Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КГС ВП від 29.01.2018 року у справі №911/656/17 Ухвала КГС ВП від 29.01.2018 року у справі №911/65...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КГС ВП від 29.01.2018 року у справі №911/656/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2018 року

м. Київ

Справа № 911/656/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

Білоуса В.В. - головуючого, Погребняка В.Я., Ткаченко Н.Г.

за участю секретаря судового засідання - Кондратюк Л.М.;

представники сторін:

позивача - адвокат Волощук П.Ю.

відповідача - не з'явився

третьої особи - адвокат Литвин П.В.

ПАТ "Укртрансгаз" - адвокат Василенко А.О.

учасники справи:

позивач - публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз",

відповідач - комунальне підприємство Київської обласної ради "Переяслав-Хмельницьктепломережа",

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України",

розглянувши касаційні скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"

на постанову Київського апеляційного господарського суду

від 28.11.2017

у складі колегії суддів: Андрієнка В.В. (головуючого), Власова Ю.Л., Буравльова С.І.

та на рішення Господарського суду Київської області

від 22.05.2017

у складі судді: Конюх О.В.

у справі № 911/656/17

за позовом публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз"

до комунального підприємства Київської обласної ради "Переяслав-Хмельницьктепломережа"

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"

про стягнення 1 200 000,00 грн,-

ВСТАНОВИВ:

1. Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" звернулося до Господарського суду Київської області з позовом від 02.03.2017 №007- СК-2542-0317 до Комунального підприємства Київської обласної ради "Переяслав-Хмельницьктепломережа", м. Переяслав-Хмельницький, в якому просить суд стягнути з відповідача 1 200 000,00 грн.

Короткий зміст позовних вимог і рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Позов мотивовано тим, що відповідачем - комунальним підприємством Київської обласної ради "Переяслав-Хмельницьктепломережа" в грудні 2016 року був здійснений несанкціонований відбір природного газу, оскільки за даними оператора газотранспортної системи у відповідача був відсутній підтверджений обсяг природного газу (ліміт) на грудень 2016 року. Позивач наголошував на тому, що якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу за споживачем буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його постачальник має врегулювати об'єми небалансу природного газу. У разі якщо після запровадження заходів, передбачених кодексом газорозподільних систем, залишається неврегульований небаланс, який буде віднесений на небаланс оператора ГРМ, споживач має компенсувати оператору ГРМ його вартість, що розраховується за відповідною формулою. При цьому, якщо неврегульований небаланс станеться внаслідок відсутності у споживача підтвердженого обсягу природного газу на розрахунковий період, коефіцієнт компенсації має становити 2. Так, на думку позивача, вартість компенсації обсягів небалансу за грудень 2016 становить 18 442 835,00 грн. (1 075 058 м. куб. (обсяг природного газу)Ч7 148,00 грн. (ціна природного газу за 1000 куб.м. без ПДВ)Ч2 (коефіцієнт компенсації). В той же час, позивач просить суд стягнути з відповідача лише частину заборгованості в розмірі 1 200 000,00 грн.

3. Рішенням Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17 в позові відмовлено повністю.

4. Не погодившись з прийнятим рішенням суду, ПАТ по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" подало апеляційну скаргу, в якій просило суд скасувати рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17 повністю та прийняти нове рішення про задоволення позову.

5. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17 залишено без задоволення. Рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17 залишено без змін.

6. На підтвердження зазначеної позиції, суди першої та апеляційної інстанцій зазначили наступне.

6.1 Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2498, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 за №1384/27829 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу" затверджено типовий договір розподілу природного газу.

6.2 Відповідно до пункту 4 глави "Визначення основних термінів та понять" І розділу "Загальні положення" Кодексу газорозподільних систем, договір на приєднання до газорозподільної системи/договір на приєднання - письмова угода між оператором газорозподільної системи та замовником послуги з приєднання, яка укладається відповідно до вимог розділу V та за формою, наведеною в цьому Кодексі, визначає їх правовідносини під час виконання приєднання об'єкта замовника до газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у власності чи користуванні (у тому числі в експлуатації) оператора газорозподільної системи.

6.3 Як вбачається з долученої до матеріалів справи Заяви-приєднання №09420KGM7CGT016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) від 01.01.2016, КП КОР "Переяслав-Хмельницьктепломережа" ознайомившись з умовами типового договору розподілу природного газу приєднався до умов цього договору.

