Історія справи
Постанова ВГСУ від 04.02.2014 року у справі №5021/2509/2011Постанова КГС ВП від 10.10.2023 року у справі №5021/2509/2011
Постанова КГС ВП від 10.10.2023 року у справі №5021/2509/2011
Постанова ВГСУ від 21.04.2015 року у справі №5021/2509/2011
Ухвала КГС ВП від 19.03.2020 року у справі №5021/2509/2011
Постанова ВГСУ від 30.09.2014 року у справі №5021/2509/2011
Постанова ВГСУ від 19.04.2016 року у справі №5021/2509/2011
Постанова ВГСУ від 31.03.2015 року у справі №5021/2509/2011
Ухвала КГС ВП від 10.02.2020 року у справі №5021/2509/2011
Ухвала КГС ВП від 05.03.2018 року у справі №5021/2509/2011
Ухвала КГС ВП від 25.04.2018 року у справі №5021/2509/2011
Постанова ВГСУ від 29.09.2015 року у справі №5021/2509/2011
Постанова ВГСУ від 30.09.2014 року у справі №5021/2509/2011

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2020 року
м. Київ
Справа № 5021/2509/2011
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Жукова С.В. - головуючого, Огородніка К.М., Ткаченко Н.Г.
за участі секретаря судового засідання Купрейчук С.П.
за участю представників:
Боржник (Представник ПАТ "Сумихімпром") - Шевцов П.В. (свід. ПТ №2987 від 25.07.2019)
Учасники справи (Представник ФДМ України) - Марченко В.М. (дов. №100 від 26.05.2020)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції з господарським судом Сумської області касаційну скаргу Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
на ухвалу господарського суду Сумської області від 22.05.2019
(Суддя - Соп`яненко О.Ю.)
та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019
(Колегія суддів у складі: Остапенко О.М. - головуючий, Отрюх Б.В., Грек Б.М.)
у справі за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Промислові інвестиції"
до Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром"
за участю Спеціалізованої антикорупційної прокуратури
про визнання банкрутом, -
ВСТАНОВИВ:
1. У провадженні господарського суду Сумської області перебуває справа № 5021/2509/2011 про визнання банкрутом ПАТ "Сумихімпром", провадження в якій порушено 24.10.2011 року за заявою ТОВ "Компанія з управління активами "Промислові інвестиції".
2. Ухвалою Господарського суду Сумської області від 30.10.2012 року у даній справі введено процедуру санації боржника - ПАТ "Сумихімпром".
3. 19.04.2017 року до суду надійшла позовна заява Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій останній просить суд стягнути з ПАТ "Сумихімпром" (далі в тексті - відповідач) 1659224,00 грн. адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2016 році відповідно до статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", зокрема за нестворення 35 робочих місць для працевлаштування інвалідів та 663,69 грн. пені за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій.
Короткий зміст оскаржуваних судових рішень
4. Ухвалою господарського суду Сумської області від 22.05.2019, яка залишена без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019, відмовлено у задоволенні заяви Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення з боржника адміністративно-господарських санкцій в сумі 1 659 224,00 грн. та пені в сумі 663,69 грн.
5. Рішення судів попередніх інстанцій мотивовані тим, що ПАТ "Сумихімпром" у 2016 році виконав покладені на нього Законом обов`язки стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування.
Короткий зміст вимог та доводів касаційної скарги
6. До Верховного Суду від Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі в тексті - Скаржник) надійшла касаційна скарга у якій Скаржник просить суд скасувати ухвалу господарського суду Сумської області від 22.05.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019 і прийняти нове рішення, не передаючи справу на новий розгляд.
7. В обґрунтування підстав для задоволення касаційної скарги наведено наступні доводи:
7.1. Суди попередніх інстанцій неправильно застосували приписи ст.ст. 18-20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні".
7.2. Суди попередніх інстанцій неправильно застосували приписи ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у редакції чинній до 19.01.2013.
Узагальнений виклад позиції інших учасників у справі
8. До Верховного Суду ПАТ «Сумихімпром» надійшов відзив на касаційну скаргу який не підписаний представником боржника.
9. Від Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надійшло клопотання про заміну учасника провадження у справі.
