Історія справи
Ухвала КАС ВП від 16.12.2019 року у справі №826/17827/15

ПОСТАНОВАІменем України19 грудня 2019 рокуКиївсправа №826/17827/15адміністративне провадження №К/9901/12883/18Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:головуючого - Бучик А. Ю.,суддів: Мороз Л. Л., Рибачука А. І.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2016 року (суддя Шулежко В. П. ) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2016 року (колегія суддів: Карпушова О. В., Губська Л. В., Епель О. В. ) у справі № 826/17827/15 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кайдзан Капітал" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку третя особа - Публічне акціонерне товариство "Агрохімремонт" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -УСТАНОВИЛ:В січні 2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Кайдзен Капітал" звернулося до суду з адміністративним позовом позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 28.07.2015 № 1132 щодо зупинення торгівлі цінними паперами Публічного акціонерного товариства "Агрохімремонт" на будь-якій фондовій біржі та відновлення торгівлі цінними паперами ПАТ "Агрохімремонт" на будь-якій фондовій біржі.Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2016 року, позовні вимоги задоволено частково.Визнано протиправним та скасовано рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28.07.2015 № 1132 щодо зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Агрохімремонт" на будь-якій фондовій біржі. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із судовими рішеннями, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.Касаційна скарга обґрунтована тим, що підставою для прийняття оскаржуваного рішення та зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Агрохімремонт" на будь-якій фондовій біржі є виявлення за результатом аналізу фінансової звітності за 2014, що емітент (позивач) має низькі фінансово-економічні показники. Наведене вище підтверджується аналітичною запискою щодо операцій з цінними паперами ПАТ "Агрохімремонт". Вказана інформація, на думку відповідача, дає підстави стверджувати, що ринкова вартість (капіталізація) ПАТ "Агрохімремонт" є штучно завищеною, а ринкова (біржова) вартість сформована технічно, а спірне рішення прийнято з метою захисту інвесторів у цінні папери та держави.Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 03 серпня 2016 року відкрито касаційне провадження.Заперечення на касаційну скаргу не надходило.Справу передано до Верховного Суду.
У зв'язку із відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, ця справа розглядалася в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до пункту 1 частини 1 статті
345 Кодексу адміністративного судочинства України (далі
- КАС України).Заслухавши доповідь судді, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.Судами встановлено, що директором департаменту контрольно-правової роботи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Мисюра О. була складена аналітична довідка щодо операцій з цінними паперами ПАТ "Агрохімремонт". До довідки долучено матеріали звітності емітента 34 аркуша. Згідно висновків вказаної довідки обсяги торгів та ціна на акції ПАТ "Агрохімремонт" абсолютно не відповідають об'єктивним показникам діяльності компанії та може бути пов'язана з ознаками маніпулювання цінами.28.07.2015 відбулось засідання комітету з питань захисту прав інвесторів та правозастосування на фондовому ринку Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.28.07.2015 на підставі п. 16 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку прийняла рішення № 1132 "Щодо зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Агрохімремонт" на будь-якій фондовій біржі".
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач, як учасник фондового ринку, звернувся до суду з вказаним позовом.Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що в межах даної адміністративної справи, на момент прийняття відповідачем оскаржуваного рішення, відповідачем не було встановлено жодних порушень щодо торгівлі цінними паперами ПАТ "Агрохімремонт", відтак рішення є протиправним та підлягає скасуванню.Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.Згідно ст. 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою, зокрема: створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку.Відповідно до ст. 3 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється, зокрема, у формі регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів; реєстрації випусків (емісій) цінних паперів та інформації про випуск (емісію) цінних паперів.
ст. 3 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.Основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування; захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень; сприяння розвитку ринку цінних паперів (ст. 7 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні").Згідно п. 16 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право призначати тимчасово (до двох місяців) керівників фондових бірж, депозитаріїв та інших установ інфраструктури фондового ринку, зупиняти або припиняти допуск цінних паперів на фондові біржі або торгівлю ними на будь-якій фондовій біржі, зупиняти кліринг та укладення договорів купівлі-продажу цінних паперів на фондових біржах на певний термін для захисту держави, інвесторів.Задовольняючи позовні вимоги суди дійшли висновку, що відповідач, приймаючи спірне рішення, не встановив жодних порушень щодо торгівлі цінними паперами ПАТ "Агрохімремонт".Проте колегія суддів звертає увагу, що зупинення торгівлі на фондовій біржі не санкцією за порушення на фондовому ринку.
