Історія справи
Постанова ВАСУ від 20.01.2015 року у справі №826/9523/14
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"20" січня 2015 р. м. Київ К/800/50463/14 ,К/800/52405/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючої:Калашнікової О.В.суддів:Васильченко Н.В. Леонтович К.Г. секретар судового засідання:Антипенко В.В. за участю: представника відповідача:Константинова С.А., представника 3-ї особи:Федоренко О.Г розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за касаційними скаргами Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва та Приватного підприємства "Озон" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року у справі за позовом Міністерства екології та природних ресурсів України до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, третя особа: приватне підприємство "Озон" про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
в с т а н о в и л а:
В липні 2014 року Міністерство екології та природних ресурсів України звернулось до суду із позовом до Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва про визнання протиправним та скасування розпорядження Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва «Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України» №27 від 04.04.2014 р. (далі - Розпорядження №27).
Позовні вимоги мотивовано тим, що оскаржуване Розпорядження №27, яким зобов'язано Міністерство екології та природних ресурсів України скасувати наказ від 26.02.2014 року № 58 в частині анулювання ліцензії Приватному підприємству «Озон» (далі - ПП «Озон») від 12.12.2011 року на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами (збирання, перевезення, зберігання) є нормативно необґрунтованим та ухвалено з порушенням вимог Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» , Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Положення про Міністерство екології та природних ресурсів України, затверджених указом Президента України №452/2011 від 13.04.2011 року та Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійсненням операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, затверджених наказом Міністерства екології та природних ресурсів України №434 від 04.11.2011 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року, позов задоволено: визнано протиправним та скасовано розпорядження Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва №27 від 04.04.2014 року «Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України».
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, Державна служба України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва та ПП "Озон" звернулись до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволені позову.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, позивачем проведено планову передвіку ПП «Озон», за результатами якої складено Акт планової перевірки додержання цим підприємством ліцензійних умова провадження господарської діяльності у сфері поводження з небезпечними відходами №8/14 від 18.02.2014 року далі - Акт №8/14) та Акт про неможливість ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов, встановлених для певного виду господарської діяльності №8/14НВ від 18.02.2014 року (далі - Акт №8/14НВ).
В Акті №8/14 зазначено, що під час проведення перевірки позивачем виявлено ряд порушень, зокрема:
- не надано накази про призначення працівників; в штатному розкладі відсутні посади, якими передбачено безпосереднє поводження з небезпечними відходами;
- не призначено на керівні посади осіб, як мають відповідну вищу або професійно-технічну освіту в галузі екології;
- працівниками не отримано посвідчення про проходження навчання та перевірку знань нормативно-правових актів з охорони праці;
- відсутній план заходів щодо збирання і тимчасового зберігання небезпечних відходів в складських приміщеннях за класами небезпеки відходів, спеціальний паспорт, у якому зазначаються найменування та код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів;
- складські приміщення не забезпечено засобами індивідуального захисту персоналу, який працює з небезпечними відходами; відсутність контейнерів металевих герметичних для збирання та зберігання небезпечних відходів;
- наявності автомобіля ГАЗ 33104 не встановлено;
- не надано свідоцтво про допуск транспортного засобу до перевезення небезпечних вантажів;
- не надано свідоцтва про страхування відповідальності на випадок настання негативних наслідків у разі здійснення операції з перевезення небезпечних відходів ;
- не надано поліс обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки.
Крім того, в Акті №8/14НВ зазначено наступні порушення:
- порушення п.3.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності зі здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, затвердженими наказом Мінприроди №433 від 04.11.2011 року (далі - Ліцензійні умови №433) не призначено на керівні посади осіб, як мають відповідну вищу або професійно-технічну освіту в галузі екології;
- порушення 5.4.9 Порядку №434, зокрема, не надано накази на призначення працівників;
- порушення п.4.1 Ліцензійних умов №433, зокрема, не надано план заходів щодо збирання і тимчасового зберігання небезпечних відходів в складських приміщеннях за класами небезпеки відходів, спеціальний паспорт, у якому зазначаються найменування та код відходів, їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів; Порушення абз.3 п.4.2.1 Ліцензійних умов №433, зокрема, складські приміщення не забезпечено засобами індивідуального захисту персоналу, який працює з небезпечними відходами;
- порушення п.4.2.1 Ліцензійних умов №433, зокрема, відсутність контейнерів металевих герметичних для збирання та зберігання небезпечних відходів;
- не надано свідоцтво про допуск транспортного засобу до перевезення небезпечних вантажів;
- не надано свідоцтва про страхування відповідальності на випадок настання негативних наслідків у разі здійснення операції з перевезення небезпечних відходів;
- порушення ст.34 Закону України «Про відходи», зокрема, не надано поліс обов'язкового страхування цивільної відповідальності суб'єктів господарювання за шкоду, яка може бути заподіяна пожежами та аваріями на об'єктах підвищеної небезпеки.
25.02.2014 р. на засіданні Ліцензійної комісії Міністерства екології та природних ресурсів України прийнято рішення про анулювання ПП «ОЗОН» ліцензію із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами таким суб'єктам господарювання на підставі не можливості ліцензіата забезпечити виконання Ліцензійних умов, встановлених для даного виду господарської діяльності.
26.02.2014 року позивачем винесено наказ №58 «Щодо видачі, переоформлення, відмови у видачі та анулювання ліцензій» (надалі - Наказ №58), в п.6 якого було анульовано ПП «ОЗОН» ліцензію із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами таким суб'єктам господарювання.
