Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КЦС ВП від 21.09.2022 року у справі №127/11792/21 Постанова КЦС ВП від 21.09.2022 року у справі №127...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

касаційний цивільний суд верховного суду ( КЦС ВП )

Історія справи

Постанова КЦС ВП від 21.09.2022 року у справі №127/11792/21

Державний герб України




Постанова


Іменем України



21 вересня 2022 року


м. Київ



справа № 127/11792/21


провадження № 61-18166св21



Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду:


головуючого - Червинської М. Є.,


суддів: Зайцева А. Ю., Коротенка Є. В., Коротуна В. М., Тітова М. Ю. (суддя-доповідач),



учасники справи:


позивач - ОСОБА_1 ,


відповідач - Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ),



розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи касаційну скаргу військової частини НОМЕР_1 на рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 11 серпня 2021 року в складі судді Антонюка В. В. та постанову Вінницького апеляційного суду від 06 жовтня 2021 року в складі колегії суддів: Сопруна В. В., Міхасішина І. В., Стадника І. М.,



ВСТАНОВИВ:


Короткий зміст позовних вимог, судових рішень суду першої та апеляційної інстанцій


У травні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військової частини НОМЕР_1 ), в якому просив: визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військової частини НОМЕР_1 ), оформлене протоколом від 26 березня 2021 року № 14, в частині перенесення дати зарахування його на квартирний облік в загальну чергу з 23 вересня 1994 року на дату реєстрації (прописки) у м. Вінниця 23 вересня 2003 року; визнати незаконним та скасувати наказ Командування Повітряних Сил Збройних Сил України від 30 березня 2021 року № 55 «Про оголошення Рішення житлової комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України від 26 березня 2021 року»; зобов`язати житлову комісію Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ) поновити його зі складом сім`ї з чотирьох осіб (він, дружина ОСОБА_2 , 1967 року народження, дочка ОСОБА_3 , 1989 року народження, син ОСОБА_4 , 1993 року народження) на квартирному обліку при військовій частині НОМЕР_1 в загальній черзі з 23 вересня 1994 року.


Рішенням Вінницького міського суду Вінницької області від 11 серпня 2021 року, залишеним без змін постановою Вінницького апеляційного суду від 06 жовтня 2021 року,позов задоволено.


Визнано незаконним та скасовано рішення житлової комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ), оформлене протоколом від 26 березня 2021 року № 14 в частині перенесення дати зарахування на квартирний облік полковника ОСОБА_1 , 1966 року народження, з 23 вересня 1994 року на дату реєстрації (прописки) у м. Вінниці 23 вересня 2003 року.


Визнано незаконним та скасовано наказ Командування Повітряних Сил Збройних Сил України від 30 березня 2021 року № 55 «Про оголошення Рішення житлової комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України від 26 березня 2021року».


Зобов`язано житлову комісію Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_1 ) поновити полковника ОСОБА_1 зі складом сім`ї з чотирьох осіб (він, дружина ОСОБА_2 , 1967 року народження, дочка ОСОБА_3 , 1989 року народження, син ОСОБА_4 , 1993 року народження) на квартирному обліку при військовій частині НОМЕР_1 в загальній черзі з 23 вересня 1994 року.


Вирішено питання стосовно розподілу судових витрат.


Суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що позивач проходить дійсну військову службу у Збройних Силах України з 12 серпня 1994 року, тому квартирний облік здійснюється за місцем роботи (служби) у військових частинах за рішенням житлової комісії.


На момент зарахування позивача на квартирний облік чинним законодавством не було встановлено імперативних вимог щодо необхідності обов`язкової прописки під час зарахування на квартирний облік військовослужбовців, що потребують поліпшення житлових умов, а навпаки встановлено право військовослужбовця зареєструвати своє місце проживання за адресою військової частини до одержання житлового приміщення.


Житловою комісією військової частини НОМЕР_1 відмовлено у зарахуванні позивача на квартирний облік з 26 вересня 1994 року у зв`язку з відсутністю прописки відповідно до вимог пункту 15 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів Української РСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року. Разом з тим, вказаний пункт правил регулює порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських рад народних депутатів за місцем проживання, а не житловими комісіями за місцем проходження служби.


З огляду на викладене, позивач повинен бути зарахований на квартирний облік при військовій частині НОМЕР_1 з 23 вересня 1994 року, тобто з дати прибуття до вказаної частини для подальшого проходження військової служби у м. Вінниці.


Короткий зміст та узагальнені доводи касаційної скарги


У листопаді 2021 року Військова частина НОМЕР_1 звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просила скасувати рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 11 серпня 2021 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 06 жовтня 2021 року і ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.


В обґрунтування касаційної скарги заявник зазначав про відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права в подібних правовідносинах (пункт 3 частини другої статті 389 ЦПК України).


Вказував, що Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Української республіканської ради професійних спілок від 11 грудня 1984 року№ 470, мали вищу юридичну силу над Положенням про порядок забезпечення жилою площею в Збройних Силах України, затвердженим наказом Міністерства оборони України № 220 від 23 грудня 1992 року, тому прописка є і була обов`язковою умовою для перебування на обліку для поліпшення житлових умов.



Рух справи в суді касаційної інстанції


Ухвалою Верховного Суду від 20 грудня 2021 року відкрито касаційне провадження у справі та витребувано її матеріали з Вінницького міського суду Вінницької області.


