Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 26.05.2019 року у справі №2340/3534/18 Ухвала КАС ВП від 26.05.2019 року у справі №2340/3...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 26.05.2019 року у справі №2340/3534/18



ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2021 року

м. Київ

справа № 2340/3534/18

адміністративне провадження № К/9901/12400/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Олендера І. Я.,

суддів: Гончарової І. А., Ханової Р. Ф.,

розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу Комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради на постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2019 року (судді: Кузьменко В. В. (головуючий), Василенко Я. М., Шурко О. І.) у справі №2340/3534/18 за адміністративним позовом Комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

УСТАНОВИЛ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. Комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради (далі - позивач, Підприємство) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач, контролюючий орган) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень:

- від 29.05.2018 №0005031401, яким позивачу нараховано штраф на загальну суму 1209814,17 грн відповідно до пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України як відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, в розмірі 10,20,30 та 40% податку на додану вартість (ПДВ), зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування;

- від 29.05.2018 №0005041401, яким Підприємству нараховано штраф в розмірі 11492026,09 грн відповідно до абзацу першого пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України як відповідальність за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України податкових накладних на суму ПДВ 22984058,14 грн, в розмірі 50% податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування;

- від 17.08.2018 №0008791401, яким нараховано фінансові санкції (штраф) в розмірі 11 492026,09 грн відповідно до абзацу другого пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України, а саме 50 % суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, як відповідальність за відсутність реєстрації протягом граничного строку податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітній період березень-грудень 2017 року на суму ПДВ 22984058,14
грн
після отримання податкового повідомлення рішення №0005041401 від 29.05.2018.

2. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що невиконання банком АТ "Артем-Банк" платіжних доручень про перерахування коштів зі сплати ПДВ свідчать про об'єктивну неможливість Підприємства здійснити своєчасну реєстрацію податкових накладних в 2017 році на загальну суму ПДВ 1808368,17 грн, а тому відсутній склад податкового правопорушення, що в свою чергу тягне за собою скасування податкового повідомлення-рішення №0005031401 та №0005041401 від
29.05.2018. Крім того, позивач зазначив, що податкове повідомлення-рішення №0008791401 від 17.08.2018 є протиправним оскільки до позивача була застосована штрафна санкція в розмірі 11492026,09 грн, як відповідальність за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України податкових накладних на суму ПДВ 22984058,14 грн, відповідно до ст. 120-1 Податкового кодекс України у розмірі 50% податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних. При цьому, положення щодо 50% штрафу було внесено до Податкового Кодексу України відповідно до ЗУ "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стабілізації розрахунків на Оптовому ринку електричної енергії України" №2198-VIII від 09 листопада 2017 року, який набрав чинності 03.12.2017. Таким чином, відповідачем порушено ст. 58 Конституції України в наслідок застосування норм права, які не мали дії на час виникнення правовідносин.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

3. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11.12.2018 позовні вимоги задоволено частково, визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області № 0005041401 від 29.05.2018, № 0008791401 від 17.08.2018.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Рішення суду в частині задоволення позовних вимог вмотивовано тим, що позивачем порушено строк реєстрації податкових накладних, однак згідно додатків до ППР №0005041401 від 29.05.2018, відсоткове співвідношення штрафу не узгоджується з термінами пропуску строків реєстрації. Тобто, контролюючим органом до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 50% суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначених в таких податкових накладних/розрахунках коригування, за порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів", без фактичного спливу граничного терміну. Крім того, на час закінчення граничного строку реєстрації податкових накладних, в період з 2015 по
03.12.2017, штраф в розмірі 50% п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України не був передбачений.

Таким чином, оскільки податкове повідомлення-рішення №0005041401 від 29.05.2018 є протиправним то відповідно і податкове повідомлення-рішення № 0008791401 від
17.08.2018 є також протиправним, оскільки прийняте за порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів, що не було передбачено п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України на час виникнення правовідносин.

