Історія справи
Ухвала КАС ВП від 25.12.2018 року у справі №823/2442/18

ПОСТАНОВАІМЕНЕМ УКРАЇНИ24 липня 2020 рокум. Київсправа № 823/2442/18провадження № К/9901/67942/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н. В., суддів: Берназюка Я. О., Чиркіна С. М., розглянувши у письмовому провадженні в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управлення Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду у складі судді Кульчицького С. О. від 27 липня 2018 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів:Ключковича В. Ю., Ганечко О. М., Сорочка Є. О. від 21 листопада 2018 року,УСТАНОВИЛ:
ІСТОРІЯ СПРАВИКороткий зміст позовних вимог1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управлення Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:- визнати протиправною бездіяльність Головного управлення Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови здійснювати щомісячні виплати ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року у розмірі 100% обчисленої суми у відповідності до статей
51,
52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що становить 8091,00 грн, після здійснення перерахунку пенсії позивача;- визнати протиправною бездіяльність Головного управлення Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови здійснити розрахунок протиправно (незаконно) невиплаченої частини суми перерахованої з 1 січня 2018 року пенсії ОСОБА_1 з вини відповідача по момент відновлення прав позивача на пенсію у повному її розмірі та здійснити належну виплату (доплату) у належній сумі;
- зобов'язати Головне управлення Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснювати щомісячні виплати ОСОБА_1 з 1 січня 2018 року у розмірі 100% обчисленої суми у відповідності до статті
51,
52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що становить 8091,00 грн, після здійснення перерахунку пенсії позивача;- зобов'язати Головне управлення Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити розрахунок протиправно (незаконно) невиплаченої частини суми перерахованої з 1 січня 2018 року пенсії ОСОБА_1 з вини відповідача по момент відновлення прав позивача на пенсію у повному її розмірі та здійснити належну виплату (доплату) у належній сумі.Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій2. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року, у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що 21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103, пунктом 1 якої, відповідно до частини 4 статті 63 Закону України
Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" Кабінет Міністрів України, постановив: перерахувати пенсії, призначені згідно із
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 2 постанови №103 виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.Розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 1 березня 2018 року згідно з довідкою від 30 березня 2018 року № 2305005007, виданою Головним управлінням ДФС у Черкаській області, становить 13485,00 грн, а саме:
7890,00грн - посадовий оклад; 1410,00 грн - оклад за спеціальним званням; 4185,00 грн - надбавка за стаж служби (45%). Розмір пенсії по інвалідності, обчислений згідно зі статтею
21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із цього грошового забезпечення становить 8091,00 грн (13485,00 грн х 60%). Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії та розміром пенсії, яку позивач отримував на 1 березня 2018 року, становить 4643,79 грн.Головним управленням Пенсійного фонду України в Черкаській області позивачу здійснено перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", та здійснюється також і виплата такої перерахованої пенсії відповідно до положень пункту цієї постанови, а тому відсутня бездіяльність відповідача у спірних правовідносинах.Короткий зміст вимог касаційної скарги4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ОСОБА_1 звернувся із касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Черкаській області та отримує пенсію відповідно до
Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області від 3 травня 2018 року № 342/К-10 на запит позивача щодо перерахунку розміру пенсії, розмір пенсії ОСОБА_1, яку він отримував на 1 березня 2018 року становив 3447,21 грн.Розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 1 березня 2018 року згідно з довідкою від 30 березня 2018 року № 2305005007, виданою Головним управлінням ДФС у Черкаській області, становить 13485,00 грн, а саме:
7890,00грн - посадовий оклад; 1410,00 грн - оклад за спеціальним званням; 4185,00 грн - надбавка за стаж служби (45%). Розмір пенсії по інвалідності, обчислений згідно зі статтею
21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із цього грошового забезпечення становить 8091,00 грн (13485,00 грн х 60%).
Різниця між місячним розміром підвищеної пенсії та розміром пенсії, яку позивач отримував на 1 березня 2018 року, становить 4643,79 грн (8091,00 грн -
3447,21грн. ). Отже, сума підвищення пенсії позивача становить (згідно пункту 1 постанови № 103): з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - 2321,0 грн (4643,79 грн х 50%); з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 3482,84 грн (4643,79 грн х 75%); з 1 січня 2020 року - 4643,79 грн (100%).Головне управління ДФС у Черкаській області повідомило позивача, що загальний розмір його пенсії до виплати з 1 січня 2018 року становить 5769,11 грн (3447,21 грн + 2321,90 грн).6. Вважаючи, що відповідачем допущено бездіяльність щодо здійснення виплати належної позивачу пенсії з 1 січня 2018 року у розмірі 100% такої пенсії (8091,00 грн), ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до статті
52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з моменту призначення пенсії виплата обчисленої пенсії проводилась за кожний поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, у розмірі 100% її обчисленої суми, тобто у розмірі 3447,21 грн.
Право на виплату пенсії у розмірі 100% обчисленої суми встановлено законом.Дане право надано всім категоріям осіб, які визначені
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та реалізовувалось позивачем протягом майже 5 років.30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою збільшено розмір грошового забезпечення відповідних категорій осіб та встановлено дату набрання нею чинності з 1 січня 2018 року.Отже, після прийняття постанови № 704 позивач мав сподівання на отримання майна (виплати збільшеної пенсії після її перерахунку) на умовах, у нормах і порядку встановленому
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зокрема здійснення щомісячних виплат пенсії у розмірі 100% обчислено суми пенсії після її перерахунку відповідно до статті
52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103.
