Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 21.01.2020 року у справі №806/5095/15 Ухвала КАС ВП від 21.01.2020 року у справі №806/50...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 21.01.2020 року у справі №806/5095/15

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 січня 2020 року

Київ

справа № 806/5095/15

провадження № К/9901/11991/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Желєзного І.В., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язання прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги, за касаційною скаргою Міністерства оборони України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду у складі колегії суддів: Черняхович І.Е., Нагірняка М.Ф., Токарєвої М.С. від 1 грудня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Жизневської А.В., Малахової Н.М., Моніча Б.С. від 3 лютого 2016 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов`язання прийняти рішення щодо призначення одноразової грошової допомоги, просив:

- визнати протиправними дії Міністерства оборони України щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із встановленням 2 групи інвалідності з 28 квітня 2012 року внаслідок травми і захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби;

- зобов`язати Міністерство оборони України прийняти рішення щодо призначення та виплати ОСОБА_1 як інваліду другої групи, одноразової грошової допомоги відповідно до порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499, зі змінами згідно постанови від 25 липня 2011 року № 815, виходячи з грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного на день встановлення йому інвалідності.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2016 року, позовні вимоги ОСОБА_1 було частково.

Визнано протиправною відмову Міністерства оборони України щодо призначення ОСОБА_1 одноразової допомоги у зв`язку із встановленням йому інвалідності другої групи з 28 квітня 2012 року внаслідок травми і захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби.

Зобов`язано Міністерство оборони України розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення йому одноразової допомоги у зв`язку із встановленням інвалідності другої групи з 28 квітня 2012 року внаслідок травми і захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби - в порядку, передбаченому чинним законодавством.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

3. Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідач отримавши документи від Житомирського обласного військового комісаріату не прийняв рішення про призначення чи про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, а листом повідомив про відсутність підстав отримання зазначеної допомоги.

Представник відповідача в судовому засіданні не заперечував, що лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України не можна розцінювати як рішення Міністерства оборони України про результати розгляду звернення позивача. У Міністерстві оборони України рішення щодо призначення чи відмови у призначенні одноразової грошової допомоги приймає комісія з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Міністерство оборони України звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2016 року, а справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 10 ААБ № 239369 від 28 квітня 2012 рок, ОСОБА_1 встановлено ІІ група інвалідності та зазначено, що захворювання пов`язане з виконанням обов`язків військової служби.

З метою вирішення питання про виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з отриманням ІІ групи інвалідності, внаслідок травми, і захворювання, пов`язаного з виконанням обов`язків військової служби, ОСОБА_1 звернувся до Житомирського обласного військового комісаріату з відповідною заявою та надав копії необхідних документів.

Житомирський обласний військовий комісаріат надіслав документи ОСОБА_1 до Міністерства оборони України.

Департамент фінансів Міністерства оборони України листом від 31 липня 2015 року № 248/3/6/1697 повернув документи ОСОБА_1 Житомирському обласному військовому комісаріату без реалізації, зазначивши, що підстав для подання пропозиції Міністерству оборони України щодо призначення одноразової грошової допомоги немає.

6. Вважаючи таке рішення відповідача неправомірними, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що у відповідності до пункту 7 Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499, керівник уповноваженого органу (в даному випадку Житомирського ОВК ) подає головному розпорядникові бюджетних коштів (Департаменту фінансів Міністерства оборони України) висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги. Рішення головний розпорядник бюджетних коштів приймає на підставі висновку уповноваженого органу та доданих до нього документів, які також засвідчуються уповноваженим органом. З аналізу вищевказаного та враховуючи, що першочергово висновок про неможливість виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 зробив та надав до головного розпорядника бюджетних коштів Житомирський ОВК він май би бути залучений у даній справі в якості другого відповідача, проте суд першої інстанції не залучив його навіть в якості третьої особи.

8. Відзиву на касаційну скаргу Міністерства оборони України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2016 року ОСОБА_1 не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

9. Згідно із частиною 2 статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції чинній на час встановлення позивачу інвалідності другої групи) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю під час виконання ним обов`язків військової служби, а також інвалідності, що настала в період проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження військової служби, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі до п`ятирічного грошового забезпечення за останньою посадою в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.

