Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 26.06.2018 року у справі №822/95/18 Ухвала КАС ВП від 26.06.2018 року у справі №822/95...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 26.06.2018 року у справі №822/95/18



ПОСТАНОВА

Іменем України

30 травня 2019 року

Київ

справа № 822/95/18

провадження № К/9901/53574/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я. О., Желєзного І. В., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом Державної служби геології та надр України до Державного підприємства "Нігинський кар'єр" про анулювання спеціального дозволу, за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду у складі судді Блонського В. К. від 6 березня 2018 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Ватаманюка Р. В., Мельник-Томенко Ж. М., Сторчака В. Ю. від 15 травня 2018 року,

УСТАНОВИЛ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом до Державного підприємства "Нігинський кар'єр" про анулювання спеціального дозволу, в якому просила:

- анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами від 5 листопада 1997 року № 1130 наданий Державному підприємству "Нігинський кар'єр".

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року, залишеним без змін постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року, у задоволенні позовних вимог Державній службі геології та надр України було відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що у відповідача станом на дату розгляду справи відсутній прострочений податковий борг з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, тобто усунуто єдине зафіксоване позивачем порушення особливих умов спеціального дозволу на користування надрами від 5 листопада 1997 року № 1130.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Державна служба геології та надр України звернулась із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що Державному підприємству "Нігинський кар'єр" надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 1130 від 5 листопада 1997 року з метою видобування вапняків, придатних в якості сировини для виробництва цукру, вапна будівельного, вапнякового борошна та щебеню будівельного Нігинсько-Вербовецького родовища ділянки "Сахкамень".

На адресу Державної служби геології та надр України надійшов лист Державної фіскальної служби України від 29 вересня 2015 року № 22818/5/99-99-15-04-01-16 про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, в якому зазначено, що ДФС України проведено аналіз повноти та своєчасності внесення надрокористувачами плати до зведеного бюджету України, за результатами якого сформовано перелік надрокористувачів, які не вносили, несвоєчасно вносили суми податкових зобов'язань або не виконували податкових зобов'язань протягом шести місяців.

Даним листом пропонується розглянути питання про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами, виданих вказаним надрокористувачам.

7 березня 2017 року наказом Державної служби геології та надр України № 111 відповідачу надано 15 календарних днів для усунення вказаних порушень, про що Державне підприємство "Нігинський кар'єр" повідомлено листом від 22 березня 2017 року № 6403/13/14-17.

Листом від 26 вересня 2017 року Державна служба геології та надр України запропонувала Державному підприємству "Нігинський кар'єр" надати у 15 денний строк власну позицію (згоду/незгоду) на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу № 1130 від 5 листопада 1997 року.

Державне підприємство "Нігинський кар'єр" листом, повідомило Державну службу геології та надр України про не згоду на припинення права користування надрами згідно спеціального дозволу.

6. У зв'язку з наявністю у Державного підприємства "Нігинський кар'єр" заборгованості перед бюджетом з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, Державна служба геології та надр України звернулась до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами.

ДОВОВДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що на момент подачі до суду позовної заяви відповідач не усунув порушень, довідку про відсутність заборгованості з ДФС не надав, хоча Державною службою геології та надр України надавався значний термін на усунення порушень.

8. Відзиву на касаційну скаргу Державної служби геології та надр України на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 6 березня 2018 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року Державним підприємством "Нігинський кар'єр" не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

9. Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов'язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

10. Згідно із частинами 1,2 статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктах 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому, питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

11. Статтею 28 Кодексу України про надра передбачено, що користування надрами є платним, крім випадків, передбачених статтею 29 цього Кодексу. Плата справляється за користування надрами в межах території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони.

Плата за користування надрами справляється у вигляді:

1) рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

2) рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

За видачу спеціальних дозволів на користування надрами справляється відповідний збір.

Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин та рентна плата за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, встановлюються Податковим кодексом України.

12. Згідно з підпунктом 4 пункту 22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615, у редакції на час спірних правовідносин, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі наявності заборгованості з плати за користування надрами.