12 січня 2022 року справа № 127/11792/21 надійшла до Верховного Суду.


Ухвалою Верховного Суду від 13 вересня 2022року справу призначено до судового розгляду.


Позиція Верховного Суду


Мотиви, з яких виходить Верховний Суд, та застосовані норми права


Касаційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.


Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.


Відповідно до положень статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають, із цивільних, трудових, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.


Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.


Адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (пункт 1 частини першої статті 4 КАС України).


Публічно-правовий спір - це, зокрема спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій (пункт 2 частини першої статті 4 КАС України).


Суб`єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).


Отже, до юрисдикції адміністративного суду належить спір, який виник між двома чи більше суб`єктами стосовно їх прав та обов`язків у правовідносинах, в яких хоча б один суб`єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб`єкта (суб`єктів), а останній (останні) відповідно зобов`язаний (зобов`язані) виконувати вимоги та приписи такого суб`єкта владних повноважень.


Вирішуючи спір, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що ОСОБА_1 звернувся з позовом для захисту своїх житлових прав.


Однак при цьому суди залишили поза увагою, що ОСОБА_1 , оскаржуючи дії відповідача, житлова комісія якого перенесла дату зарахування його на квартирний облік, посилався на порушення його прав та гарантій військовослужбовця, визначених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».


У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації (абзац другий частини другої статті 1-2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).


Держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (абзац перший пункту 1 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»).


Військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення (абзац перший пункту 4 розділу І Інструкції № 380).


Для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міністерства оборони України, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях ЗС України, а також у військових прокуратурах утворюються житлові комісії. До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квартирно-експлуатаційних органів та військових комісаріатів, які утворюються для ведення у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку (пункт 1 розділу ІІ Інструкції № 380).


Житлова комісія військової частини (об`єднана житлова комісія) має право приймати рішення щодо взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею); взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; надання військовослужбовцям та членам їх сімей службових жилих приміщень (службової житлової площі), жилих приміщень для постійного проживання або виплату грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення; зміни дати зарахування (перебування) на обліку військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов, шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; внесення змін до облікових справ військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання; перегляду раніше прийнятих рішень цією житловою комісією або в порядку правонаступництва (пункт 7 розділу ІІ Інструкції № 380).


Рішення житлової комісії військової частини (об`єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом, підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі (абзац перший пункту 8 розділу ІІ Інструкції № 380).


Отже, у спірних правовідносинах відповідач наділений повноваженнями приймати рішення, що впливають на можливість реалізації позивачем соціальних гарантій в силу його особливого статусу, визначеного Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», тобто внаслідок проходження ним публічної служби, різновидом якої є служба військова.


У постанові від 08 червня 2022 року в справі № 362/643/21 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що спори щодо оскарження особами з числа військовослужбовців рішень, дій чи бездіяльності відомчих житлових (житлово-побутових, з контролю за розподілом житла) комісій є спорами з приводу проходження позивачами військової служби як різновиду служби публічної. Саме у зв`язку з останньою держава передбачила відповідні соціальні гарантії, а також порядок їх реалізації. Отже, такі спори належать до юрисдикції адміністративних судів.


З огляду на викладене, оскільки право, яке позивач вважає порушеним, він набув саме у зв`язку з проходженням військової служби, тобтоспір у цій справі виник з приводу можливості реалізації позивачем права на соціальну гарантію, надану йому в силу особливого статусу військовослужбовця, такий спір є публічно-правовим, а тому підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства.


Проте наведене залишилося поза увагою судів першої та апеляційної інстанцій, які належним чином не дослідивши питання юрисдикційності спору, помилково розглянули справу в порядку цивільного судочинства, чим порушили норми процесуального права.


Висновки за результатами розгляду касаційної скарги


Відповідно до частини першої статті 414 ЦПК України судове рішення, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню в касаційному порядку повністю або частково з закриттям провадження у справі або залишенням позову без розгляду у відповідній частині з підстав, передбачених статтями 255 та 257 цього Кодексу.


Суд закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства (пункт 1 частини першої статті 255 ЦПК України).


Порушення правил юрисдикції загальних судів, визначених статтями 19-22 цього Кодексу, є обов`язковою підставою для скасування рішення незалежно від доводів касаційної скарги (частина друга статті 414 ЦПК України).


Зважаючи на викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню, судові рішення попередніх інстанцій - скасуванню, а провадження у справі - закриттю.


На виконання вимог частини першої статті 256 ЦПК України Верховний Суд вважає за необхідне роз`яснити ОСОБА_1 , що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду, та він має право протягом десяти днів з дня отримання ним відповідної постанови звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.


Керуючись статтями 255, 256, 400, 409, 414, 416 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду


ПОСТАНОВИВ:


Касаційну скаргу військової частини НОМЕР_1 задовольнити частково.


Рішення Вінницького міського суду Вінницької області від 11 серпня 2021 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 06 жовтня 2021 року скасувати.


Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (військової частини НОМЕР_1 ) про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії закрити.


Роз`яснити ОСОБА_1 , що розгляд справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду. Протягом десяти днів з дня отримання постанови позивач має право звернутися до суду із заявою про направлення справи за встановленою юрисдикцією.


Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.



ГоловуючийМ. Є. ЧервинськаСудді:А. Ю. Зайцев Є. В. Коротенко В. М. Коротун М. Ю. Тітов



logo