Історія справи
Постанова ВАСУ від 03.04.2017 року у справі №800/40/17
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2017 року м. Київ справа № 800/40/17
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Гончар Л.Я.,
Єрьоміна А.В.,
Кравцова О.В.,
Мороза В.Ф.,
при секретарі Кальненко О.І.,
за участю представника Вищої кваліфікаційної комісії суддів України - Гунченко О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и л а:
26 січня 2017 року ОСОБА_5 звернулася до Вищого адміністративного суду України з позовом до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просила:
- визнати протиправними дії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо повернення без розгляду документів про переведення ОСОБА_5 на посаду судді апеляційного суду Київської області;
- зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України прийняти повернуті ОСОБА_5 листом від 23.12.2016 року № 21-10630/16 документи та розглянути питання щодо переведення ОСОБА_5 на роботу на посаду судді апеляційного суду Київської області в порядку частини 1 статті 80 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент звернення ОСОБА_5 - 17.12.2014 року із заявою про переведення до іншого суду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з 01.10.2013 року ОСОБА_5 працює на посаді судді апеляційного суду Донецької області. У зв'язку із проведенням АТО у м. Донецьку та Донецькій області, на території яких знаходились її місце роботи та місце проживання, 17.12.2014 року позивачка звернулася до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України із заявою щодо надання довідки про наявність вакантної посади судді в апеляційному суді Київської області та із заявою до Президента України про переведення її на посаду судді апеляційного суду Київської області з доданням всіх необхідних документів.
У зв'язку з тривалим нерозглядом заяви, 14.04.2016 року ОСОБА_5 звернулася до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з вимогою надати інформацію стосовно розгляду поданої нею 17.12.2014 року заяви щодо переведення до апеляційного суду Київської області.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України листом від 20.04.2016 року № 18-029/16 повідомила позивачку про те, що її заява від 17.12.2014 року станом на 19.04.2016 року перебуває на розгляді в Комісії ібуде розглянута відповідно до приписів пункту 8 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», яким передбачено що заяви, подані до набрання чинності цим Законом, розглядаються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви.
Вища кваліфікаційна комісії суддів України листом від 23.12.2016 року за № 21-10630/16 повернула ОСОБА_5 заяву від 17.12.2014 року та додані до неї матеріали щодо переведення до апеляційного суду Київської області без розгляду, у зв'язку із тим, що 30.09.2016 року набрали чинності Закони України «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя) від 02.06.2016 року і Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року, а згідно з приписами статті 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року суддя може бути переведений на посаду судді до іншого суду Вищою радою правосуддя. Переведення судді на посаду судді до іншого суду здійснюється на підставі та в межах рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, внесеної за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, проведеного в порядку, визначеному статтею 79 Закону.
Позивачка стверджує, що при поверненні заяви та доданих документів Комісія не врахувала, що вони були подані ще 17.12.2014 року, тобто під час дії Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції від 07.07.2010 року № 2453-УІ, а тому дії Комісії є такими, що не відповідають приписам пункту 8 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд», згідно з якими заяви, подані до набрання чинності цим Законом, розглядаються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви.
Позивачка надала заяву про підтримку позовних вимог та розгляд справи у її відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до частини 4 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Згідно із частиною 2 статті 1711 Кодексу адміністративного судочинства України, акти, дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, а також рішення, дії чи бездіяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України оскаржуються до Вищого адміністративного суду України.
Отже, позовна заява ОСОБА_5 є адміністративним позовом, який підлягає розгляду Вищим адміністративним судом України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь головуючого судді, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, про необхідність часткового задоволення позовних вимог.
З матеріалів справи вбачається, що спір між сторонами виник у правовідносинах щодо переведення судді апеляційного суду, обраного безстроково, до іншого суду того ж рівня і спеціалізації.
17 грудня 2014 року ОСОБА_5 подала до Вищої кваліфікаційної комісії суддів України заяву про надання довідки про наявність вакантної посади судді в апеляційному суді Київської області та із заявою до Президента України про переведення її на посаду судді апеляційного суду Київської області з доданням всіх необхідних документів.
Відповідно до частини 1 статті 80 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції від 07.07.2010 року № 2453-VІ, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за письмовою заявою судді. До заяви додається довідка Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про наявність вакантних посад у суді, до якого переводиться такий суддя.
В наступному, 12.02.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 192-VІІІ «Про забезпечення права на справедливий суд», яким Закон України «Про судоустрій і статус суддів» викладено в новій редакції.
Так, відповідно до статті 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», в редакції Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд» від 12.02.2015 року № 192-VІІІ, переведення судді, обраного безстроково, до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, передбаченого статтею 73 цього Закону, на підставі рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, крім випадків, передбачених частинами другою і третьою цієї статті.
Переведення судді, обраного безстроково, до суду іншого рівня тієї самої або іншої судової спеціалізації здійснюється Верховною Радою України за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, передбаченого статтею 73 цього Закону, на підставі рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, крім випадків, передбачених частинами 2 і 3 цієї статті.
Переведення судді, обраного безстроково, до іншого суду того самого рівня може здійснюватися Президентом України без конкурсу тільки у випадку реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.
Переведення судді, обраного безстроково, до суду нижчого рівня в порядку дисциплінарного стягнення здійснюється Верховною Радою України за пропозицією або поданням органу, який прийняв рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.
Пунктом 8 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 12.02.2015 року № 192-VІІІ «Про забезпечення права на справедливий суд» передбачено, що заяви, подані до набрання чинності цим Законом, розглядаються відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» у редакції, що діяла на момент подачі відповідної заяви.
