Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 21.05.2018 року у справі №826/19172/16 Ухвала КАС ВП від 21.05.2018 року у справі №826/19...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 21.05.2018 року у справі №826/19172/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 листопада 2018 року

Київ

справа №826/19172/16

адміністративне провадження №К/9901/50820/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

Судді-доповідача - Васильєвої І.А.,

суддів - Пасічник С.С., Юрченко В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження

касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЛАРИС»

на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2018 (суддя Каракашьян С.К.)

та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2018 (судді Мєзєнцев Є.І., Файдюк В.В., Чаку Є.В.)

у справі № 826/19172/16

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЛАРИС»

до Державної фіскальної служби України

про зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «СОЛАРИС» (далі - позивач, ТОВ «СОЛАРИС») звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України), в якому просило суд визнати протиправними та неправомірними дії Державної фіскальної служби України щодо неприйняття до реєстрації податкових накладних від 08.08.2016 № 80803, від 08.08.2016 № 80805, від 08.08.2016 № 80806, від 08.08.2016 № 80807, від 09.08.2016 № 80904, від 09.08.2016 № 80906, від 09.08.2016 № 80907, від 09.08.2016 № 80909, від 09.08.2016 № 80910, від 09.08.2016 № 80911, від 09.08.2016 № 80912, від 09.08.2016 № 80913, від 09.08.2016 № 80914, від 09.08.2016 № 80915, від 09.08.2016 № 80916, від 18.08.2016 № 81801, від 18.08.2016 № 81802, від 18.08.2016 № 81803, від 18.08.2016 № 81804, від 18.08.2016 № 81805, від 18.08.2016 № 81806 в Єдиному реєстрі податкових накладних; вважати податкові накладні від 08.08.2016 № 80803, від 08.08.2016 № 80805, від 08.08.2016 № 80806, від 08.08.2016 № 80807, від 09.08.2016 № 80904, від 09.08.2016 №80906, від 09.08.2016 № 80907, від 09.08.2016 № 80909, від 09.08.2016 №809010, від 09.08.2016 № 80911, від 09.08.2016 № 80912, від 09.08.2016 № 80913, від 09.08.2016 № 80914, від 09.08.2016 року № 80915, від 09.08.2016 № 80916, від 18.08.20.16 № 81801, від 18.08.2016 № 81802, від 18.08.2016 № 81803, від 18.08.2016 № 81804, від 18.08.2016 № 81805, від 18.08.2016 № 81806 надісланими до Державної фіскальної служби України, прийнятими та зареєстрованими протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податку до Єдиного реєстру податкових накладних».

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2018, залишеною без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2018, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, позивач звернувся до суду з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2018 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2018 і прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.

Доводи касаційної скарги зводяться до того, що до спірних правовідносин застосовуються положення статті 201 Податкового кодексу України та пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246, відповідно до якого внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години. Реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН здійснюється не пізніше календарного дня (включно) передбаченого пунктом 201.10 Податкового кодексу України, залежно від періоду складання ПН/РК, тобто мова йде виключно про календарні дні у тому числі вихідні і святкові. Крім того, у разі існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом, застосовується акт, виданий пізніше, навіть якщо прийнятий раніше акт не втратив своєї чинності. У разі існування суперечностей між актами, прийнятими різними за місцем в ієрархічній структурі органами застосовується акт, прийнятий вищестоящим органом, як такий, що має вищу юридичну силу.

Відповідач процесуальним правом надати відзив на касаційну скаргу не скористався, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відповідно до частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Суди першої та апеляційної інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходили з тих мотивів, що відповідно до Інструкції про подання електронної податкової звітності, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 10 квітня 2008 року № 233 органи ДПС приймають податкову звітність з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. щоденно, крім вихідних, святкових і неробочих днів. У разі надходження податкового документа в електронному вигляді до органів ДПС до 16 години платнику податків протягом двох годин з моменту прийняття (неприйняття) надсилається друга квитанція, в іншому випадку - протягом перших двох годин наступного робочого дня. Надсилаючи податкові накладні в останній день граничного строку реєстрації поза межами робочого часу та у вихідний день, позивач мав враховувати наслідки дати та часу можливої реєстрації накладних, визначених з урахуванням вимог Інструкції.

З такими висновками судів попередніх інстанцій не погоджується колегія суддів суду касаційної інстанції, виходячи з такого.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що 23.08.2016 позивачем направлено засобами електронного зв'язку до Державної фіскальної служби України для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 08.08.2016№ 80803, № 80805, № 80806, № 80807.

Зазначені податкові накладні були надіслані до ДФС України 23.08.2016 о 22:10 год. та доставлені до ДФС України 23.08.2016 року о 22:11 год., а квитанції № 1 про прийняття податкових накладних були отримані Позивачем 25.08.2016 року о 12:49 год.

