Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 18.10.2018 року у справі №461/2781/17 Ухвала КАС ВП від 18.10.2018 року у справі №461/27...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 18.10.2018 року у справі №461/2781/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

30 травня 2019 року

м. Київ

справа №461/2781/17

адміністративне провадження №К/9901/63286/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді Кравчука В. М., суддів Желєзного І. В., Стародуба О. П.,

розглянув у попередньому засіданні

касаційну скаргу Львівської міської ради

на постанову Галицького районного суду м. Львова від 30 червня 2017 року (суддя Котельва К. О.) та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2018 року (колегія у складі суддів Довгополов О. М., Гудим Л. Я., Шинкар Т. І.)

у справі №461/2781/17

за позовом ОСОБА_1

до Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради

про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії.

І. РУХ СПРАВИ

1. В квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Галицького районного суду м. Львова з позовом до Львівської міської ради, Виконавчого комітету Львівської міської ради, Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради. Позивач просив:

- визнати неправомірною бездіяльність Львівської міської ради з розгляду його заяви від 13.02.2017 про погодження вибору місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га в Урочищі Голоско житловий район "Збоїща" у м. Львові для будівництва та обслуговування житлового будинку;

- зобов'язати Львівську міську раду розглянути на пленарному засіданні сесії, подану ОСОБА_1 13.02.2017 заяву про погодження вибору місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,10 га в Урочищі Голоско житловий район "Збоїща" у м. Львові для будівництва та обслуговування житлового будинку - в строки, порядку та у спосіб передбачений Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Земельним кодексом України, та прийняти у відповідності до чинного законодавства України відповідне рішення.

2. Постановою Галицького районного суду м. Львова від 30.06.2017, залишеною без змін постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.08.2018, позов задоволено.

3.08.10.2018 Львівська міська рада подала до Верховного Суду касаційну скаргу.

Просить скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанції, яким позов задоволено, ухвалити нове рішення про відмову в позові, справу розглядати за участю представника відповідача.

4. Ухвалою від 22.11.2018 Верховний Суд відкрив касаційне провадження.

5. Після відкриття касаційного провадження заперечень на касаційну скаргу, клопотань, заяв не надходило.

IІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

6. ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням.

7.13.02.2017 ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою №3-С-10916/АП-С-2403 до Львівської міської ради про погодження вибору місця розташування земельної ділянки та надання дозволу па розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку, орієнтовною площею 0.10 га в Урочищі Голоско житловий район "Збоїща" у м. Львові.

До заяви додано: план земельної ділянки масштабу 1:500, виконаний спеціалізованою організацією із зазначеними межами ділянки, вирахуваною загальною її площею, нанесеними червоними лініями; довідка про правовий статус земельної ділянки, видана відділом Держгеокадастру у м. Львові Львівської області; довідка про наявність/відсутність зареєстрованих на заявника правовстановлюючих документів на земельні ділянки, видана відділом Держземагенства у м. Львові Львівської області; копія паспорта громадянина України та ідентифікаційного коду, копія посвідчення учасника бойових дій.

8. Згідно з довідками, виданими відділом Держгеокадастру у м. Львові Львівської області, інформація про наявність земельних ділянок у власності ОСОБА_1 відсутня, а земельна ділянка в Урочиші "Голоско ", житловий район "Збоїща" у м.

Львові відноситься до земель м. Львова, що не надані у власність або користування.

9. Управлінням земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради листом № 2403-1667 від 21.03.2017 надало відповідь ОСОБА_1, що запропонована ним до закріплення земельна ділянка відповідно до плану зонування Шевченківського району м. Львова, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 21.05.2015 №4657, входить в зону Ж-2 (зона малоповерхової забудови, 4 поверхи). Зазначено, що відповідно до ст. 118 ЗК України невідповідність місця розташування земельної ділянки генеральному плану населеного пункту та іншої містобудівної документації є підставою для відмови у наданні земельної ділянки.

Також повідомлено, що питання щодо надання земельних ділянок для індивідуального будівництва учасникам антитерористичної операції перебуває на стадії опрацювання. Звернення та пакет документів повернуто позивачу.

ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН

10. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що бездіяльність Львівської міської ради є протиправною, такою, що порушує його право на розгляд звернення компетентним органом місцевого самоврядування, порушує вимоги ч. 2 ст.19, ст.14 Конституції України, п. б ст.12, ч. 1 ст.81, ч. 1 ст.116, ч. 7 ст.118, ч. 1 ст.122 Земельного кодексу України, ч. 1 ст.10, ст.ст.12, 25, п. 34 ч. 1 ст.26, ч. 1 ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки виконавчому органу міської ради не надано повноважень вирішувати вказані питання щодо регулювання земельних відносин. Вирішення таких питань належать до компетенції виключно Львівської міської ради, шляхом прийняття відповідних рішень на її пленарному засіданні сесії. Львівська міська рада порушила порядок розгляду поданої позивачем заяви, не розглянувши в місячний термін заяву на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради та не прийнявши у відповідності до Закону належне рішення.

11. Відповідач Львівська міська рада проти задоволення позову заперечував, з тих підстав, що земельна ділянка, яку позивач бажає отримати, знаходиться в зоні території малоповерхової квартирної забудови. Звернувшись до Львівської міської ради позивач вказав цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування житлового будинку, що не відповідає розробленому плану зонування території Шевченківського району, згідно з яким вказана земельна ділянка відносяться до категорії Ж-2 - зона малоповерхової забудови, 4 поверхи. За таких обставин, на думку відповідача, існують підстави для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

12. Крім того, розгляд будь-якого питання на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради передує робота з перевірки питань, перевірки наданих документів, підготовки проекту ухвали, пояснювальної записки, тощо. Враховуючи те, що встановлено підставу для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не було підстав виносити на розгляд пленарного засідання Львівської міської ради клопотання позивача.