Згідно із пунктом 12.2.4 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 08.06.2011 року № 1802/зп-11, переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації здійснюється Президентом України за письмовою заявою судді.
До заяви додається довідка Комісії про наявність вакантних посад у суді, до якого переводиться такий суддя, та інші додані суддею документи.
Порядок надання довідки про наявність вакантних посад та підготовки матеріалів для переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого того самого рівня і спеціалізації визначається Комісією.
Порядок переведення судді, обраного безстроково, до іншого суду регламентується Положенням про порядок переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації, затвердженого рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 03.02.2011 року.
Відповідно до пунктів 4.1, 4.3 Положення про порядок переведення судді, обраного безстроково, з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації при наданні довідки про наявність вакантної посади судді Комісія на засіданні перевіряє наявність вакантної посади судді в суді, до якого переводиться суддя. Комісія додатково встановлює причини та підстави переведення судді, інші обставини, які можуть впливати на прийняття суддею рішення про переведення для зазначення отриманої інформації в поданні Президентові України.
Після встановлення підстав для переведення судді з одного суду до іншого суду того самого рівня і спеціалізації Комісія направляє Президентові України відповідне подання.
До подання додається заява судді та довідка про наявність вакантної посади судді, до якого переводиться суддя.
Відповідно до приписів частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зобов'язаний перевірити, чи діяла Комісія:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Виходячи з аналізу вищезазначеної норми, у разі наділення суду компетенцією стосовно перевірки рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо їх відповідності перерахованим критеріям випливає, що і ці суб'єкти у своїй діяльності повинні дотримуватися цих критеріїв.
Судом встановлено, що ОСОБА_5 звернулася до Комісії із заявою про переведення на посаду судді апеляційного суду Київської області 17.12.2014 року. На час розгляду даної справи доказів розгляду цієї заяви суду не надано.
За твердженням позивачки, проти якого відповідач не заперечив, позивачка подала всі необхідні документи для вирішення Комісією питання про її переведення до іншого суду, в якому були вакантні місця, однак Комісія цього питання не вирішила протягом більше ніж року.
З огляду на встановлені обставини, визначальним у розв'язанні цього спору є перевірка діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України стосовно своєчасності розгляду заяви позивачки, тобто протягом розумного строку. Цей критерій означає не лише необхідність дотримання часових рамок, встановлених у нормативно-правових актах, а й ухвалення рішення або вчинення дії протягом розумного строку, без невиправданого для конкретної ситуації зволікання.
Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У судовому засіданні відповідачем не доведено поважність такого тривалого нерозгляду питання про переведення позивачки до іншого суду та законність повернення їй цих документів без будь-якого рішення.
На підставі аналізу зазначених норм права і встановлених обставин колегія суддів дійшла висновку про те, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України стосовно розгляду питання про переведення судді апеляційного суду Донецької області ОСОБА_5. на посаду судді апеляційного суду Київської області діяла з порушенням вимог, передбачених Законом України «Про судоустрій і статус суддів», якими визначено порядок переведення судді до іншого суду, та частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Не розглянувши це питання протягом розумного строку, Комісія протиправно повернула позивачці отримані від неї документи.
02 червня 2016 року Верховною Радою України прийнято Закон № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів», який набрав чинності 30.09.2016 року.
Відповідно до статті 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року 1402-VIII, суддя може бути переведений, в тому числі тимчасово шляхом відрядження, на посаду судді до іншого суду Вищою радою правосуддя в порядку, передбаченому законом.
Переведення судді на посаду судді до іншого суду здійснюється на підставі та в межах рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, внесеної за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади судді, проведеного в порядку, визначеному статтею 79 цього Закону.
Переведення судді на посаду судді до іншого суду того самого рівня може здійснюватися без конкурсу тільки у випадках реорганізації, ліквідації або припинення роботи суду, в якому такий суддя обіймає посаду судді.
Переведення судді до іншого суду в порядку дисциплінарної відповідальності здійснюється на підставі подання органу, який ухвалив рішення про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.
Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 року № 1402-VIII не передбачає можливості переведення суддів у іншому порядку, ніж це передбачено зазначеним законом.
Враховуючи, що дії відповідача щодо повернення без розгляду документів про переведення ОСОБА_5 на посаду судді апеляційного суду Київської області є протиправними, з метою відновлення порушеного права позивачки, колегія суддів дійшла висновку про те, що Вищій кваліфікаційній комісії суддів України слід прийняти повернуті ОСОБА_5 листом від 23.12.2016 року № 21-10630/16 документи, розглянути питання щодо переведення ОСОБА_5 на роботу на посаду судді апеляційного суду Київської області та в установленому порядку прийняти з цього питання відповідне вмотивоване рішення.
На підставі викладеного та керуючись статтями 18, 160, 161, 162, 163, 167, 1711 Кодексу адміністративного судочинства України,
п о с т а н о в и л а :
Позовні вимоги ОСОБА_5 - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Вищої кваліфікаційної комісії суддів України щодо повернення без розгляду документів про переведення ОСОБА_5 на посаду судді апеляційного суду Київської області.
Зобов'язати Вищу кваліфікаційну комісію суддів України прийняти повернуті ОСОБА_5 листом від 23.12.2016 року № 21-10630/16 документи та розглянути питання щодо переведення ОСОБА_5 на роботу на посаду судді апеляційного суду Київської області.
В іншій частині позовних вимог - відмовити
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому частиною сьомою статті 1711 Кодексу адміністративного судочинства України і може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, на підставі та у строки, передбачені статтями 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: О.Є. Донець
Л.Я. Гончар
А.В. Єрьомін
О.В. Кравцов
В.Ф. Мороз