Історія справи
Постанова ВАСУ від 10.04.2014 року у справі №2а/0570/16312/2012
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"10" квітня 2014 р. м.Київ К/800/38907/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2013 року у справі за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області до Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікувально-діагностичний центр», про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2012 року Регіональне відділення Фонду державного майна України звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «Лікувально-діагностичний центр», в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність, яка полягає у невиконанні приписів абз.2 ч.3 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо прийняття протягом тридцяти днів об'єкту оренди в своє управління, п.50 Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 1993 року № 158, стосовно погодження зведеного акту інвентаризації майна підприємства, що повертається з оренди та п.4 Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди щодо надання кандидатури для участі у роботі спільної комісії по розмежуванню і оцінці майна орендованого підприємства;
- зобов'язати надати кандидатуру представника Агентства для прийняття участі у роботі спільної комісії по розмежуванню та оцінці майна цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Лікувально-діагностичний центр», яке розташоване за адресою: м.Маріуполь, вул.Коксохіма,5, відповідно до вимог Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 07 серпня 1997 року №847;
- зобов'язати погодити результати інвентаризації, зведені у акті згідно порядку, встановленому Положенням про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 1993 року №158;
- зобов'язати прийняти до сфери свого управління державне майно - цілісний майновий комплекс комплексу Державного підприємства «Лікувально-діагностичний центр», яке розташоване за адресою: м.Маріуполь, вул.Коксохіма,5, за актом приймання-передачі протягом тридцяти днів відповідно до абз.2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ним були здійснені заходи, пов'язані з поверненням державного майна з оренди з визначенням державної частки, що повертається до сфери управління Міністерства промислової політики України (та у подальшому до його правонаступника - Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном) як органу уповноваженому управляти відповідним державним майном, а саме - з моменту припинення договору оренди від 14 липня 1997 року № 235/97, проте, відповідач не надав кандидатури для участі у роботі спільної комісії по розмежуванню і оцінці майна орендованого підприємства, не погодив зведений акт інвентаризації майна підприємства, що повертається з оренди, і взагалі не виконує ніяких дій, направлених на прийняття об'єкту оренди - державного майна - цілісного майнового комплексу Державне «Лікувально-діагностичний центр» в своє управління.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2013 року, позовну заяву Регіонального відділення Фонду Державного майна України по Донецькій області задоволено частково; визнано протиправною бездіяльність Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном, яка полягає у невиконанні приписів Закону України «Про оренду державного та комунального майна» від 10 квітня 1992 року № 2269-XII, п.4 Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 07 серпня 1997 року №847 та зареєстрованого Мінюстом 25 вересня 1997 року за № 446/2250, щодо надання кандидатури для участі у роботі спільної комісії по розмежуванню і оцінці майна орендованого підприємства - цілісного майнового комплексу ДП «Лікувально-діагностичний центр», який знаходиться за адресою: Донецька область, м.Маріуполь, вул.Коксохіма,5; зобов'язано відповідача надати кандидатуру представника Агентства для прийняття участі у роботі спільної комісії по розмежуванню та оцінці майна цілісного майнового комплексу Державного підприємства «Лікувально-діагностичний центр», яке розташоване за адресою: м.Маріуполь, вул.Коксохіма,5, відповідно до вимог Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення суддів попередніх інстанцій в частині задоволення позовних вимог мотивовані обов'язковістю виконання органом управління вимоги орендодавця про направлення для участі у роботі спільної Комісії представника зазначеного органу. В частині відмови у задоволенні решти позовних вимог суди попередніх інстанцій відзначили про їх передчасність з посиланням на те, у відповідності до п.3 Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди створення спільної комісії по розмежуванню та оцінці передує у часі перед іншими етапами - інвентаризацією майна, оцінкою майна та безпосереднім прийомом майна в управління відповідним органом, і їх здійснення /нездійснення може мати місце тільки після закінчення роботи спільної комісії по розмежуванню та оцінці майна.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить судові рішення скасувати, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що 14 липня 1997 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Лікувально-діагностичний центр» укладений договір оренди № 235/97 державного майна - цілісного майнового комплексу Державне «Лікувально-діагностичний центр».
Рішенням господарського суду Донецької області від 21 грудня 2009 року у справі №37/284пн встановлено, що орендні правовідносини між сторонами за договором оренди від 14 липня 1997 року № 235/97 припинились 10 вересня 2009 року та зобов'язано ТОВ «Лікувально-діагностичний центр» повернути Міністерству промислової політики України державне майно - цілісний майновий комплекс Державне підприємство «Лікувально-діагностичний центр».
З метою повернення орендованого майна до сфери управління Міністерства промислової політики України позивачем неодноразово направлялись на адресу Міністерства промислової політики та Державного Агентства України з управління державними корпоративними правами та майном листи, в яких повідомлялось про необхідність створити спільну комісію по розмежуванню та оцінці майна та вимога про надання кандидатури представника Міністерства для участі у складі цієї комісії.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 27 червня 2011 року у справі №27/116Б порушено справу про банкрутство ТОВ «Лікувально-діагностичний центр». Постановою господарського суду Донецької області від 20 липня 2011 року ТОВ «Лікувально-діагностичний центр» визнано банкрутом, відкрита ліквідаційна процедура.
