Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 10.04.2018 року у справі №826/10736/17 Ухвала КАС ВП від 10.04.2018 року у справі №826/10...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 10.04.2018 року у справі №826/10736/17



ПОСТАНОВА

Іменем України

22 серпня 2019 року

Київ

справа №826/10736/17

адміністративне провадження №К/9901/46875/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Бучик А. Ю.,

суддів: Мороз Л. Л., Рибачука А. І.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Промінвестгруп-1" на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2018 року у складі колегії суддів: Кобаля М. І., Епель О. В., Карпушової О. В. у справі № 826/10736/17 за позовом Приватного акціонерного товариства "Промінвестгруп-1" до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві, Державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у м. Києві Самчук К. С. про визнання дій незаконними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИЛ:

ПАТ "Промінвестгруп-1" (надалі по справі - позивач) звернулося до суду з позовом, у якому просило:

- визнати незаконними дій та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора Головного управління Держгеокадастру у м. Києві Самчук К. С. від
17.08.2017 № РВ-8000088272017 "Про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру";

- зобов'язати ГУ Держгеокадастру у місті Києві внести відомості до Державного земельного кадастру щодо зміни виду використання земельної ділянки за кадастровим № 8000000000: 76:032:0013 по АДРЕСА_1, в Печерському районі міста Києва з "для будівництва, експлуатації та обслуговування готельного комплексу з підземним паркінгом" на "для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями громадського призначення та з підземним паркінгом".

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 листопада 2017 року позов задоволено.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2018 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 листопада 2017 року - скасовано, ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову від 14 березня 2018 року та залишити в силі постанову суду першої інстанції.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що в силу положення ст. 21 Закону України "Про державний земельний кадастр" зміна виду використання земельної ділянки у межах однієї категорії земель не потребує розробки відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, так як цільове призначення земельної ділянки не змінюється.

У поданих відзивах відповідачі просять касаційну скаргу ПАТ "Промінвестгруп-1" залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2018 року - без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

У ході розгляду справи судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ "Промінвестгруп-1" є власником земельної ділянки площею 0,3592 га, на АДРЕСА_1 м. Києва (кадастровий номер 8000000000:76:032:0013, державний акт на право власності: серія НОМЕР_4 від 16.07.2007).

Відповідно до загальних відомостей про земельну ділянку, зазначених у Витязі з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, номер витягу НВ-8000586842017 від 12.07.2017, зазначена земельна ділянка відноситься до категорії земель: землі житлової та громадської забудови. Цільове призначення: Іншого призначення. Вид використання земельної ділянки: для будівництва, експлуатації та обслуговування готельного комплексу з підземним паркінгом. Форма власності: приватна.

Відповідно до Витягу з містобудівного кадастру міста Києва, щодо чинних містобудівних регламентів та інших умов провадження містобудівної діяльності, містобудівних умов та обмежень щодо певної території, а також наявних вимог та обмежень щодо використання земельних ділянок і розташованих на них об'єктів нерухомості, у тому числі викопіювання із містобудівної документації (офіційні відомості), номер №10611/0/12/12-03-15 від 13.08.2015, наданого Департаментом містобудування та архітектури виконавчого органу КМР (КМДА), дозволений вид використання території, розташування багатоквартирних житлових будинків, супутніх об'єктів повсякденного обслуговування, некомерційних комунальних об'єктів, а також окремих об'єктів загальноміського значення.

08.08.2017 ПАТ "Промінвестгруп-1" звернулося з відповідною заявою до Державного реєстратора стосовно внесення відомостей до Державного земельного кадастру про зміну виду використання земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:76:032:0013) для будівництва, експлуатації та обслуговування житлового будинку з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення та з підземним паркінгом.

За результатом розгляду зазначеної заяви, 17.08.2017 Державним реєстратором Самчук К. С. прийнято рішення про відмову у внесені відомостей (змін) до Державного земельного кадастру № РВ-8000088272017.

Позивач, вважаючи оскаржуване рішення протиправним, звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення адміністративного позову, суд першої інстанції виходив із того, що оскільки у спірних правовідносинах має місце лише зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель без зміни її цільового призначення, то відповідно до чинного законодавства, така зміна не потребує розробки відповідного проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а тому у Державного реєстратора були відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваного рішення.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову у позові, суд апеляційної інстанції виходив із того, що Державним реєстратором правомірно та законно винесено рішення про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України "Про Державний земельний кадастр" і Порядком ведення Державного земельного кадастру, оскільки вимоги ст. 21 Закону України "Про державний земельний кадастр" мають чіткий перелік документів, серед яких - проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення, котрий позивачем не було надано Державному реєстратору під час подання заяви про внесення відомостей (зміни до них) до Державного земельного кадастру.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.

