Історія справи
Ухвала КГС ВП від 24.05.2021 року у справі №903/719/20

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ08 липня 2021 рокум. КиївСправа № 903/719/20Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:Колос І. Б. (головуючий), Малашенкової Т. М., Селіваненка В. П.,за участю секретаря судового засідання Малихіної О. В.,представників учасників справи:
позивача - підприємства теплових мереж "Ковельтепло" - Заікін В. М., Яковук Т. І., Ткачук А. А. (в порядку самопредставництва),відповідача - акціонерного товариства "Волиньгаз" - Дороніна О. М., адвокат (довіреність від 28.01.2021 № 007.1Др-24-0121),розглянув у відкритому судовому засіданнікасаційну скаргу підприємства теплових мереж "Ковельтепло"на рішення господарського суду Волинської області від 11.01.2021
та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.03.2021 (головуючий суддя: Демидюк О. О., судді: Тимошенко О. М., Павлюк І. Ю.)у справі № 903/719/20за позовом підприємства теплових мереж "Ковельтепло" (далі - Підприємство, позивач, скаржник)до акціонерного товариства "Волиньгаз" (далі- Товариство, відповідач)про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії.
1. ІСТОРІЯ СПРАВИКороткий зміст позовних вимогПідприємство звернулося до господарського суду Волинської області з позовом до Товариства про визнання дій відповідача щодо відмови у прийнятті уточненої заявки на величину річної замовленої потужності на 2020 рік неправомірними та зобов'язання відповідача вчинити дії, а саме прийняти уточнену заявку та провести її коригування.Позовна заява мотивована тим, що відповідачем на порушення умов пункту 12.2 договору розподілу природного газу від 21.01.2016 № 09420UEACEFTO16 не було своєчасно повідомлено позивача про зміни до редакції типового договору розподілу природного газу, а також про фактичний обсяг споживання природного газу за об'єктами підприємства позивача за попередній газовий рік (з 01.10.2018 по30.09.2019), що унеможливило своєчасне подання відповідачу уточненої заявки на величину річної замовленої потужності та призвело до переплати позивачем за послуги з розподілу природного газу за фактично неспожитий природний газ.Позивач також вважає, що відповідачем неправомірно відмовлено позивачу в проханні скоригувати розрахунковий річний обсяг потужності на 2020 рік до 8000 тис. м. куб. у зв'язку із скороченням обсягів споживання природного газу.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції та постанови суду апеляційної інстанціїРішенням господарського суду Волинської області від 11.01.2021 у справі № 903/719/20 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 16.02.2021) в задоволенні позову відмовлено.Рішення суду першої інстанції вмотивовано тим, що позивачем не доведено та не обґрунтовано неправомірність дій з боку відповідача; у відповідача відсутній обов'язок щодо прийняття зміни величини потужності на 2020 рік після 01.11.2019.Крім того, на переконання суду першої інстанції, нерозірвання позивачем договору у встановленому договором порядку та продовження споживання природного газу свідчить про згоду позивача із внесеними до нього змінами.Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.03.2021 рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Короткий зміст вимог касаційної скаргиУ касаційній скарзі (з урахуванням заяви про усунення недоліків) позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного господарського суду, справу направити на новий розгляд.2. АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИДоводи особи, яка подала касаційну скаргуВ обґрунтування підстави касаційного оскарження судових рішень першої та апеляційної інстанцій скаржник посилається на пункт
3 частини
2 статті
287 Господарського процесуального кодексу України (далі -
ГПК України) та зазначає про відсутність висновків Верховного Суду у подібних правовідносинах щодо застосування норм матеріального права у спірних правовідносинах, зокрема, пунктів 1 та 2 глави 6 Кодексу газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ) щодо порядку розрахунків за послуги з розподілу природного газу.