У зв'язку із відкриттям ліквідаційної процедури та з метою забезпечення участі орендаря у процедурі повернення майна з оренди, наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області № 00707 від 23 березня 2012 року створено інвентаризаційну комісію по розмежуванню та оцінці майна - цілісного майнового комплексу ДП «Лікувально-діагностичний центр».
Листами від 23 березня 2012 року та від 29 березня 2012 року позивач повідомив відповідача про початок проведення роботи по поверненню майна з оренди до державної власності, висловив прохання про визначення долі майнового комплексу ДП «Лікувально-діагностичний центр» та надання до складу спільної комісії кандидатури представника Агентства.
У зв'язку із ненаданням у визначений термін арбітражним керуючим-ліквідатором спільній комісії результатів інвентаризації державного майна - цілісного майнового комплексу ДП «Лікувально-діагностичний центр», наказом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області від 18 червня 2012 року № 01353 скасовано дію наказу №00707 та наказом від 18 червня 2012 року №01350 «Про створення інвентаризаційної комісії по розмежуванню та оцінці майна - цілісного майнового комплексу ДП «Лікувально-діагностичний центр», створена нова інвентаризаційна комісія.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області листом від 18 липня 2012 року повідомив відповідача про скасування дії наказу № 00707 та створення наказом від 18 червня 2012 року №01350 інвентаризаційної комісії по розмежуванню та оцінці майна - цілісного майнового комплексу ДП «Лікувально-діагностичний центр». Разом із зазначеним листом позивач направив результати інвентаризації ЦМК ДП «Лікувально-діагностичний центр» та просив після погодження зведені акти інвентаризації повернути їх для подальшої роботи спільної комісії по розмежуванню та оцінці майна. Крім цього, позивач знов просив визначитись щодо долі майнового комплексу ДП «Лікувально-діагностичний центр» та надання до складу спільної комісії кандидатури представника Агентства.
Листом від 22 серпня 2012 року Агентство Держмайна України повернуло без погодження результати інвентаризації ЦМК ДП «Лікувально-діагностичний центр» та повідомило позивача про невідповідність зведеного акту інвентаризації вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 1993 року № 158 у зв'язку із наявністю наднормативної нестачі цінностей та відсутністю конкретних пропозицій стосовно врегулювання інвентаризаційної різниці.
Листом від 11 вересня 2012 року за вих.№ 11-06-02-08879 позивач повідомив відповідача, що крім зведеного акту на адресу Агентства було направлено Протокол № 1 засідання інвентаризаційної комісії від 13 липня 2012 року, за яким Регіональне відділення запропонувало в подальшому здійснити стандартизовану оцінку збитків, яку відобразити у відповідному акті оцінки збитків. Також позивач зазначив, що після погодження Агентством результатів інвентаризації Регіональне відділення має намір звернулись до ліквідатора ТОВ «Лікувально-діагностичний центр» з відповідними вимогами. Крім цього, позивач знов звернувся до відповідача із проханням визначитись із долею майнового комплексу та направити до Регіонального відділення кандидатури представника Агентства для участі у складі спільної комісії по розмежуванню та оцінці майна.
В зв'язку з тим, що відповідачем не було повідомлено позивача про прийняте рішення стосовно поставлених питань, не погоджено зведеного акту інвентаризації майна, не направлено кандидата для участі у роботі спільної комісії по розмежуванню та оцінці майна цілісного майнового комплексу, не виконано обов'язку щодо прийняття до сфери свого управління державного майна - цілісного майнового комплексу ДП «Лікувально-діагностичний центр», позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
Відповідно до абз.2 ч.3 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» у разі припинення договору оренди цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу орендар за згодою орендодавця передає об'єкт оренди органу, який до укладення договору оренди здійснював повноваження з управління відповідним майном. Зазначений орган або його правонаступник зобов'язаний протягом тридцяти днів прийняти об'єкт оренди в своє управління.
Процедура повернення орендованого державного майна після припинення (внаслідок закінчення строку) договору оренди визначена Порядком повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 07 серпня 1997 року №847, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25 вересня 1997 року за № 446/2250.
Пунктом 3 розділу 1 зазначеного Порядку передбачається оформлення угоди між орендодавцем і орендарем протягом 5 днів після набрання законної сили рішенням суду про розірвання договору оренди, якою передбачається створення спільної комісії сторін по розмежуванню і оцінці майна орендного підприємства (протягом 5 днів); проведення повної інвентаризації майна орендного підприємства (протягом 15 днів); оцінка майна орендного підприємства та державної і орендарської часток у ньому (протягом 15 днів після затвердження результатів інвентаризації); погашення орендарем заборгованості по орендній платі; реорганізація орендного підприємства.
У п.4 розділу 1 зазначеного Порядку встановлено, що на підставі досягнутої домовленості орендодавець своїм наказом утворює спільну комісію по розмежуванню і оцінці майна орендного підприємства. До складу Комісії входять представники орендодавця і орендаря. На вимогу однієї з сторін до роботи в Комісії можуть залучатися і представники органу управління відповідним державним майном.