6.4 Постановою Кабінету Міністрів України №357 від 19.04.2016 затверджено примірний договір про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії.

6.5 Так, на виконання зазначеної постанови між 17.10.2016 між Публічним акціонерним товариством "Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та Комунальним підприємством Київської обласної ради "Переяслав-Хмельницьктепломережа" укладено договір №1773/1617-ТЕ-17 постачання природного газу (далі - договір 1).

6.6 Постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору (пункт 1.1 договору 1);

6.7 Постачальник передає споживачу з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) природний газ обсягом до 3 994 тис. куб. метрів (три мільйони дев'ятсот дев'яносто чотири тисячі куб. метрів), у тому числі за місяцями (тис.куб.метрів): жовтень 2016 - 266,8, листопад 2016 - 594,1, грудень 2016 - 823,6, січень 2017 - 879,6, лютий 2017 - 777,8, березень 2017 - 652,1. (пункт 2.1 договору 1);

6.8 У разі коли оператор газотранспортної системи за підсумками розрахункового періоду встановлює негативний небаланс за об'єктами споживача, споживач зобов'язаний у порядку, визначеному цим договором, оплатити постачальнику витрати на врегулювання такого небалансу, зокрема вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування. При цьому споживач погоджується на оплату в безумовному порядку вартості наданої постачальникові оператором газотранспортної системи послуги з балансування. Якщо між сторонами укладено декілька договорів про постачання природного газу, то постачальник самостійно обирає договір, за яким споживач зобов'язаний у повному обсязі оплатити постачальнику в порядку, визначеному таким договором, вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування.

6.9 Сторони погодили виключний перелік документів, які вони вважають достатніми та належними для підтвердження постачальником його витрат на врегулювання негативного небалансу, зокрема, оплату вартості послуги балансування:

- рахунок постачальника на оплату споживачем вартості наданої оператором газотранспортної системи з балансування, який подається постачальником споживачу після 15 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом;

- копія платіжного доручення постачальника про оплату наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування або витяг з додатка до рахунка-фактури на надані оператором газотранспортної системи послуги з балансування, що подається постачальнику з деталізацією вартості послуг з балансування за споживачами. Вибір одного із зазначених документів здійснюється постачальником (пункт 3.8 договору 1);

6.10 Ціна за 1000 куб.метрів природного газу за цим договором становить 4942,00 грн, крім того податок на додану вартість - 20% . Усього до сплати разом з податком на додану вартість - 5 930,40 грн (пункт 5.2 договору 1 );

6.11 Договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, за їх наявності, і діє в частині реалізації природного газу з 01.10.2016 до 31.03.2017 (включно), а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення (пункт 12.1 договору 1).

6.12 Також, 28.10.2016 між Публічним акціонерним товариством "Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" та Комунальним підприємством Київської обласної ради "Переяслав-Хмельницьктепломережа" укладено договір №1824/1617-БО-17 постачання природного газу (далі - договір 2).

6.13 Постачальник зобов'язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов'язується оплатити його на умовах цього договору (пункт 1.1 договору 2);

6.14 Постачальник передає споживачу з 01.10.2016 по 31.03.2017 (включно) природний газ обсягом до 1 670,0 тис. куб. метрів (один мільйон шістсот сімдесят тисячі куб. метрів), у тому числі за місяцями (тис.куб.метрів): жовтень 2016 - 115,0, листопад 2016 - 250,0, грудень 2016 - 345,0, січень 2017 - 365,0, лютий 2017 - 325,0, березень 2017 - 270,0. (пункт 2.1 договору 2);

6.15 У разі коли оператор газотранспортної системи за підсумками розрахункового періоду встановлює негативний небаланс за об'єктами споживача, споживач зобов'язаний у порядку, визначеному цим договором, оплатити постачальнику витрати на врегулювання такого небалансу, зокрема вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування. При цьому споживач погоджується на оплату в безумовному порядку вартості наданої постачальникові оператором газотранспортної системи послуги з балансування. Якщо між сторонами укладено декілька договорів про постачання природного газу, то постачальник самостійно обирає договір, за яким споживач зобов'язаний у повному обсязі оплатити постачальнику в порядку, визначеному таким договором, вартість наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування.