Пунктом 2 постанови № 103 постановлено рішення виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.Оглядом змісту судових рішень встановлено, що спір у справі № 823/2442/18 вирішено судами першої та апеляційної інстанції без дотримання правових висновків, висловлених Верховним Судом України у постановах Пленуму Верховного Суду України від 13 червня 2007 року № 8 "Про незалежність судової влади", від 1 листопада 1996 року "Про застосування
Конституції України при здійсненні правосуддя"; Конституційним Судом України у рішеннях від 14 грудня 2000 року № 15-рп/2000, від 1 грудня 2004 року № 19-рп/2004, від 11 жовтня 2005 року № 8-рп/2005, від 12 квітня 2012 року № 9-рп/2012, від 27 лютого 2018 року № 1-р/2018 та Верховним Судом.Обмеження щодо виплати позивачу пенсії у 2018-2019 роках лише частиною її обчисленої суми, що прописано у пункті 2 постанови № 103 та застосовано відповідачем у своїй діяльності, суперечить нормам
Конституції України та нормам спеціального
Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які не скасовані та діють на території всієї України.Є очевидним, що постанова № 103 в частині пункту
2 суперечить
Конституції України та нормі статті 52 спеціального Закону (
Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб") щодо виплати позивачу пенсії у повному її розмірі (100% її обчисленої суми) після здійснення перерахунку Відповідачем, а тому не підлягає до застосування як підстава для протиправної бездіяльності відповідача.Внаслідок протиправного застосування відповідачем положень пункту 2 постанови № 103 позивача у протиправний спосіб позбавлено права на майно.
Протиправна бездіяльність відповідача, що обґрунтована пунктом 2 постанови № 103, є прямою дискримінацією щодо позивача за професійною ознакою, як пенсіонера із числа осіб, які перебували на службі в податковій міліції (у порівнянні з пенсіонерами, які перебували на службі в органах внутрішніх справ та поліції), що підтверджується наступним.За змістом абзацу 2 пункту 3 постанови № 103 перерахована пенсія особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) виплачується з 1 січня 2018 року у повному її розмірі (100% обчисленої суми).Відповідно до
Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи, які мають право на пенсію за
Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", рівні у правах на виплату обчисленої пенсії згідно загального порядку їх виплати, що внормовано статтею 52 Закону.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не містить норм, що встановлюють привілеї чи обмеження щодо виплати пенсії будь-якій категорії осіб в залежності від професійної ознаки та/або належності до якогось міністерства чи відомства.Отже положення постанови № 103 вводять розподіл осіб визначених
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на дві групи: 1 група - особи першого сорту (пенсіонери із числа міліціонерів МВС та пенсіонери із числа Національної поліції) - їм пенсія виплачується з 1 січня 2018 року у розмірі 100% обчисленої суми; 2 група - особи другого сорту (пенсіонери податкової міліції, пенсіонери ЗСУ та інших категорій осіб) - їм пенсія виплачується з 1 січня 2018 року з врахуванням лише 50% суми збільшення пенсії після її обчислення.
8. Головним управленням Пенсійного фонду України в Черкаській області подано відзив на касаційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року, в якому воно просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ9. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є, зокрема
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".10. Відповідно до статті
63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за статті
63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за статті
63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.11. Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до
Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45), згідно з пунктами
1,
2 та
3 якого передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до
Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.12. Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами
2,
3 статті
51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.13. Пунктом 5 Порядку № 45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.14.21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пунктами 1,2 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із
Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови № 704.
Визначено виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції15. Поетапність виплат підвищення перерахованої пенсії було передбачено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103, відповідно до якого виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводиться з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 року - 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.16. Проте, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 й зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.17. При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі № 826/3858/18 Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року, серед іншого вказав на те, що системний аналіз статей
51,
52,
55,
63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" свідчить, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
18. Відтак, із набранням законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року, починаючи з 5 березня 2019 року.19. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 6 серпня 2019 року у справі № 160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11 березня 2020 року.20. Разом з тим, скасування з 5 березня 2019 року в судовому порядку пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 не впливає на результат розгляду цієї справи по суті, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин відповідні норми постанови Кабінету Міністрів України №103 були діючими.21. З урахуванням наведеного, правильними є висновки судів попередніх інстанцій про відсутності правових підстав для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснювати щомісячні виплати позивачу з 1 січня 2018 року у розмірі 100% обчисленої суми пенсії у відповідності до статті
51,
52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", оскільки на момент перерахунку пенсії позивачу у березні 2018 року пенсійний орган керувався ще чинними положеннями постанови Кабінету Міністрів України № 103, а підставою звернення позивача до суду з даним позовом були, на його думку, незаконні дії відповідача щодо виплати 50% суми підвищення пенсії.22. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 9 квітня 2020 року у справі № 640/19928/18.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги23. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.Керуючись статтями
341,
345,
349,
350,
355,
356,
359 Кодексу адміністративного судочинства України,ПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 27 липня 2018 року та постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2018 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.Суддя-доповідач Н. В. Коваленкосудді Я. О. БерназюкС. М. Чиркін