24.08.2016 позивачем направлено засобами електронного зв'язку до Державної фіскальної служби України для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 09.08.2016 № 80904, № 80906, № 80907, № 80909, № 80910, № 80911, № 80912, № 80913,№ 80914, № 80915, № 80916.

Зазначені податкові накладні були надіслані до ДФС України 24.08.2016 о 12:24 год. та доставлені до ДФС України 24.08.2016 о 12:25 год., а квитанції № 1 про прийняття податкових накладних були отримані Позивачем 25.08.2016 о 12:49 год.

02.09.2016 позивачем направлено засобами електронного зв'язку до Державної фіскальної служби України для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 18.08.2017 № 81801, № 81802, № 81803, № 81804, № 81805, № 81806.

Зазначені податкові накладні були надіслані до ДФС України 02.09.2016 о 20:41 год. та доставлені до ДФС України 02.09.2016 о 20:51 год., а квитанції № 1 про прийняття податкових накладних були отримані Позивачем 03.09.2016 о 19:15 год.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.

Відповідно до пункту 8 Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв'язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.

Пунктом 9 Порядку № 1246 визначено причини відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації: наявність помилок під час заповнення податкової накладної; відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1246 датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ДФС є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.

Згідно пункту 11 Порядку № 1246, квитанція, що підтверджує факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, надсилається протягом операційного дня платникові податку.

Якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

З аналізу вказаних норм слідує, що строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях. При цьому, чинне на момент виникнення спірних правовідносин законодавство не містить будь-яких обмежень щодо реєстрації податкових накладних у вихідний чи святковий день, так як і не містить обмежень щодо можливості прийняття податкової звітності платника податку в позаробочий час. Право платника податку для реєстрації податкових накладних пов'язане виключно з операційним днем, який у відповідності до Порядку триває з 0 до 23-ї години. Оскільки законодавцем встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями вказаного Порядку та пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України встановлено, що якщо протягом операційного дня платникові податку не надіслано квитанцію, що підтверджує прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування, такі податкова накладна та/або розрахунок коригування вважаються зареєстрованими.

При цьому, Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341 встановлено, що операційний день у робочі дні триває з 8.00 до 20.00. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Таких обмежень на момент виникнення спірних правовідносин Порядок не містив.

Крім того, колегія суддів зазначає, що Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а відтак вказаний порядок підлягає застосування до спірних правовідносин.

Отже, податкові накладні позивача слід вважати зареєстрованими у день їх фактичного отримання контролюючим органом, тобто протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податків на адресу контролюючого органу, а саме - 23.08.2016, 24.08.2016 та 02.09.2016.

При цьому колегія суддів зазначає, що як вбачається з матеріалів справи податковим органом податкові накладні позивача були прийняті 25.08.2016 та 03.09.2016, про що позивачу надіслано квитанції № 1 (а.с. 136-156). Таким чином, позовні вимоги про визнання протиправними та неправомірними дій ДФС України щодо неприйняття до реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не підлягають задоволенню.

Відтак, колегія суддів суду касаційної інстанції вважає помилковими висновки судів попередніх інстанцій щодо відмови у задоволенні позовних вимог та приходить до висновку щодо необхідності часткового задоволення позовних вимог.

Згідно частини 1 статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки у справі немає необхідності встановлювати обставини, що не були встановлені у рішеннях судів попередніх інстанцій, а судами першої та апеляційної інстанції неправильно застосовано норми матеріального права, суд дійшов висновку щодо необхідності скасування рішень судів попередніх інстанцій та прийняття рішення про задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 243, 246, 250, 341, 345, 349, 351 , 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «СОЛАРИС» задовольнити частково.

Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 09.02.2018 та постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2018 у справі № 826/19172/16 скасувати.

Адміністративний позов задовольнити частково: вважати податкові накладні від 08.08.2016 № 80803, від 08.08.2016 № 80805, від 08.08.2016 № 80806, від 08.08.2016 № 80807 зареєстрованими у день їх фактичного отримання контролюючим органом - 23.08.2016, податкові накладні від 09.08.2016 № 80904, від 09.08.2016 №80906, від 09.08.2016 № 80907, від 09.08.2016 № 80909, від 09.08.2016 № 809010, від 09.08.2016 № 80911, від 09.08.2016 № 80912, від 09.08.2016 № 80913, від 09.08.2016 № 80914, від 09.08.2016 року № 80915, від 09.08.2016 № 80916 - зареєстрованими у день їх фактичного отримання контролюючим органом - 24.08.2016, податкові накладні від 18.08.20.16 № 81801, від 18.08.2016 № 81802, від 18.08.2016 № 81803, від 18.08.2016 № 81804, від 18.08.2016 № 81805, від 18.08.2016 № 81806 - зареєстрованими у день їх фактичного отримання контролюючим органом - 02.09.2016.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис) І.А. ВасильєваСудді: (підпис) С.С. Пасічник В.П. Юрченко

logo