Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КГС ВП від 25.10.2018 року у справі №911/448/18 Ухвала КГС ВП від 25.10.2018 року у справі №911/44...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КГС ВП від 25.10.2018 року у справі №911/448/18

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2019 року

м. Київ

Справа № 911/448/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:

О. О. Мамалуй- головуючий, Л. В. Стратієнко, І. В. Ткач,

за участю секретаря судового засідання - В.В. Шпорт,

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Васильківської міської ради

на постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2018р.

у складі колегії суддів: В. В. Андрієнко - головуючий, Ю. Л. Власов, С. І. Буравльов

та на рішення господарського суду Київської області від 05.06.2018р.

суддя: А. Ф. Черногуз

за позовом Васильківської міської ради

до

1. Васильківської районної ради;

2. Васильківської центральної районної лікарні

про визнання незаконним рішення, визнання нечинним статуту та скасування державної реєстрації

за участю представників:

від позивача: Корчинський Б.І.

від відповідача-1: Коваленко Н.В.,

від відповідача-2: не з'явилися,

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Васильківська міська рада звернулася до господарського суду з позовом до Васильківської районної ради та Васильківської центральної районної лікарні про визнання незаконним рішення Васильківської районної ради від 17.05.2007р. №102-09-V "Про затвердження статуту Васильківської центральної районної лікарні", визнання нечинною нової редакції статуту Васильківської центральної районної лікарні від 2007 року та скасування державної реєстрації статуту Васильківської центральної районної лікарні у новій редакції від 10.07.2007р., номер запису 13561050002000681.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Васильківська районна рада не мала права одноособово затверджувати нову редакцію статуту Васильківської центральної районної лікарні та проводити його державну реєстрацію без позивача як співзасновника.

Позивачем вказано, що нова редакція статуту Васильківської центральної районної лікарні від 2007 року фактично позбавила територіальну громаду м. Василькова в особі позивача, як співзасновника Васильківської центральної районної лікарні, реалізувати права і обов'язки щодо управління справами комунального закладу охорони здоров'я.

Під час розгляду даної справи в суді першої інстанції Васильківська районна рада подала до суду заяву про застосування позовної давності.

Позивач просив суд визнати поважними причини пропуску позовної давності у зв'язку з наявністю незалежних від позивача підстав, що унеможливлювали своєчасне подання позову та поновити строк звернення із позовом до суду.

2. Короткий зміст рішення місцевого та постанови апеляційного господарських судів і мотиви їх прийняття

Рішенням господарського суду Київської області від 05.06.2018р. у справі №911/448/18, залишеним без змін постановою Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2018р., в задоволенні позову відмовлено з посиланням, зокрема, на норми ст. 83 ЦК України та ст. 3 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я".

Судові рішення мотивовані, зокрема тим, що власником комунального майна, яке знаходиться на праві повного господарського відання та оперативного управління у Васильківської центральної районної лікарні, є Васильківська районна рада, а тому саме вона наділена правом затверджувати статут лікарні.

При цьому, судами не встановлено наявності порушеного права позивача.

Суди відхилили посилання позивача на те, що він здійснює фінансування діяльності і утримання майна лікарні, оскільки надані позивачем докази вказують лише на те, що ним здійснюються транзитні функції щодо перенаправлення субвенцій у галузі медичного забезпечення, які надходять з Державного бюджету України, що не є прямими витратами місцевого бюджету на утримання конкретного лікувального закладу та його майна.

3. Короткий зміст вимог касаційної скарги та узагальнення її доводів

Васильківська міська рада, не погоджуючись із судовими рішеннями, звернулася до Верховного Суду із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить рішення та постанову скасувати, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Зокрема скаржник звертає увагу на те, що факт перебування Васильківської міської ради у переліку співзасновників Васильківської ЦРЛ підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців та громадських формувань.

Крім того стверджує, що з початку заснування лікарні по 2018 р. з міського бюджету було виділення видатків на її утримання.

Скаржник вважає, що судом першої інстанції не взято до уваги положення статуту ВЦРЛ у редакції 1997р., зокрема п. 1.1, за яким ВЦРЛ підпорядкована Васильківській районній та міській раді народних депутатів. Затверджена Васильківською районною радою у 2007 році редакція статуту Васильківської ЦРЛ повністю обмежила права позивача як одного із засновників, тим самим позбавивши позивача як майнових, так і немайнових прав щодо комунального закладу охорони здоров'я.

