Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №855/170/19 Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №855/17...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 30.06.2019 року у справі №855/170/19

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 червня 2019 року

Київ

справа №855/170/19

адміністративне провадження №А/9901/135/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді (судді-доповідача) - Данилевич Н.А.,

суддів - Радишевської О.Р.,

Шевцової Н.В.,

секретар судового засідання - Лещенко Т.П.,

за участю

представника позивача та третьої особи - ОСОБА_2,

представника відповідача - Ющенка О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року (головуючий суддя - Губська Л.В., судді - Епель О.В., Степанюк А.Г., рішення ухвалене у м. Києві) у справі

за позовом Ліберальної партії України

до Центральної виборчої комісії,

третя особа - ОСОБА_1 ,

про визнання протиправною та скасування постанови, зобов`язання вчинити дії,

в с т а н о в и в :

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. 24 червня 2019 року Ліберальна партія України звернулася до суду з цим позовом, в якому просила визнати протиправним і скасувати рішення Центральної виборчої Комісії від 23 червня 2019 року №1196 "Про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі №46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" та зобов`язати Центральну виборчу Комісію України зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1 , висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі №46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

Короткий зміст судового рішення суду першої інстанції

2. Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року адміністративний позов Ліберальної партії України задоволено.

2.1. Постанову Центральної виборчої Комісії від 23 червня 2019 року №1196 "Про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі №46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року" скасовано.

2.2. Зобов`язано Центральну виборчу Комісію України зареєструвати кандидатом в народні депутати України ОСОБА_1 , висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

2.3. Стягнуто з Центральної виборчої комісії (01133, м. Київ, ПЛОЩА ЛЕСІ УКРАЇНКИ, будинок 1, ідентифікаційний код: 21661450) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Шостого апеляційного адміністративного суду за наступними реквізитами: рахунок отримувача - 34312206081055; отримувач - УК у Печерському районі/Печерс.р-н.; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код ЄДРПОУ 38004897; код банку МФО 899998; код класифікації доходів бюджету - 22030001 "Судовий збір" (Державна судова адміністрація України, 050), витрати по сплаті судового збору у розмірі 1921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня 00 коп).

3. У судовому рішенні суд зазначив, що системний аналіз законодавства в контексті вимог ч. 2 ст. 76 Конституції України та ч. 1 ст. 9 Закону №4061-VI свідчить, що для визнання факту проживання в Україні протягом останніх п`яти років, громадянин має перебувати на її території абсолютну більшість (більше 183) днів кожного із цих п`яти річних періодів, які йдуть підряд і безпосередньо передують дню виборів. Виборче законодавство не містить прямої вимоги щодо постійного проживання на території України, а також не визначає строку перебування за межами України, який би вказував на те, що особа не проживає в Україні. Суд вирішив, що такий стан правого врегулювання повинен тлумачитися на захист прав людини, в цьому випадку на захист виборчих прав ОСОБА_1. Суд установив, що ОСОБА_1 з 1993 року є громадянином України, має реєстрацію постійного місця проживання в місті Донецьку, яке на даний час є окупованою територію, проте знаходиться в межах державного кордону України, відповідно до статті 133 Конституції України. Колегія суддів не прийняла доводи ЦВК, які покладені в основу спірної постанови, щодо наявності у Генеральної прокуратури України обґрунтованих відомостей про відсутність ОСОБА_1 на території України з лютого 2014 року, оскільки вони не підтверджені жодними доказами. Посилання на переховування Клюєва від слідства, колегія суддів також залишила поза увагою, оскільки для реєстрації кандидатом в народні депутати має значення лише наявність у особи непогашеної судимості. Перебування особи на тимчасово окупованій території України суд визнав таким, що не може ототожнюватися з перетинанням державного кордону. За таких обставин, колегія суддів визнала, що Ліберальною партією України були надано достатні підтвердження на виконання вимог Конституції України щодо проживання в Україні протягом останніх п`яти років ОСОБА_1 , однак відповідачем не було здійснено відповідних дій щодо розгляду поданих документів та протиправно прийнято оскаржуване рішення без врахування останніх. Таким чином, суд дійшов висновку про необхідність скасування спірної постанови Центральної виборчої комісії та зобов`язав Центральну виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України. Задовольняючи позовні вимоги, суд зазначив, що Центральна виборча комісія помилково вважає свої повноваження дискреційними, оскільки відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги та відзиву (заперечень)

4. 28 червня 2019 року до Суду надійшла апеляційна скарга Центральної виборчої комісії (далі - скаржник, ЦВК, Комісія) на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року, в якій скаржник просить скасувати зазначене судове рішення та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.

