Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 10.11.2015 року у справі №815/1747/15 Постанова ВАСУ від 10.11.2015 року у справі №815/1...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 10.11.2015 року у справі №815/1747/15

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"10" листопада 2015 р. м. Київ К/800/37950/15

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої судді: Васильченко Н.В.,

суддів: Калашнікової О.В., Леонтович К.Г.,

при секретарі: Яроші Д.В.,

за участі представників: позивача Шпак Л.Г.; відповідача Христюк Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Рибопромислової асоціації "Хаджибейський лиман" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 2 липня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2015 року у справі №815/1747/15 за позовом Рибопромислової асоціації "Хаджибейський лиман" до Державного агенства рибного господарства України, Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства про визнання протиправним та скасування наказу, скасування подання, -

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2015 року Рибопромислова асоціація "Хаджибейський лиман" звернулася з позовом до Державного агенства рибного господарства України, Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в якому просила: визнати протиправним та скасувати наказ № 393 від 31.12.2014 Державного агентства рибного господарства України про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації в умовах спеціалізованого товарного рибного господарства (СТРГ) Хаджибейського лиману (2009- 2018 р.) (нова редакція); скасувати подання № 2258 від 23.12.2014 Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення біоресурсів та регулювання рибальства.

Позовні вимоги мотивовані тим, що оскаржувані наказ та подання прийняті з порушенням норм матеріального права, а тому є незаконними.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 2 липня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2015 року, відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Рибопромислова асоціація "Хаджибейський лиман" звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати ці рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судом та обґрунтованість застосування норм матеріального права до вирішення спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.

Судами першої і апеляційної інстанцій встановлено, що 02.10.2009р. Держкомрибгоспом України був затверджений Режим рибогосподарської експлуатації в умовах спеціалізованого товарного рибного господарства (СТРГ) Хаджибейського лиману (2009-2018) користувачу РА "Хаджибейський лиман". Вказаний режим був узгоджений відповідно до діючих вимог, що відповідач не заперечує.

Відповідно до статуту РА "Хаджибейський лиман" створена з метою постійної координації виробничої, наукової та іншої господарської діяльності рибопромислових підприємств та організацій для вирішення спільних економічних та соціальних завдань, а саме: штучного розведення, вирощування, охорони та вилову водних живих ресурсів, насамперед в Хаджибейському лимані, а також для забезпечення захисту прав і загальних інтересів Учасників Асоціації в державних і інших органах України, міжнародних організаціях, задоволення економічних і соціальних потреб Учасників Асоціації.

Держрибагентством України 01.12.2014р. винесений припис за №2-7-17/4902-14 про усунення порушень Режиму рибогосподарської експлуатації спеціалізованого товарного рибного господарства Хаджибейського лиману(2009-2018p.p.)(нова редакція), затвердженого Держрибгоспом України 02.10.2009р.(далі - припис від 01.12.2014р.).

Підставою винесення припису стали порушення, які полягали у тому, що при затвердженні режиму СТРГ Хаджибейського лиману порушене діюче законодавство, оскільки РА "Хаджибейський лиман" до 18.11.2014р. було некомерційним господарським об`єднанням, що утримується лише за рахунок внесків учасників, та не може вести господарської діяльності. 18.11.2014р.

Вказаним приписом позивача зобов'язано повідомити Держрибагентство України про результати його виконання до 15.12.2014р.

Припис отриманий головою правління 05.12.2014р. Після отримання припису, позивач підготував 8.12.2014р. листа за №161, в якому вказав, що подав на погодження проект змін та доповнень до Режиму СТРГ та біологічне обґрунтування, та листами від 08.12.2014р. за №158, від 10.12.2014р. за №167 повідомив Держрибагентство про усунення порушень та недоліків, наведених у приписі.

Західно-Чорноморським басейновим управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства на адресу Голови Державного агентства рибного господарства України було направлене подання від 23.12.2014р. №2258, яким запропоновано видати наказ Державного агентства рибного господарства України про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації спеціалізованого товарного рибного рсподарства (СТРГ) Хаджибейського лиману (2009- 2018р.) (нова редакція), затвердженого 02.10.2009 Державним комітетом рибного господарства України.

На підставі вищезазначеного подання Державним агентством рибного господарства України виданий наказ від 31.12.2014 року №393, яким скасований Режим рибогосподарської експлуатації спеціалізованого товарного рибного господарства (СТРГ) Хаджибейського лиману (2009- 2018р.) (нова редакція), затверджений Державним комітетом рибного господарства України 02.10.2009, а також усі погоджені та затверджені зміни і доповнення до нього.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з невідповідності статутних документів позивача фактичній діяльності на Хаджибейському лимані за режимом СТРГ, яка не була ним усунута.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої і апеляційної інстанцій виходячи з наступного.

