грн., що спричинило завищення потреби в асигнуваннях на 2010 рік на загальну суму 8500 грн.

14 березня 2012 року на підставі висновків акту ревізії Макіївською об'єднаною державною фінансовою інспекцію винесено вимогу № 25-13/618 «Щодо усунення виявлених ревізією порушень», якою зобов'язано відповідача здійснити всі необхідні заходи для усунення встановлених ревізією порушень.

Відповідно до пп.1 п.2 вимоги відповідачем встановлено порушення ст.7 п.1.5), 6), ст.26 пп.1 2 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 року « 2542-Ш, пп.1, 3 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 року №996-ХІV, п.22, 29 «Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року №228, внаслідок чого завищено потребу в бюджетних асигнуваннях по загальному фонду кошторису на 2010 рік, яку профінансовано за КФК 091102 «Програми і заходи центрів соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді» КЕКВ 1133 «Продукти харчування» внаслідок допущеної арифметичної помилки та неврахування кількості та вартості продуктів харчування, запланованих на проведення групових заходів на суму 8 500,00 грн., у зв'язку з чим, зобов’язано позивача відшкодувати суму зайво виділених бюджетних коштів відповідно до вимог чинного законодавства.

Про вжиті заходи і виконання пунктів вимоги позивача було зобов'язано надіслати інформацію до Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції в строк до 01 квітня 2012 року.

Відповідно до п.22 Порядку складання, розгляду, затвердження та основні вимоги до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженому Постановою Кабінету міністрів України від 28.02.2002 року №228 показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків або класифікації кредитування бюджету і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.

Проекти кошторисів і планів асигнувань установ у разі потреби розглядаються головним розпорядником. Головні розпорядники під час розгляду проектів кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів зобов'язані: забезпечити суворе виконання вимог законодавства, а також вказівок щодо складання кошторисів на наступний рік; додержуватися режиму економії, не допускати включення до кошторисів бюджетних асигнувань, не зумовлених потребою; забезпечити в проектах кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів додержання доведених у лімітних довідках річних обсягів бюджетних асигнувань та їх помісячного розподілу з урахуванням термінів проведення окремих заходів і можливості здійснення відповідних видатків бюджету та надання кредитів з бюджету протягом бюджетного періоду; не допускати прийняття в кошторисах сум, не підтверджених розрахунками та економічними обґрунтуваннями (п.29 зазначеного Порядку).

Судами встановлено, що 12.05.2010 року Макіївським фінансовим управлінням була видана позивачу лімітна довідка про бюджетні асигнування на кредитування на 2010 рік на підставі рішення Макіївської міської ради від 07.05.2010 року №64/32, відповідно до якої з місцевого бюджету за програмою «Програми і заходи центрів соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді» було виділено 50000 грн.

17.05.2010 року позивач подав на розгляд та затвердження головному розпоряднику проект кошторису та плани асигнувань. В комплекті розрахунків кошторисної документації по КФК 091102 на 2010 рік були надані розшифровка витрат по міських програмах і заходах, розшифровка витрат по КЕКВ, календарний план програм і заходів міськрайцентрів, розрахунок витрат щодо реалізації міських програм та заходів міськрайцентрів, індивідуальні помісячні плани асигнувань міськрайцентрів. В усіх зазначених додатках до кошторису була зазначена сума 50000 грн., в тому числі КЕКВ 1133 - 15000 грн.

Скасовуючи підпункт 1 пункту 2 вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що допущена в розшифровці витрат у розрізі КЕКВ на здійснення програм і заходів Макіївського міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді на 2010 рік КФК 091102 за КЕКВ 1133 «Продукти харчування» в графі «Зміст витрат» описка не спричинила виділення зайвих бюджетних коштів у зв'язку з тим, що графі «Сума» була зазначена правильна сума 15000 грн.

Колегія суддів вважає такі висновки необґрунтованими, оскільки потреби в асигнуваннях на рівні суми в 15 000 грн., яка була виділена позивачу, не відповідають розшифровці витрат у розрізі КЕКВ на здійснення програм і заходів на 2010 рік, відповідно до якої заплановано 26 заходів по 250 грн., внаслідок чого обґрунтована необхідність в бюджетних асигнуваннях складає 6 500 грн., що вказує правомірність висновків ревізійного органу щодо завищення позивачем потреб на 8 500 грн.

Отже, суди попередніх інстанцій дійшли до хибного висновку про те, що позовні вимоги в частині скасування п.п.1 п.2 вимоги Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції №25-13/618 від 14.03.2012 року підлягають задоволенню.

Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанції, частково задовольняючи адміністративний позов порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення частково помилкових судових рішень.

Згідно з ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220 222 229 230 231 КАС України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а :

Касаційну скаргу Державної фінансової інспекції в Донецькій області задовольнити.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2012 р. та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 січня 2013 р. у справі № 2а/0570/8408/2012 скасувати в частині задоволення позовних вимог щодо скасування підпункту 1 пункту 2 вимоги Макіївської об'єднаної державної фінансової інспекції №25-13/618 від 14.03.2012р., ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову в цій частині відмовити. В іншій частині рішення судів залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п’ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.


Судді:






logo