Правопорушення та відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів встановлена статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", зокрема і санкції за умисні дії, що мають ознаки маніпулювання на фондовому ринку, визначені статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", міститься у нормі статтею 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні". Інших відсилань про встановлення додаткових санкцій за маніпулювання на фондовому ринку, законодавцем не встановлено.Відтак, що рішення про зупинення торгівлі цінними паперами на фондовій біржі, спрямований на захист інтересів держави та інвесторів захід, який не являє собою санкцію у розумінні Закону.Тобто, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку наділена правом зупиняти торгівлю цінними паперами ними на будь-якій фондовій біржі для захисту держави, інвесторів.Отже, перевіряючи обґрунтованість оскарженого рішення, суду необхідно перевірити, чи узгоджується воно з метою захисту держави, інвесторів.Рішення Комісії від 28 липня 2015 року № 1132 "Щодо зупинення торгівлі цінними паперами ПАТ "Агрохімремонт" на будь-якій фондовій біржі" прийнято з метою захисту інвесторів у цінні папери та держави, у зв'язку із встановленням ознак маніпулювання на фондовому ринку цінними паперами позивача.
Установлені ознаки маніпулювання полягають у наступному.В процесі поточного здійснення Комісією її функцій, проводився аналіз договорів, які укладалися на фондових біржах. Даний аналіз проводився з метою перевірки відповідності договорів законодавству України, відсутності чи наявності ознак маніпулювання на ринку цінних паперів, відсутності ознак штучного ціноутворення тощо.Одночасно також аналізувалися фінансова звітність емітентів цінних паперів, відносно яких укладалися договори на фондових біржах, які були об'єктом вивчення, на предмет відповідності фінансово-господарських показників даних емітентів їх ринковій капіталізації.Аналіз вищевказаної інформації дозволив зробити висновки, на підставі яких Комісія здійснила ряд заходів, передбачених законодавством.За результатами проведеного аналізу фінансової звітності за 2014 рік, встановлено, що емітент має низькі фінансово-господарські показники:
- кількість працівників - 3- середня заробітна плата на одного працівника за рік склала 305,58 грн. ;- відношення суми дебіторської заборгованості та фінансових інвестицій з векселями до активів 99,63%;- готова продукція, запаси відсутні;- Прибуток зменшився в 24 рази та становить 27000 грн.
Капіталізація ПАТ "Агрохімремонт" за 2014 склала 1 532 415 189,00 грн.Біржовий курс за акцію склала 4,75 грн. (при номіналі 0,25)Враховуючи низькі фінансово-господарські показники, об'єктивних причин для зростання ціни в 19 разів від номінальної вартості не вбачається.Таким чином, обсяги торгів та ціна на акції товариства абсолютно не відповідають об'єктивним показникам діяльності компанії та може бути пов'язана з ознаками маніпулювання цінами на фондовому ринку.Слід зазначити, що здійснення на фондових біржах торгів цінними паперами, які мають низькі фінансові показники може нести ризики, зокрема, для інвесторів у цінні папери, оскільки такі цінні папери можуть бути використані при формуванні активів інститутів спільного інвестування недержавних пенсійних фондів та не дають можливості об'єктивно оцінити ризики інвестування коштів в цінні папери таких емітентів.
Станом на 30 червня 2015 року акції та облігації ПАТ "Агрохімремонт" знаходились в активах 14 інститутів спільного інвестування на загальну балансову вартість 343 809 294,00 грн.Залучений обсяг інвестицій в 2014 році склав 280 653 431 грн.Таким чином, оцінка активів у вигляді акцій товариства в таких установах здійснювалася за ціною, яка склалась на біржі та не відповідає об'єктивним показникам діяльності компанії.Згідно п. 1 ч. 1 ст. 10-1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" маніпулюванням цінами на фондовому ринку є здійснення або намагання здійснити операції чи надання заявки на купівлю або продаж фінансових інструментів, які надають або можуть надавати уявлення щодо поставки, придбання або ціни фінансового інструменту, що не відповідають дійсності, та вчиняються одноосібно або за попередньою змовою групою осіб і призводять до встановлення інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій або заявок.Отже, здійснення операцій, в тому числі купівля-продаж фінансових інструментів, зокрема, цінних паперів, які надають уявлення щодо поставки, придбання або ціни цінного паперу, що не відповідає дійсності, і призводять до встановлення на ринку інших цін, ніж ті, що існували б за відсутності таких операцій, є маніпулюванням цінами на фондовому ринку.
Суд дійшов висновку, що маніпулювання цінами на фондовому ринку, встановлення ознак якого належить до завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, є підставою для зупинення торгівлі цінними паперами на фондовій біржі, оскільки здійснюється для захисту держави, інвесторів.Оскільки Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до своїх завдань, визначених законом, встановила ознаки маніпулювання цінами на фондовому ринку Публічним акціонерним товариством "Інвестиційно-фінансовий консалтинг", це є підставою для зупинення торгівлі цінними паперами на будь-якій фондовій біржі.Відповідно до ч. 1 ст.
351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.На підставі викладеного, колегія суддів доходить висновку, що судові рішення підлягають скасуванню, з ухваленням нового про відмову в задоволенні позову.Керуючись статтями
345 349 351 355 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:Касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28 січня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 06 липня 2016 року скасувати.Ухвалити нове рішення.Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю "Кайдзан Капітал" у задоволенні позовних вимог.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.Головуючий А. Ю. БучикСудді Л. Л. МорозА. І. Рибачук