04.04.2014 року відповідачем прийнято Розпорядження №27, в якому зобов'язано позивача скасувати наказ №58 від 26.02.2014 року в частині анулювання ліцензії ПП «Озон» на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, в зв'язку з порушенням органом ліцензування при прийнятті зазначеного наказу п.3.2 Порядку №434, в частині обов'язку голови та членів комісії повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний контролю у межах повноважень, передбачених законом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки відповідач при ухваленні оскаржуваного Розпорядження №27 діяв не на підставі, не у межах повноважень та не у спосіб, що передбачено Конституції України та законами України, воно є протиправним та таким, що порушення права та законні інтереси позивача, тому підлягає скасуванню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Згідно частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Як встановлено по справі, на підставі статті 21 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» ПП «Озон» звернулося із скаргою (щодо підстав прийняття Міністерством екології та природних ресурсів України наказу від 26.02.2014 № 58 «Щодо видачі, переоформлення, відмови у видачі та анулюванні ліцензії» в частині анулювання ліцензії серії АГ № 581884 від 12.12.2011 на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами) до експертно-апеляційної ради при Держпідприємництві України, до компетенції якої належить, серед іншого, розгляд заяв, претензій та скарг суб'єктів господарювання на рішення органів ліцензування щодо порушення цими органами законодавства у сфері ліцензування (частина 3 статті 7 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»).
Згідно частини 1 статті 7 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» експертно-апеляційна рада є колегіальним органом, створеним при спеціально уповноваженому органі з питань ліцензування. У своїй діяльності експертно-апеляційна рада керується Конституцією України, законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Відповідно до Положення про Державну службу України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, затвердженого Указом Президента України від 30.03.2012 № 237/2012, Держпідприємництво України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики у сфері розвитку підприємництва, нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності і є спеціально уповноваженим органом виконавчої влади з питань реалізації державної регуляторної політики, дозвільної системи та ліцензування у сфері господарської діяльності.
Статтею 5 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» встановлено, що спеціально уповноважений орган з питань ліцензування, серед іншого, видає розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
01.04.2014 експертно-апеляційна рада при Держпідприємництві України своїм рішенням № 4.1., яке було прийняте більшістю голосів, задовольнила скаргу ПП «Озон».
Згідно пункту 11 Положення про експертно-апеляційну раду при Державній службі з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2000 № 1669 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 № 497) рішення ради приймається більшістю голосів її членів і оформлюється протоколом, який підписують голова та секретар ради.
Рішення ради обов'язкові для розгляду Держпідприємництвом і є підставою для видання ним розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування.
Відповідно до частини 12 статті 7 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» рішення експертно-апеляційної ради з питань звернень (апеляцій) є підставою для видання спеціально уповноваженим органом з питань ліцензування розпорядження про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування, допущених органом ліцензування.
04.04.2014 Держпідприємництво України на підставі рішення експертно- апеляційної ради при Держпідприємництві України від 01.04.2014 № 4.1. (витяг з протоколу № 04-14 від 01.04.2014), керуючись статтями 5 та 7 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», пунктом 11 Положення про експертно-апеляційну раду при Державній службі України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2000 № 1669 та Положенням про Державну службу з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва, затвердженим Указом Президента України від 30.03.2012 № 237/2012, видало розпорядження №27 «Про усунення порушень законодавства у сфері ліцензування Міністерством екології та природних ресурсів України» (далі - Розпорядження № 27), яким зобов'язало Міністерство екології та природних ресурсів України скасувати наказ від 26.02.2014 № 58 в частині анулювання ліцензії ПП «Озон» серії АГ № 58188 від 12.12.2011 на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, в зв'язку з порушенням органом ліцензування при прийнятті зазначеного наказу пункту 3.2. Порядку контролю за додержанням Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 04.11.2011 № 434, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 за № 1548/20286 (далі - Порядок контролю), в частині обов'язку голови та членів комісії повно, об'єктивно та неупереджено здійснювати державний контроль у межах повноважень, передбачених законом.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає що Держпідприємництво України видало Розпорядження № 27 в межах повноважень визначених законодавством України на підставі рішення експертно-апеляційної ради при Держпідприємництві Україна від 01.04.2014 № 4.1. (витяг з протоколу № 04-14 від 01.04.2014), яке залишається чинним.
Як вбачається зі змісту постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» підставами для визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень є невідповідність таких дій вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу. При цьому обов'язковою умовою визнання дій протиправними є також порушення у зв'язку з їх вчиненням прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
Проте, колегія суддів зауважує, що Міністерством екології та природних ресурсів України не зазначено, а судами попередніх інстанції не встановлено фактів порушення Держпідприємництвом України права Міністерства екології та природних ресурсів України у зв'язку із прийняттям оскаржуваного Розпорядження №27, враховуючі, що оскаржуваним розпорядженням не скасовано виданий Міністерством екології та природних ресурсів України наказ від 26.02.2014 № 58 «Щодо видачі, переоформлення, відмови у видачі та анулюванні ліцензії» в частині анулювання ліцензії ПП «Озон», а лише зобов'язано Міністерство екології та природних ресурсів України його скасувати, в зв'язку з порушенням органом ліцензування пункту 3.2. Порядку контролю.
Відповідно до ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанції та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанції порушили норми матеріального чи процесуального права. Що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись статтями 220, 221, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а:
Касаційні скарги Державної служби України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва та Приватного підприємства "Озон" задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 липня 2014 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2014 року скасувати. Ухвалити нове рішення. У задоволені позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)