Історія справи
Постанова ВАСУ від 02.03.2026 року у справі №480/1476/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2026 року
м. Київ
справа № 480/1476/25
адміністративне провадження № К/990/36277/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Шарапи В.М.,
суддів - Берназюка Я.О., Стародуба О.П.,
розглянув у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2025 року у складі колегії суддів: Калиновського В.А. (головуючий), суддів: Бегунца А.О., Русанової В.Б. у справі за його позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - ГУ ПФУ в Сумській області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ОПИСОВА ЧАСТИНА
Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій
1. Позивач звернувся до суду з позовом, у якому просив:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Сумській області щодо відмови у проведенні індексації його пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796;
- зобов`язати ГУ ПФУ в Сумській області провести перерахунок (індексацію) та виплату його пенсії у відповідності до частини другої статті 42 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 7763,17 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» (далі - постанова №127), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - постанова №118), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - постанова №168), на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» (далі - постанова №185) та у зв`язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 25 серпня 2024 року.
2. Сумський окружний адміністративний суд рішенням від 6 травня 2025 року позов задовольнив.
Визнав протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області щодо непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки, та який враховується для обчислення його пенсії у розмірі 1,11 відповідно до постанови № 127, у розмірі 1,14 відповідно до постанови № 118, у розмірі 1,197 відповідно до постанови № 168 та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови № 185.
Зобов`язав ГУ ПФУ в Сумській області здійснити з 25 серпня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-ІV шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2017-2019 роки та який враховується для обчислення пенсії, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,11 відповідно до пункту 1 постанови № 127, у розмірі 1,14 відповідно до пункту 1 постанови № 118, у розмірі 1,197 відповідно до пункту 1 постанови № 168 та у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови № 185, у зв`язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 25 серпня 2024 року, з урахуванням виплачених сум.
3. Другий апеляційний адміністративний суд постановою від 29 липня 2025 року змінив рішення суду першої інстанції, виключивши з резолютивної частини посилання на «коефіцієнти збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2017-2019 роки, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197».
У іншій частині рішення Сумського окружного адміністративного суду від 6 травня 2025 року - залишив без змін.
4. Суди попередніх інстанцій встановили:
4.1 З 12 січня 2020 року ОСОБА_1 отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV.
При цьому при розрахунку середньомісячнього заробітку враховано показник середньої заробітної плати в цілому в Україні, з яких сплачено страхові внески, за 2017-2019 роки (7763,17 грн), що підтверджено відповідачем у листі від 9 вересня 2024 року № 1800-0202-8/38470.
4.2 У подальшому, відповідно до рішення Сумського об`єднаного управління ПФУ від 3 серпня 2021 року № 183450010612 про перерахунок пенсії на підставі постанови № 127, з 1 липня 2021 року позивачу установлена щомісячна доплата до пенсії в розмірі 100 грн.
Також, на підставі постанови № 118 позивачу проведено перерахунок пенсії з 1 березня 2022 року та встановлено доплату у розмірі 135 грн (рішення Сумського об`єднаного управління ПФУ від 22 лютого 2022 року № 183450010612 про перерахунок пенсії).
На підставі постанови № 168 проведено перерахунок пенсії з 1 березня 2023 року та встановлено доплату у розмірі 100 грн (рішення Сумського об`єднаного управління ПФУ від 26 лютого 2023 року № 183450010612 про перерахунок пенсії).
На підставі постанови №185, позивачу проведено перерахунок пенсії з 1 березня 2024 року у зв`язку з індексацією з урахуванням середньмісячного заробітку 12027,76 грн (7994,47 грн (3764,40 грн 1,17*1,11* 1,11* 1,14,* 1,197,*1,0796) * 1,50451 індивідуальний коефіцієнт для обчислення). Загальний розмір пенсії з 1 березня 2024 року з урахуванням коефіцієнту стажу (0,30583) склав 3678,45 грн.