Відсутність відповідних висновків Верховного Суду зумовлено прийняттям07.10.2019 постанови Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 2080 "Про затвердження Змін до деяких постанов НКРЕКП", якою затверджено зміни до Кодексу ГРМ (зокрема пунктів 1 та 2 глави 6 Кодексу газорозподільних систем) та типового договору розподілу природного газу. Отже, відповідна судова практика за даними спірними правовідносинами щодо порядку розрахунків за послуги з розподілу природного газу наразі відсутня.Так, скаржник зазначає про те, що, оскільки в Кодексі ГРМ (пункти 1 та 2 глави 6 Кодексу ГРМ) чітко вказаний обов'язок Оператора ГРМ до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати Споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктами споживача за попередній газовий рік, Споживач не зобов'язаний подавати уточнену заявку на величину річної замовленої потужності на розрахунковий календарний рік самостійно до отримання від Оператора ГРМ відповідного повідомлення (про фактичний обсяг споживання об'єктами Споживача природного газу за попередній газовий рік).Оскільки відповідач проінформував позивача про фактичний обсяг споживання природного газу із запізненням в акті приймання-передачі від 30.11.2019 № ВЛ00015745, то цим самим він фактично позбавив Споживача можливості подати уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах на розрахунковий календарний рік.Доводи інших учасників справи
Відповідач у відзиві на касаційну скаргу просить залишити рішення суду першої інстанції та постанову апеляційного господарського суду без змін, а касаційну скаргу - без задоволення, посилаючись, зокрема, на законність та обґрунтованість судових рішень першої та апеляційної інстанцій.3. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙПідприємством та Товариством 21.01.2016 укладено договір розподілу природного газу шляхом підписання та подання відповідачем позивачу заяви-приєднання від21.01.2016 № 09420UEACEFT016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим) (типова форма), згідно з умовами пунктів 1.1,1.3 якого цей типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.За цим Договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором (пункт 2.1 Договору).Якщо в установленому порядку регулятором будуть внесені зміни до редакції типового договору розподілу природного газу, Оператор ГРМ зобов'язується розмістити повідомлення про такі зміни на сайті та в офіційних друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, не менше ніж за десять днів до набрання змінами чинності, крім випадків, для яких цим договором встановлений інший термін та/або порядок повідомлення про внесення змін. У разі незгоди Споживача зі змінами він має право розірвати цей договір шляхом надсилання письмового повідомлення Оператору ГРМ протягом десяти календарних днів з дня, коли він дізнався чи міг дізнатися про внесені до цього договору зміни. Нерозірвання цього договору у вказаний строк та продовження споживання природного газу свідчить про згоду Споживача з внесеними до цього договору змінами (пункт 12.2 Договору).
Частиною
1 статті
41 Закону України "Про ринок природного газу" передбачено, що Регулятор затверджує Кодекс ГРМ за результатами консультацій із суб'єктами ринку природного газу. Оператор ГРМ розміщує Кодекс ГРМ на своєму веб-сайті.30.09.2015 НКРЕКП постановою № 2494 затвердила Кодекс ГРМ. Відповідно до пунктів 2,3 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ
ГПК України визначає взаємовідносини Оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем. Дія
ГПК України поширюється на Операторів ГРМ, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.На виконання постанови НКРЕКП від 11.08.2016 № 1418, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.11.2016 за № 1448/29578, якою внесено зміни до типового договору розподілу природного газу, у зв'язку з чим сторонами було укладено Додаткову угоду про внесення змін до типового договору розподілу природного газу.Даною додатковою угодою вносяться зміни до пункту 6.4 Договору, а саме: "Якщо згідно із законодавством Споживач має сплачувати Оператору ГРМ за послуги з розподілу природного газу зі свого поточного рахунку із спеціальним режимом використання, оплата послуг розподілу природного газу здійснюється з поточного рахунку із спеціальним режимом використання Споживача на поточний рахунок Оператора ГРМ кожного банківського дня згідно з алгоритмом розподілу коштів, встановленим Регулятором, та зараховується як плата за послуги розподілу природного газу в тому місяці, в якому надійшли кошти. Остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться Споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів. Споживач має право здійснювати оплату за договором розподілу природного газу через банківську платіжну систему, онлайн - переказ, поштовий переказ, внесення готівки через касу Оператора ГРМ та в інший не заборонений законодавством спосіб".Постановою НКРЕКП від 07.10.2019 № 2080 "Про затвердження змін до деяких постанов НКРЕКП" затверджено зміни до Кодексу ГРМ, типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 № 2498, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 за № 1384/27829, зокрема, пункти 1 та 2 глави 6 Кодексу ГРМ замінили п'ятьма новими пунктами 1-5 такого змісту:
1. Розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) Споживача та оплачуються Споживачем рівномірними частками протягом календарного року.Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) Споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.До встановлення тарифів на послуги розподілу природного газу, виходячи із річної замовленої потужності об'єкта (об'єктів) Споживача відповідно до
ГПК України, оплата послуг здійснюється за тарифами, встановленими Регулятором для Оператора ГРМ, за фізичний обсяг розподілу природного газу.2. Річна замовлена потужність об'єкта (об'єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог
ГПК України.Оператор ГРМ зобов'язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати Споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктом (об'єктами споживача) за попередній газовий рік, величину планованої місячної плати за послуги розподілу із зазначенням її складових (визначається Оператором ГРМ відповідно до абзацу першого цього пункту). Така інформація може бути надана Споживачеві шляхом розміщення її в особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передач і природного газу (для споживачів, що не є побутовими), платіжних документах тощо.
Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену Споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена Споживачем за двократною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.Фактичний обсяг використання потужності визначається виходячи із фактичного обсягу споживання природного газу наростаючим підсумком протягом відповідного календарного року.У випадку якщо річна замовлена потужність об'єкта (об'єктів) Споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, нарахування Оператором ГРМ вартості перевищення замовленої потужності не здійснюється.На період до кінця 2019 року Оператор ГРМ визначає річну замовлену потужність об'єкта Споживача виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за період з 01 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року.3. Споживач, що не є побутовим, який здійснив замовлення річної потужності відповідно до абзацу третього пункту 2 цієї глави, має право з 10 липня по 23 липня розрахункового календарного року подати Оператору ГРМ заявку на уточнення (збільшення/зменшення) величини річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік.
4. Для нового побутового споживача та/або його об'єкта, що має фактичний період споживання природного газу менший ніж дев'ять місяців або за умови відсутності споживання природного газу побутовим Споживачем та/або його об'єктом протягом усього попереднього газового року, річна замовлена потужність споживача (його об'єкта) визначається Оператором ГРМ на рівні планових об'ємів споживання, що розраховуються виходячи з групи споживання побутового Споживача відповідно до додатка 1 до
ГПК України.З моменту, коли новий побутовий Споживач та/або об'єкт побутового Споживача фактично споживає природний газ повні дев'ять місяців та до завершення повного календарного року споживання, величина річної замовленої потужності об'єкта Споживача визначається як добуток числа 12 на фактичне середньомісячне споживання природного газу за попередні дев'ять місяців.5. Для нового Споживача, що не є побутовим, та/або його об'єкта на період до завершення повного газового року споживання природного газу цим Споживачем та/або його об'єктом або за умови відсутності споживання Споживачем, що не є побутовим, та/або його об'єктом природного газу протягом усього попереднього газового року річна замовлена потужність Споживача (його об'єкта) визначається Споживачем за його заявою. При цьому якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену Споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена Споживачем за півторакратною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.У випадку коли новий Споживач, що не є побутовим, та/або об'єкт Споживача, що не є побутовим, фактично споживає природний газ повний газовий рік, величина річної замовленої потужності об'єкта Споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за попередній газовий рік, крім випадку, передбаченого пунктом 2 цієї глави.У випадку приєднання нового об'єкта Споживача, що не є побутовим (за умови наявності інших об'єктів з періодом експлуатації не менше одного повного газового року), величина річної замовленої потужності та фактичне використання такої потужності визначається по цьому об'єкту Споживача окремо. По інших об'єктах Споживача величина річної замовленої потужності та фактичне використання такої потужності визначається сумарно по всіх об'єктах. У зв'язку з цим пункти 3-6 вважати відповідно пунктами 6-9.
Місцевим господарським судом встановлено, що відповідач не проінформував позивача до 12 жовтня, як встановлено постановою НКРЕКП від 07.10.2019 № 2080, про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктами підприємства за попередній газовий рік з 01.10.2018 по 30.09.2019, оскільки зазначена постанова (від 07.10.2019 № 2080) набрала чинності лише 12.10.2019, що об'єктивно унеможливило інформування Оператором ГРМ Підприємства про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктом (об'єктами) Споживача за попередній газовий рік, величину планованої місячної плати за послуги розподілу із зазначенням її складових до 12.10.2019.Судами також встановлено, що позивач не подав відповідачу уточненої заявки на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік в строк до 01 листопада 2019 року, не розірвав цей Договір шляхом надсилання письмового повідомлення відповідачу протягом 10 календарних днів з дня, коли дізнався чи міг дізнатися про внесені зміни до Договору.Однак судами встановлено, що Споживач звернувся до Оператора ГРМ із заявами про уточнення лише 22.06.2020 та 22.07.2020, тобто з порушенням визначеного Кодексом ГРМ строку.Окрім того, судами встановлено, що позивач на підставі щомісячних актів наданих послуг з жовтня 2018 по грудень 2018, які підписані позивачем та в яких відображався власний фактичний обсяг споживання природного газу об'єктом (об'єктами) Споживача, мав можливість проаналізувати величину потужності та при потребі уточнити (зменшити або збільшити) протягом 18 календарних днів (до01.11.2019 року), проте цього позивачем зроблено не було.