Відповідно до п.5 розділу 2 Порядку повна інвентаризація майна орендного підприємства здійснюється інвентаризаційною комісією, утвореною орендодавцем, станом на останнє число місяця, в якому закінчується строк договору оренди, або розривається договір оренди за домовленістю сторін чи за рішенням суду.
При проведенні повної інвентаризації інвентаризаційна комісія керується Положенням про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 1993 року № 158 (п.6 розділу 2 Порядку).
Згідно п.4 розділу І Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання) головною метою інвентаризації є визначення фактичної наявності й стану майна з даними бухгалтерського обліку, врегулювання інвентаризаційних різниць та відображення результатів інвентаризації у передаточному балансі.
Відповідно до п.п.«а» п.7 розділу 2 Порядку під час проведення інвентаризації комісія має здійснити розмежування майна, що належить державі, і майна орендаря.
Як встановлено п.9 розділу 2 Порядку, за даними інвентаризації складаються зведений акт інвентаризації та протокол розподілу вартості майна між орендодавцем і орендарем, які Комісія подає на погодження орендарю і затвердження орендодавцю. На основі протоколу про результати інвентаризації складаються передавальний і розподільчий баланси з виділенням по кожному рядку часток держави і орендаря.
Згідно п.10 розділу 2 Порядку оцінка цілісного майнового комплексу орендного підприємства і часток держави та орендаря в ньому здійснюється на дату повної інвентаризації за даними інвентаризації і передавального балансу в 15-денний строк після їх отримання і оформлюється актом оцінки вартості цілісного майнового комплексу орендного підприємства у разі припинення або розірвання договору оренди за наведеною формою.
Як передбачено п.50 Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), зведений акт інвентаризації майна підприємства або організації, яке здається в оренду, з пропозиціями про регулювання інвентаризаційної різниці у 7-денний строк затверджується керівником державного підприємства, організації за погодженням з державним органом, до сфери управління якого належить підприємство або організація, та у разі закінчення строку дії договору оренди затверджується орендодавцем за погодженням з державним органом, до сфери управління якого належить передане в оренду майно державного підприємства або організації, у 7-денний строк, якщо інше не встановлено законодавством про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність.
Відповідно до положень Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), орендоване майно підлягає поверненню за актом прийому-передачі протягом строку, що не перевищує 57 днів з моменту створення регіональним відділенням комісії по інвентаризації майна цілісного майнового комплексу.
При цьому, законом не передбачається відокремлення проведення заходів, пов'язаних з поверненням орендованого майна після припинення або розірвання договору оренди, а встановлюється комплекс нерозривних як у часовому, так і у процедурному співвідношенні, послідовних та взаємообумовлених заходів, направлених на досягнення єдиної та конкретної мети.
Без проведення інвентаризації та за відсутності чітко ідентифікованого переліку майна, яке підлягає поверненню, провести оцінку майна підприємства, визначити частку держави і орендаря у цьому майні, та, відповідно, скласти акт приймання-передачі майна, є неможливим.
Висновок судів попередніх інстанцій про передчасність вимог позивача в частині погодження зведеного акту інвентаризації майна, що повертається з оренди, згідно порядку, встановленому Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 1993 року № 158, та прийняття на виконання приписів абз.2 ч.3 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» до сфери свого управління державного майна цілісного майнового комплексу ДП «Лікувально-діагностичний центр», не відповідають фактичним обставинам справи та положенням закону, а тому є невірними.
Факт бездіяльності відповідача щодо виконання приписів закону відносно вчинення або прийняття участі у здійсненні заходів з повернення та прийняття до сфери свого управління державного майна цілісного майнового комплексу державного підприємства після припинення договору оренди, вважається доведеним та є належною підставою для задоволення позовних вимог Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області у повному обсязі.
За вказаних обставин справи рішення судів попередніх інстанцій в частині відмови у задоволенні позовних вимог підлягають скасуванню з постановленням нового рішення про задоволення позову у повному обсязі.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області задовольнити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 15 травня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2013 року скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвали в цій частині нове рішення про задоволення позову.
Визнати протиправною бездіяльність Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном, яка полягає у невиконанні приписів абз.2 ч.3 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» щодо прийняття протягом тридцяти днів об'єкту оренди в своє управління, п.50 Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 1993 року № 158, стосовно погодження зведеного акту інвентаризації майна підприємства, що повертається з оренди.
Зобов'язати Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном погодити результати інвентаризації, зведені у акті згідно порядку, встановленому Положенням про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 1993 року №158.
Зобов'язати Державне агентство України з управління державними корпоративними правами та майном прийняти до сфери свого управління державне майно - цілісний майновий комплекс комплексу Державного підприємства «Лікувально-діагностичний центр», яке розташоване за адресою: м.Маріуполь, вул.Коксохіма,5, за актом приймання-передачі протягом тридцяти днів відповідно до абз.2 ч.3 ст.27 Закону України «Про оренду державного та комунального майна».
В решті рішення залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді