Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 20.02.2018 року у справі №808/4423/15 Ухвала КАС ВП від 20.02.2018 року у справі №808/44...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 20.02.2018 року у справі №808/4423/15

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 лютого 2018 року

Київ

справа №808/4423/15

адміністративне провадження №К/9901/4464/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Пасічник С.С.,

суддів: Васильєвої І.А., Юрченко В.П.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду у складі судді Семененко М.О. від 19 липня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: головуючого судді Іванова С.М., суддів Панченко О.М., Чередниченка В.Є. від 16 листопада 2017 року у справі за позовом Приватного акціонерного товариства «Група «Омега» до Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Приватне акціонерне товариство «Група «Омега» (далі - позивач/Товариство) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Хортицькому районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (правонаступник Запорізька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - відповідач/Інспекція), в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 10 липня 2015 року №0002101500.

Обґрунтовуючи позовну заяву, зазначало, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є передчасним та безпідставним, оскільки винесено на підставі неузгоджених грошових зобов'язань.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19 липня 2017 року, яка залишена без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року, позов задоволено; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 10 липня 2015 року №0002101500.

Суди першої та апеляційної інстанцій, задовольняючи позовні вимоги, виходили з того, що оскільки єдиною підставою для прийняття оскарженого податкового повідомлення-рішення був висновок Інспекції про те, що при заповненні податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року позивачем не враховано результатів попередніх перевірок, за результатами яких прийнято податкові повідомлення-рішення, обставини незакінчення процедури судового оскарження таких податкових повідомлень-рішень та, відповідно, неузгодження визначених ними грошових зобов'язань виключали правові підстави для їх врахування позивачем при складанні податкової звітності за квітень 2015 року.

Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Інспекція подала касаційну скаргу, в якій просила їх скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

Обґрунтовуючи касаційну скаргу, відповідач посилався на те, що Товариство при формуванні податкової звітності за квітень 2015 року не враховано результатів попередніх перевірок, у яких контролюючий орган дійшов висновку про наявність підстав для зменшення від'ємного значення з податку на додану вартість. Інших доводів, зокрема, стосовно мотивів, які покладені в основу рішень судів першої та апеляційної інстанцій, касаційна скарга не містить.

Ухвалою Верховного Суду від 05 січня 2018 року відкрито касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою.

У визначені ухвалою строки відзиву на касаційну скаргу не надходило.

Заслухавши суддю-доповідача, переглянувши судові рішення в межах доводів і вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла висновку про відмову в задоволенні касаційної скарги.

Так, судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариством 28 травня 2015 року подано відповідачу розрахунок суми залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів за квітень 2015 року, в якому у рядку 31 відображено суму залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 11996883 грн.

19 червня 2015 року Інспекцією проведено камеральну перевірку з питань достовірності формування суми непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, за результатами якої складено акт №77/15/33811202, в якому зазначено, що Товариством при заповненні показників декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року не враховано висновки попередніх перевірок, які викладені в актах №870/08-31-22/33811202 від 28 листопада 2014 року, №11/15/33811202 від 10 березня 2015 року, №15/15/33811202 від 03 квітня 2015 року, №48/15/33811202 від 07 травня 2015 року, у яких контролюючий орган дійшов висновку про наявність підстав для зменшення від'ємного значення з податку на додану вартість, чим порушено пункт 200.4 статті 200 Податкового кодексу України та підпункт 3.5.4 пункту 3.5 статті 3, підпункт 4.5.4 пункту 4.5 статті 4, підпункт 7.5.4 пункту 7.5 статті 7, пункт 2.9 статті 2 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23 вересня 2014 року №966, внаслідок чого завищено суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду (рядок 31 декларації) у розмірі 11367523 грн. Також, у висновках акту перевірки вказано на те, що у податковій звітності з податку на додану вартість Товариства за березень 2015 року сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду повинна складати 629360,00 грн.

На підставі акта камеральної перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 10 липня 2015 року №0002101500, яким Товариству зменшено розмір від'ємного значення податку на додану вартість у сумі 11367523 грн.

Колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій про невідповідність вимогам чинного законодавства оскарженого податкового повідомлення-рішення з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України (тут і далі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу - б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку (пункт 56.1. статті 56цього Кодексу).

За змістом положень пункту 56.3 статті 56 Податкового кодексу України скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій формі (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.

Згідно із пунктом 56.15 статті 56 Податкового кодексу України скарга, подана із дотриманням строків, визначених пунктом 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.

Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.

Відповідно до положень пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.

При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Таким чином, права та обов'язки платника податків щодо сплати податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом, виникають лише після закінчення процедури адміністративного та судового оскарження рішення контролюючого органу про нарахування такого грошового зобов'язання та його узгодження.

