Історія справи
Постанова ВАСУ від 24.02.2026 року у справі №440/11160/24
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2026 року
м. Київ
справа № 440/11160/24
адміністративне провадження № К/990/34074/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Стеценка С.Г.,
суддів: Бевзенка В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши в письмовому провадженні в касаційному порядку адміністративну справу №440/11160/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 (головуючий суддя: Молодецький Р.І.) та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 (колегія у складі: головуючого судді: Макаренко Я.М., суддів: Жигилія С.П., Перцової Т.С.),-
В С Т А Н О В И В:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі також - відповідач), в якій просив:
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області при перерахунку (індексації) пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2024 згідно з постановою Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (далі - Постанова №185);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести перерахунок (індексацію) пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-ІV) із застосуванням коефіцієнту збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з 01.03.2024 у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 даної Постанови № 185, з обмеженням сумою 1500,00 грн розміру збільшення перерахованої пенсії внаслідок її індексації, з урахуванням проведених платежів.
2. В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідачем протиправно обмежено розмір індексації пенсії на суму 566,01 грн. Вказує, що згідно з частиною 2 статті 42 Закону № 1058-ІV перерахунок (індексація) пенсій здійснюється шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. Даний показник щороку визначається Кабінетом Міністрів України. Будь-якого іншого способу проведення індексації норми статті 42 Закону № 1058-ІV, постанови № 185 не містять.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 27.11.2024, яке залишено без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025, у задоволенні позову відмовлено.
4. Приймаючи таке рішення, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що відповідачем з 01.03.2024 здійснено індексацію пенсії позивача на підставі Постанови №185 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 та у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Оскільки розмір пенсії позивача за віком у 2023 році в порівнянні з 2022 роком зріс на 2066,01 грн (12720,74 - 10654,73), то враховуючи те, що пунктом 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова №168) визначено граничний розмір індексації в розмірі 1500 грн, позивачу правомірно нараховано індексацію пенсії в розмірі 1500 грн, з встановленням обмеження в розмірі 566,01 грн (2066,01-1500=566,01 грн)
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, ОСОБА_1 звернувся до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову суду апеляційної інстанції та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позов.
6. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідач при індексації пенсії позивача з 01.03.2024 згідно з Постановою №185, із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1, 0796, помилково, на думку скаржника, обмежив розмір такої індексації на суму 566,01, яка була розрахована при індексації пенсії згідно з Постановою №168 коли розмір збільшення в результаті перерахунку склав 2066,01 грн. Вважає, що оскільки з 01.03.2024 розмір збільшення в результаті перерахунку склав 1565,25 грн, то розмір індексації його пенсії підлягає обмеженню на суму 65,25 грн згідно з пунктом 3 Постанови №185.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. 12.08.2025 вказану касаційну скаргу зареєстровано в автоматизованій системі документообігу Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
8. Ухвалою Верховного Суду від 20.08.2025 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 .
9. За наслідками повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями у цій справі визначено такий склад колегії суддів: головуючий суддя (суддя-доповідач) Стеценко С.Г., судді Бевзенко В.М., Рибачук А.І.
10. Ухвалою Верховного Суду від 23.02.2026 справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Як встановлено судами попередніх інстанції, позивачу призначено з вересня 2017 року пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області.
12. З 01.03.2023 на виконання Постанови №168 до пенсії позивача було встановлено підвищення пенсії (індексація) у розмірі 1500 грн.
13. Згідно з протоколом перерахунку пенсії позивача загальний розмір пенсії позивача з 01.03.2023 складав 12 720,74 грн, та з урахуванням застосування обмеження в індексації в розмірі 566,01 грн з 01.03.2023 її розмір склав - 12154,73 грн, тобто позивачу було нараховано індексацію в розмірі 1500 грн. Враховуючи пункт 10 Постанови №168, було застосовано обмеження - 566,01 грн.
14. З 01.03.2024 згідно з Постановою №185 пенсія позивача була автоматично перерахована (проіндексована). З протоколу перерахунку від 26.02.2024 розмір пенсії позивача з 01.03.2024 склав: 13552,54 грн - розмір пенсії за віком; 167,44 грн - доплата за понаднормовий стаж; 13719,98 грн - загальний розмір пенсії; 566,01 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023; 13153,97 грн - розмір пенсії з надбавками.
15. Позивач 16.04.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою щодо проведення перерахунку та виплати пенсії без застосування обмеження, оскільки, на його думку, обмеження індексації з 01.03.2024 складає 65,25 грн, а не на 566,01 як помилково застосовано відповідачем розмір обмеження минулорічної індексації.
16. Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області листом від 03.05.2024 повідомило позивача про обрахунок його пенсії у відповідності з Постановою №168 та Постановою №185.
17. Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
18. Верховний Суд, перевіривши доводи касаційної скарги, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 341 КАС України, а також, надаючи оцінку правильності застосування судами норм матеріального і процесуального права у спірних правовідносинах, виходить з наступного.
19. Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення".
20. Відповідно до статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
21. Згідно приписів статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
22. Обов`язковий характер індексації визначається статтею 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", у якій зазначається, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
23. Державні соціальні гарантії є обов`язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (частина друга статті 19 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії").
24. Економічною підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотки.
25. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (частина друга статті 9 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
26. У зв`язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" № 2040-ІХ, яким частину п`яту статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" було викладено в новій редакції.
27. Так, частиною п`ятою статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
28. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
29. Преамбулою указаного Закону України закріплено, що зміна умов і норм загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону України.
30. Відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
31. З метою забезпечення ефективної реалізації права громадян на перерахунок їх пенсії Кабінет Міністрів України 20.02.2019 видав постанову № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", якою, серед іншого, затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Порядок № 124).
32. Згідно з пунктом 5 Порядку № 124 у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв`язку зі збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
33. Пунктом 4 Порядку № 124 визначено, що коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається за такою формулою:
(ЗСЦ+ЗСЗ )х 50%
К = ---------------------------- + 1%,
100%
де ЗСЦ - показник зростання споживчих цін за попередній рік (у відсотках);
ЗСЗ - показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (у відсотках), що визначається за такою формулою:
ЗСЗ = Псзп (1): Псзп(2) х 100% - 100%,
де Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду України для фінансування виплати пенсій у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування коефіцієнт щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, може бути збільшено, але він не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарних роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Перерахунок пенсій відповідно до цього Порядку проводиться щороку з 1 березня.
34. Запровадивши удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування держава взяла на себе зобов`язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів.
35. З метою реалізації пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168, пунктом 1 якої установлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.
36. Постановою Кабінету Міністрів України № 185 з 01 березня 2024 року було установлено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796 (пункт 1).
37. Верховний Суд у своїй постанові від 28.01.2025 у справі №400/4663/24 сформував правовий висновок відповідно до якого під час перерахунку пенсії, який здійснюється з метою забезпечення її індексації, положення Порядку №124 підлягають застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV, у зв`язку з чим під час такого перерахунку використовуватись має той показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення такої пенсії в момент її призначення, у зв`язку з чим, індексація пенсій, зокрема, у 2023-2024 роках повинна проводитись відповідно до постанови №168, постанови №185, Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 №124 (далі - Порядок №124), та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,197, 1,0796, відповідно.
38. Відтак, колегія суддів зазначає, що індексація пенсії у 2024 році має здійснюватись із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії.
39. У свою чергу, пунктом 3 постанови № 185 установлено, що:
у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;
розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
40. Отже, положеннями Постанови № 185 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1500,00 грн, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення) у разі її здійснення на виконання пункту 2 цієї постанови.
41. Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1500,00 грн, доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми - в розмірі 1500,00 грн.
42. При цьому колегія суддів зазначає, що загальновідомим є факт введення указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв`язку з військовою агресією росії проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", з 5 години 30 хвилин 24.02.2022 на території України воєнного стану.
43. Відповідно до статті 1 Закону України від 12.05.2015 № 389-VIII "Про правовий режим воєнного стану" воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
44. Таким чином, воєнний стан як особливий правовий режим вимагає вчинення уповноваженими суб`єктами стратегічних та оперативних заходів, спрямованих на захист держави, здійснення яких водночас пов`язане з небезпекою для життя і здоров`я.
45. Повномасштабна війна та погіршення матеріального становища українців завдали суттєвих втрат добробуту мільйонів домогосподарств в Україні. Саме тому підтримка фінансової платоспроможності громадян, особливо пенсіонерів - тобто тих, для кого виплати від держави є часто єдиним джерелом доходів - є вкрай важливою для Уряду.
46. Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 01.03.2024 з обмеженням верхньої межі індексації для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян.
47. У справі, що розглядається, встановлено, що з 01.03.2024 згідно з Постановою №185 пенсія позивача була автоматично перерахована (проіндексована).
48. З протоколу перерахунку від 26.02.2024 видно, що розмір пенсії позивача з 01.03.2024 склав: 13552,54 грн - розмір пенсії за віком; 167, 44 грн - доплата за понаднормовий стаж; 13719, 98 грн - загальний розмір пенсії; 566,01 грн - обмеження в індексації з 01.03.2023; 13153,97 грн - розмір пенсії з надбавками.
