Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 31.01.2023 року у справі №380/4967/22 Постанова КАС ВП від 31.01.2023 року у справі №380...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 31.01.2023 року у справі №380/4967/22
Постанова КАС ВП від 31.01.2023 року у справі №380/4967/22
Постанова КАС ВП від 31.01.2023 року у справі №380/4967/22

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2023 року

м. Київ

справа №380/4967/22

адміністративне провадження № К/990/27352/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Соколова В.М.,

суддів: Загороднюка А.Г., Єресько Л.О.,

розглянувши у порядку письмового провадження у суді касаційної інстанції адміністративну справу № 380/4967/22

за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі - Головне управління ДФС у Львівській області) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, провадження у якій відкрито

за касаційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (далі - Головне управління ДПС у Львівській області) на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року (суддя Кухар Н.А.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2022 року (суддя-доповідач - Іщук Л.П., судді: Обрізко І.М., Шинкар Т.І.),

УСТАНОВИВ:

І. Короткий зміст позовних вимог

1. У лютому 2022 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними дій щодо нарахування вихідної допомоги та грошової компенсації за невикористану щорічну основну оплачувану відпустку, зобов`язання здійснити нарахування і виплату вихідної допомоги і грошової компенсації з урахуванням виплачених сум.

ІІ. Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їхнього ухвалення

2. Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2022 року, замінено відповідача у справі - Головне управління ДФС у Львівській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП 43968090).

3. Здійснюючу заміну відповідача у справі, суд першої інстанції керувався тим, що з метою реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» Державною податковою службою України (далі - ДПС) видано наказ від 12 листопада 2020 року № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» яким установлено, що кожен територіальний орган ДПС, утворений як її відокремлений підрозділ, є правонаступником майна, прав та обов`язків відповідного територіального органу ДПС, що ліквідується. Відповідно до пункту 1 Положення про ГУ ДПС у Львівській області від 12 листопада 2020 року №643 ГУ ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП 43968090) є правонаступником усіх прав та обов`язків ГУ ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039). Таким чином суд установив, що Головне управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ ВП 43968090) є правонаступником усіх прав та обов`язків Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700).

4. Суд апеляційної інстанції погодився з висновком суду першої інстанції про необхідність заміни відповідача у справі правонаступником і відхилив доводи Головного управління ДПС у Львівській області щодо відсутності у нього компетенційного правонаступництва повноважень податкової міліції з тих підстав, що спір у цій справі виник у відносинах публічної служби у зв`язку зі звільненням позивача з посади головного державного ревізора-інспектора відділу податків і зборів з фізичних осіб, яка не має жодного зв`язку із податковою міліцією.

ІІІ. Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги та її рух у касаційній інстанції. Позиція інших учасників справи

5. 07 жовтня 2022 на адресу Верховного Суду надійшла касаційна скарга Головного управління ДПС у Львівській області, в якій скаржник просить скасувати ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2022 року про заміну сторони у справі №380/4967/22.

6. Касаційна скарга мотивована тим, що спірні правовідносини у цій справі виникли з питань нарахування вихідної допомоги і грошової компенсації за невикористану щорічну основну оплачувану відпустку працівнику, звільненому з Головного управління ДФС у Львівській області. Тобто, обов`язок відповідача, що випливає з ухвали Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року у справі №380/4967/22, не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації, державної податкової політики, чи інших функцій, що були передані ДПС відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України». Тож оскільки Головне управління ДПС у Львівській області та Головне управління ДФС у Львівській області є різними юридичними особами і будь-які документи щодо прийняття, проходження та звільнення ОСОБА_1 зі служби відсутні у Головному управлінні ДПС у Львівській області відсутні, виконання ухвали чи рішення суду щодо нарахування вихідної допомоги і грошової компенсації за невикористану щорічну основну оплачувану відпустку є неможливим.

7. Касатор посилається на висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 11 лютого 2021 року у справі № 826/9915/18, де зазначено про те, що якщо спір виник з приводу реалізації суб`єктом владних повноважень, що припиняється, його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту його вибуття з правовідносин, щодо яких виник спір, унаслідок, зокрема передачі розпорядчим актом Кабінету Міністрів України його адміністративної компетенції іншому суб`єкту владних повноважень. Водночас якщо спір виник у відносинах, що не пов`язані з реалізацією суб`єктом владних повноважень його компетенції, підстави для правонаступництва виникають з моменту припинення сторони - суб`єкта владних повноважень.

8. Ухвалою від 20 жовтня 2022 року Верховний Суд відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.

9. Позивач відзив на касаційну скаргу не надіслав, що в силу частини четвертої статті 338 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) не є перешкодою для перегляду оскаржуваних судових рішень.

10. Ухвалою від 30 січня 2023 року Верховний Суд у складі судді Касаційного адміністративного суду Соколова В.М. провів необхідні дії з підготовки справи до касаційного розгляду та призначив її до розгляду в порядку письмового провадження за наявними матеріалами на підставі пункту 3 частини першої статті 345 КАС України.

IV. Оцінка висновків суду, рішення якого переглядається, та аргументів учасників справи

11. Згідно з ухвалою Верховного Суду від 20 жовтня 2022 року, касаційне провадження у справі відкрито з метою перевірки доводів касаційної скарги про порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права.

