Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова ВАСУ від 04.02.2016 року у справі №818/3655/14 Постанова ВАСУ від 04.02.2016 року у справі №818/3...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Постанова ВАСУ від 04.02.2016 року у справі №818/3655/14

Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"04" лютого 2016 р. м. Київ К/800/34580/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (головує в судовому засіданні),

Головчук С.В.,

Ліпського Д.В.,

секретаря судового засідання Горбатюка В.С.,

за участю представників сторін і третьої особи - військової частини,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Міністерста оборони України, треті особи: Військова частина А1476, Сумський обласний військовий комісаріат про визнання бездіяльності протиправною та стягнення одноразової грошової допомоги,

за касаційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2015 року ,

встановив:

У грудні 2014 року позивачі звернулися до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерста оборони України про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття у встановлений строк рішення про виплату членам родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_7 одноразової грошової допомоги та стягнення цієї допомоги у розмірі 609000 грн в рівних частках. Позов обґрунтували тим, що Міністерство оборони України отримало від Сумського обласного військкомату пакет документів, необхідних для виплати їм як членам сім'ї військовослужбовця ОСОБА_7, загиблого під час виконання службових обов'язків, одноразової грошової допомоги, однак відповідач у місячний термін не прийняв рішення з цього приводу, а звернувся із запитом до військової прокуратури для уточнення причин смерті загиблого, що не передбачено чинним законодавством.

Постановою Сумського окружного адміністративного суд від 29 квітня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2015 року, позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неприйняття у встановлений законодавством строк рішення про виплату одноразової грошової допомоги членам родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_7. Стягнуто з Міністерства оборони України одноразову грошову допомогу у зв'язку із загибеллю військовослужбовця ОСОБА_7, який народився ІНФОРМАЦІЯ_3 і загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 під час проходження військової служби, у розмірі 609000 грн. на користь ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_4 та неповнолітнього ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, в рівних частках.

В касаційній скарзі Міністерств оборони України, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, просить скасувати прийняті ними рішення та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог. На думку особи, яка подала касаційну скаргу, висновок судів про протиправні дії відповідача в частині неприйняття жодного рішення у місячний строк після надходження документів про виплату одноразової грошової допомоги є безпідставним. Міністерство вчиняло дії для отримання документів, необхідних для встановлення факту перебування військовослужбовця в стані сп'яніння чи його відсутності, що має значення при прийнятті відповідного рішення з цього питання, оскільки такі документи на адресу відповідача взагалі не надходили, а отже вирішення питання виплати членам сім'ї загиблого одноразової грошової допомоги було неможливим.

В запереченні на касаційну скаргу позивачі вважають її доводи необґрунтованими, просять залишити судові рішення без змін. Зазначають, що загибель ОСОБА_7 стала наслідком вчинення щодо нього злочину його командиром ОСОБА_9, якого вироком Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 29.04.2015р. засуджено за ч.2 ст.414 КК України до позбавлення волі. Відсутні процесуальні рішення про вчинення ОСОБА_7 будь- яких правопорушень, які могли б бути підставою для відмови у виплаті одноразової грошової допомоги.

Справа вирішується за відсутності позивачів і представника третьої особи -Сумського обласного військового комісаріату, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання і неявка яких не перешкоджає касаційному розгляду справи.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.

Судами встановлено, що ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2, був призваний на військову службу під час мобілізації на особливий період 24 березня 2014 року Сумським об'єднаним міським військовим комісаріатом Сумської області. Відповідно до свідоцтва про смерть від 15.10.2014р.ОСОБА_7 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Артемівську Донецької області. Причиною його смерті стала гостра кровотеча внаслідок вогнепального кульового поранення живота з ушкодженням грижової артерії. Наказом командира військової частини - польова пошта В1060 від 15.10.2014 р.. №171 молодшого сержанта ОСОБА_7, який загинув ІНФОРМАЦІЯ_4 в ході проведення АТО на території Донецької області, з 15 жовтня 2014 року виключено зі списків особового складу частини, знято зі всіх видів забезпечення. Смерть настала внаслідок нападу з метою убивства чи нанесення ушкодження.

На утриманні ОСОБА_7 перебувала дружина ОСОБА_4 (відповідно до свідоцтва про шлюб, актовий запис №1047 від 12.08.2011 р.), батько ОСОБА_6 та мати ОСОБА_11 (відповідно до копії свідоцтва про народження ОСОБА_7 від 21.05.1986 р. серії НОМЕР_1, а також малолітній син ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1 (відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_2, актовий запис №1731).

ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 09.01.2015р. звернулись до Сумського об'єднаного військового комісаріату із заявами про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з загибеллю ОСОБА_7, в тому числі для його сина ОСОБА_8

До заяви додані наступні документи: копія сповіщення сім'ї (близьких родичів) померлого загиблого від 27.10.2014 року; копія паспортів та ідентифікаційних кодів; копія свідоцтва про народження ОСОБА_7; копія свідоцтва про шлюб; копія довідки ЖЕКу про склад сім'ї; копія свідоцтва про смерть; копія довідки про причину смерті форми №106/0 №464; копія акту спеціального розслідування нещасного випадку; копія лікарського свідоцтва про смерть; копія наказу про виключення ОСОБА_7 зі списків особового складу частини від 15.10.2014 року №171; копія облікової картки; копія телеграми сповіщення про поранення; копія сповіщення про загибель.

