Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №439/508/17 Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №439/50...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 28.08.2018 року у справі №439/508/17

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

29 серпня 2018 року

м. Київ

справа №439/508/17

адміністративне провадження №К/9901/33888/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Стародуба О.П.,

суддів - Анцупової Т.О., Кравчука В.М.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на постанову Бродівського районного суду Львівської області від 24.05.2017р. (суддя - Петейчук Б.М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2017р. (судді: Коваль Р.Й., Довгополов О.М., Святецький В.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, в якому просила визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок її пенсії з дня призначення, починаючи з 26.03.2012р, з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, грошової винагороди за безперервну працю), із застосуванням 80% від заробітку.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати, грошова винагорода за безперервну працю входить до системи оплати праці державного службовця, а тому повинні були враховуватись при призначенні пенсії позивачу і визначенні її розміру.

Постановою Бродівського районного суду Львівської області від 24.05.2017р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2017р. позовні вимоги задоволено частково.

Позов в частині позовних вимог за період з 26.03.2012р. по 23.10.2016р. включно залишено без розгляду.

Зобов'язано відповідача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію, починаючи з 01.04.2017р., призначену їй відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993р., у розмірі 80% від її заробітної плати, із врахуванням до заробітку державного службовця для обчислення пенсії інших виплат (індексації заробітної плати, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення), з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

З такими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій, прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексація не є складовими заробітної плати державного службовця, тому зараховувати їх до суми заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» немає підстав. Крім того, на час звернення позивача з відповідною заявою Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993р. № 3723-XII втратив чинність, а чинним законодавством не передбачено порядку перерахунку пенсій державним службовцям.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та касаційну скаргу, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.

Так, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин у 2012 році) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Згідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

У статті 2 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно положень частини 2 статті 3 Закону України "Про державну службу", статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Також відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

В ході розгляду справи по суті судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач з березня 2012 року отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у розмірі 80 % суми заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідачем не включено до розрахунку пенсії під час її призначення заробіток, з якого визначається пенсія, суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, грошову винагороду за безперервну працю за останні 24 місяці перед виходом позивача на пенсію, з яких було сплачено внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивач 20.03.2017р. звернулася до відповідача з заявою щодо перерахунку призначеної пенсії з урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, грошову винагороду за безперервну працю, з яких було сплачено внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, та індексації заробітної плати згідно довідки 16.02.2017р. № 440/10/0500 про складові заробітної плати для призначення пенсії держслужбовця, виданою Буською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області .

Рішенням відповідача від 22.03.2017р. № 1480/03-31 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітку не входять до складу заробітної плати державного службовця з якої розраховується пенсія, а також з посиланням на те, що Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3724-ХІІ втратив чинність на підставі Закону України від 10.12.2015р. №889-VІІІ "Про державну службу", відповідно до якого норми щодо перерахунку раніше призначених пенсій державних службовців відсутні.

Позивач, вважаючи дії відповідача неправомірними, звернулася до суду з метою захисту свого порушеного права.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Крім того, у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії, належить, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Суди першої та апеляційної інстанцій дійшли висновку про те, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, інші виплати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, а тому матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, грошова винагорода за безперервну працю, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.

Залишаючи без розгляду позовні вимоги за період з 26.03.2012р. по 23.10.2016р. на підставі ст. 100 КАС України (в редакції до 15.12.2017р.) суди виходили з того, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки позивач звернулася з позовом лише 24.04.2017р. та не надала доказів того, що нею було пропущено строк для звернення до суду з поважних причин.

З такими висновками судів першої та апеляційної інстанції колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.

Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки судів першої та апеляційної інстанції не спростовують та є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи судами встановлено, що при обчисленні пенсії, в тому числі і державним службовцям, відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для такого обчислення включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Подібна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у постанові Верховного Суду від 15.03.2018р. №440/1130/16-а.

Посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на те, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії норми законодавства, які визначали право особи на такий перерахунок скасовані також є безпідставним, оскільки такий перерахунок позивач пов'язував з неврахуванням зазначених видів виплат під час призначення пенсії, а не у зв'язку з підвищенням заробітку працюючих державних службовців.

Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій.

Таким чином, оскільки при ухваленні судових рішень суди першої та апеляційної інстанції правильно застосували норми матеріального права, порушень норм процесуального права не допустили, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а судових рішень без змін.

Керуючись статтями 349, 343, 350, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

п о с т а н о в и в:

Касаційну скаргу Бродівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області залишити без задоволення, а постанову Бродівського районного суду Львівської області від 24.05.2017р. та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.08.2017р у даній справі - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Судді:

О.П. Стародуб

Т.О. Анцупова

В.М. Кравчук

logo