4.3 Листом від 9 вересня 2024 року № 1800-0202-8/38470 відповідач повідомив, що пенсія ОСОБА_1 була перерахована з 1 березня 2021 року , з 1 березня 2022 року та з 1 березня 2023 року з урахуванням положень постанов № 127, № 118, № 168, шляхом встановлення доплат у розмірі 135 грн та по 100 грн. На переконання представника відповідача, для здійснення індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,11 з 1 березня 2021 року, у розмірі 1,14 з 1 березня 2022 року, та у розмірі 1,197 з 1 березня 2023 року немає підстав, оскільки застосований під час перерахунку пенсії показник середньої заробітної плати в Україні, з якого сплачено страхові внески за 2017-2019 роки (7763,17 грн), перевищує показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки з урахуванням коефіцієнтів збільшення (5426,60 грн - у 2021 році, 6186,32 грн - у 2022 році, 7405,03 грн - у 2023 році).
Також, у листі зазначено, що з 1 березня 2024 року розмір середньомісячної заробітної плати, з якої обчислений розмір пенсії 7763,17 грн є меншим за проіндексований на 7,96% показник середньої заробітної плати за 2014 - 2016 роки, що склав 7994,47 грн. У зв`язку з цим, при обчислені розміру пенсії з 1 березня поточного року, застосовується показник середньої заробітної плати по Україні у сумі 7994,47 грн. Отже, за результатами проведеного перерахунку пенсії з 1 березня 2024 року у зв`язку з її і індексацію, середньомісячний заробіток для її обчислення склав 12027,76 грн (1,50451 - індивідуальний коефіцієнт заробітку х 7994,47 грн), відповідно, основний розмір пенсії становить 3678,45 грн (12027,76 грн х 0,30583). Відповідно до пункту 2 постанови № 127 та пункту 4 постанови № 118 зменшилася сума доплат встановлених з 1 липня 2021 року та з 1 березня 2022 року та склала 128,57 грн ((100,00 грн + 135,00 грн) - 106,43 грн). Таким чином, за результатами перерахунку пенсії з 1 березня 2024 року у зв`язку з її індексацією, загальний розмір пенсії склав 3907,02 грн (3678,45 грн + 128,57 грн - доплата, встановлена з 1 березня 2022 року + 100,00 грн доплата, встановлена з 1 березня 2023 року), тобто, залишився без змін.
4.4 Уважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення індексації пенсії позивача шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався при призначенні йому пенсії за віком, з 1 березня 2021 року з застосуванням коефіцієнта 1,11; з 1 березня 2022 року з застосуванням коефіцієнта 1,14; з 1 березня 2023 року - із застосуванням коефіцієнта 1,197; з 1 березня 2024 року з застосуванням коефіцієнта 1,0796, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Короткий зміст вимог та узагальнені доводи касаційної скарги:
5. Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанцій, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, у якій просить його скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
5.1 На її обґрунтування зазначив, що підставою для відкриття касаційного провадження у справі є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права виключно в таких випадках, якщо суд апеляційної інстанції в оскаржуваному судовому рішенні застосував норму права без урахування висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду, крім випадку наявності постанови Верховного Суду про відступлення від такого висновку (пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України).
5.2 Зокрема, скаржник стверджує про те, що суд апеляційної інстанції при ухваленні оскаржуваної постанови, не врахував висновки, що викладені у постановах Верховного Суду від 13, 27, 28 січня, 16 квітня 2025 року (справи №№160/28752/23, 200/24248/24, 620/7211/24, 400/4663/24, 120/1483/24, 200/5836/24, відповідно).
5.3 У додаткових поясненнях ОСОБА_1 зауважив, що апеляційний суд не врахував висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 28 квітня, 14, 26 травня 2025 року (справи №№ 160/19883/24, 480/4245/24, 440/10247/24, відповідно).
6. Відповідач відзив на касаційну скаргу не подав. Ухвалу Верховного Суду від 27 жовтня 2025 року про відкриття касаційного провадження доставлено до електронного кабінету 28 жовтня 2025 року о 21:20.
Висновки суду за результатами розгляду касаційної скарги:
7. При розгляді касаційної скарги колегією суддів враховуються приписи частин першої-другої статті 341 КАС України, згідно яких Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази.
8. Спірним питанням, яке слід вирішити у межах розгляду цієї справи, є порядок проведення індексації пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796.