5. Обґрунтовуючи подану апеляційну скаргу, Центральна виборча комісія зазначає, що паспорт громадянина України за своєю природою не є документом, метою якого є відображення відомостей про проживання особи на території України та їх змін. ЦВК посилається на правомірність оскаржуваної постанови з огляду на ряд кримінальних проваджень відносно третьої особи, матеріали яких містять беззаперечні дані про перебування ОСОБА_1 в Російській Федерації, де він брав участь у судових засіданнях і телеефірах упродовж 2016 та 2017 років, однак судом першої інстанції, на думку скаржника, зазначену інформацію проігноровано. Комісія зазначає, що ОСОБА_1 не подано до ЦВК документів, які б підтверджували його місцезнаходження в Україні. На запит ЦВК таких документів ані ОСОБА_1 , ані позивачем також надано не було. Отже скаржник уважає, що ОСОБА_1 не дотримано вимог Конституції України та Закону щодо проживання в Україні протягом останніх п`яти років на день проведення позачергових виборів народних депутатів України 21 липня 2019 року. Також скаржник уважає, що рішення суду першої інстанції в частині зобов`язання зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України спрямоване на втручання у дискреційні повноваження ЦВК.

6. 30 червня 2019 року представником позивача та третьої особи до Суду надано відзив на апеляційну скаргу, в якому він просив залишити апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін. Зазначає, що у відповідача були відсутні належні та допустимі докази, які б спростовували факт проживання ОСОБА_1 протягом останніх п`яти років на території України.

7. Ухвалами Верховного Суду від 29 червня 2019 року відкрито апеляційне провадження у справі та призначено її до розгляду.

8. У судовому засіданні відповідач підтримав доводи, наведені в поданій апеляційній скарзі, просив задовольнити її вимоги.

9. Представник позивача та третьої особи в судовому засіданні проти задоволення вимог апеляційної скарги заперечував з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, просив оскаржуване судове рішення суду першої інстанції залишити без змін.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

10. 18 червня 2019 року до Центральної виборчої комісії надійшла заява Ліберальної партії України разом з іншими документами щодо реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , висунутого на ХХІ з`їзді цієї політичної партії 8 червня 2019 року, в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року.

11. Відповідно до відомостей, наведених в поданій разом з іншими документами автобіографії, ОСОБА_1 зареєстрований та проживає у місті Донецьку.

12. 23 червня 2019 року Центральною виборчою комісією прийнято постанову №1196 про відмову в реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1. з посиланням на те, що додані до заяви документи не дають можливості встановити факт проживання ОСОБА_1 в Україні протягом останніх п`яти років, як передбачено Конституцією України та Законом України "Про вибори народних депутатів".

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин)

13. Частина 2 статті 76 Конституції України: народним депутатом України може бути обрано громадянина України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п`яти років.

14. Частини 2, 3 статті 77 Конституції України: позачергові вибори до Верховної Ради України призначаються Президентом України і проводяться в період шістдесяти днів з дня опублікування рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України. Порядок проведення виборів народних депутатів України встановлюється законом.

15. Частини 1, 2 статті 9 Закону України "Про вибори народних депутатів" від 17 листопада 2011 року №4061-VI (далі - Закон №4061-VI): депутатом може бути обраний громадянин України, який на день виборів досяг двадцяти одного року, має право голосу і проживає в Україні протягом останніх п`яти років.

Проживання в Україні за цим Законом означає:

1) проживання на території в межах державного кордону України;

2) перебування на судні, що перебуває у плаванні під Державним Прапором України;

3) перебування громадян України у встановленому законодавством порядку у відрядженні за межами України в закордонних дипломатичних установах України, міжнародних організаціях та їх органах;

4) перебування на полярній станції України;

5) перебування у складі формування Збройних Сил України, дислокованого за межами України.