49. Позивач стверджує, що розмір пенсії з 01.03.2024 збільшився до 13552,54 грн, тобто зріс на 1565,25 грн. Оскільки Постановою №185 передбачено, що розмір збільшення пенсій в результаті перерахунків не може бути більшим 1500 грн, то позивач вважає, що розмір його пенсії підлягає обмеженню на суму 65,25 грн, а не на 566,01 грн (розмір обмеження минулорічної індексації), як помилково застосовано відповідачем. У зв`язку з вказаним позивач 16.04.2024 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області з відповідною заявою про проведення індексації його пенсії, обмеживши таку сумою 65, 25 грн, а не 566, 01 грн. Однак, відповідачем на вказане звернення надано відповідь позивачу, у якій вказано, що обрахунок його пенсії здійснено у відповідності з Постановою №168 та Постановою №185.
50. Разом з тим, позивач наголошує, що ГУ ПФУ в Полтавській області протиправно на свій власний розсуд з 01.03.2024 обмежило розмір індексації на суму 566,01 грн, яка була розрахована згідно з Постановою №168 з коефіцієнтом збільшення 1,197, коли розмір збільшення в результаті перерахунку складав 2066,01 грн, тоді як з 01.03.2024 згідно з Постановою №185, з урахуванням коефіцієнта збільшення в розмірі 1,0796, розмір збільшення в результаті перерахунку склав 1565,25 грн і розмір індексації його пенсії підлягає обмеженню на суму 65,25 грн згідно з пунктом 3 Постанови №185.
51. Суди попередніх інстанцій, вирішуючи цей спір, обмежилися твердженням про те, що з 01.03.2023 та з 01.03.2024 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений пунктами 1 Постанови № 168 та Постанови №185, в межах граничної суми збільшення, а саме на 1500,00 грн, у зв`язку із чим відсутні правові підстави вважати такі дії відповідача неправомірними, оскільки індексація пенсії позивача проведена ГУ ПФУ в Полтавській області із дотриманням вимог чинного законодавства.
52. Однак, колегія суддів вважає такий висновок судів попередніх інстанцій передчасним з огляду на те, що в протоколі перерахунку пенсії від 26.02.2024 відсутня будь-яка інформація стосовно того, що індексація пенсії позивача була здійснена із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,0796 до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії, а також відсутня інформація стосовно того, що індексація пенсії позивача обрахована в межах граничної суми збільшення 1500 грн. В зазначеному протоколі не відображено, що позивачеві встановлювались будь-які доплати до пенсії у зв`язку з її індексацією.
53. У цьому контексті варто зауважити, що Постанова №168 та Постанова №185 є окремими нормативно-правовими актами, кожен з яких встановлює власну межу обмеження для конкретного етапу індексації. Отже, обмеженню підлягає не загальна сума індексації у складі пенсійної виплати, а виключно розмір її збільшення в результаті перерахунку, проведеного з 01.03.2024. Іншими словами, обмеження за Постановою №185 має застосовуватися виключно до приросту, отриманого у 2024 році внаслідок індексації пенсії, а не до всієї суми, яка вже була обмежена раніше у попередніх періодах.
54. Таким чином, для правильного вирішення цього спору судам попередніх інстанцій необхідно проаналізувати й надати оцінку розрахунку пенсії позивача станом на 01.03.2024 та чітко розмежувати: яка сума є результатом множення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, на коефіцієнт 1,0796 (індексація 2024 року); чи був включений відповідачем до цієї суми залишок у 566,01 грн, який не був виплачений у 2023 році через обмеження сумою у 1500 грн згідно із Постановою №168. Як наслідок, встановити реальний розмір збільшення пенсії позивача у 2024 році й дотримання при цьому алгоритму її індексації, установленого Постановою №185.
55. Без встановлення вказаних обставин та перевірки їх відповідними доказами, висновки судів попередніх інстанції по суті позовних вимог є передчасними.
56. Колегія суддів зазначає, що вимоги частини четвертої статті 9 КАС України зобов`язують суд до активної ролі в судовому процесі, в тому числі до офіційного з`ясування всіх обставин справи і у відповідних випадках до витребування тих доказів, яких, на думку суду, не вистачає для належного встановлення обставин у справі, що розглядається.
57. За змістом частин першої та другої статті 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
58. Без дослідження і з`ясування наведених вище обставин, ухвалені у справі рішення судів першої та апеляційної інстанцій не можна вважати законними та обґрунтованими.
59. Згідно із частиною другою статті 353 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо, зокрема, суд не дослідив зібрані у справі докази.
60. Оскільки порушення допущені судами першої та апеляційної інстанцій, постановлені у справі судові рішення підлягають скасуванню, а справа - направленню на новий розгляд до суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись статтями 341 345 353 355 356 359 КАС України, Верховний Суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 27.11.2024 та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 24.06.2025 скасувати, а справу №440/11160/24 направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.
СуддіС.Г. Стеценко В.М. Бевзенко А.І. Рибачук