13. У пункті 23 вказаного Порядку визначено, що право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

14. Стаття 56 Кодексу України про надра визначає, що основними вимогами в галузі охорони надр є: забезпечення повного і комплексного геологічного вивчення надр; додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; раціональне вилучення і використання запасів корисних копалин і наявних у них компонентів; недопущення шкідливого впливу робіт, пов'язаних з користуванням надрами, на збереження запасів корисних копалин, гірничих виробок і свердловин, що експлуатуються чи законсервовані, а також підземних споруд; охорона родовищ корисних копалин від затоплення, обводнення, пожеж та інших факторів, що впливають на якість корисних копалин і промислову цінність родовищ або ускладнюють їх розробку; запобігання необґрунтованій та самовільній забудові площ залягання корисних копалин і додержання встановленого законодавством порядку використання цих площ для інших цілей; запобігання забрудненню надр при підземному зберіганні нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захороненні шкідливих речовин і відходів виробництва, скиданні стічних вод; додержання інших вимог, передбачених законодавством про охорону навколишнього природного середовища.

15. Відповідно до частини 1 статті 57 Кодексу України про надра у разі порушення вимог Податковим кодексом України користування надрами може бути обмежено, тимчасово заборонено (зупинено) або припинено центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або іншим державним органом, уповноваженим на застосування таких заходів реагування, в порядку, встановленому законодавством.

16. Згідно з підпунктом 258.2.2 пункту 258.2 статті 258 Податкового кодексу України, у редакції на час спірних правовідносин, за фактами, які відбуваються протягом шести місяців, щодо невнесення, несвоєчасного внесення платником рентної плати сум податкових зобов'язань або невиконання платником податкових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, порушує перед відповідним центральним органом виконавчої влади питання зупинення дії відповідного і спеціального дозволу.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

17. Аналіз вищезазначених норм дає підстави для висновку про те, що користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді рентної плати.

18. Право користування надрами припиняється у разі порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

19. Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.

У разі відсутності спору, Державна служба геології та надр України має право у випадках, передбачених пунктами 1,2,3 та 7 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4,5,6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.

20. Як встановлено судом підставою для звернення Державної служби геології та надр України до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 5 листопада 1997 року № 1130 наданого ДП "Нігинський кар'єр" є наявність у відповідача станом на 1 серпня 2015 року податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

21. На час звернення позивача із позовом про анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами від 5 листопада 1997 року № 1130 наданого ДП "Нігинський кар'єр" у відповідача була наявна заборгованість рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

22. Посилання судів на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 24 липня 2014 року по справі 826/4206/14, залишену без змін постановою Верховного суду України від 9 червня 2015 року, за позовом Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Хмельницькій області до Міністерства аграрної політики та продовольства України про стягнення податкового боргу, що виник внаслідок господарської діяльності ДП "Нігинський кар'єр" в загальній сумі 12495504,33 грн, в т. ч. 4409781,47 грн плати за користування надрами, якою позовні вимоги задоволено і яка виконана ДП "Нігинський кар'єр" 27 грудня 2016 року не спростовує наявність боргу відповідача з рентної плати, а навпаки підтверджує її наявність.

23. Зібраними по справі доказами підтверджено, що на дату звернення Державної служби геології та надр України до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 5 листопада 1997 року № 1130 наданого ДП "Нігинський кар'єр" у відповідача був наявний борг з плати за користування надрами, та свідчить про порушення вимог передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, що є підставою для припинення права користування надрами.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

24. У відповідності до вимог частини 1статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

25. Колегія суддів приходить до висновку про те, у зв'язку із порушенням судами попередніх інстанцій норм матеріального права рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 6 березня 2018 року та постанова Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року підлягають скасуванню із ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України задовольнити.

Рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 6 березня 2018 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15 травня 2018 року скасувати.

Ухвалити нову постанову.

Позовні вимоги Державної служби геології та надр України задовольнити.

Анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами від 5 листопада 1997 року № 1130 наданий Державному підприємству "Нігинський кар'єр"

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

судді Я. О. Берназюк

І. В. Желєзний
logo