6.16 Сторони погодили виключний перелік документів, які вони вважають достатніми та належними для підтвердження постачальником його витрат на врегулювання негативного небалансу, зокрема, оплату вартості послуги балансування: рахунок постачальника на оплату споживачем вартості наданої оператором газотранспортної системи з балансування, який подається постачальником споживачу після 15 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом; копія платіжного доручення постачальника про оплату наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування або витяг з додатка до рахунка-фактури на надані оператором газотранспортної системи послуги з балансування, що подається постачальнику з деталізацією вартості послуг з балансування за споживачами. Вибір одного із зазначених документів здійснюється постачальником (пункт 3.8 договору 1).

6.17 Ціна за 1000 куб.метрів природного газу за цим договором з 01.10.2016 становить 5 916,00 грн., крім того податок на додану вартість 20% - 1 183,20 грн.. До сплати за 1000 куб.м. природного газу разом з ПДВ - 7 099,20 грн (пункт 5.2 договору 2).

6.18 Договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, за їх наявності, і діє в частині реалізації природного газу з 01.10.2016 до 31.03.2017 (включно), а в частині проведення розрахунків до повного їх здійснення (пункт12 договору 2).

6.19. Суду не надано додаткових угод до вказаних договорів, якими б вносились зміни в обсяги споживання природного газу на грудень 2016, відтак суд виходить з пунктів 2.1 договорів.

6.20 Так, пунктом 2.1 договору № 1773/1617-ТЕ-17 встановлений обсяг постачання природного газу у спірний період - грудень 2016 року - 823,6 тис. куб. м., а по договору № 1824/1617-БО-17 - 345,0 тис. куб. м.

6.21 Згідно з актами з розподілу природного газу від 31.12.2016, обсяг спожитого КП КОР "Переяслав-Хмельницьктепломережа" газу в грудні 2016 року склав - 752,984 тис.куб.м. (для населення) та 322,074 тис. куб. м. ( для бюджету ).

Короткий зміст вимог касаційної скарги з узагальненими доводами особи, яка подала касаційну скаргу

7. 12.12.2017 публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" подано касаційну скаргу на постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та на рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17.

8. 11.01.2018 публічним акціонерним товариством "Укртрансгаз" подано касаційну скаргу на постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та на рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі

№ 911/656/17.

9. У касаційних скаргах скаржники просять скасувати постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17, а справу направити на новий розгляд до Господарського суду Київської області, оскільки оскаржувані рішення прийнято з порушенням норми матеріального та процесуального права, без дослідження всіх істотних обставин справи

10. Представники третьої особи, ПАТ "Укртрансгаз" в судовому засіданні 21.03.2017 підтримали касаційні скарги з підстав викладених в них.

Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі

11. Комунальним підприємством Київської обласної ради "Переяслав- Хмельницьктепломережа" подано відзиви на касаційні скарги, в яких просить залишити касаційні скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17 залишити без змін.

Позиція Верховного Суду

12. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29.01.2018 відкрито касаційне провадження у справі № 911/656/17 Господарського суду Київської області за касаційною скаргою публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та на рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017; призначено розгляд касаційної скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на 21.03.2018.

13. Ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 29.01.2018 відкрито касаційне провадження у справі № 911/656/17 Господарського суду Київської області за касаційною скаргою публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 та на постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017; призначено розгляд касаційної скарги публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на 21.03.2018.

14. Враховуючи те, що касаційні скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" подані на одну і ту ж постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та на одні і ті ж рішення, відповідно до вимог статті 173 Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України №2147-VІІІ від 03.10.2017, об'єднано в одне касаційне провадження касаційні провадження за касаційними скаргами публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та на рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017.

15. Згідно пункту 3 частини 1 статті 296 Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України №2147-VІІІ від 03.10.2017 суд касаційної інстанції закриває касаційне провадження, якщо після відкриття касаційного провадження за касаційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом першої чи апеляційної інстанції питання про її права, інтереси та (або) обов'язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, інтереси та (або) обов'язки такої особи не вирішувалося.

16. Колегія суддів вважає, що враховуючи предмет спору у даній справі, у суду відсутні правові підстави для розгляду касаційної скарги ПАТ «Укртрансгаз», з огляду на те, що рішеннями суду у даній справі питання про права, інтереси та (або) обов'язки ПАТ «Укртрансгаз» не вирішувалося.

