Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 22.06.2016 року у справі №235/1388/15-а Постанова ВАСУ від 22.06.2016 року у справі №235/1...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 22.06.2016 року у справі №235/1388/15-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"22" червня 2016 р. м. Київ К/800/21958/15

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого:Штульман І.В. (доповідач), суддів:Олексієнка М.М., Ситникова О.Ф., - розглянувши в касаційній інстанції в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання прийняти рішення про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 24 березня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року, -

в с т а н о в и в :

У жовтні 2010 року ОСОБА_4 звернулася в суд з позовом, у якому просила визнати рішення начальника Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області Початовського В.І. від 25 червня 2010 року про відмову у призначенні їй пенсії у зв'язку із втратою годувальника протиправним, зобов'язати відповідача призначити таку пенсію відповідно до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Ухвалою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 13 березня 2015 року до участі у справі в якості другого відповідача залучено Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області.

Ухвалою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 24 березня 2015 року позов ОСОБА_4 залишено без розгляду в частині вимог до начальника Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області Початовського В.І.

Постановою Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 24 березня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року, позов задоволено. Визнано рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області від 25 червня 2010 року про відмову ОСОБА_4 в призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника протиправним. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області прийняти рішення про призначення ОСОБА_4 пенсії у зв'язку з втратою годувальника відповідно до статті 36 Закону № 1058-IV. Вирішено питання щодо судових витрат.

Справа судами розглядалася неодноразово.

Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області подало касаційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 24 березня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року, ухваливши нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 27 січня 2010 року встановлено факт проживання ОСОБА_4 однією сім'єю без реєстрації шлюбу з ОСОБА_6, починаючи з 1971 року по день його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1, а також факт втрати нею джерела засобів до існування після смерті чоловіка.

17 червня 2010 року ОСОБА_4 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області з письмовою заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника у відповідності до статті 36 Закону № 1058-IV.

Рішенням Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області від 25 червня 2010 року позивачеві відмовлено у призначенні такої пенсії, виходячи з того, що ОСОБА_4 не надано свідоцтво про шлюб між нею і померлим ОСОБА_6

Вирішуючи спір суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, послався на встановлений судовим рішенням факт проживання ОСОБА_4 та ОСОБА_6 однією сім'єю без реєстрації шлюбу і визнав протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області про відмову у призначенні позивачеві пенсії у зв'язку із втратою годувальника.

Базовим (рамковим) нормативно-правовим актом, який визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсії, є Закон № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).

У відповідності до положень статті 5 цього Закону він регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим законом визначаються, зокрема, коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням.

За правилами частини 3 статті 4 Закону № 1058-IV види пенсійного забезпечення, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення визначаються виключно законами про пенсійне забезпечення.

Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV передбачено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом (абзац 22 статті 1 Закону № 1058-IV).

Згідно пункту 3 частини 1 статті 9 цього Закону одним із видів пенсійних виплат є пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Абзацом 1 частини 1 статті 36 Закону № 1058-IV встановлено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині 2 статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу.

За правилами частини 2 вказаної статті непрацездатними членами сім'ї вважаються: 1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; 2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років <…>; 3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

У цій статті визначені, зокрема, умови, за яких членам сім'ї, зазначеним у її другій частині, призначається пенсія у зв'язку із втратою годувальника.

Зі змісту вказаних норм убачається, що перелік непрацездатних членів сім'ї, яким може бути призначена пенсія у зв'язку із втратою годувальника, є поосібним і вичерпним. Вони не містять правил (велінь), згідно з якими до непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника можна відносити осіб за іншими критеріями (ознаками) визначення поняття сім'ї, як-от спільне проживання і ведення господарства, спільний побут, набуття характерних взаємних прав та обов'язків.

Вжиті в Законі № 1058-IV поняття «чоловік» та «дружина» позначають одного з подружжя. За частиною 1 статті 21 Сімейного кодексу України подружжя утворюється тільки на підставі шлюбу - добровільного сімейного союзу жінки та чоловіка, зареєстрованого в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Згідно зі статтею 36 Сімейного кодексу України саме шлюб є підставою для виникнення прав та обов'язків подружжя.

Відповідно до частини 2 статті 21 Сімейного кодексу України проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.

У повсякденному житті може скластися правова ситуація, коли жінка та чоловік проживають разом, ведуть спільне господарство, разом виховують дітей, ведуть спільний побут, набувають певних взаємних прав та обов'язків, притаманних сім'ї. Але при цьому вони не перебувають у шлюбі. В окремих сферах правовідносин (житлових, цивільно-майнових, сімейних, трудових та інших) такі відносини можуть підпадати під поняття сім'ї, а її учасники визнаватися членами сім'ї, яким з огляду на об'єктивну відмінність їх змісту у відповідних галузях законодавства надаються або не надаються (обмежуються) відповідні права та обов'язки.

Ззовні такі відносини подібні до шлюбних. Однак попри цю схожість, вони не уподібнюються (не ототожнюються) з ними, і жінка та чоловік, які утворили неодружену сімейну пару та за певних унормованих правовідносин можуть вважатися членами сім'ї, що не є рівнозначним поняттям «чоловік» та «дружина», позаяк саме цими термінами закон персоніфікує кожного з подружжя як суб'єкта правовідносин між собою.

У законодавстві про пенсійне забезпечення ясно й однозначно визначено, що право на призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника, з-поміж інших категорій осіб, мають одне з подружжя - чоловік чи дружина, до яких жінка чи чоловік, які разом проживають однією сім'єю без шлюбу, не належать.

У справі, що розглядається, суди встановили, що ОСОБА_4 проживала разом з ОСОБА_6 однією сім'єю без реєстрації шлюбу з 1971 року по день його смерті, а також перебувала на його утриманні. Ці факти за рішенням суду в порядку, передбаченому пунктом 2 частини 1 статті 256 Цивільного процесуального кодексу України, були визнані такими, що мають юридичне значення для вирішення питання про призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника.

Нормативний підхід до розуміння зазначених положень закону в контексті встановлених обставин справи дає підстави дійти такого правового висновку.

У розумінні пункту 1 частини 2 статті 36 Закону № 1058-IV право на призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника мають чоловік або дружина, які перебували в зареєстрованому шлюбі. Жінка та чоловік, які на час смерті померлого годувальника проживали однією сім'єю без шлюбу та/або утримували один одного, не є подружжям, і після смерті того з них, хто за життя утримував другого, той, хто залишився жити, не набуває права на призначення йому пенсійних виплат у зв'язку із втратою годувальника.

Встановлення в судовому порядку факту проживання чоловіка та жінки однією сім'єю без шлюбу і визнання за її учасниками статусу члена сім'ї не легітимізує і не може легітимізувати (узаконити) правове становище неодруженої сімейної пари як подружньої, оскільки за законом подружжя утворюється не від тривалості чи стійкості взаємин, а після реєстрації шлюбу в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 березня 2015 року № 21-615а14.

Таким чином, висновок судів попередніх інстанцій про те, що Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську Донецької області неправомірно відмовило позивачеві у призначенні пенсії у зв'язку з втратою годувальника, ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, оскільки підстав для задоволення позову немає.

Відповідно до статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

З огляду на те, що обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального права, рішення судів попередніх інстанцій підлягають скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області - задовольнити.

Постанову Красноармійського міськрайонного суду Донецької області від 24 березня 2015 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року - скасувати, прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в місті Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання рішення протиправним та зобов'язання прийняти рішення про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: Штульман І.В.

Судді: Олексієнко М.М.

Ситников О.Ф.

logo