Також у скарзі зазначається про помилкове зазначення апеляційним господарським судом того, що майно ВЦРЛ є спільною комунальною власністю територіальної громади Васильківського району. На думку скаржника, чинне законодавство не визначає такого поняття, як територіальна громада району.

4. Позиції інших учасників справи

Васильківська районна рада у відзиві на касаційну скаргу вважає її вимоги безпідставними, а рішення судів обґрунтованими, оскільки оскаржувана редакція статуту була затверджена рішенням Васильківської районної ради як власником майна, що знаходиться у користуванні лікарні, відповідно до ч. 5 ст. 57, 134, 136, 137 ГК України, ст. 87 ЦК України, та ст. 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

5. Обставини справи, встановлені господарськими судами попередніх інстанцій

Рішенням виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів №11 від 27.01.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності області", вирішено розмежувати майно комунальної власності, передане до складу комунальної власності області згідно постанови Кабінету Міністрів України №311 від 05.11.1991р., між власністю області, власністю районів та міст обласного підпорядкування. Пунктом 8 даного рішення виконкомам районних та міських/міст обласного підпорядкування/Рад народних депутатів з участю виконкомів міст/міст районного підпорядкування до 20.03.1992р. провести розмежування майна комунальною власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць.

Згідно з додатком до рішення виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів №11 від 27.01.1992р. "Про розмежування майна комунальної власності області" у комунальну власність районних Рад народних депутатів передано, в тому числі і 25 центральних районних лікарень.

Відповідно до додатку №6 "Перелік майна, яке прийнято в комунальну власність району станом на 01.07.1992р." до рішення третьої сесії Васильківської районної ради народних депутатів ХХІ скликання від 25.09.1992р. "Про прийняття майна в комунальну власність району", прийнятого на виконання рішенням виконавчого комітету Київської обласної Ради народних депутатів від 27.01.1992р. №11 "Про розмежування майна комунальної власності області", у власність Васильківської районної ради народних депутатів було прийнято, в тому числі, і Васильківську центральну районну лікарню, що знаходиться в м. Васильків, вул. Декабристів, 87.

Відповідно до п. 1.1 статуту Васильківської центральної районної лікарні (далі Васильківська ЦРЛ) в редакції 1997 р., Васильківська ЦРЛ є бюджетною лікувальною установою району і міста, заснована на державній власності, в своїй діяльності підпорядкована Васильківській районній та міській Раді народних депутатів, та Управлінню охорони здоров'я Київської області.

Згідно з п. 1.2 статуту в редакції 1997р., Васильківська ЦРЛволодіє державним майном, переданим їй у користування Васильківською районною радою народних депутатів.

Відповідно до п. 3.2 статуту в редакції 1997 року майно Васильківської ЦРЛ є державним, знаходиться у комунальній власності Васильківської районної Ради народних депутатів і належить їй на праві повного господарського відання. Аналогічні відомості містяться в статуті 2003 року.

17 травня 2007 р. Васильківська районна рада прийняла рішення №102-09-V, яким затвердила статут Васильківської ЦРЛ в новій редакції.

Відповідно до п. 1.1, п. 3.2 спірного статуту Васильківської центральної районної лікарні в редакції 2007р., Васильківська центральна районна лікарня є бюджетною лікувальною установою, а майно ВЦРЛ є спільною комунальною власністю територіальної громади Васильківського району.

Суди встановили, що згідно викладених в статуті в редакції 1997 та 2003 років відомостей, статут затверджувався лише Васильківською районною державною адміністрацією, яка, згідно з рішенням Васильківської районної ради №10-02-XXIV від 04.07.2002р. діяла в межах делегованих Васильківською районною радою повноважень.

6. Норми права та мотиви, з яких виходить Верховний Суд при прийнятті постанови

Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я", в редакції, яка діяла на час прийняття спірного рішення Васильківською районною радою, заклад охорони здоров'я здійснює свою діяльність на підставі статуту, що затверджується власником або уповноваженим ним органом.

Згідно з ч. 3 ст. 83 Цивільного кодексу України установою є організація, створена однією або кількома особами (засновниками), які не беруть участі в управлінні нею, шляхом об'єднання (виділення) їхнього майна для досягнення мети, визначеної засновниками, за рахунок цього майна. Особливості правового статусу окремих видів установ встановлюються законом.

