Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 17.02.2021 року у справі №808/2174/16 Ухвала КАС ВП від 17.02.2021 року у справі №808/21...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 17.02.2021 року у справі №808/2174/16



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 квітня 2021 року

м. Київ

справа №808/2174/16

адміністративне провадження №К/9901/41635/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Судді-доповідача - Васильєвої І. А.,

суддів - Пасічник С. С., Юрченко В. П.,

розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Сила"

на постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від
22.12.2016 року (Судді: Чумак С. Ю., Гімон М. М., Юрко І. В. ),

у справі № 808/2174/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Сила"

до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

У липні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерго Сила" (далі - позивач, ТОВ "Енерго Сила") звернулося до Запорізького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі- відповідач, Запорізька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 15.02.2016 року № 0000711501 про застосування штрафних санкцій в сумі 32 818,30 грн.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 26 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2016 року в задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просив суд скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі постанову суду першої інстанції. Касаційну скаргу обґрунтовано відсутністю підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних на підставі вимог Податкового кодексу України, внаслідок відсутності станом на час реєстрації податкових накладних Порядку застосування штрафних санкцій, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує та реалізує державну податкову і митну політику, передбаченого п. 120-1.3 статті 120-1 ПК України.

Відповідач надіслав на адресу Вищого адміністративного суду України заперечення на касаційну скаргу, в яких, посилаючись на обґрунтованість рішення суду апеляційної інстанції, просив відмовити в задоволенні касаційної скарги, а постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від
20.03.2018 року касаційну скаргу разом з матеріалами справи було передано судді-доповідачу Васильєвій І. А. та визначено склад колегії суддів, до якої також входять судді: Пасічник С. С. та Юрченко В. П.

Відповідно до частини 1 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє правильність застосування судом апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

Дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судами, на підставі п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п.75.1 ст. 75 ПК України відповідачем проведено камеральну перевірку ТОВ "Енерго Сила" з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрації податкових накладних, за результатами якої складено акт перевірки від 03.02.2016 року № 46/15-1/36164207 з висновками про порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, у зв'язку з порушенням термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України: податкова накладна № 38 від 05.11.2015 року на суму ПДВ 65 835,00 грн. виписана ТОВ "Ізотех", дата реєстрації податкової накладної 14.12.2015 року; податкова накладна № 31 від 22.10.2015 року на суму ПДВ 50 730,00 грн. виписана ТОВ "Баутєх-Україна", дата реєстрації податкової накладної 12.11.2015 року; податкова накладна № 42 від 24.11.2015 року на суму ПДВ 46 666,67 грн. виписана ТОВ "Поліпласт", дата реєстрації податкової накладної 14.12.2015 року, податкова накладна № 42 від 05.11.2015 року на суму ПДВ 45 008,00 грн. виписана ТОВ "Поліпласт", дата реєстрації податкової накладної 24.11.2015 року; податкова накладна № 34 від 05.11.2015 року на суму ПДВ 15 166,67 грн. виписана ТОВ "Радиком", дата реєстрації податкової накладної 15.12.2015 року; податкова накладна № 42 від 30.10.2015 року на суму ПДВ 9 804,17 грн. виписана ПАТ "Укрграфіт", дата реєстрації податкової накладної 15.11.2015 року; податкова накладна № 38 від 16.10.2015 року на суму ПДВ 9 804,17 грн. виписана ПАТ "Укрграфіт", дата реєстрації податкової накладної 13.11.2015 року; податкова накладна № 41 від 23.11.2015 року на суму ПДВ 4 166,67 грн. виписана ТОВ "Геліус-груп", дата реєстрації податкової накладної 15.12.2015 року.

За результатами висновків акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення № 0000711501 від 15.02.2016 року, яким за порушення п. 120-1 ст. 120 ПК України до ТОВ "Енерго Сила" застосовано штрафні санкції у розмірі 32 818,3 грн.

Задовольняючи позов шляхом скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд першої інстанції, виходив з відсутності підстав для застосування штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних на підставі вимог ПК України, внаслідок відсутності порядку застосування штрафних санкцій, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує та реалізує державну податкову і митну політику, передбаченого п. 120-1.3 статті 120-1 ПК України.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд апеляційної інстанції посилався на передбачене статтею 120-1 Податкового кодексу України право контролюючого органу застосовувати до позивача штрафні санкції за порушення термінів реєстрації податкових накладних, навіть за відсутності порядку, передбаченого п. 120-1.3 статті 120-1 ПК України.

Колегія суддів суду касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, виходячи з наступного.

За положеннями пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

Відповідно до пункту 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Виходячи із системного аналізу вищенаведених норм права, колегія суддів зазначає, що на час виникнення у позивача відповідного обов'язку щодо реєстрації податкових накладних норми пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, якими встановлена відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, були чинними, тому, враховуючи наявність факту порушення позивачем термінів реєстрації податкових накладних, контролюючий орган правомірно застосував до останнього штрафні санкції відповідно до положень пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Касаційна скарга не містить доводів про неправомірність нарахування штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкових накладних, а містить тільки посилання на порушення процедури застосування штрафних санкцій за відсутності відповідного порядку.

Колегія суддів не приймає доводи позивача, що відсутність порядку застосування штрафних санкцій, затвердженого на виконання пункту 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України, унеможливлює застосування до позивача штрафних санкцій з огляду на наступне.

Так, у період реєстрації позивачем податкових накладних, пунктом 120-1.3 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачалося, що порядок застосування штрафних санкцій, передбачених цією статтею, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Однак Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24 грудня 2015 року № 909-VIII зазначений пункт статті 120-1 Податкового кодексу України виключено.

Отже прийняття чи неприйняття порядку застосування штрафних санкцій (штрафу), передбачених статтею 120-1 Податкового кодексу України, за порушення 15-денного терміну реєстрації податкових накладних, не може впливати на дію вказаної норми Податкового кодексу України або скасовувати її дію. Відсутність порядку застосування штрафних санкцій не звільняє позивача від відповідальності, передбаченої Податковим кодексом України за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних та не свідчить про відсутність у контролюючого органу повноважень щодо застосування штрафних санкцій за вказане порушення.

Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24 грудня 2015 року № 909-VIII не було ані введено нових видів відповідальності за порушення податкового законодавства, ані збільшено розмір відповідальності за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних. Фактично, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24 грудня 2015 року № 909-VIII було змінено лише процедуру застосування штрафних санкцій, що не може вважатися погіршенням становища платника податків.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 7 лютого 2018 року у справі № 826/13930/16, від 8 травня 2018 року у справі № 805/808/17-а, від 11 червня 2019 року у справі № 813/3675/16, від 17.07.2020 року у справі № 826/4776/17.

Доводи касаційної скарги не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи та спростовуються матеріалами справи і не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення, судом апеляційної інстанції було порушено норми матеріального права.

Згідно частини 1 статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 246, 250, 341, 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго Сила" залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.12.2016 року у справі № 808/2174/16 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя І. А. Васильєва Судді: С. С. Пасічник В. П. Юрченко
logo