Також позивачем у 2020 році за послуги з розподілу на 2020 рік була проведена часткова оплата вартості таких послуг, що, на переконання судів попередніх інстанцій, відповідно до частини
1 статті
264 Цивільного кодексу України (далі -
ЦК України), частини
2 статті
642 ЦК України свідчить про прийняття пропозиції Оператора ГРМ на 2020 рік (у рамках величини річної замовленої потужності та вартості послуг розподілу), а також про визнання Споживачем свого боргу та обов'язку з його оплати, що засвідчують підписані зі сторони Споживача акти наданих послуг.4. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУДжерела права та оцінка аргументів учасників справи і висновків попередніх судових інстанційПричиною виникнення спору зі справи стало питання щодо наявності чи відсутності підстав для прийняття відповідачем уточненої заявки позивача на величину річної замовленої потужності в розмірі 8000 м. куб. на 2020 рік та проведення її коригування з урахуванням того, що позивач не здійснив замовлення річної потужності споживання природного газу на 2020 рік до 01.11.2019.Відмовляючи у задоволенні позову, суди попередніх судових інстанцій, з посиланням на приписи глави 6 Кодексу ГРМ, дослідивши всі обставини справи, дійшли висновку про відсутність передбачених законом підстав для задоволення позовних вимог у зв'язку з недоведеністю позивачем протиправності дій відповідача щодо неприйняття та неврахування уточненої заявки підприємства позивача на 2020 рік.
У доводах касаційної скарги скаржник посилається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування приписів глави 6 Кодексу ГРМ у подібних правовідносинах (пункт
3 частини
2 статті
287 ГПК України) в частині того, що порушення Оператором ГРМ норм Закону щодо своєчасного (до 12 жовтня щорічно) інформування споживача про фактичний обсяг споживання природного газу за попередній газовий рік, який буде братися до уваги при нарахуванні за послуги з розподілу природного газу, призводить до неможливості подання споживачем уточненої заявки на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх об'єктах споживача вчасно (у даному випадку до 01.11.2019).З урахуванням наведеного скаржник вважає, що в разі порушення відповідачем як Оператором ГРМ норм Закону в частині додержання строків інформування Споживача про фактичний обсяг споживання природного газу за попередній газовий рік відповідач має надати право та взяти до уваги подану позивачем заявку на уточнення річної замовленої потужності у строки до 23.07.2020 через об'єктивну неможливість подання позивачем такої заявки раніше.Стосовно наведеного Верховний Суд зазначає таке.Так, як встановлено судами попередніх інстанцій, відповідач не проінформував позивача до 12 жовтня, як встановлено пунктом 2 глави 6 Кодексу ГРМ, до якого було внесено зміни постановою НКРЕКП від 07.10.2019 № 2080, про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктами підприємства за попередній газовий рік з01.10.2018 по 30.09.2019.У свою чергу, позивач не подав відповідачу уточненої заявки на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік у строк до 01 листопада 2019 року.
Статтею
193 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.Абзацами восьмим, десятим пункту 2 глави 6 Кодексу ГРМ, до яких було внесено зміни постановою НКРЕКП від 07.10.2019 № 2080, передбачено, що:Оператор ГРМ зобов'язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати Споживача про фактичний обсяг споживання природного газу об'єктом (об'єктами Споживача) за попередній газовий рік, величину планованої місячної плати за послуги розподілу із зазначенням її складових (визначається Оператором ГРМ відповідно до абзацу першого цього пункту). Така інформація може бути надана Споживачеві шляхом розміщення її в особистих кабінетах споживача (за наявності), актах приймання-передач і природного газу (для споживачів, що не є побутовими), платіжних документах тощо.Споживач, що не є побутовим, має право не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (крім замовлення потужності на 2020 рік, яке здійснюється до 01 листопада), подати Оператору ГРМ уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх його об'єктах у газорозподільній зоні відповідного Оператора ГРМ на розрахунковий календарний рік. У такому разі, якщо фактичний обсяг використання потужності (протягом календарного року) буде перевищувати замовлену Споживачем річну потужність, величина перевищення має бути сплачена Споживачем за двократною вартістю тарифу на розподіл природного газу на користь Оператора ГРМ відповідно до договору розподілу природного газу.Правовий аналіз зазначених норм свідчить про те, що Кодекс ГРМ не ставить у пряму залежність подання Споживачем уточненої заявки на величину річної замовленої потужності на наступний газовий рік від повідомлення Споживача Оператором ГРМ про фактичний обсяг споживання природного газу за попередній газовий рік.
