Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 16.04.2015 року у справі №755/2602/14-а Постанова ВАСУ від 16.04.2015 року у справі №755/2...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 16.04.2015 року у справі №755/2602/14-а

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 квітня 2015 року м. Київ К/800/35463/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

головуючого - Олексієнка М.М. (доповідач).,

суддів: Кобилянського М.Г., Штульман І.В.,

при секретарі судового засідання: Крапивці Л.А.,

розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні Вищого адміністративного суду України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФ) про перерахунок пенсії за касаційною скаргою позивача на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2014 року,

в с т а н о в и л а :

У січні 2014 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом, відповідно до якого просив:

визнати протиправними дії ГУ ПФ про відмову в перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців з 1 квітня 2012 року;

зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 08.06.2012 року №21/3/2-1655/264, наданої Фінансово-економічним управлінням СБУ та здійснити відповідні виплати з 1 квітня 2012 року.

Посилався на те, що має правові підстави до перерахунку пенсії, оскільки змінився розмір грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав при звільненні.

Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 12 березня 2014 року позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними дії ГУ ПФ щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення військовослужбовців з 24 липня 2013 року. Зобов'язано провести перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки Фінансово-економічного управлінням СБУ від 08.06.2012 року №21/3/2-1655/264 про розмір грошового забезпечення з урахуванням проведених виплат.

Київський апеляційний адміністративний суд рішенням від 24 червня 2014 року постанову районного суду скасував та ухвалив нову про задоволення позову частково. Визнано протиправними дії ГУ ПФ щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення військовослужбовців з 24 липня 2013 року. Зобов'язано відповідача здійснити з 24 липня 2013 року перерахунок пенсії позивачу з урахуванням збільшення розміру надбавки за виконання особливо-важливих завдань під час проходження служби відповідно до довідки Фінансово-економічного управління СБУ №21/3/2-1655/264 від 8 червня 2012 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплаченого.

В касаційній скарзі позивач, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені апеляційним судом, просить рішення цього суду скасувати і залишити в силі постанову районного суду. Зазначає, що апеляційним судом помилково не враховано премію, розмір якої збільшився із 10 відсотків до 112.

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги частково з урахуванням наступного.

Як установлено судами попередніх інстанцій, ОСОБА_1 є пенсіонером СБУ України, перебуває на обліку в ГУ ПФ та отримує пенсію. В 2013 року він звернувся до пенсійного фонду про перерахунок пенсії у зв'язку із збільшенням грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав при проходженні служби. До заяви долучив довідку Фінансово-економічного управління СБУ за № 21/3/2-1655/264.

Листом від 17.01.2014 року №1892/12/Б-2903 повідомлено про відсутність підстав до перерахунку пенсії.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції прийшов до висновку, що розмір грошового забезпечення позивача за посадою, яку він обіймав при проходженні служби з квітня 2012 року збільшено, зокрема підвищено розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби, відповідно повинно бути здійснено перерахунок пенсії, не дивлячись на відсутність рішення Кабінету Міністрів України про підвищення грошового забезпечення військовослужбовців.

Апеляційний суд, при прийнятті рішення, виходив з того, що позивач має правові підстави до перерахунку пенсії, оскільки змінився розмір грошового забезпечення в частині надбавки за виконання особливо важливих завдань, проте не може бути враховано при обчисленні пенсії премія, тому що вона носить тимчасовий характер.

Висновки судів попередніх інстанцій не в повній мірі відповідають обставинам справи та нормам матеріального права.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, визначаються Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини третьої статті 63 цього Закону (у редакції закону на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Процедура перерахунку пенсії та належні для цього підстави, призначена за вище згаданим Законом, визначена Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій за Законом № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2001 року №3-1.

Згідно пункту 4 цього Порядку подання документів заяв про переведення з одного виду пенсій та інший, про перерахунок пенсій подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.

Верховний Суд України, проаналізувавши зазначені нормативні акти, прийшов до висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють органи ПФУ. Вказаний висновок викладено у Постанові від 22 квітня 2014 року (Справа №21-484а13), який згідно частини першої статті 244-2 КАС України, є обов'язковим для всіх судів України.

У вище згаданому рішенні Верховний Суд України зазначив, що за результатами розгляду заяви з доданими до неї документами пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову в перерахунку раніше призначеної пенсії.

Як свідчать фактичні обставини справи, ГУ ПФ рішення по заяві ОСОБА_1 не приймалося, лише листом повідомлено про відсутність підстав до перерахунку пенсії, що свідчить про допущену бездіяльність та порушення норм Закону № 2262-ХІІ, тому суд може лише визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та зобов'язати ГУ ПФ розглянути заяву, оскільки суд не може перебирати на себе дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень.

Судами установлено, що розмір грошового забезпечення за посадою, яку обіймав позивач змінився. Зокрема, змінився розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань з 1417,50 грн. до 2835 грн., та премія з 10 відсотків до 112, тому є правові підстави для перерахунку пенсії.

Верховний Суд України неодноразово, в тому числі в Постанові від 23 жовтня 2012 року (справа № 21-315а12) наголошував на тому, що частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок із фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Як убачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

На виконання зазначеного нормативного акту видаються відповідні накази, якими встановлюються розміри премії. При цьому, премія не може бути врахована для перерахунку пенсії лише у випадку, коли вона носить тимчасовий.

З урахуванням зазначених обставин та норм права, попередні судові рішення підлягають зміні в частині визначення способу захисту порушеного права позивача, визнавши протиправною бездіяльність ГУ ПФ щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та зобов'язання розглянути заяву і прийняте рішення з урахуванням положень частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, та встановлених судом обставин про зміну розміру грошового забезпечення позивача за посадою, яку він обіймав під час проходження служби.

На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 221, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

п о с т а н о в и в:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Судові рішення Дніпровського районного суду м. Києва від 12 березня 2014 року та Київського апеляційного адміністративного суду від 24 червня 2014 року змінити в частині визначення способу захисту порушеного права.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 про перерахунок пенсії та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Києві розглянути заяву позивача і прийняте рішення.

Постанова набирає законної з моменту проголошення, оскарженню не підлягає, проте в частині задоволення позову може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: М.М. Олексієнко

М.Г. Кобилянський

І.В. Штульман

logo