Історія справи
Ухвала КАС ВП від 18.04.2018 року у справі №806/2947/17Постанова КАС ВП від 28.11.2022 року у справі №806/2947/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2022 року
м. Київ
справа № 806/2947/17
адміністративне провадження № К/9901/47322/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Стародуба О.П.,
суддів - Кравчука В.М., Єзерова А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 (суддя - Шуляк Л.А.) та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2018 (судді- Капустинський М.М., Моніч Б.С., Охрімчук І.Г.)
у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії
ЗМІСТ ПОЗОВНИХ ВИМОГ
У жовтні 2017 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просила:
визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у прийнятті та надсиланні до органу Пенсійного фонду України документів про призначення пенсії за вислугу років;
зобов`язати Міністерство внутрішніх справ України прийняти від ДУ "ТМО МВС України по Житомирській області" документи про призначення пенсії за вислугу років та надіслати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ
Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області від 05.11.2015 №319о/с майора міліції ОСОБА_1 з 06.11.2015 звільнено у запас за пунктом 64 "г" (через скорочення штатів) (а.с.17).
У вказаному наказі зазначено, що календарна вислуга років станом на 06.11.2015 складає 21 рік 07 місяців 05 днів.
Після звільнення зі служби, позивач з 07.11.2015 працює в Державній установі "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Житомирській області" на посаді заступника начальника лікарні.
Станом на 29.08.2017 ОСОБА_1 пропрацювала на зазначеній посаді 01 рік 09 місяців 23 дні.
Листом від 08.09.2017 №33/26-804 Державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Житомирській області" направила до Міністерства внутрішніх справ України матеріали працівника ОСОБА_1 , яка набула право на призначення пенсії (а.с.12).
Додатками до вказано листа були, зокрема, розрахунок вислуги років від 28.08.2017 №33/26-771, витяг з наказу УМВС України в Житомирській області від 05.11.2015 №319 о/с, завірена копія послужного списку ОСОБА_1 (а.с.13,17,18), згідно яких вислуга календарних років позивача станом на 06.11.2015 складає 21 рік 07 місяців 05 днів.
Крім того, судами встановлено, що наявність у позивача вислуги років 21 рік 07 місяців 05 днів підтверджено постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 03.08.2017 по справі №806/1707/17 (яка набрала законної сили 28.09.2017) за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області в особі ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії. (а.с.15-16).
Відповідно до листа №22/6-4086 від 20.09.2017 Департамент персоналу, організації освітньої та наукової діяльності вказав, що станом на 06.11.2015 вислуга років (без урахування навчання) для призначення пенсії, відповідно до Закону, ОСОБА_1 складає 19 років 01 місяць 05 днів, а тому правові підстави відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.01.2007 №3-1 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо надсилання документів органу Пенсійного фонду відсутні (а.с.14).
Не погодившись із вказаною відмовою, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вона має необхідну вислугу років, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з чим Державною установою "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Житомирській області" було направлено відповідний пакет документів до відповідача для надсилання їх до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії, в чому відповідачем протиправно відмовлено.
РІШЕННЯ СУДІВ ПОПЕРЕДНІХ ІНСТАНЦІЙ
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 21.11.2017, залишеною без змін постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2018, позов задоволено.
Визнано протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови ОСОБА_1 у прийнятті та надсиланні до органу Пенсійного фонду України документів про призначення пенсії за вислугу років.
Зобов`язано Міністерство внутрішніх справ України прийняти від ДУ "ТМО МВС України по Житомирській області" документи про призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та надіслати їх до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Ухвалюючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що Міністерство внутрішніх справ України протиправно самостійно здійснило перегляд вислуги років позивача та відмовило їй у надсиланні документів до органу Пенсійного фонду.
Суди дійшли висновку, що, в даному випадку, оцінка наявності (відсутності) у позивача права на пенсію за вислугою років відповідно до Закону №2262-ХІІ могла бути надана лише органом, який призначає пенсії на підставі документів, в направленні яких відповідачем відмовлено.
ДОВОДИ ОСОБИ, ЯКА ПОДАЛА КАСАЦІЙНУ СКАРГУ ТА ІНШИХ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
В обґрунтування касаційної скарги відповідач посилається на те, що підстави для надіслання документів позивача до Пенсійного органу були відсутні, оскільки вона не мала вислуги років, необхідної для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Просив скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій, і прийняти нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заперечення на касаційну скаргу до суду не надходили.
ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Спірним питанням у цій справі є правомірність дій відповідача щодо відмови у прийнятті та направленні документів позивача про призначення пенсії за вислугу років до органу Пенсійного фонду України.
Відповідно до п."а" ч. 1 ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ в редакції на час виникнення спірних правовідносин) пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Пунктом 15 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що працівники міліції, які на день набрання чинності цим Законом мали календарну вислугу не менше 5 років та продовжили службу в Міністерстві внутрішніх справ України або поліції (їх територіальних органах, закладах та установах) на посадах, що заміщуються державними службовцями (в навчальних, медичних закладах та науково-дослідних установах - на будь-яких посадах), після досягнення вислуги років, що дають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано, зокрема, Порядком №3-1, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із вищезазначеним Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Пунктами 12 і 13 Порядку №3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.
Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.
У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.
Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.
З аналізу вказаних правових норм вбачається, що на уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України, у випадку вирішення питання про призначення пенсії у відповідності до Закону №2262-ХІІ, покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.
Вирішуючи справу №805/3923/18-а Верховний Суд у постанові від 03.03.2021 дійшов наступного висновку: «……основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон №2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку…….».
У справі №480/4241/18 Верховний Суд дійшов висновку про те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачу надано необхідні для вирішення питання призначення позивачу пенсії за вислугу років документи, натомість відповідачем вимоги Закону №2262-ХІІ і Порядку №3-1 щодо підготовки, подання та направлення документів до органу, що призначає пенсії за місцем проживання позивача, не виконано.
За таких обставин суди попередніх інстанцій обгрунтовано дійшли висновку щодо протиправості дій відповідача та прийняли рішення про задоволення позову.
Посилання відповідача в обгрунтування касаційної скарги на недостатність у позивача вислуги років, необхідної для призначення пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, з посиланням на недостатність поданих документів є безпідставними, оскільки це не звільняло відповідача від обов`язку надіслати до Пенсійного органу наявні документи, а документи, яких не вистачало надіслати згодом відповідно до вимог пункту 12 Порядку №3-1.
Подібна правова позиція викладена Верховним Судом, зокрема у постановах від 07.09.2021 у справі №761/28991/17, від 22.06.2022 у справі №761/29252/17, від 14.09.2022 у справі №640/14718/20.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Таким чином, оскільки при ухваленні рішень суди порушень норм матеріального та процесуального права не допустили, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішення судів попередніх інстанцій без змін
Керуючись статтями 345 349 350 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд,
постановив:
Касаційну скаргу Міністерства внутрішніх справ України залишити без задоволення.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 21.11.2017 та постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.03.2018 залишити без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
А.А. Єзеров
В.М. Кравчук