ІV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

13. Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що вирішення заяви позивача повинно було відбуватись в порядку визначеному Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", тобто на пленарному засіданні Львівської міської ради із прийняттям відповідного рішення, оскільки саме такий спосіб прийняття рішення про погодження вибору місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування житлового будинку передбачений законодавством.

14. Суд врахував доводи відповідача про те, що земельна ділянка, щодо якої скеровано звернення, вже є виділена для формування інших житлових районів. Проте дійшов висновку, що це не позбавляє обов'язку відповідача розглянути заяву у відповідності до чинного законодавства.

15. Також суд відхилив доводи відповідача про те, що виявлення підстав для відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, може бути підставою не виносити клопотання позивача на пленарне засідання міської ради.

V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ

16. Відповідач у касаційній скарзі не погоджується з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції. Вважає, що суди неправильно розтлумачили ст.118 ЗК України, якою передбачено, підстави відмови у наданні дозволу. Підстав для прийняття на сесії міської ради рішення про надання позивачеві дозволу не було, оскільки Управлінням земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради, під час опрацювання заяви, встановлено невідповідність місця розташування об'єкта генеральному плану населеного пункту, містобудівній документації. Розгляду будь-якого питання на пленарному засіданні сесії міської ради передує робота з перевірки наданих документів, підготовки проекту ухвали, тощо. Управління земельних ресурсів Департаменту містобудування Львівської міської ради здійснює участь у формуванні та реалізації політики міської ради та її виконавчих органів у сфері земельних відносин і організації землеустрою.

17. Позивач відзиву на касаційну скаргу не подав.

VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ

18. Верховний Суд, перевірив доводи касаційної скарги, правильність застосування судами норм матеріального права та дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення.

19. Ключовим правовим питанням у справі є правомірність дій Львівської міської ради щодо не вирішення міською радою клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на сесії міської ради у формі відповідного рішення.

20. Судами встановлено, що відповідач з метою вирішення клопотання (заяви) позивача від 13.02.2017 про погодження вибору місця розташування земельної ділянки та надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у передбаченій законом формі рішення про надання чи відмову в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо надання у власність земельної ділянки позивачеві не приймав.

21. Листом від 21.03.2017 лише було надано відповідь ОСОБА_1, що запропонована ним до закріплення земельна ділянка відповідно до плану зонування Шевченківського району м. Львова, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 21.05.2015 №4657, входить в зону Ж-2 (зона малоповерхової забудови, 4 поверхи). Відповідно до внесених змін в детальний план території району Збоїща запропонована земельна ділянка знаходиться в зоні території малоповерхової квартирної забудови. Зазначено, що відповідно до ст. 118 ЗК України невідповідність місця розташування земельної ділянки генеральному плану населеного пункту та іншої містобудівної документації є підставою для відмови у наданні земельної ділянки. Також повідомлено, що питання щодо надання земельних ділянок для індивідуального будівництва учасникам антитерористичної операції перебуває на стадії опрацювання. Звернення та пакет документів повернуто позивачу.

22. Отже, суди попередніх інстанцій погодилися з доводами позивача, що має місце протиправна бездіяльність, оскільки вирішення заяви повинно було відбуватись на пленарному засіданні міської ради із прийняттям відповідного рішення.

23. Колегія суддів Верховного Суду погоджується з таким висновком судів та вважає його правомірним.

24. Верховний Суд розглядав справи з подібними правовідносинами. У постанові від
17.12.2018 у справі № 509/4156/15-а Верховний Суд дійшов висновку, що якщо особою, яка звернулася до відповідного органу місцевого самоврядування виконані всі передумови для отримання відповідного дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність, підстави для відмови у наданні такого дозволу відсутні.

З іншого боку, подання зацікавленою особою документів, необхідних для розгляду клопотання, не в повному обсязі або виявлення у документах, поданих замовником, недостовірних відомостей об'єктивно перешкоджають розгляду та винесенню законного рішення про надання дозволу/вмотивованої відмови на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. У разі надання особою пакету документів, необхідних для отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, з недоліками щодо комплектності, форми чи змісту, відповідний орган має право звернутися до заявника з пропозицією усунути виявлені недоліки.

Така дія є правомірним способом поведінки органу і має на меті створення громадянам умов для реалізації їх прав на землю. Зазначена пропозиція щодо усунення недоліків не може вважатися "відмовою у наданні дозволу" у розумінні частини 7 статті 118 ЗК України. Проте, звернення з такою пропозицією не звільняє відповідний орган від обов'язку прийняти рішення щодо надання дозволу (або відмову) в межах встановленого законом місячного строку.

25. Доводи касаційної скарги не дають підстав для відступу від цього висновку.

26. Отже, відсутність рішення Львівської міської ради про надання дозволу або відмову у наданні дозволу в межах встановленого законом місячного строку свідчить про її протиправну бездіяльність. Способом захисту порушеного права суди визначили зобов'язання відповідача розглянути заяву позивача та прийняти відповідне рішення.

27. Враховуючи вищенаведене, Суд не встановив порушень норм матеріального права.

Тому касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення залишити без змін.

Керуючись ст.ст. 343, 349, 353, 355, 356 КАС України, Суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Львівської міської ради залишити без задоволення.

2. Постанову Галицького районного суду м. Львова від 30 червня 2017 року та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2018 року у справі №461/2781/17 залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя Кравчук В. М.

Суддя Желєзний І. В.

Суддя Стародуб О. П.
logo