20 січня 2015 року Сумським обласним військовим комісаріатом направлено висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги членам родини, батькам молодшого сержанта ОСОБА_7 разом з пакетом документів, які отримано Департаментом фінансів Міністерства оборони України 28 січня 2015 року, проте у встановлений законодавством місячний строк рішення про виплату одноразової грошової допомоги прийнято не було.

Відповідач вважав, що для його прийняття необхідно встановити, чи пов'язана загибель (смерть) ОСОБА_7 з вчинення ним кримінального, адміністративного правопорушення або є наслідком вчинення ним дій у стані, зокрема, алкогольного сп'яніння, у зв'язку з чим направив відповідний запит від 09.02.2015 р. до військової прокуратури Сумського гарнізону, яка 26 лютого того ж року переадресувала його Управлінню нагляду за додержанням законів об'єдниними силами АТО.

Задовольняючи позов, суди виходили з того, що не приймаючи рішення щодо виплати позивачам одноразової грошової допомоги у місячний строк після отримання від Сумського обласного військового комісаріату висновку та необхідних документів, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Підпунктами 1, 2 і 3 пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби; смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби; загибелі (смерті) військовозобов'язаного або резервіста, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, що настала під час виконання обов'язків військової служби або служби у військовому резерві.

Згідно зі статтею 16-1 цього Закону у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Cімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Стаття 16. Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 500-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста у випадках, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону (частина 1 статті 16-2 Закону № 2011).

Відповідно до статті 16 -3 Закону № 2011 одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1 - 3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її отримання. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16 1 цього Закону, від отримання одноразової грошової допомоги її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.

Одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Призначення і виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, якщо загибель (смерть), поранення (контузія, травма або каліцтво), інвалідність або часткова втрата працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста є наслідком:

а) вчинення ним злочину або адміністративного правопорушення;

б) вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;

в) навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім випадку доведення особи до самогубства, встановленого судом);

г) подання особою завідомо неправдивих відомостей для призначення і виплати одноразової грошової допомоги (стаття 16-4 Закону № 2011).

Ці положення кореспондуються з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служб у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року №975 (далі - Порядок № 975).

Пунктом 10 Порядку № 975 встановлено, що члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого), яким призначається та виплачується одноразова грошова допомога, подають за місцем проходження служби (зборів) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста або уповноваженим структурним підрозділам державних органів, на які покладаються функції щодо підготовки необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважений орган), такі документи:- заяву кожного повнолітнього члена сім'ї, батьків та утриманців загиблого (померлого), які мають право на отримання допомоги, а у разі наявності неповнолітніх дітей - іншого з батьків або опікунів чи піклувальників дітей про виплату одноразової грошової допомоги; - витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста із списків особового складу військової частини (підрозділу, органу);- витяг з особової справи про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, призваного на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

До заяви додаються копії: документа, що свідчить про причини та обставини загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста, зокрема про те, що вона не пов'язана з вчиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи самогубства; свідоцтва про смерть військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; свідоцтва про народження військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - для виплати одноразової грошової допомоги батькам загиблого (померлого); свідоцтва про шлюб - для виплати грошової допомоги дружині (чоловікові); довідки органу реєстрації або відповідного житлово-експлуатаційного підприємства, організації чи органу місцевого самоврядування про склад сім'ї військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста; сторінок паспортів повнолітніх членів сім'ї з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; свідоцтва про народження дитини - для виплати одноразової грошової допомоги дитині; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою); рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті, сільської, селищної, ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування (у разі здійснення опіки або піклування над дітьми військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста); рішення суду або нотаріально посвідченого правочину, що підтверджуватиме факт перебування заявника на утриманні загиблого (померлого) (надають особи, які не були членами сім'ї загиблого (померлого), але перебували на його утриманні.

Відповідно до пункту 13 Порядку №975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в п. 10 і п. 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Верховний Суд України в постановах від 18 березня 2014 року (справа № 21-11а14) та від 22 квітня 2014 року (справа № 21-484а13) сформулював правову позицію у подібних правовідносинах, згідно з якою підставою для повідомлення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги є рішення суб'єкта владних повноважень, прийняте з цього питання. Оскільки звернення про виплату одноразової грошової допомоги відповідач не розглянув та відповідного рішення не прийняв, то суд повинен був зобов'язати останнього розглянути це звернення згідно з вимогами чинного законодавства України, а не підміняти орган, на який покладено вирішення цього питання.

Таким чином, висновок судів про протиправність бездіяльності відповідача та стягнення на користь позивачів одноразової грошової компенсації не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.

Згідно із статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Враховуючи, що суди повно і правильно встановили обставини справи, але порушили норми матеріального права, є підстави для ухвалення нового судового рішення.

Керуючись статтями 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Касаційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити частково.

Скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 29 квітня 2015 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 7 липня 2015 року і прийняти нове судове рішення про часткове задоволення позову.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства оборони України щодо неприйняття у встановлений законодавством строк рішення про виплату одноразової грошової допомоги членам родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_7.

Зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення з питання виплати одноразової грошової допомоги членам родини загиблого військовослужбовця ОСОБА_7.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.

Судді: Черпак Ю.К.

Головчук С.В.

Ліпський Д.В.

logo