Згідно обставин справи предметом спору є правомірність наказу Державного агентства рибного господарства України № 393 від 31.12.2014 про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації в умовах спеціалізованого товарного рибного господарства (СТРГ) Хаджибейського лиману (2009-2018р.) (нова редакція) та подання Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення біоресурсів та регулювання рибальства № 2258 від 23.12.2014р.

У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст.1 Закону України "Про тваринний світ" відносини у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, об'єкти якого перебувають у стані природної волі, у напіввільних умовах чи в неволі, на суші, у воді, ґрунті та повітрі, постійно чи тимчасово населяють територію України або належать до природних багатств її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, регулюються Конституцією України, цим Законом, законами України "Про охорону навколишнього природного середовища', Інструкцією про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.01.2008р. №4 та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно ст.6 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", державне управління та регулювання у галузі рибного господарства здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у галузі рибного господарства та інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх повноважень.

Згідно ст.59 Закону України "Про тваринний світ", центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері рибного господарства наділений певними правами, що регулюються вказаною статтею.

Відповідно п.п. 1, 4, 10 Указу Президента України від 16 квітня 2011р. за №484/2011 "Про Державне агентство рибного господарства України", останнє є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України. Держрибагентство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів, регулювання рибальства, безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства.

Держрибагентство відповідно до покладених на нього завдань, зокрема: здійснює державний контроль у галузі охорони, використання та відтворення водних живих ресурсів у виключній (морській) економічній зоні України, територіальному морі, внутрішніх водах України, внутрішніх водоймах України та погоджує режими рибогосподарської експлуатації водних об'єктів та контролює діяльність спеціальних товарних рибних господарств; здійснює видачу та реєстрацію дозвільних документів на спеціальне використання водних живих ресурсів.

Держрибагентство України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України, наказів Мінагрополітики України та доручень Міністра видає накази організаційно-розпорядчого характеру, які підписуються Головою Держрибагентства України.

Судами встановлено, що відповідачами був затверджений та погоджений: Режим СТРГ Хаджибейського лиману Рибопромисловій асоціації "Хаджибейський лиман" в редакції від 11.07.2002, який вступив в дію 01.03.2003, і в новій редакції від 19.03.2004 зі строком дії до 2011 року; Режим в новій редакції на 2009 - 2018 роки затверджений 02.10.2009 головою Держрибгоспу України та погоджений 20.08.2009 управлінням Західно-Чорноморська рибоохорона, з доповненнями від 15.12.2010, 16.12.2011, 21.08.2013 та від 19.08.2014 року.

Вказане свідчить, що державні рибогосподарські органи визнали Асоціацію, як суб'єкта підприємницької діяльності, погоджували та надавали їй у використання Хаджибейський лиман в Режимі СТРГ упродовж 12-ти років.

Однією з основних підстав скасування Режиму СТРГ відповідачі зазначали невідповідність статутних документів умовам ведення господарської діяльності асоціації.

Згідно ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 6 грудня 2006 року у справі за позовом "Хаджибейський лиман" до Державної інспекції рибоохорони, відтворення водних живих ресурсів і регулювання рибальства та Дунайсько-Дністровського державного басейнового управління водних живих ресурсів, встановлено, висновки відповідача про невідповідності статутних документів позивача умовам ведення господарської діяльності (про його некомерційну діяльність згідно п. 23 Статуту) є помилковими, оскільки суперечать ст. 2 Господарського кодексу України, згідно якої учасники відносин у сфері господарювання є суб'єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією.

З наведеного вбачається, що висновки відповідачів про невідповідності статутних документів позивача умовам ведення господарської діяльності є помилковими.

Не відповідають дійсності та матеріалам справи також висновки судів стосовно того, що РА "Хаджибейський лиман" систематично порушував Інструкцію про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних ресурсів та їх використання в спеціальних рибних господарствах, не виконав вимоги припису, а оскаржуваний наказ № 393 від 31.12.2014 відповідає встановленим критеріям, є обґрунтованим.

У відповідності до п.2.9 Інструкції про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах" затвердженої наказом Державного комітету рибного господарства України від 15 січня 2008 року N 4 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 січня 2008 р. за N 64/14755(далі - Інструкція N 64/14755) Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань рибного господарства України в місячний термін розглядає надані зміни та доповнення до Режиму і приймає відповідне рішення щодо їх затвердження або відмови в затвердженні. Якщо спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань рибного господарства України не затверджує зміни і доповнення до Режиму, то в триденний термін після прийняття рішення щодо відмови надсилає заявнику мотивоване повідомлення про відмову або направлення проекту змін та доповнень на доопрацювання.

Судами попередніх інстанцій не прийняті до уваги, що правлінням РА "Хаджибейський лиман" на виконання вимог припису підготовлено та надано для погодження керівництву управління "Західно-Чорноморська рибоохорона" зміни та доповнення до Режиму СТРГ, а також зміни внесені до Статуту рибопромислової асоціації.