16. Частина 1 статті 55 Закону №4061-VI: Центральна виборча комісія реєструє кандидата у депутати, висунутого партією, у відповідному одномандатному окрузі за умови отримання нею таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата у депутати, підписаної керівником партії та скріпленої печаткою партії;

2) рішення вищого керівного органу партії, прийнятого відповідно до її статуту, про висування кандидата у депутати від партії, яке повинно містити відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати, із зазначенням його прізвища, імені, по батькові;

3) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї партії (за підписом відповідного кандидата) із зобов`язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв`язку з участю у виборах, а також із зобов`язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні їй підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);

4) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов`язково повинна містити: прізвище, власне ім`я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім`ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;

5) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;

5-1) заяви про наявність (відсутність) заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред`явлення виконавчого документа до примусового виконання;

6) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;

7) 4 фотографії кандидата розміром 4х6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;

8) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.

17. Пункт 7 частини 1 статті 60 Закону №4061-VI: Центральна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі виявлення обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону.

18. Частина 2 статті 60 Закону №4061-VI: рішення про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення не пізніше наступного дня після його прийняття видається (направляється) представнику партії або кандидату у депутати, який балотується в одномандатному окрузі.

19. Стаття 1 Закону України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року №2235-III (далі - Закон №2235-III): безперервне проживання на території України як проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів, та встановлює, що не є порушенням вимоги про безперервне проживання виїзд особи за кордон у службове відрядження, на навчання, у відпустку, на лікування за рекомендацією відповідного медичного закладу або зміна особою місця проживання на території України.

20. Частина 1 статті 1 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» №1932-IV від 30 червня 2004 року (далі - Закон №1932-IV): Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

21. Частина 1 статті 2 Закону №1932-IV: комісія відповідно до своїх повноважень забезпечує дотримання передбачених Конституцією України та законами України принципів і засад виборчого і референдумного процесів, реалізацію виборчих прав громадян України та права на участь у референдумі, однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України.

22. Стаття 17 Закону №1932-IV: Комісія <…> забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та процесу референдуму; здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми <…>; здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб`єктами виборчого процесу та процесу референдуму вимог законодавства про вибори і референдуми <…>; здійснює інші повноваження, передбачені законами України.

23. Стаття 19 Закону №1932-IV: комісія організовує підготовку і проведення виборів народних депутатів України <…>; реєструє кандидатів у народні депутати України в порядку, встановленому законом <…>; здійснює інші повноваження відповідно до цього Закону, Закону України "Про вибори народних депутатів України" та інших законів України.

24. Частина 1 статті 18 Закону №1932-IV: Центральна виборча комісія (далі - Комісія) є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України.

ІV. ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

25. Частина 1 статті 308 КАС України передбачає, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги.

26. Згідно частини 2 цієї статті суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

27. З матеріалів справи випливає, що 18 червня 2019 року Ліберальною партією України до Центральної виборчої комісії подано заяву разом з іншими документами щодо реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 , висунутого на ХХІ з`їзді цієї політичної партії 8 червня 2019 року, в одномандатному виборчому окрузі №46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року. Відповідно до відомостей, наведених в поданій разом з іншими документами автобіографії, ОСОБА_1 зареєстрований та проживає у місті Донецьку.

28. Аналіз положень статті 2, 17 та 19 Закону №1932-IV дає підстави для висновку, що Комісія як орган, відповідальний за організацію підготовки і проведення виборів народних депутатів України та здійснення контролю за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми, при виконанні своїх повноважень в частині реєстрації кандидатів у народні депутати України здійснює перевірку щодо осіб, які мають намір бути зареєстрованими кандидатами у народні депутати України, на відповідність вимогам Конституції України, зокрема щодо запровадженого цензу, пов`язаного з їхнім проживанням на території України протягом останніх п`яти років. При цьому, згідно пункту 7 частини 1 статті 60 Закону №4061-VI Комісія наділена повноваженнями відмовити в реєстрації кандидата (кандидатів) у депутати в разі виявлення обставин, які позбавляють особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону.