12. Переглянувши оскаржувані судові рішення у межах, визначених статтею 341 КАС України, Верховний Суд зазначає наступне.

13. Статтею 52 КАС України закріплені положення стосовно процесуального правонаступництва та указано, що у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

14. Згідно з пунктами 5 та 6 Порядку здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 року № 1074 (далі - Порядок № 1074), орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

15. За приписами пункту 8 Порядку № 1074, внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.

16. 18 грудня 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1200 «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України», відповідно до якої утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу.

17. Постановою Кабінету Міністрів України від 19 червня 2019 року № 537 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1 та реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Зокрема, утворено Головне управління ДПС у Львівській області шляхом приєднання до нього Головного управління ДФС у Львівській області.

18. Пунктами 3, 4 вказаної Постанови установлено, що територіальні органи Державної фіскальної служби, які реорганізуються, продовжують здійснювати свої повноваження до передачі таких повноважень територіальним органам Державної податкової служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов`язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об`єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України. Визначено територіальні органи Державної податкової служби правонаступниками майна, прав та обов`язків територіальних органів Державної фіскальної служби, що реорганізуються згідно з пунктом 2 цієї постанови, у відповідних сферах діяльності.

19. Розпорядженням від 21 серпня 2019 року № 682-р «Питання Державної податкової служби» Кабінет Міністрів України погодився з пропозицією Міністерства фінансів України щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою України покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 227 «Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України» функцій і повноважень Державної фіскальної служби України, що припиняється, з реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

20. У подальшому 30 вересня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби», якою вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема, Головне управління ДПС у Львівській області.

21. Пунктом 2 зазначеної Постанови встановлено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій. Права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

22. Судами попередніх інстанцій установлено, що 29 жовтня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію Головного управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700).

23. На момент вирішення судом питання про заміну відповідача у справі запис про припинення зазначеної юридичної особи у Єдиному державну реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань був відсутній, Головне управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700) знаходилося у стані припинення.

24. 31 липня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про державну реєстрацію Головного управління ДПС у Львівській області (код ЄДРПОУ 43143039). Запис про припинення також відсутній, вказана юридична особа знаходиться у стані припинення.

25. 30 вересня 2020 року внесено запис про державну реєстрацію Головного управління ДПС у Львівській області як відокремленого підрозділу (філії) Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ відокремленого підрозділу 43968090).

26. Відтак, станом на дату вирішення питання про заміну відповідача у справі жоден із зазначених органів, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не припинив свою діяльність.

27. Відповідно до приписів статті 104 Цивільного Кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

28. Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

29. Аналіз спірних правовідносин свідчить про те, що спір у цій справі виник у відносинах публічної служби та стосувався, зокрема, нарахування ОСОБА_1 , яка була звільнена з посади головного державного ревізора - інспектора відділу податків і зборів з фізичних осіб Червоноградської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, вихідної допомоги при звільненні та грошової компенсації за невикористану щорічну основну оплачувану відпустку.

30. Відповідно, обов`язок відповідача щодо нарахування указаних виплат позивачу не стосується публічно-владних функцій у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики з адміністрування єдиного внеску чи інших функцій, що були передані Державній податковій службі України відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1200 та від 30 вересня 2020 року № 893 і розпорядження Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 року № 682-р.

31. З огляду на це, заміна Головного управління ДФС у Львівській області як відповідача у справі може мати місце виключно у випадку фактичного його вибуття унаслідок припинення.

32. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10 лютого 2022 року у справі № 803/172/16, від 11 лютого 2021 року у справі № 826/9815/18, від 14 квітня 2021 року у справі №826/14904/18, від 28 квітня 2022 року у справі № 816/4579/14 і колегія суддів не вбачає підстав для відступу від неї.

33. Тож оскільки предмет спору у справі № 380/4967/22 не стосується публічно-владних функцій, переданих Головному управління ДПС у Львівській області, як відокремленому підрозділу ДПС, і на момент вирішення судами питання про заміну відповідача у справі до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не був унесений запис про припинення Головного управління ДФС у Львівській області, висновки судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для заміни відповідача у справі правонаступником є помилковими.

34. За таких обставин доводи скаржника про неправильне застосуваннями судами першої та апеляційної інстанцій норм процесуального права є обґрунтованими та знайшли своє підтвердження під час касаційного перегляду оскаржуваних судових рішень.

35. Ураховуючи приписи статті 351 КАС України касаційна скарга Головного управління ДПС у Львівській області підлягає задоволенню, а ухвала Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року та постанова Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2022 року у справі № 380/4967/22 скасуванню.

V. СУДОВІ ВИТРАТИ

36. Ураховуючи, що суд касаційної інстанції ухвалює рішення на користь сторони, яка є суб`єктом владних повноважень, у силу частини другої статті 139 КАС України з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

37. Зважаючи на відсутність документального підтвердження понесених суб`єктом владних повноважень зазначених витрат, підстави для їх стягнення з позивача відсутні.

Керуючись статтями 341 345 349 351 355 356 359 КАС України, Верховний Суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Львівській задовольнити.

Ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2022 року у справі №380/4967/22 скасувати.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

В.М. Соколов

А.Г. Загороднюк

Л.О. Єресько ,

Судді Верховного Суду

logo