В частині відмови в задоволенні позовних вимог суду дійшов висновку про правомірність податкового повідомлення - рішення від 29.05.2018 №0005031401, оскільки позивачем допущено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

4. Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2019 року рішення суду першої інстанції скасовано в частині задоволених позовних вимог та в цій частині відмовлено в задоволенні позову.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд виходив з того, що в порушення вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, позивач не зареєстрував протягом граничних строків, визначених вказаною нормою, податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних на загальну суму податку на додану вартість 22930058,14 грн, а відтак до позивача обґрунтовано застосовано відповідальність за вказане порушення передбачену п.120-1.2 ст.120 Податкового кодексу України.

При цьому контролюючим органом зазначено, що до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 50% суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначених в таких податкових накладних/розрахунках коригування, за порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Також, суд вказав, що вказана норма (п.120-1.2 ст.120) про застосування штрафних санкцій застосована до правовідносин, які виникли у 2017 році в редакції, яка діяла як на момент вчинення порушення, так і на момент винесення податкового повідомлення-рішення, що повністю відповідає п.11 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України: "Штрафні (фінансові) санкції за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу)".

Крім того, на момент прийняття податкового повідомлення-рішення 29.05.2018 за березень, квітень, травень 2017 року сплинув строк реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

5. Не погодившись із рішенням суду апеляційної інстанції, позивач подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2019 року та залишити в силі рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11.12.2018.

6. Касаційний розгляд справи проведено в судовому засіданні, відповідно до ст. 344 Кодексу адміністративного судочинства України.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій встановлено, що контролюючим органом проведено документальну планову виїзну перевірку Підприємства з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по
31.12.2017 за наслідками якої складено акт № 183/23-00-14-0107/03357168 від
07.05.2018 та встановлено порушення позивачем вимог:

- п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України, що полягало у порушенні термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) за 2016-217 роки на загальну суму 11751922,01 грн, в т. ч. : з терміном від 1 до 15 днів на суму 2150857,67 грн, з терміном від 16 до 30 днів на суму 3467596,39
грн
, з терміном від 31 до 60 днів на суму 3324709,52 грн, з терміном понад 61 день на суму 2808758,43грн;

- п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в результаті чого не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на загальну суму 22930058,14 грн., в т. ч. : за березень 2017 року на суму 59887,79
грн
; за квітень 2017 року на суму 517964,05 грн; за травень 2017 року на суму 382796,26 грн; за червень 2017 року на суму 1311689,44 грн; за липень 2017 року на суму 2595035,22 грн; за серпень 2017 року на суму 3100942,91 грн; за вересень 2017 року на суму 3511919,48 грн; за жовтень 2017 року на суму 3277222,86 грн; за листопад 2017 року на суму 2707639,72 грн; за грудень 2017 року на суму 5518960,41 грн.

На підставі висновків вищевказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 29.05.2018 №0005031401, №0005041401.

Крім того, контролюючим органом також прийнято податкове повідомлення-рішення №0008791401 від 17.08.2018, яким позивачу було нараховано штраф, в розмірі 11492026,09 грн (50 % суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість), як відповідальність за відсутність реєстрації протягом граничного строку податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітній період березень-грудень 2017 року на суму ПДВ 22984058,14 грн після отримання податкового повідомлення рішення №0005041401 від 29.05.2018.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

8. У доводах касаційної скарги позивач посилається на прийняття оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом не враховано, що в період з 2015 по
03.12.2017, штраф в розмірі 50% відповідно до п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України не був передбачений, а тому згідно ст. 58 Конституції України, ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх виникнення не визнавалися законом як правопорушення. Також позивач вважає, що оскільки згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України він має право зареєструвати податкові накладні протягом 365 днів, то відповідно відповідальність за не реєстрацію податкових накладних може бути застосовано виключно після спливу вказаного строку, проте в спірних правовідносинах такий строк, ще не сплив, а відтак висновки суд апеляційної інстанції суперечать вказаним нормам.