29. Зі змісту положень частини 2 статті 76 Конституції України, статті 9 Закону №4061-VI та статті 1 Закону №2235-III убачається, що проживанням особи в Україні протягом останніх п`яти років уважається перебування громадянина на її території в межах державного кордону України більшість днів кожного із цих п`яти річних періодів, тобто якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів.

30. У постанові Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі №855/152/19 сформовано висновок, що пасивне виборче право у виборах народних депутатів України не є абсолютним та реалізується за умови дотримання виборчих цензів, зокрема осілості. Ценз осілості в національному виборчому законодавстві виражається у вимозі до кандидата в народні депутати проживати на території України протягом останніх п`яти років. Ценз осілості спрямований на те, щоб депутатами Верховної Ради України обиралися особи, які достатньо глибоко знають і розуміють економічні, політичні, соціальні й інші проблеми державного та суспільного розвитку України і відповідно до цього можуть більш компетентно виконувати свої обов`язки. Зважаючи на конституційні гарантії, установлені статтею 33 Конституції України, відповідно до яких кожен громадянин України не обмежений у своїй свободі пересування і може вільно залишити територію України, обмеження щодо проживання на території України протягом останніх п`яти років, не можуть бути розтлумачені як такі, що зобов`язують особу, яка виявила бажання балотуватися у народні депутати, знаходитися на території України всі 365 (366) днів протягом п`яти останніх років перед виборами.

31. З матеріалів справи убачається, що підставою відмови у реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України, призначених на 21 липня 2019 року, Центральна виборча комісія визначила наявність обставин, які позбавляють вказану особу, висунуту кандидатом у депутати, права бути обраною депутатом відповідно до статті 9 цього Закону.

32. Суд зазначає, що критеріями для визначення періоду проживання особи на території України є тривалість перебування особи за межами України та мета відсутності в Україні.

33. Не є спірними обставинами у справі, що у разі перебування ОСОБА_1. у місті Донецьку, тобто на тимчасово окупованій території України, це не може ототожнюватись з перетинанням державного кордону, оскільки зазначена територія є невід`ємною частиною території України та знаходиться в межах її державного кордону.

34. З наданих відповідачем під час судового розгляду справи пояснень вбачається, що ЦВК при прийнятті спірного рішення зверталася до Державної прикордонної служби, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Генеральної прокуратури України з проханням надати належним чином завірені відомості про перебування ОСОБА_1 на території України або за її межами, перетинання державного кордону України з 1 січня 2014 року по теперішній час або будь-яку наявну інформацію щодо місцезнаходження зазначеної особи.

35. Підставою для відмови ЦВК у реєстрації кандидата в народні депутати України ОСОБА_1 стали відомості, наведені в листі Генеральної прокуратури України, який, на думку відповідача, містить певну інформацію щодо кримінальних проваджень, які зареєстровано відносно ОСОБА_1 Зі змісту вказаного листа Комісія дійшла висновку, що позивач востаннє перетинав кордон України 01 січня 2015 року та повернувся на територію України 11 січня 2015 року через пункт пропуску "Бориспіль-аеропорт", інших відомостей у Генеральної прокуратури України щодо перебування ОСОБА_1 за кордоном за період 2014-2019 роки немає.

36. Проте дослідивши наданий в судовому засіданні представником відповідача вказаний лист Генеральної прокуратури України від 21.06.2019 року №23/1-32773-14, Суд дійшов висновку про наявність розбіжностей між зазначеними в ньому даними щодо перетину ОСОБА_1 державного кордону із даними, наведеними ЦВК в оскаржуваній постанові, а саме в частині року, в якому ОСОБА_1 здійснював виїзд за межі території України.

37. Суд зауважує, що вказаний лист містить лише інформацію щодо перетину ОСОБА_1 державного кордону України в період з 01 січня 2014 року по 11 січня 2014 року через пункт пропуску "Бориспіль-аеропорт", а отже він не може слугувати підтвердженням факту відсутності ОСОБА_1 на території України протягом останніх п`яти років.

38. Суд зазначає, що при прийнятті оскаржуваної постанови ЦВК, маючи сумнів щодо відповідності ОСОБА_1 установленим законодавством вимогам до кандидата у народні депутати України в частині підтвердження відомостей про проживання останнього на території України, обмежилась лише наданим Генеральною прокуратурою України листом, не здійснивши належної та повної перевірки даних обставин.