Водночас подання уточненої заявки є правом Споживача, яке може бути реалізоване Споживачем по закінченні попереднього газового року (30 вересня) в будь-який момент, незалежно від поведінки Оператора ГРМ, у строк до 01 листопада поточного року, оскільки обсяги споживання за попередній газовий рік є відомими самому Споживачу, в тому числі і з актів приймання-передачі природного газу, які містять інформацію про щомісячний обсяг (об'єм) спожитого природного газу.ПоклаСтаттею
193 Господарського кодексу України ГРМ на Оператора ГРМ обов'язку проінформувати Споживача про фактичний обсяг споживання природного газу у строк до 12 жовтня щорічно не змінює порядку визначення розміру річної замовленої потужності, що свідчить про те, що за умови відсутності уточненої заявки Споживача на величину річної замовленої потужності на розрахунковий календарний рік станом на 01.11.2019 відповідач був зобов'язаний визначити річну замовлену потужність об'єкта позивача на розрахунковий календарний рік виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об'єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, згідно з вимогами абзацу першого пункту 2 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ.Отже, Підприємство мало право до 01.11.2019 подати Товариству уточнену заявку на величину річної замовленої потужності сумарно по всіх об'єктах на 2020 рік та у такому випадку мало право подати Оператору ГРМ заявку на уточнення (збільшення/зменшення) величини річної замовленої потужності у період з 10 липня по 15 вересня.При цьому положеннями Кодексу ГРМ не передбачено можливості уточнення величини річної замовленої потужності, яка визначена Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу об'єктом Споживача за попередній газовий рік, у разі нездійснення Споживачем замовлення річної потужності у строк не пізніше ніж до 20 жовтня календарного року, що передує розрахунковому (у даному випадку до 01.11.2019).Таким чином, доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження, оскільки не спростовують висновків судів попередніх судових інстанцій та не свідчать про неправильне застосування вищевказаних норм права.
Доводи, викладені у відзиві на касаційну скаргу, ґрунтуються на обставинах, встановлених у розгляді справи судами попередніх інстанцій, та відповідають нормам матеріального і процесуального права.Верховний Суд у прийнятті даної постанови керується й принципом res judicata, базове тлумачення якого вміщено в рішеннях Європейського суду з прав людини від09.11.2004 у справі "Науменко проти України", від 19.02.2009 у справі "Христов проти України", від 03.04.2008 у справі "Пономарьов проти України", в яких цей принцип розуміється як елемент принципу юридичної визначеності, що вимагає поваги до остаточного рішення суду та передбачає, що перегляд остаточного та обов'язкового до виконання рішення суду не може здійснюватись лише з однією метою - домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі, а повноваження судів вищого рівня з перегляду (у тому числі касаційного) мають здійснюватися виключно для виправлення судових помилок і недоліків. Відхід від res judicate можливий лише тоді, коли цього вимагають відповідні вагомі й непереборні обставини, наявності яких у даній справі скаржником не зазначено й не обґрунтовано.Висновки за результатами розгляду касаційної скаргиЗвертаючись з касаційною скаргою, підприємство теплових мереж "Ковельтепло" не спростувало наведених висновків судів попередніх інстанцій та не довело неправильного застосування ними норм матеріального і процесуального права як необхідної передумови для скасування прийнятих ними судових рішень у справі.
За таких обставин касаційна інстанція вважає за необхідне касаційну скаргу підприємства теплових мереж "Ковельтепло" залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення у справі - без змін як такі, що відповідають вимогам норм матеріального та процесуального права.Судові витратиПонесені позивачем у зв'язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції судові витрати покладаються на позивача, оскільки касаційна скарга залишається без задоволення.Керуючись статтями
129,
300,
308,
309,
315 ГПК України, Верховний СудПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу підприємства теплових мереж "Ковельтепло" залишити без задоволення, а рішення господарського суду Волинської області від 11.01.2021 та постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 22.03.2021 у справі № 903/719/20 - без змін.Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.Суддя І. КолосСуддя Т. МалашенковаСуддя В. Селіваненко