При цьому, податкове законодавство не містить заборони на декларування від'ємного значення та включення в повному обсязі такого від'ємного значення до податкового кредиту в наступному податковому періоді з підстав неврахування висновків податкового органу, які не набули статусу обов'язкових до закінчення процедури оскарження рішення контролюючого органу, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій та не спростовується відповідачем у касаційній скарзі, Інспекцією була проведена документальна планова виїзна перевірка Товариства з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01 жовтня 2011 року по 30 червня 2014 року, за результатами якої складено акт перевірки №870/08-31-22/33811202 від 28 листопада 2014 року, відповідно до висновку якого встановлено порушення підпункту 138.1.1 пункту 138.1, пунктів 138.2, 138.4, підпункту 138.8.1 пункту 138.8 статті 138 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок на прибуток на суму 11020865 грн., в тому числі по періодам: 4 квартал 2011 року у сумі 867452 грн.; 1 квартал 2012 року у сумі 3783889 грн.; півріччя 2012 року у сумі 6137660 грн.; 9 місяців 2012 року у сумі 8948212 грн.; 2012 рік в сумі 9789487 грн.; 2013 рік в сумі 363926 грн.; пункту 187.1 статті 187, пункту 192.1 статті 192, підпунктів 198.1, 198.3 статті 198 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено залишок від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, на загальну суму 10508474 грн., у тому числі по періодах: жовтень 2011 року - 516612 грн.; листопад 2011 року - 31455 грн.; грудень 2011 року - 206240 грн.; січень 2012 року - 2733380 грн.; лютий 2012 року - 36896 грн.; березень 2012 року - 633333 грн.; квітень 2012 року - 1612222 грн.; травень 2012 року - 285725 грн.; червень 2012 року - 543834 грн.; липень 2012 року - 257314 грн.; серпень 2012 року - 598972 грн.; вересень 2012 року - 1820431 грн.; жовтень 2012 року - 45741 грн.; листопад 2012 року - 474952 грн.; грудень 2012 року - 280522 грн.; січень 2013 року - 383080 грн.; травень 2014 року - 47765 грн.

За результатами перевірки контролюючим органом прийняті податкові повідомлення-рішення від 19 грудня 2014 року: №0001092200, яким Товариству збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств у сумі 11020865 грн. - за основним платежем, та 2538353 грн. 25 коп. - за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами); №0001102200, яким Товариству зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 10508474 грн.

Крім того, 10 березня 2015 року Інспекцією проведено камеральну перевірку з питань достовірності формування суми залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, рядок 24 податкової декларації з ПДВ за січень 2015 року, сформований за рахунок від'ємного значення січень 2012 року, лютий 2012 року, березень 2012 року, квітень 2012 року, травень 2012 року, червень 2012 року, липень 2012 року, серпень 2012 року, вересень 2012 року, жовтень 2012 року, листопад 2012 року, грудень 2012 року, січень 2013 року, лютий 2013 року, березень 2013 року, квітень 2013 року, травень 2013 року, червень 2013 року, липень 2013 року, серпень 2013 року, вересень 2013 року, жовтень 2013 року, листопад 2013 року, грудень 2013 року, січень 2014 року, лютий 2014 року, березень 2014 року, квітень 2014 року, грудень 2014 року, за результатами якої складено акт №11/15/33811202, у якому встановлено порушення позивачем підпункту 3.5.4 пункту 3.5 статті 3, підпункту 4.5.4 пункту 4.5 статті 4, підпункту 7.5.4 пункту 7.5 статті 7, пункту 2.9 статті 2 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23 вересня 2014 року №966, в результаті чого завищено суму залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду у сумі 11367523,00 грн.

За результатами перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 06 квітня 2015 року №0000381500, яким Товариству зменшено розмір від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 11367 523,00 грн.

Також, 03 квітня 2015 року Інспекцією проведено камеральну перевірку з питань достовірності формування суми непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, рядок 31 податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року, сформований за рахунок від'ємного значення звітних (податкових) періодів: січень 2012 року, лютий 2012 року, березень 2012 року, квітень 2012 року, травень 2012 року, червень 2012 року, липень 2012 року, серпень 2012 року, вересень 2012 року, жовтень 2012 року, листопад 2012 року, грудень 2012 року, січень 2013 року, лютий 2013 року, березень 2013 року, квітень 2013 року, травень 2013 року, червень 2013 року, липень 2013 року, серпень 2013 року, вересень 2013 року, жовтень 2013 року, листопад 2013 року, грудень 2013 року, січень 2014 року, лютий 2014 року, березень 2014 року, квітень 2014 року, грудень 2014 року, січень 2015 року, за результатами якої складено акт №15/15/33811202, у якому встановлено порушення позивачем пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України та підпункту 3.5.4 пункту 3.5 статті 3, підпункту 4.5.4 пункту 4.5 статті 4, підпункту 7.5.4 пункту 7.5 статті 7, пункту 2.9 статті 2 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23 вересня 2014 року №966, в результаті чого завищено суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду у сумі 11367523,00 грн.