9. Контролюючим органом надано відзив на касаційну скаргу, в якому відповідач вказує на безпідставність доводів касаційної скарги, з огляду на те, що відповідальність, передбачена п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України застосована до правовідносин 2017 року, крім того, санкція в 50% штрафу, що передбачена зазначеним пунктом була не змінною як протягом 2017 року (період виникнення правовідносин) так і протягом 2018 року (застосування штрафу), крім того, п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України визначеного граничні строки реєстрації податкових накладних, а саме для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У зв'язку з зазначеним контролюючий орган просить залишити касаційну скаргу Підприємства без задоволення, а постанову суду апеляційної інстанції просить залишити без змін.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

10. Податковий кодекс України (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин)

10.1. Підпункт 14.1.60 пункту 14.1 статті 14.

Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

10.2. Пункт 109.1 статті 109.

Податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених Податковий кодекс України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

10.3. Пункт 120-1.2 статті 120-1 (з 01.01.2017 до 02.12.2017)

Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого Податковий кодекс України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог Податковий кодекс України покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

10.4. Пункт 120-1.2 статті 120-1 (з 01.01.2017)

Відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого Податковий кодекс України, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з Податковий кодекс України штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування згідно з Податковий кодекс України.

Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.

10.5. Пункт 201.1 статті 201.

На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений Податковий кодекс України термін.

10.6. Пункт 201.10 статті 201.

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з Податковий кодекс України.

Платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до Податковий кодекс України протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування (абзац чинний в редакції до 02.12.2017).

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

11. На платника податків покладено обов'язок щодо реєстрації податкової накладної/ та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у термін встановлений податковим законодавством.

Така реєстрація повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, а саме: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

При цьому платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування.

12. Порушення встановленого терміну реєстрації податкової накладної свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в залежності від терміну такого порушення, що передбачено пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України.

13. Відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) є окремим видом правопорушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, що передбачено абзацом першим пунктом 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Крім того, відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, є також підставою для накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній, що передбачено абзацом другим пунктом 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

14. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина 1 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, в редакції Закону, що діяв до набрання чинності Закону України від 15.01.2020 № 460-ІХ).

15. Як вбачається з матеріалів справи та встановлених обставин справи штраф за податковим повідомленням - рішенням від 29.05.2018 №0005041401 до позивача застосовано на підставі абзацу першого пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України у зв'язку з відсутністю реєстрації протягом граничного строку податкових накладних за період березень - грудень 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Обставини відсутності факту реєстрації податкових накладних за період березень - грудень 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних є беззаперечним і позивачем не заперечується.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України граничними строками для реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних є: для податкових накладних/розрахунків коригування, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Тобто платник податків зобов'язаний протягом вказаних строків, які є граничними, здійснити реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, не реєстрація протягом вказаних граничних строків податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних свідчить про наявність порушення, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі передбачено пунктом 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України.

Норма пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, якою передбачено, що платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 365 календарних днів, що наступають за датою виникнення податкових зобов'язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування, не визначає граничного строку реєстрації податкової накладної протягом 365 днів, вказана норма вказує на право платника податку зареєструвати податкові накладні протягом зазначеного терміну, однак граничними є строки визначені абзацом 14 пункту
201.10 статті 201 Податкового кодексу України

При цьому пункт 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України передбачає відповідальність саме за відсутність реєстрації протягом граничного строку (визначено абзацом 14 пункту 201.10 статті 201), а на протягом 365 днів (право на реєстрацію, що визначено абзацом 16 пункту 201.10 статті 201, у редакції до
02.12.2017).

З урахуванням зазначеного, колегія суддів вказує на помилковість зазначення судом апеляційної інстанції в своєму рішенні про те, що контролюючим органом до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 50% суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначених в таких податкових накладних/розрахунках коригування, за порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів, оскільки в даному випадку 365 днів не є граничними термінами реєстрації податкових накладних. Відповідно безпідставним є і зазначення того, що на момент прийняття податкового повідомлення-рішення 29.05.2018 за березень, квітень, травень 2017 року сплинув цей строк (365 днів).