Судами встановлено, що рішенням виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів №11 від 27.01.1992р. у комунальну власність районних Рад народних депутатів передано 25 центральних районних лікарень. А рішенням третьої сесії Васильківської районної ради народних депутатів ХХІ скликання від 25.09.1992р., яке приймалось на виконання рішення №11 від 27.01.1992р., у власність Васильківської районної ради народних депутатів було прийнято, в тому числі, і Васильківську центральну районну лікарню, що знаходиться в м. Васильків, вул. Декабристів, 87.

Крім того, судами встановлено, що відповідно до п. 3.2 статуту в редакції, яка діяла з 1997 року, майно Васильківської центральної районної лікарні знаходиться у комунальній власності Васильківської районної ради народних депутатів.

Судами встановлено, що власником комунального майна, що знаходиться на праві повного господарського відання та оперативного управління у Васильківської центральної районної лікарні, починаючи з 25.09.1992р. є Васильківська районна рада.

Таким чином господарські суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованих висновків, що приймаючи рішення 17.05.2007р. №102-09-V про затвердження статуту Васильківської ЦРЛ в новій редакції Васильківська районна рада була уповноважена на прийняття такого рішення, зокрема ч. 3 ст. 16 Закону України "Основи законодавства України про охорону здоров'я".

Позивач, посилаючись на рішення третьої сесії Васильківської міської ради народних депутатів ХХІ скликання від 27.10.1992р., яким затверджено перелік об'єктів комунальної власності міської ради народних депутатів, в тому числі, в галузі охорони здоров'я за адресою м. Васильків, вул. Декабристів, 87 - інфекційний корпус, господарський корпус, акушерський корпус, поліклініка дитяча, патало-анатомічний корпус, поліклініка для дорослих, вагон-будинок, вважає, що майно, яке знаходиться в користуванні Васильківської центральної районної лікарні, перебуває у власності позивача.

Проте вказані доводи не спростовують наявність рішення виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів №11 від 27.01.1992р., згідно з яким центральні районні лікарні було передано саме Васильківській районній Раді народних депутатів. При цьому у власність міських обласного підпорядкування Рад народних депутатів передано, зокрема, центральні міські лікарні, міські лікарні, диспансери, дитячі лікарні, поліклініки, пологові будинки, станції переливання крові, тощо (а.с.120-121 т. 1).

Відомостей про те, що Васильківську центральну районну лікарню було передано позивачу в порядку розмежування комунальної власності району та міста судам надано не було.

Посилання позивача на те, що попередні редакції статуту Васильківської центральної районної лікарні за 1997р. та 2003р. містили згадування про необхідність погодження певних питань діяльності лікарні з позивачем та зазначення того, що лікарня крім Васильківської районної ради та Управління охорони здоров'я у Київській області підпорядковується ще й позивачу, не свідчить про право останнього затверджувати установчі документи цієї лікарні.

З цих же підстав Верховним Судом відхиляються посилання скаржника на те, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб підприємців та громадських формувань позивач є співзасновником Васильківської ЦРЛ.

Крім того, судами встановлено, що позивачем здійснюються транзитні функції щодо перенаправлення субвенцій у галузі медичного забезпечення, які надходять з Державного бюджету України, що не є прямими витратами місцевого бюджету на утримання конкретного лікувального закладу та його майна.

Встановивши вказані обставини та те, що рішення Васильківської районної ради від 17.05.2007 р. №102-09-V про затвердження статуту Васильківської ЦРЛ не порушує права позивача, суди дійшли обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

7. Висновки Верховного Суду за результатами розгляду касаційної скарги

На підставі вищевикладеного, Верховний Суд, в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених господарськими судами попередніх інстанцій фактичних обставин справи, перевірив правильність застосування норм матеріального та процесуального права та прийшов до висновку, що оскаржувані рішення та постанова є законними та обґрунтованими, а тому касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на скаржника.

Керуючись ст.ст. 300, 301, 308, 309, 314, 315, 317 ГПК України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Васильківської міської ради залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Київської області від 05.06.2018р. та постанову Київського апеляційного господарського суду від 13.09.2018р. у справі №911/448/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя О. О. Мамалуй

Судді Л. В. Стратієнко

І. В. Ткач

logo