Історія справи
Ухвала КАС ВП від 20.11.2018 року у справі №524/1570/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
20 листопада 2018 року
Київ
справа № 524/1570/17
провадження № К/9901/18348/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області у складі судді Кривич Ж.О. від 10 липня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Резнікової С.С., Бегунца А.О., Старостіна В.В. від 25 вересня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, в якому просила:
- визнати дії Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови здійснити перерахунок та призначення з 25 листопада 2016 року пенсії за віком, відповідно до положень частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком та з врахуванням положень статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 процент розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону та з врахуванням положень частини 3 статті 29 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 проценти за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, виплатити різницю між фактично отриманою та призначеною пенсією..
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 10 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_2 було задоволено.
Визнано неправомірними дії Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення їй пенсії за вислугу років і без врахування положень статті 28 та частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зобов'язано Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та призначити з 25листопада 2016 року пенсію за віком, відповідно до положень частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
Зобов'язано Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з врахуванням положень статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно якої за кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 процент розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, починаючи з 25 листопада 2016 року.
Зобов'язано Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з врахуванням 2,5 процента за кожн і 6 місяців більш пізнього виходу на пенсію відповідно до частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 25 листопада 2016 року.
3. Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що ОСОБА_2 по досягненні пенсійного віку звернулась за призначенням пенсії за віком вперше, отже при її обчисленні пенсійний орган повинен був застосовувати показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, як це передбачено статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За кожний повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини.
Законодавець пов'язує набуття особою права на підвищення розміру пенсії відповідно до частини 3 статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» саме з моментом більш пізнього виходу на пенсію за віком.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області звернулось із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 10 липня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 з 3 листопада 2000 року було призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Після звільнення з військової служби, з 7 листопада 2001 року по 10 березня 2016 року ОСОБА_2 працювала в ВАТ «Кременчуцький гормолокозавод» (ТОВ «ДАНОН»).
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 виповнилось 57 років, у зв'язку з чим вона набула права на призначення пенсії за віком.
25 листопада 2016 року ОСОБА_2 звернулась до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за віком, її загальний трудовий стаж складав більше 18 років 5 місяців, а із врахуванням військової служби більше 38 років.
З січня 2017 року позивачку переведено з пенсії за вислугу років призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
4 січня 2017 року ОСОБА_2 звернулась до Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області із заявою щодо надання інформації щодо призначення їй пенсії за віком, розрахунку стажу та заробітної плати.
Кременчуцьке об'єднане управлінням Пенсійного фонду України Полтавської області листом від 5 січня 2017 року № 2/І-02 надало відповідь на звернення позивачки, де зазначено, що з 1 січня 2017 року ОСОБА_2 переведено з пенсії за вислугу років, на пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказаний вид пенсії призначено з урахуванням страхового стажу тривалістю 38 років 5 місяців 12 днів (коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 складає 0,51863 та заробітної плати за період з 7 листопада 2001 року по 31 березня 2016 року, коефіцієнт якої складає 1,47722.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що відповідно статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при переведенні з одного виду пенсії на інший може враховуватись заробітна плата за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, але, із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (перерахунку) попереднього виду пенсії (уданому випадку - за 2007 рік).
8. ОСОБА_2 подано заперечення на касаційну скаргу Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області на постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 10 липня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року, в яких вона просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
9. Відповідно до частини 1 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
10. Враховуючи приписи частини 1 статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України перегляду підлягають рішення судів першої та апеляційної інстанцій в частині зобов'язання Кременчуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Полтавської області здійснити ОСОБА_2 перерахунок та призначення з 25 листопада 2016 року пенсію за віком, відповідно до положень частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
11. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Стаття 9. Види пенсійних виплат і соціальних послуг
Відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Стаття 40. Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Стаття 45. Строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду України.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
12. Верховний Суд України у постанові від 9 червня 2015 року (справа № 21-550а15) та Верховний Суд у постанові від 14 лютого 2018 року (справа № К/9901/1071/17) висловили свою позицію стосовно того, що при переведенні з пенсії призначеної згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» на пенсію згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» показник заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
13. Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
14. Водночас, ОСОБА_2 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше.
15. Після призначення пенсії за вислугу років позивачка продовжувала працювати та сплачувала у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
16. Таким чином, при призначенні позивачці у 2017 році пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підлягає застосуванню середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком згідно частини другої статті 40 цього Закону.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
17. За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про наявність у позивачки права на призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення з заявою за призначенням пенсії за віком.
18. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Кременчуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області залишити без задоволення, а постанову Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 10 липня 2017 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
судді Я. О. Берназюк
М. І. Гриців