Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 22.10.2015 року у справі №815/7327/13-а Постанова ВАСУ від 22.10.2015 року у справі №815/7...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 22.10.2015 року у справі №815/7327/13-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" жовтня 2015 р. м. Київ К/800/41834/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого судді: суддів: Стрелець Т.Г., Маслій В.І. Зайця В.С.,

розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року

та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2014 року

у справі №815/7327/13-а

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Хай-Рейз

Констракшнз Холдинг"

до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській

області

про визнання протиправними та скасування постанов та припису, -

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2013 року позивач звернувся до Одеського оружного адміністративного суду з позовом до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов та припису.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2014 року позов задоволено. Визнано протиправними та скасовано постанови ІДАБК в Одеській області №227 та №228 від 14 жовтня 2013 року про накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Визнано протиправним та скасовано припис ІДАБК в Одеській області від 27 вересня 2013 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Обґрунтовуючи свою правову позицію, суди першої та апеляційної інстанції виходили з того, що оскаржувані постанови та приписи прийняті Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області протиправно, оскільки вони не відповідають формам актів та інших документів, які складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, а вказані в них порушення є необґрунтованими.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить вищезазначені рішення скасувати та відмовити у задоволенні позовних вимог повністю.

На адресу Вищого адміністративного суду України, заперечення на касаційну скаргу від Товариства з обмеженою відповідальністю "Хай-Рейз Констракшнз Холдинг" не надходило.

Справу розглянуто в порядку письмового провадження, встановленого пунктом 1 частини 1 статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши і обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм процесуального права та наданої ними правової оцінки обставин у справі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ТОВ «ХРК ХОЛДИНГ» згідно витягу з ЄДР зареєстроване 08.05.2009 року (код ЄДРПОУ 36487303), вид діяльності, зокрема, будівництво житлових і нежитлових будівель.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Хай-Рейз Констракшнз Холдинг" 31.11.2011 року уклало з ТОВ «ІНТЕРХІМ» договір генерального підряду №31/10-11 щодо будівельних робіт по об'єкту, розташованому за адресою м.Одеса, 21-й км Старокиївського шосе, 23.

Інспекцією 27.09.2013 року на будівельному об'єкті «Реконструкція виробничої ділянки з виробництва лікарських форм із розміщенням виробничих і допоміжних будівель та споруд» за адресою м.Одеса, 21-й км Старокиївського шосе, 40-а (Куліндоровський промвузол територія Красносільської сільської ради) здійснена планова перевірка.

За результатами перевірки 27.09.2013 року представнику генпідрядника ОСОБА_4 виданий Припис Інспекції ДАБК в Одеській області про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в якому вимагається усунути порушення, зазначені в акті перевірки від 27.09.2013року до 30.10.2013 року.

27.09.2013 року складений протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності у присутності ОСОБА_5 - представника замовника, в якому зазначено про виявлення порушення на зазначеному будівельному об'єкті: виконання будівельних робіт з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил: відсутні межові знаки земельної ділянки, відсутні огорожі ліфтових шахт, чим порушено вимоги ДБНА.3.2-2-209ССБП «Охорона праці і промислова безпека в будівництві». В протоколі зазначено, що відповідальність за вказані порушення передбачені ст.2 ч.3 п.8 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності». Розгляд справи відбудеться о 14 год. 09.10.2013 року.

Постанови №227 та №228 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності винесені 14.10.2013 року.

Переглядаючи судові рішення судів попередніх інстанцій, з урахуванням доводів касаційної скарги, колегія суддів Вищого адміністративного суду України виходить з наступного.

Державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд здійснює центральний орган виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Державний контроль та нагляд у системі центрального органу виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури здійснює Державна архітектурно-будівельна інспекція України та її територіальні органи.

Правовий статус Державної архітектурно-будівельної інспекції України та повноваження їх посадових осіб визначені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 08 квітня 2011 року №439/2011.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність», для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Згідно до ч.ч.1, 2 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі також Закон № 3038-VI), державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 затверджений Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (далі Порядок № 553).

Згідно п.5 Порядку №553, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Відповідно до п.7 Порядку №553 позаплановою перевіркою вважається перевірки, яка не передбачена планом роботи інспекції.