Провадження у Верховному Суді
10. Ухвалою Верховного Суду від 04.03.2020 відкрито касаційне провадження у справі № 5021/2509/2011 за касаційною скаргою Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на ухвалу господарського суду Сумської області від 22.05.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019 у даній справі; призначено до розгляду касаційну скаргу Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на 25 березня 2020 року у відкритому судовому засіданні.
11. Ухвалою Верховного Суду від 19.03.2020 відкладено розгляд касаційної скарги Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на ухвалу господарського суду Сумської області від 22.05.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019 у справі № 5021/2509/2011.
12. Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи (касаційної скарги, апеляційної скарги, заяви) між суддями від 13.04.2020 у зв`язку з відпусткою судді Білоуса В.В. для розгляду касаційної скарги Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на ухвалу господарського суду Сумської області від 22.05.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019 визначено колегію суддів у складі: Жуков С.В. - головуючий, Огороднік К.М., Ткаченко Н.Г.
13. Ухвалою Верховного Суду від 13.04.2020 призначено до розгляду касаційну скаргу Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на ухвалу господарського суду Сумської області від 22.05.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019 у справі № 5021/2509/2011 на 13 травня 2020 року у відкритому судовому засіданні у приміщенні Касаційного господарського суду.
14. Ухвалою Верховного Суду від 13.05.2020 відкладено розгляд касаційної скарги Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на ухвалу господарського суду Сумської області від 22.05.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019 у справі № 5021/2509/2011 на 17 червня 2020 року у приміщенні Касаційного господарського суду.
15. У відкритому судовому засіданні 17.06.2020 суд касаційної інстанції протокольною ухвалою задовольнив клопотання Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) надійшло про заміну учасника провадження у справі.
Позиція Верховного Суду
16. Заслухавши у відкритому судовому засіданні доповідь судді доповідача та пояснення представників учасників справи, колегія суддів суду касаційної інстанції дійшла до висновку про необхідність відмовити у задоволенні касаційної скарги з наступних підстав.
17. Відповідно ст. 300 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, суд касаційної інстанції в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази. У суді касаційної інстанції не приймаються і не розглядаються вимоги, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Зміна предмета та підстав позову у суді касаційної інстанції не допускається. Суд не обмежений доводами та вимогами касаційної скарги, якщо під час розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
18. Щодо доводів касаційної скарги, які зазначені в підпунктах 7.1., 7.2. пункту 7 даної постанови, колегія суддів суду касаційної інстанції зазначає наступне.
19. Судами попередніх інстанцій встановлено наступне:
- ПАТ "Сумихімпром" є юридичною особою та відповідно до вимог Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", перебуває на обліку за місцем реєстрації в Сумському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.
- Відповідно до наданого відповідачем звіту форми 10-ПI № 211 за 2016 рік про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2016 рік, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" у 2016 році становила 4247 особи, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність - 135 осіб. Разом з цим, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", становить 170 осіб.
- Відповідачем у 2016 році створено 178 робочих місця для працевлаштування інвалідів за різними спеціальностями згідно зі штатним розписом керівників, спеціалістів, службовців та робітників ПАТ "Сумихімпром", тобто у кількості, що відповідає передбаченому законом нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, що підтверджуються штатним розписом керівників, спеціалістів, службовців та робітників ПАТ "Сумихімпром" для працевлаштування інвалідів.
- Протягом 2016 року відповідач, відповідно до положень абзацу другого пункту 2 статті 19 Закону України "Про зайнятість населення", повідомляв органи державної служби зайнятості про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів шляхом подачі звітів форми № 3-ПН, однак робочі місця при цьому залишились вакантними у зв`язку з не направленням для працевлаштування інвалідів уповноваженими органами.
- Також, відповідачем протягом 2016 року додатково подавалась інформація про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів в Зарічну МСЕК, Сумську міжрайонну МСЕК, Ковпаківську МСЕК, Сумську міжрайонну МСЕК, Обласну МСЕК, Сумську обласну громадську організацію інвалідів України "Поступ", Сумську міську громадську організацію інвалідів України "Доброта", Сумська міська громадська організація інвалідів "Рука допомоги."
- Згідно з інформацією, наданою Сумським міським центром зайнятості, на ПАТ "Сумихімпром" було направлено 21 особу, з яких 9 осіб відмовилися від працевлаштування, 1 особа працевлаштована на підприємство. Решта осіб, які зазначені в інформації, що надана Центром зайнятості, на ПАТ "Сумихімпром" з питання працевлаштування не зверталися.
20. Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
21. При цьому, ч. 2 ст. 19 вказаного Закону визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
22. Частиною 1 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських організацій осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
23. Згідно з п. 4 ч. 3 ст. 50 Закону України "Про зайнятість населення" роботодавці зобов`язані: своєчасно та в повному обсязі у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, за погодженням з центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у галузі статистики, подавати територіальним органам центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інформацію про попит на робочу силу (вакансії); заплановане масове вивільнення працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці, у тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників підприємства, установи, організації незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання за два місяці до вивільнення.
24. Відповідно до п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
25. Наказом Міністерства соціальної політики України від 31.05.2013 № 316 затверджено Форму звітності № 3-ПН "Інформація про попит на робочу силу (вакансії)", яка подається за наявності у роботодавця попиту на робочу силу (вакансії) не пізніше 10-ти робочих днів з дати відкриття вакансії(й). Датою відкриття вакансії є наступний день після створення робочого місця чи припинення трудових відносин з працівником, робоче місце якого стає вакантним, або дата, починаючи з якої може бути укладений трудовий договір з найманим працівником.
26. Наведене свідчить про те, що обов`язок підприємства щодо створення робочих місць для осіб з інвалідністю не супроводжується його обов`язком підбирати і працевлаштовувати таких осіб на створені робочі місця. Такий обов`язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
27. Підприємство не несе відповідальності за невиконання нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю, якщо воно розробило необхідні заходи по створенню для них робочих місць, зокрема, створило робочі місця для таких осіб та своєчасно, достовірно, в повному обсязі проінформувало відповідні установи, але фактично не працевлаштувало інваліда з причин незалежних від нього: відсутність інвалідів, відмова інваліда від працевлаштування на підприємство, бездіяльність державних установ, які повинні сприяти працевлаштуванню інвалідів.
28. Враховуючи встановлені фактичні обставини про те що: ПАТ "Сумихімпром" у 2016 році створено 178 робочих місця для працевлаштування інвалідів за різними спеціальностями, та протягом 2016 року відповідач, відповідно до положень абзацу другого пункту 2 статті 19 Закону України "Про зайнятість населення", повідомляв органи державної служби зайнятості про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів, а також беручи до уваги те, що на ПАТ "Сумихімпром" було направлено 21 особу, з яких 9 осіб відмовилися від працевлаштування, 1 особа працевлаштована на підприємство, решта осіб, які зазначені в інформації, що надана Центром зайнятості, на ПАТ "Сумихімпром" з питання працевлаштування не зверталися, колегія суддів суду касаційної інстанції дійшла до висновку про обґрунтованість позиції судів попередніх інстанцій про те, що відповідач у 2016 році виконав покладені на нього Законом обов`язки стосовно забезпечення прав інвалідів на працевлаштування.
29. Наведене свідчить про правильне застосування судами попередніх інстанцій приписів ст. ст. 18-20 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" при відомі у задоволенні позовних вимог Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
30. З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів суду касаційної інстанції дійшла до висновку щодо необґрунтованості доводів касаційної скарги, які викладені у підпунктах 7.1., 7.2. пункту 7 даної постанови.
31. Відповідно до положень ст. 309 ГПК України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті і законне рішення з одних лише формальних міркувань.
32. Колегія суддів суду касаційної інстанції за результатами розгляду касаційної скарги Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів дійшла до висновку про те, що ухвала господарського суду Сумської області від 22.05.2019 та постанова Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019 ухвалені з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
33. За таких обставин касаційна скарга Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягає залишенню без задоволення, а ухвала господарського суду Сумської області від 22.05.2019 та постанова Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019 - залишенню без змін.
34. Оскільки касаційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін, судові витрати у вигляді судового збору за подання касаційної скарги покладаються на Скаржника.
Керуючись ст. ст. 240, 296, 300, 301, 304, 308, 309, 314, 315, 317 ГПК України, Верховний Суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Касаційну скаргу Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.
2. Ухвалу господарського суду Сумської області від 22.05.2019 та постанову Північного апеляційного господарського суду від 12.12.2019 у справі №5021/2509/2011 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Жуков
Судді К.М. Огороднік
Н.Г. Ткаченко