10. Відповідно до частини 9 статті 16-3 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (в редакції чинній на час звернення позивача із заявою про отримання одноразової грошової допомоги) порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

11. Постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві.

12. При цьому, пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 установлено, що особам, які до набрання чинності Порядком, затвердженим цією постановою, мають право на отримання одноразової грошової допомоги: допомога, що була призначена, виплачується відповідно до Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 р. № 499 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 39, ст. 1298), Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2007 р. № 284 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 14, ст. 532), і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності співробітників кадрового складу розвідувальних органів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2007 р. № 1331 (Офіційний вісник України, 2007 р., № 89, ст. 3255);

допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

13. Відповідно до пункту 3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:

у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов`язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть;

у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції

14. 10. Предметом спору у цій справі є вимога призначити та виплатити одноразову грошову допомогу позивачу як інваліду ІІ групи.

15. Вказану групу інвалідності позивач первинно встановлено 18 листопада 2011 року.

16. На час встановлення ОСОБА_1 другої групи інвалідності діяв Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499.

17. Пунктом 7 Порядку та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 499 передбачено, що керівник уповноваженого органу подає в 15-денний строк з дня реєстрації документів головному розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 3 і 4 цього Порядку.

Головний розпорядник коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів на їх підставі рішення про призначення одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або в разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Одноразова грошова допомога виплачується особі шляхом її перерахування уповноваженим органом на рахунок в установі банку, зазначений одержувачем виплати, або через касу уповноваженого органу.

18. На виконання наказу Міністра оборони України від 12 квітня 2007 року № 168 «Про організацію роботи та призначення комісії з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби» Міноборони створено постійно діючу комісію з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.

19. У відповідності до пункту 2 наказу Міністра оборони України від 12 квітня 2007 року № 168 голова комісії, зокрема, забезпечує підготовку пропозицій та подає їх Міністру оборони України для прийняття рішень про призначення грошової допомоги.

20. З аналізу вищевикладеного вбачається, що в силу положень наказу Міністра оборони України від 12 квітня 2007 року № 168, відповідну пропозицію для вирішення питання щодо призначення одноразової грошової допомоги повинна надавати постійно діюча комісія з розгляду питань, пов`язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб звільнених з військової служби.

21. За результатами розгляду такої пропозиції комісії Міноборони приймає відповідне рішення (позитивне або негативне).

22. Проте, всупереч приписів Порядку № 499 Міністерство оборони України не прийняло передбаченого рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

23. Проаналізувавши наведені положення законодавства в контексті встановлених обставин справи суди попередніх інстанцій дійшли правильного висновку про те, що розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих військовослужбовцем для призначення і виплати одноразової грошової допомоги при інвалідності повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення (про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги), однак у даному випадку таке рішення відповідачем не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання.

24. Повернення ж документів за наслідками розгляду висновку керівника уповноваженого органу без реалізації Порядком № 499 не передбачено, а тому повернення Міністерством оборони України документів позивача до Житомирського обласного військового комісаріату без прийняття рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги суперечить зазначеним вище нормам.

25. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 25 вересня 2018 року у справі № 741/982/16.

26. Отже, у зв`язку з неприйняттям Міністерством оборони України після надходження документів позивача відповідного рішення, позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов`язання Міністерство оборони України розглянути питання щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 , як інваліду ІІ групи, яка настала внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним військової служби, відповідно до статті 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку № 499.

27. Посилання відповідача на те, що судом не залучено до участі у справі Житомирський обласний військовий комісаріат в якості відповідача чи третьої особи є безпідставним, оскільки, як убачається з матеріалів справи Житомирський обласний військовий комісаріат надіслав на адресу відповідача заяву позивача про отримання одноразової грошової допомоги та додані до неї документи, Житомирським обласним військовим комісаріатом було вчинено дії визначені Порядком № 499. Предметом розгляду у цій справі є неправомірні дії Міністерства оборони України щодо нерозгляду заяви позивача про отримання одноразової грошової допомоги.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

28. За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Міністерства оборони України залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 1 грудня 2015 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 3 лютого 2016 року- без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н.В. Коваленко

судді Я.О. Берназюк

І.В. Желєзний

logo