17. З огляду на викладене, колегія суддів Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду дійшла висновку про закриття касаційного провадження за касаційною скаргою публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 та на постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 у справі № 911/656/17 та про продовження розгляду касаційної скарги публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України".

18. Колегія суддів, заслухавши доповідь судді - доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, дослідивши матеріали справи, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, перевіривши правильність застосування господарськими судами попередніх інстанцій норм права, дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

19. Відповідно статті 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

20. Суд касаційної інстанції саме в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

21. Колегія суддів перевіривши доводи скаржника зазначає наступне.

22. Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

23. Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

24. Відповідно до статей 525, 526 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

25. Відповідно до частини 3 статті 12 Закону України "Про ринок природного газу" права та обов'язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

26. Відповідно до частини 1 статті 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

27. Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 13 Закону України "Про ринок природного газу" споживач має право зокрема на отримання природного газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладених договорів, крім випадків припинення (обмеження) постачання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.

28. Згідно пункту 1 розділу 2 "Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 №2496, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 06.11.2-15 №1382/27827 "Про затвердження Правил постачання природного газу" (далі - Правила постачання природного газу) підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов.

29. Відповідно до підпункту 3 пункту 1 розділу ІІ Правил постачання природного газу підставою для постачання природного газу споживачу є: наявність у споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу та дотримання його умов.

30. Відповідно до пункту 2 розділу 2 Правил постачання природного газу постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

31. Відповідно до пункту 19 розділу ІІ Правил постачання природного газу постачальник зобов'язаний: забезпечувати постачання природного газу на умовах та в обсягах, визначених договором на постачання природного газу, за умови дотримання споживачем дисципліни відбору природного газу та розрахунків за нього.

32. Відповідно до пункту 21 розділу 2 Правил постачання природного газу, споживач має право: на отримання природного газу в обсягах, визначених договором постачання природного газу, за умови дотримання його умов.

33. Отже, суди попередніх інстанцій дійшли правильних висновків, що умовами Договорів та чинним законодавством встановлено право відповідача КП КОР "Переяслав-Хмельницьктепломережа", користуватися обсягами, які зазначені в пункті 2.1 договору 1 та договору 2.

34. Відповідно до пункту 3 глави 5 розділу VI "Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу" Кодексу газорозподільних систем, по об'єктах споживачів, що не є побутовими, споживання підтвердженого обсягу природного газу протягом місяця здійснюється, виходячи з добового підтвердженого обсягу природного газу. При цьому місячний обсяг їх споживання не повинен перевищувати місячний підтверджений обсяг природного газу. Споживач зобов'язаний самостійно контролювати власне газоспоживання та для недопущення перевищення добового/місячного підтвердженого обсягу природного газу має самостійно і завчасно обмежити (припинити) власне газоспоживання. В іншому разі до споживача можуть бути застосовані відповідні санкції та заходи з боку Оператора ГТС/ГРМ (його постачальника), передбачені умовами договору, у тому числі примусове обмеження (припинення) подачі газу в установленому законодавством порядку.

35. Згідно пункту 4 глави 5 розділу VI "Комерційні умови доступу до газорозподільної системи для отримання/передачі природного газу" якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС. У разі якщо після запровадження заходів, передбачених Кодексом ГТС, залишиться неврегульований небаланс (фактичний об'єм/обсяг споживання природного газу по об'єкту споживача буде перевищувати об'єм/обсяг, фактично поставлений його постачальником/постачальниками за даними Оператора ГТС протягом зазначеного періоду), який буде віднесений Оператором ГТС на небаланс Оператора ГРМ, тоді споживач має компенсувати Оператору ГРМ його вартість, що розраховується за відповідною формулою.

36. Відповідно до пункту 4 глави "Визначення основних термінів та понять" розділу I "Загальні положення" Кодексу газорозподільних систем, несанкціонований відбір природного газу - відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

37. Відповідно до пункту 5 глави 1 "Загальні засади, терміни та скорочення" розділу 1 "Загальні положення " Кодексу Газотранспортної системи несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу.

38. Відповідно до пункту 4 глави "Визначення основних термінів та понять" розділу I "Загальні положення" Кодексу газорозподільних систем підтверджений обсяг природного газу - об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

39. На думку позивача, порушення відповідачем вимог чинного законодавства полягало в тому, що останнім був здійснений несанкціонований відбір природного газу, адже за даними оператора газотранспортної системи і відповідача був відсутній підтверджений обсяг природного газу (ліміт) на грудень 2016.