Вказані зміни не були своєчасно розглянуті та погоджені. Письмові повідомлення керівництву Держрибагенства України та місцевих органів рибоохорони про виконання асоціацією всіх вимог припису та необхідність погодження і затвердження змін та доповнень до Режиму - залишені без відповіді, що є порушенням вимог п. 2.9 Інструкція N 64/14755.

Під час перевірки поданих документів було встановлено, що загальними зборами учасників рибопромислової асоціації "Хаджибейський лиман" 10.11.2014р. затвердженІ зміни до Статуту рибопромислової асоціації "Хаджибейський лиман" (державна реєстрація змін від 18.11.2014р.), затвердженого загальними зборами засновників РА "Хаджибейський лиман" 11.06.2007р., та визначено, що "асоціація є договірним господарським об`єднанням, що утримується за рахунок внесків її учасників, прибутків, отриманих від реалізації продукції, робіт, послуг тощо, та здійснює комерційну, рекламну, виробничу, консультаційну, наукову, соціально-побутову діяльності, надає послуги, а також бере активну участь в культурному та соціально-економічному житті суспільства".

Крім того, судами не враховано, що подання Західно-Чорноморського басейнового управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства від 23.12.2014р. №2258 було внесене до закінчення терміну виконання вимог припису, який був продовжений Держрибагенством України до 29.12.2014 року.

Зазначене свідчить, що Держрибагенством України не надано можливості рибопромисловій асоціації "Хаджибейський лиман" виконати вимоги припису.

Вказаний факт підтверджується також листом Мінагрополітики України про окремі питання наданих повноважень, адресований Державному агентству рибного господарства України, яким ініційований розгляд питання про скасування наказу Держрибагенства України від 31.12.2014 р. №393 "Про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації в умовах спеціалізованого товарного рибного господарства (СТРГ) Хаджибейського лиману (2009- 2018 р.) (нова редакція)".

Крім того, наведені в наказі № 393 від 31.12.2014р. порушення не є підставами для скасування Режиму СТРГ, оскільки вони не передбачені чинним законодавством.

Відповідно п. 16.9 Режиму СТРГ передбачена відповідальність за неодноразові порушення по зарибленню та меліорації. Таким чином, в Режимі визначені конкретні порушення, за систематичне допущення яких, можливо як крайній засіб - призупинення Режиму рибогосподарської експлуатації спеціалізованого товарного, рибного господарства (СТРГ).

Пунктом 3.1 Інструкція N64/14755, визначені порушення, за допущення яких можливе тимчасове призупинення чи скасування Режиму: порушення користувачем вимог цієї Інструкції (Режиму, невиконання показників щодо вселення та вилучення ВЖР, їх охорони); погіршення стану запасів ВЖР у рибогосподарському водному об'єкті; несвоєчасне надання звітів щодо вселення та вилучення ВЖР до територіальних органів рибоохорони.

Наведені порушення рибопромисловими підприємствами РА "Хаджибейський лиман" в акті перевірки комісії Держрибагенства України від 20.11.2014 не визначались.

При цьому, надані у приписі зауваження стосуються лише Режиму СТРГ, який розроблявся наукою організацією, погоджувався органами рибного господарства.

Таким чином, доводи Держрибагенства України та місцевих органів рибоохорони щодо порушення рибопромисловою асоціацією "Хаджибейський лиман" умов Режиму СТРГ та невиконання вимог припису від 01.12.2014р. за №2-7-17/4902-14 упереджені, не підтверджені і не є підставами для скасування Режиму рибогосподарської експлуатації в умовах спеціалізованого товарного рибного господарства (СТРГ) "Хаджибейського лиману" (2009-2018р.) (нова редакція), тому Наказ № 393 від 31.12.2014 є незаконним, протиправним і підлягає скасуванню.

Колегія суддів дійшла думки, що суди першої та апеляційної інстанцій повно та всебічно дослідили обставини справи, вірно встановили характер спірних правовідносин, але невірно застосували норми матеріального права до їх вирішення, що потягло за собою ухвалення незаконних рішень.

Відповідно до ст.229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.

Керуючись статтями 220, 221, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Касаційну скаргу Рибопромислової асоціації "Хаджибейський лиман" задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 2 липня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2015 року у справі №815/1747/15 скасувати, ухвалити по справі нове рішення.

Позов Рибопромислової асоціації "Хаджибейський лиман" задовольнити.

Скасувати подання № 2258 від 23.12.2014 Західно-Чорноморського басейнового управління охорони, використання і відтворення біоресурсів та регулювання рибальства.

Визнати протиправним та скасувати наказ Державного агентства рибного господарства України №393 від 31.12.2014 про скасування Режиму рибогосподарської експлуатації в умовах спеціалізованого товарного рибного господарства (СТРГ) Хаджибейського лиману (2009- 2018 р.) (нова редакція).

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 239-1 КАС України.

Судді:

logo