З наведених вище мотивів колегія суддів відхиляє і доводи позивача в касаційній скарзі на те, що оскільки згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України платник податків має право зареєструвати податкові накладні протягом 365 днів, то відповідальність за не реєстрацію податкових накладних може бути застосовано виключно після спливу вказаного строку.

Доводи касаційної скарги позивача відносно того, що в період з 2015 по
03.12.2017, штраф в розмірі 50% відповідно до п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України не був передбачений, а тому згідно ст. 58 Конституції України, ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх виникнення не визнавалися законом як правопорушення, є також безпідставними, оскільки по - перше штраф в розмірі 50% відповідно до п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України до позивача застосовано виключно за не реєстрацію податкових накладних протягом періоду березень - грудень 2017 року, а по - друге, санкція в 50% штрафу, що передбачена п. 120-1.2 ст. 120-1 Податкового кодексу України застосована до правовідносин 2017 року, була незмінною як протягом 2017 року (період виникнення правовідносин) так і протягом 2018 року (застосування штрафу - 29.05.2018).

З огляду на зазначене, суд апеляційної інстанції також помилково обґрунтував своє рішення посиланням на п.11 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України, яким визначено, що штрафні (фінансові) санкції за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу), оскільки як вже зазначалось вище розмір штрафу в період виникнення правовідносин та в період його застосування був незмінним.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини справи, а саме відсутність факту реєстрації податкових накладних за період березень - грудень 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, що не заперечується і позивачем, колегія суддів приходить до висновку, що контролюючим органом обґрунтовано та правомірно застосовано до Підприємства штраф, згідно оскаржуваного податкового повідомлення - рішення від 29.05.2018 №0005041401, в розмірі 11492026,09 грн відповідно до абзацу першого пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України як відповідальність за відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 Податкового кодексу України, податкових накладних на суму ПДВ 22984058,14 грн, в розмірі 50% податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування.

16. Судом апеляційної інстанції встановлено, що податкове повідомлення-рішення від 29.05.2018 №0005041401 платник податків отримав поштовим відправленням з повідомленням про вручення 31.05.2018, що ним не заперечується.

Податкові накладні за період березень-грудень 2017 року були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 20.07.2018, тобто за межами строку, визначеного абзацами 2,3 пункту 120-1.2 ст.120-1 Податкового кодексу України.

Відтак, дії платника податків по реєстрації податкових накладних після спливу 10-денного строку не звільняють платника від відповідальності.

Таким чином, податкове повідомлення - рішення від 17.08.2018 №0008791401, яким нараховано фінансові санкції (штраф) в розмірі 11 492026,09 грн відповідно до абзацу другого пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України, а саме 50 % суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, як відповідальність за відсутність реєстрації протягом граничного строку податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за звітній період березень-грудень 2017 року на суму ПДВ 22984058,14 грн після отримання податкового повідомлення рішення №0005041401 від 29.05.2018, є також правомірним.

17. З урахуванням наведеного колегія суддів зазначає про помилковість частини мотивів, які вказані вище та які були зазначені судом апеляційної інстанції як підстави для відмови у задоволенні позовних вимог, проте фактично це не призвело до неправильного вирішення справи по суті.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

18. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право: скасувати судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення, не передаючи справи на новий розгляд.

19. Частиною 4 статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.

З урахуванням наведеного вище, суд касаційної інстанції дійшов висновків про наявність підстав для часткової зміни судових рішень в частині мотивів з яких суди виходили вирішуючи спір.

Керуючись статтями 341, 344, 349, 351, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Комунального підприємства "Черкасиводоканал" Черкаської міської ради залишити без задоволення.

Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2019 року у справі №2340/3534/18 змінити у мотивувальній частині, з врахуванням висновків наведених у постанові Верховного Суду.

У іншій частині постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 березня 2019 року у справі №2340/3534/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Постанову в повному обсязі складено 17.06.2021.

СуддіІ. Я. Олендер І. А. Гончарова Р. Ф. Ханова
logo