39. Матеріали справи не містять доказів у підтвердження здійснених ЦВК заходів стосовно з`ясування та перевірки відомостей, що містить лист Генеральної прокуратури України, як то звернення до Державної прикордонної служби, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України або з`ясування обставин стосовно проживання ОСОБА_1 протягом останніх п`яти років на території України в інший спосіб.

40. Представник відповідача в судовому засіданні не підтвердив інформації стосовно надсилання Комісією запиту до Державної прикордонної служби України щодо перетину ОСОБА_1 державного кордону протягом останніх п`яти років, що свідчить про прийняття Комісією оскаржуваної постанови без урахування таких відомостей.

41. Крім того, представник відповідача в судовому засіданні підтвердив, що Комісією при прийнятті спірної постанови було взято до уваги лише відомості, викладені в наданому Генеральною прокуратурою України листі.

42. Ураховуючи те, що проживанням особи в Україні протягом останніх п`яти років уважається перебування громадянина на її території в межах державного кордону України більшість днів кожного із п`яти річних періодів, Суд уважає передчасними висновки Комісії про невідповідність кандидата у народні депутати ОСОБА_1 вимогам статті 9 Закону №4061-VI, зроблені без дослідження даних Державної прикордонної служби України з цього питання.

43. Враховуючи вищенаведене, Суд також уважає передчасними висновки Центральної виборчої комісії про наявність підстав для відмови в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом у народні депутати України з вказаних підстав.

44. Отже, Шостий апеляційний адміністративний суд дійшов обґрунтованого висновку про скасування спірної постанови Центральної виборчої комісії.

45. Водночас, Суд уважає, що оскільки ЦВК не здійснило вичерпних дій для з`ясування обставин відповідності ОСОБА_1 установленому цензу осілості, належним способом захисту порушених прав позивача є зобов`язання ЦВК повторно розглянути подані Ліберальною партією України документи щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року з урахуванням висновків, наведених Судом в цьому рішенні.

46. Зазначений спосіб захисту порушених прав та інтересів особи узгоджується з положеннями статті 245 КАС України.

47. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

48. Згідно з пунктом 3 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи.

49. Таким чином, Суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року в частині зобов`язання Центральної виборчої Комісії України зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1 , висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі № 46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року, підлягає скасуванню з ухваленням у відповідній частині нового рішення.

50. У поданій апеляційній скарзі скаржником заявлено клопотання про вирішення питання сплати судового збору при винесенні рішення у справі.

51. За змістом підпункту 2 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду, <…> ставка судового збору становить 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

52. Ураховуючи те, що при поданні апеляційної скарги до Верховного Суду судовий збір відповідачем не був сплачений, Суд уважає за необхідне стягнути з Центральної виборчої комісії судовий збір за подання апеляційної скарги на судове рішення у розмірі 2881,50грн.

53. Керуючись статтями 272, 273, 278, 292, 293, 315, 317, 321, 322 КАС України, Суд

п о с т а н о в и в:

54. Апеляційну скаргу Центральної виборчої комісії задовольнити частково.

55. Рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року в частині зобов`язання Центральної виборчої Комісії України зареєструвати кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1 , висунутого Ліберальною партією України в одномандатному виборчому окрузі №46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року скасувати та ухвалити в цій частині нове рішення.

56. Зобов`язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані Ліберальною партією України документи щодо реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_1 в одномандатному виборчому окрузі №46 на позачергових виборах народних депутатів України 21 липня 2019 року з урахуванням висновків, наведених Судом в цьому рішенні.

57. В іншій частині рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 червня 2019 року залишити без змін.

58. Стягнути з Центральної виборчої комісії (01196, м.Київ, пл. Лесі Українки, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 21661450) до спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів: УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/22030102; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38004897; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: 31219207026007; код класифікації доходів бюджету: 22030102 "Судовий збір (Верховний Суд, 055") судовий збір за подання апеляційної скарги в розмірі 2881 (дві тисячі вісімсот вісімдесят одна) грн. 50 копійок.

59. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення і не може бути оскаржена.

Головуючий суддя: Н.А. Данилевич

Судді: О.Р. Радишевська

Н.В. Шевцова

logo