9. Колегія суддів установила, що Верховний Суд вже розглядав справи з подібними правовідносинами та, зокрема, у постанові від 13 січня 2025 року у справі №160/28752/23 дійшов висновку про те, що індексація пенсій згідно із Законом № 1058-IV має проводитися шляхом збільшення саме того показника середньої заробітної плати (доходу), з якої сплачено страхові внески, що був фактично застосований при обчисленні конкретної пенсії, а не умовно встановленого базового показника на 1 жовтня 2017 року, як це передбачено Порядком №124.
Верховний Суд у вказаній справі зазначив, що у випадку суперечності між законом і підзаконним актом, застосуванню підлягає закон, як акт вищої юридичної сили.
10. З огляду на це, у пункті 47 постанови від 13 січня 2025 року Верховний Суд зазначив, що вказаний Порядок у частині, яка визначає індексацію лише від базового показника за 2017 рік, суперечить Закону, а отже, не підлягає застосуванню в частині, що виходить за межі приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.
11. Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав у постанові від 15 квітня 2025 року в справі № 200/5836/24 не знайшла підстав для відступу від правового висновку щодо застосування норми права у подібних правовідносинах, викладеного у постанові Верховного Суду від 13 січня 2025 року у справі № 160/28752/23 та інших постановах, де він застосований.
12. Зокрема, Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду зазначила:
« 83. Таким чином, положення Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», не узгоджені з приписами частини другої статті 42 Закону №1058-IV, оскільки по-різному визначають показник, який збільшується на відповідні коефіцієнти:
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (за приписами Закону);
показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року (за приписами Порядку).
94. Таким чином, при проведенні перерахунку пенсій, призначених у 2020 - 2023 роках згідно з Законом № 1058-IV, у зв`язку з щорічною індексацією, збільшенню підлягає показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, як це передбачено частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV. Застосуванню також підлягають відповідні постанови Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році» від 22 лютого 2021 року № 127, «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» від 16 лютого 2022 року № 118, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року № 168.
95. Порядок № 124 підлягає застосуванню виключно в частині, яка не суперечить положенням Закону № 1058-IV.
96. З огляду на визначення загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами судова палата доходить висновку, що застосування при проведенні індексації пенсій, починаючи з 2020 року, відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV положень пункту 5 Порядку № 124, є протиправним.
97. З врахуванням вищевикладеного, абзац перший в сукупності з абзацом другим пункту 5 Порядку № 124 повинні застосовуватися лише у відповідності з частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV, тобто під час проведення індексації повинен застосовуватися показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення вказаної пенсії».
13. Таким чином, індексація пенсій у 2021-2024 роках повинна проводитись відповідно до постанов № 127, № 118, № 168, № 185, Порядку № 124 та з урахуванням приписів частини другої статті 42 Закону № 1058-IV шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, відповідно.
14. Отже, застосовуючи наведені вище висновки Верховного Суду до обставин цієї справи, колегія суддів констатує, що ГУ ПФУ в Сумській області, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу на підставі частини другої статті 42 Закону № 1058-IV, встановивши йому щомісячну доплату до пенсії у 2021- 2024 роках, замість застосування коефіцієнтів збільшення 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796 відповідно до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, діяв не у відповідності до вимог чинного законодавства.
15. За таких обставин, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про протиправність дій відповідача в частині непроведення позивачу індексації пенсії у 2021- 2024 роках, натомість суд апеляційної інстанції неправильно застосував положення законодавства, що зумовило зміну рішення суду першої інстанції, яке відповідає закону.
16. Відповідно до частини першої статті 351 КАС України суд касаційної інстанції скасовує постанову суду апеляційної інстанції повністю або частково і залишає в силі судове рішення суду першої інстанції у відповідній частині, якщо в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах встановить, що судом апеляційної інстанції скасовано судове рішення, яке відповідає закону.
17. За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про наявність правових підстав для задоволення касаційної скарги позивача.
Керуючись статтями 341 345 349 351 355 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 29 липня 2025 року - скасувати.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 6 травня 2025 року залишити в силі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач В.М. Шарапа
Судді: Я.О. Берназюк О.П. Стародуб