Спірні відносини регулюються: Земельним кодексом України (далі - ЗК України), Законом України "Про землеустрій" від 22 травня 2003 року № 858-IV (далі-Закон України "Про землеустрій "), Законом України "Про Державний земельний кадастр" від 07 липня 2011 року № 3613-VI (далі - Закон України "Про Державний земельний кадастр") та Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (в редакціях чинних на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч.1 ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії.

Частиною 1 ст. 20 ЗК України встановлено, що віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Отже, земельним законодавством чітко встановлено, що за проектами землеустрою та з дотриманням відповідної процедури здійснюється зміна цільового призначення земельних ділянок.

Відповідно до ч. 5 ст. 20 ЗК України, види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Отже, зміна виду використання земельної ділянки в межах однієї категорії земель (за виключенням земель сільськогосподарського призначення та земель оборони), здійснюється її власником самостійно з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Статтею 39 ЗК України визначено, що використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм.

Стаття 1 Закону України "Про землеустрій" містить наступне визначення: "цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку".

Цільове призначення земельних ділянок, які надані громадянам, юридичним особам у власність чи постійне користування, зазначається в державних актах на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою.

Отже, цільове призначення конкретної земельної ділянки фіксується у рішенні уповноваженого органу про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до рішення Київської міської ради від 25.12.2012 № 715/8999, у зв'язку з припиненням повноважень виконавчого органу Київської міської ради з ведення Державного земельного кадастру у місті Києві та з метою забезпечення його ведення центральним органом з питань земельних ресурсів і його територіальним органом у місті Києві, до Державного агентства земельних ресурсів України передано інформацію про земельні ділянки в межах міста Києва, зареєстровані Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА) до 01.01.2013 в електронному вигляді у форматі обмінного файлу уніфікованої форми.

Згідно переданої інформації, Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) до 01.01.2013 було зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером: undefined, площею 0,3592 га, державний акт на право власності: серія НОМЕР_4 від 16.07.2007, яка розташована за адресою: по АДРЕСА_1, цільове призначення - іншого призначення, вид використання - для будівництва, експлуатації та обслуговування готельного комплексу з підземним паркінгом, категорія земель - землі житлової та громадської забудови. В порядку інформаційного обміну від органу державної реєстрації прав до Головного управління Держгеокадастру у місті Києві надійшла інформація про те, що на земельну ділянку з вищезазначеним кадастровим номером
03.07.2017 було зареєстровано право приватної власності за ПАТ "Промінвестгруп-1".

Пунктом 12 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051, встановлено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними і вважаються об'єктивними та достовірними, якщо інше не доведено судом.

Відповідно до ч. 3 ст. 20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.

Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому ч. 3 ст. 20 ЗК України.

Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому ч. 3 ст. 20 ЗК України, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.

Статтею 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" встановлено, що відомості Державного земельного кадастру є офіційними.

Внесення до Державного земельного кадастру передбачених Статтею 20 Закону України "Про Державний земельний кадастр" відомостей про об'єкти Державного земельного кадастру є обов'язковим.

Згідно із ст. 15 Закону України "Про Державний земельний кадастр" визначено перелік відомостей про земельну ділянку, які включаються до Державного земельного кадастру, зокрема, цільове призначення (категорія земель, вид використання земельної ділянки в межах певної категорії земель).

Пунктом "б " ч. 2 ст. 21 Закону України "Про Державний земельний кадастр" передбачено, що відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру щодо виду використання земельної ділянки в межах певної категорії земель:

- на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

- на підставі письмової заяви власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності, - у разі зміни виду використання земельної ділянки (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони);

- на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.

Отже, в даному випадку, зміна використання земельної ділянки з виду "для будівництва, експлуатації та обслуговування готельного комплексу з підземним паркінгом" на вид використання "будівництво, експлуатація та обслуговування житлового будинку з вбудовано - прибудованими приміщеннями громадського призначення та з підземним паркінгом" призводить до зміни цільового призначення земельної ділянки. Водночас, зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави дійти висновку, що зміна виду використання земельної ділянки (в межах однієї категорії та цільового призначення), яка належить особі на праві приватної власності можлива, але порядок вказаної зміни не врегульовано земельним законодавством України.

Виходячи з принципу ЗК України щодо раціонального використання та охорони земель, зміна виду використання землі в межах її цільового призначення повинна проводитися у порядку, встановленому для зміни цільового призначення землі.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 30 травня 2018 року у справі № 308/7923/16-ц, та в постановах Верховного Суду від 08 травня 2018 року у справі № 521/4789/17 та від 04 липня 2018 року у справі № 826/8492/17.

Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції, що Державним реєстратором правомірно та законно винесено рішення від 17 серпня 2017 року № РВ-8000088272017 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру.

Враховуючи наведене, Суд не встановив неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судом апеляційної інстанцій судового рішення.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

З огляду на викладене, висновки суду апеляційної інстанцій є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.

Керуючись ст. 242, 341, 343, 350, 355, 356, 359 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Промінвестгруп-1" залишити без задоволення.

Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий А. Ю. Бучик

Судді: Л. Л. Мороз

А. І. Рибачук
logo