За результатами перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 22 квітня 2015 року №0000591500, яким Товариству зменшено розмір від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 11367 523,00 грн.

Крім того, 07 травня 2015 року відповідачем проведено камеральну перевірку з питань достовірності формування суми непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, рядок 31 податкової декларації з ПДВ за березень 2015 року, сформований за рахунок від'ємного значення звітних (податкових) періодів: січень 2012 року, лютий 2012 року, березень 2012 року, квітень 2012 року, травень 2012 року, червень 2012 року, липень 2012 року, серпень 2012 року, вересень 2012 року, жовтень 2012 року, листопад 2012 року, грудень 2012 року, січень 2013 року, лютий 2013 року, березень 2013 року, квітень 2013 року, травень 2013 року, червень 2013 року, липень 2013 року, серпень 2013 року, вересень 2013 року, жовтень 2013 року, листопад 2013 року, грудень 2013 року, січень 2014 року, лютий 2014 року, березень 2014 року, квітень 2014 року, грудень 2014 року, січень 2015 року, за результатами якої складено акт №48/15/33811202, у якому встановлено порушення позивачем пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України та підпункту 3.5.4 пункту 3.5 статті 3, підпункту 4.5.4 пункту 4.5 статті 4, підпункту 7.5.4 пункту 7.5 статті 7, пункту 2.9 статті 2 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 23 вересня 2014 року №966, в результаті чого завищено суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду у сумі 11367523,00 грн.

За результатами перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення від 25 травня 2015 року №00000011500, яким Товариству зменшено розмір від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 11367 523,00 грн.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Товариство оскаржило податкові повідомлення - рішення від 19 грудня 2014 року: №0001092200 та №0001102200 в судовому порядку.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 по справі №808/665/15 позов ПрАТ "Група "Омега" задоволено частково, визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 19 грудня 2014 року №0001092200 в частині збільшення суми грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств за основним платежем у розмірі 9655865 грн. та в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 2197103 грн. 25 коп.; визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 19 грудня 2014 року №0001102200 в частині зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 9208474 грн.; у решті позовних вимог відмовлено.

Постановою ж Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2016 року у справі №808/665/15 задоволено апеляційну скаргу Інспекції, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2016 року - скасовано в частині задоволення адміністративного позову та прийнято в цій частині нову постанову про відмову задоволення позовних вимог Товариства.

Щодо інших податкових повідомлень - рішень судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступні обставини.

Податкове повідомлення - рішення від 06 квітня 2015 року №0000381500, прийняте на підставі акту перевірки №11/15/33811202, оскаржено позивачем в судовому порядку до Запорізького окружного адміністративного суду. Ухвалою суду від 24 квітня 2015 року у справі №808/2282/15 відкрито провадження, станом на 19 липня 2017 року рішення по суті заявлених позовних вимог не прийнято.

Податкове повідомлення - рішення від 22 квітня 2015 року №0000591500, прийняте на підставі акту перевірки №15/15/33811202, оскаржено позивачем в судовому порядку до Запорізького окружного адміністративного суду. Ухвалою суду від 18 травня 2015 року у справі №808/2621/15 відкрито провадження, станом на 19 липня 2017 року рішення по суті заявлених позовних вимог не прийнято.

Податкове повідомлення - рішення від 25 травня 2015 року №00000011500, прийняте на підставі акту перевірки №48/15/33811202, оскаржено позивачем в судовому порядку до Запорізького окружного адміністративного суду. Ухвалою суду від 25 червня 2015 року у справі №808/3324/15 відкрито провадження, станом на 19 липня 2017 року рішення по суті заявлених позовних вимог у справі №808/3324/15 не прийнято.

Зважаючи на встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини того, що на час подання позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року та проведення її камеральної перевірки процедура судового оскарження податкових повідомлень - рішень від 19 грудня 2014 року: №0001092200 та №0001102200, від 06 квітня 2015 року №0000381500, від 22 квітня 2015 року №0000591500, від 25 травня 2015 року №00000011500 не була завершена та визначені ними грошові зобов'язання не набули статусу узгоджених, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про обґрунтоване неврахування позивачем висновків вказаних актів перевірки та податкових зобов'язань, нарахованих податковим органом на їх підставі, у податковій декларації з податку на додану вартість за квітень 2015 року.

Доводи ж касаційної скарги за наведеного не дають підстав для висновку, що суди першої та апеляційної інстанцій допустили неправильне застосування норм матеріального права при ухваленні судових рішень, а тому підстави для скасування ухвалених судових рішень та задоволення касаційної скарги відсутні.

Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано скасували податкове повідомлення-рішення від 10 липня 2015 року №0002101500 та прийняли рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до частин першої та четвертої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно з частиною третьою статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 360 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Касаційну скаргу Запорізької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області залишити без задоволення, а постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 липня 2017 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя С.С. Пасічник

Судді: І.А. Васильєва

В.П. Юрченко

logo