Підставами для проведення позапланової перевірки є: подання суб'єктом містобудування письмової заяви про проведення перевірки об'єкта будівництва або будівельної продукції за його бажанням чи письмової заяви про проведення перевірки щодо дотримання суб'єктом господарювання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; необхідність проведення перевірки достовірності даних, наведених у повідомленні та декларації про початок виконання підготовчих робіт, повідомленні та декларації про початок виконання будівельних робіт, декларації про готовність об'єкта до експлуатації, протягом трьох місяців з дня подання зазначених документів; виявлення факту самочинного будівництва об'єкта; перевірка виконання суб'єктом містобудівної діяльності вимог приписів інспекцій; перевірка виконання суб'єктом господарювання вимог інспекції щодо усунення порушень ліцензіатом ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності; звернення фізичних чи юридичних осіб про порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівного законодавства; вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Відповідно до п.16 Порядку №553, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком. Форми актів та інших документів, які складаються під час або за результатами здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затверджуються Мінрегіоном (п.15 Порядку №553).

Як передбачено у п.п.17, 19 Порядку №553, у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт; припис складається у двох примірниках.

Статтею 4 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що під час створення об'єкта архітектури виконується комплекс робіт, який, зокрема, включає прийняття спорудженого об'єкта в експлуатацію.

Згідно п.1 Положення №439/2011, Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.

Як встановлено п.6 Положення №439/2011, Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києва та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, діє від її імені, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до п.9 Положення №439/2011, Держархбудінспекція України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази організаційно-розпорядчого характеру.

19 листопада 2012 року Державною архітектурно-будівельною інспекцією України видано наказ №187 «Про уповноваження територіальних органів - інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (щодо дозвільно-реєстраційних процедур та здійснення заходів державного архітектурно-будівельного контролю)», абзацом 2 пункту 2 якого уповноважено керівників територіальних органів та їх заступників від імені Державної архітектурно-будівельної інспекції України накладати штрафи у сфері містобудівної діяльності, що передбачені Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та Кодексом України про адміністративні правопорушення, у спосіб та у межах затверджених Державною архітектурно-будівельною інспекцією України положень про територіальні органи та інших нормативно-правових актів України на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Згідно ст. 3 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами. Накладати штраф від імені Державної архітектурно-будівельної інспекції України та її територіальних органів мають право керівник Державної архітектурно-будівельної інспекції України та його заступники, керівники територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України та їх заступники.

У відповідності до ст. 4 цього ж Закону, порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України №244 від 06.04.1995 року «Про затвердження Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» визначено, що справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності розглядаються Держархбудінспекцією та її територіальними органами. Накладати штраф від імені інспекцій мають право керівник Держархбудінспекції та його заступники, керівники територіальних органів Держархбудінспекції та їх заступники. Штрафи накладаються на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за правопорушення у сфері містобудівної діяльності. (п. 2 постанови).

Скаржник у своїй касаційній скарзі посилається на те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню, оскільки оскаржувані припис від 27 вересня 2013 року та постанови №227, №228 від 14 жовтня 2013 року прийняті Інспекцією Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області правомірно, так як товариством на зазначеному вище будівельному об'єкті виконано будівельні роботи з порушенням вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, останнім не встановлено межові знаки земельної ділянки, огорожі ліфтових шахт, чим порушено вимоги ДБНА.3.2-2-209ССБП «Охорона праці і промислова безпека в будівництві».

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України, погоджується з твердженням скаржника та доходить висновку про скасування рішень судів попередніх інстанцій з ухваленням нового про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на таке.

Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, діє від її імені, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та діяла на підставі, у спосіб та у межах, передбачених чинним законодавством України.

При розгляді справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності та винесенні оскаржуваних постанов перший заступник начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області ОСОБА_6 діяв в межах наданих повноважень.

Оскаржувана постанова про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності за формою відповідає положенням наказу Мінрегіону від 15 травня 2012 року №240, прийнята відповідачем відповідно до вимог закону і є правомірною.

Як вбачається з матеріалів справи, товариством порушено правові норми у сфері містобудівної діяльності, в зв»язку з чим спірні припис та постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності прийняті заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області ОСОБА_6 на підставі та в межах делегованих йому повноважень та підлягають обов»язковому виконанню.

Позовні вимоги про скасування оскаржуваних постанов та припису є необґрунтованими, підстави для задоволення позовних вимог за наведеними товариством обставинами відсутні.

Висновки судів попередніх інстанцій при задоволенні позовних вимог не відповідають фактичним обставинам та положенням закону.

Відповідно до ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Судами попередніх інстанцій обставини справи встановлені повно і правильно, але суди порушили норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення необґрунтованих рішень, які підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області - задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 листопада 2013 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 17 червня 2014 року у справі №815/7327/13-а - скасувати та прийняти нове рішення.

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Хай-Рейз Констракшнз Холдинг" до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області про визнання протиправними та скасування постанов та припису - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді

logo