Історія справи
Постанова ВАСУ від 08.07.2015 року у справі №250/2708/13-а
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2015 року м. Київ К/800/66494/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді: Кобилянського М.Г.,
суддів: Амєліна С.Є., Іваненко Я.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради Донецької області про виплату сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
за касаційною скаргою управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради Донецької області на постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 13 вересня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2013 року,
В С Т А Н О В И Л А :
19 липня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, в якому просила визнати дії управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради Донецької області протиправними та зобов'язати відповідача провести їй перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (далі - допомога по догляду за дитиною) у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням проведених виплат з часу призначення до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 13 вересня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2013 року, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії відповідача та зобов'язано його провести перерахунок (нарахування та виплату) допомоги по догляду за дитиною у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 19 січня 2013 року до 19 липня 2013 року.
У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і постановити нове - про відмову в задоволенні позову.
Перевіривши доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правильність правової оцінки обставин у справі, у межах, визначених частиною другою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення касаційної скарги.
Судами першої та апеляційної інстанцій при розгляді справи по суті встановлено, що 13 грудня 2011 року позивач звернулася із заявою до управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради Донецької області про призначення допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. На підставі цієї заяви відповідач 14 грудня 2011 року прийняв рішення про призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною з 18 листопада 2011 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 року розмірі 130 гривень.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107-VI (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги по догляду за дитиною регулювалися Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року № 2811-ХII (далі - Закон № 2811-ХII), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року № 2240-III (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими законами. Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХII та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40- 44.
Конституційний Суд України Рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II цього Закону щодо виключення статей 40- 44 Закону № 2240-III.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Конституційним Судом України Рішення № 10-рп/2008 відновили свою дію зазначені положення Закону № 2240-III.
Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26 грудня 2008 року № 835-VI та статтею 45 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27 квітня 2010 року № 2154-VI (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога по догляду за дитиною відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Таким чином, з 1 січня 2011 року існує дві законодавчі норми щодо виплати допомоги по догляду за дитиною у розмірах, передбачених Законом № 2811-ХІІ та Законом № 2240-ІІІ.
Оскільки спір виник щодо виплати допомоги з 19 січня 2013 року (з урахуванням пропуску шестимісячного строку звернення до суду) особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин на відносини щодо виплати допомоги такій особі у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону, яким є Закон № 2240-III.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 25 грудня 2012 року у справі №21-410а12, від 22 квітня 2014 року у справі №21-73а14.
Проте суд першої інстанції в резолютивній частині помилково визначив допомогу по догляду за дитиною, що підлягає стягненню з відповідача, в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, оскільки стаття 43 Закону № 2240-III визначає таку допомогу у розмірі не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, тобто без визначення прожиткового мінімуму конкретних соціальних і демографічних груп населення. Отже, необхідно застосовувати загальні показники прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць у розмірах, встановлених законами України про державний бюджет на відповідні роки.
Крім цього, суд першої інстанції безпідставно обмежив період виплати допомоги датою 19 липня 2013 року, тобто датою звернення позивача до суду.
Апеляційний суд зазначених помилок не виправив.
Статтею 225 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині.
При зміні судового рішення суду першої інстанції за приписами пункту 4 частини першої статті 223 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення апеляційного суду підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
П О С Т А Н О В И Л А:
Касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради Донецької області задовольнити частково.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 26 листопада 2013 року скасувати.
Постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 13 вересня 2013 року змінити.
В абзаці другому резолютивної частини постанови виключити слова «по 19 липня 2013 року».
Абзац третій резолютивної частини постанови викласти у такій редакції:
«Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Ясинуватської міської ради Донецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 19 січня 2013 року до досягнення нею трирічного віку в розмірі, визначеному статтею 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18 січня 2001 року № 2240-III, виходячи з розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленому законами України про Державний бюджет України на відповідні роки з урахуванням проведених виплат.»
В решті постанову Ясинуватського міськрайонного суду Донецької області від 13 вересня 2013 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
ГОЛОВУЮЧИЙ Кобилянський М.Г.
СУДДІ Амєлін С.Є.
Іваненко Я.Л.