40. Відповідно до пункту 4 глави "Визначення основних термінів та понять" розділу I "Загальні положення" Кодексу газорозподільних систем підтверджений обсяг природного газу - об'єм (обсяг) природного газу, виділений постачальником для потреб споживача, з яким укладено договір постачання природного газу на відповідний розрахунковий період, та підтверджений Оператором ГТС (включений до підтвердженої номінації) і доведений Оператору ГРМ у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем.

41. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно з актами з розподілу природного газу від 31.12.2016, обсяг спожитого КП КОР "Переяслав-Хмельницьктепломережа" газу в грудні 2016 року склав - 752,984 тис.куб.м. (для населення) та 322,074 тис. куб. м. ( для бюджету ).

42. Враховуючи той факт, що між КП КОР "Переяслав-Хмельницьктепломережа" та ПАТ "НАК "Нафтогаз України" існують договірні відносини з визначеним обсягом постачання, суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку, що дії відповідача не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу.

43. Згідно пункту 4 глави 5 "Порядок фактичного розподілу (споживання) природного газу" розділу 6 Кодексу газорозподільних систем якщо за підсумками місяця фактичний об'єм (обсяг) споживання природного газу споживачем (побутовими споживачами), буде перевищувати підтверджений обсяг природного газу, його (їх) постачальник має врегулювати об'єми небалансу (дефіцит) природного газу відповідно до вимог Кодексу ГТС.

44. Судами попередніх інстанцій встановлено, що суду не подано доказів надання ПАТ "НАК "Нафтогаз України" відповідачу рахунку на оплату вартості наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування ані копії платіжного доручення про оплату наданої оператором газотранспортної системи послуги з балансування.

45. Оскільки, документи, які є підставою для оплати вартості балансування з узгодженого сторонами в договорах виключного переліку відсутні, то суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що відсутній і обов'язок відповідача сплачувати витрати на врегулювання такого небалансу.

46. Також, судами попередніх інстанцій вірно встановлено, що внаслідок дій ПАТ "НАК "Нафтогаз України" щодо ненадання КП КОР "ПереяславХмельницьктепломережа" номінацій на плановий обсяг газу, у оператора ГРМ (позивача) виник неврегульований небаланс обсягів природного газу за грудень 2016. ПАТ НАК "Нафтогаз України" не видало відповідачу номінацію на планові поставки газу на грудень 2016.

47. Суди попередніх інстанцій дійшли вірних висновків про те, що ненадання номінації на наступний місяць щодо планових обсягів постачання природного газу не звільняє ПАТ НАК "Нафтогаз України" від обов'язків постачати природний газ відповідачу, як споживачу по укладеним між ними договорами постачання природного газу. При цьому, планові обсяги постачання природного газу визначені сторонами в пункту 2.1 кожного з договорів, і такі обсяги постачання є узгодженими в силу умов вказаних договорів.

48. Відповідно до пункту 15 Положення "Про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)" затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 №758 Виробник теплової енергії до 1 квітня 2017 року має право придбати природний газ у НАК "Нафтогаз України" для виробництва теплової енергії та/або надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, релігійним організаціям та установам, що фінансуються за рахунок державного і місцевих бюджетів, за умови, що такий виробник, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання", виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання.

49. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 №758 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)" (чинній в спірний період) затверджено Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), яким в підпункті 4 пункті 3 обов'язок НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії за цінами, на умовах та у порядку, що визначені пунктами 15-17 цього Положення.

50. Відповідно до пункту 15 Положення Виробник теплової енергії до 01.04.2017 має право придбати природний газ у НАК "Нафтогаз України" для виробництва теплової енергії та/або надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню, релігійним організаціям та установам, що фінансуються за рахунок державного і місцевих бюджетів, за умови, що такий виробник, на якого станом на 30.09.2015 поширювалася дія статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання", виконав обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання.

51. Постачання природного газу НАК "Нафтогаз України" виробникам теплової енергії здійснюється на підставі договору, що враховує положення примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії, який затверджується Кабінетом Міністрів України, та з дотриманням принципу недискримінації (пункт 17 Положення).

52. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем виконано обов'язок щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання, що підтверджується довідкою №370 від 30.03.2017 КП КОР "Переяслав-Хмельницьктепломережа" (залучена до матеріалів справи).

53. Також, згідно пунктом 1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/2017" для забезпечення безперебійного постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню публічному акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та постачальникам природного газу до початку опалювального сезону 2016/17 року (далі - опалювальний сезон) було доручено видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені з ними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 №357 "Про затвердження Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії" (Офіційний вісник України, 2016 рік, № 46, ст. 1666), та з дотриманням принципу недискримінації.

54. Отже, суди попередніх інстанцій вірно встановили, що ПАТ "НАК "Нафтогаз України" на підставі спеціального нормативного правового акту щодо опалювального сезону 2016/2017 року, яким є розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/17 року" було зобов'язане видати номінації теплогенеруючим і теплопостачальним організаціям відповідно до договорів, які укладені між ними та постачати природний газ виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, і це є обов'язком ПАТ "НАК "Нафтогаз України", а не правом.

55. Судами попередніх інстанцій встановлено, що КП КОР "Переяслав-Хмельницьктепломережа" не перевищив фактичний об'єм (обсяг) спожитого та поставленого природного газу за грудень 2016, який був виділений їй та передбачений пунктом 2.1 договорів постачання природного газу, та позивачем не подано до суду письмові докази, про те, що третя особа ПАТ "НАК "Нафтогаз України" виставила неврегульований небаланс позивачу ПАТ "Київоблгаз".

56. Враховуючи положення договорів укладених між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" та КП КОР "Переяслав-Хмельницьктепломережа", норми наведених законодавчих та підзаконних нормативних актів, зокрема Постанови Кабінету Міністрів України №658 від 01.10.2015, розпорядження Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 №742-р "Про деякі питання опалювального сезону 2016/2017" та ін., суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що обсяги споживання природного газу відповідачем не можуть бути кваліфіковані як несанкціонований відбір природного газу, а у разі виникнення будь-яких небалансів газу, такі обсяги повинні бути врегульовані споживачем із власним постачальником природного газу, а не з газорозподільною організацією.

57. Окрім того, Верховний Суд звертає увагу на те, що згідно пункту 6 частини 1 статті 3 Цивільного кодексу України загальними засадами цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність.

58. Тому, у даному конкретному випадку, задоволення позовних вимог призвело б до подвійної оплати відповідачем вартості отриманого природного газу, оскільки відповідач здійснює розрахунки з постачальником за спожитий природний газ відповідно до обсягів його фактичного споживання. Це суперечило б вказаним засадам цивільного законодавства.

59. Згідно статті 43 Господарського процесуального кодексу України, в редакції чинній до 15.12.2017, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

60. Відповідно до діючого законодавства обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими у судовому засіданні.

61. Оскаржувані постанова суду апеляційної інстанції та рішення суду першої інстанції таким вимогам закону відповідають.

62. Рішення суду має прийматися у цілковитій відповідності з нормами матеріального та процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних та допустимих доказів у конкретній справі.

63. Вказані вимоги судами першої та апеляційної інстанцій при винесенні оскаржуваних рішень були дотримані.

64. Доводи скаржника, які викладені у касаційних скаргах колегією суддів не приймаються до уваги, оскільки спростовуються змістом оскаржуваних судових рішень і спрямовані на переоцінку доказів у справі, що відповідно до положень статті 300 Господарського процесуального кодексу України не входить до меж розгляду справи судом касаційної інстанції.

65. Відповідно статті 309 Господарського процесуального кодексу України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.

66. За таких обставин рішення місцевого господарського суду та постанова апеляційного господарського суду постановлена з додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстав для їх скасування немає.

67. Оскільки підстав для скасування рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної немає, то судовий збір за подачу касаційної скарги покладається на скаржника.

Керуючись статтями 240, 296, 300, 301, 308, 314, 315 Господарського процесуального кодексу України в редакції Закону України №2147-VІІІ від 03.10.2017 Верховний Суд,

П О С Т А Н О В И В :

1. Провадження за касаційною скаргою публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та на рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17 закрити.

2. Касаційну скаргу публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та на рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17 залишити без задоволення.

3. Постанову Київського апеляційного господарського суду від 28.11.2017 та рішення Господарського суду Київської області від 22.05.2017 у справі № 911/656/17 залишити без змін.

4. Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий В.В. Білоус

Судді В.Я. Погребняк

Н.Г. Ткаченко

logo