Історія справи
Ухвала КАС ВП від 04.09.2018 року у справі №520/9284/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 вересня 2018 року
Київ
справа №520/9284/17
адміністративне провадження №К/9901/1480/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Бучик А.Ю.,
суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Семенюк Г.В., Потапчук В.О., Шеметенко Л.П. від 07.11.2017 у справі №520/9284/17 за позовом ОСОБА_2 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
УСТАНОВИВ:
В серпні 2017 року позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якому просив визнати протиправними рішення відповідача від 21.07.2017 року № 2963 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2; зобов'язати відповідача призначити та нарахувати позивачу пенсію за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 13.04.2017 року та здійснити виплату вказаної пенсії.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 04 вересня 2017 року адміністративний позов задоволено.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року постанову Київського районного суду м. Одеси від 04 вересня 2017 року по справі № 520/9284/17 скасовано.
Прийнято нову постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано протиправним рішення Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі від 21.07.2017 року № 2963 про відмову у призначенні ОСОБА_2 пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2.
Зобов'язано Центральне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі розглянути заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку на 8 років, згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, з врахуванням висновків суду.
Не погоджуючись з судовими рішеннями, відповідач, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення попередніх інстанцій та ухвалити нове про відмову в задоволенні позову.
В касаційній скарзі посилається на те, що відсутні первинні документи, що підтверджують перебування позивача в зоні відчуження.
У відзиві на касаційну скаргу позивач просить оскаржуване рішення залишити в силі.
Відповідно до ч. 1 ст. 341 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_1..
Згідно копії паспорта дата народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_1.
13.04.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку. До заяви позивач надав ряд документів, що підтверджують його право на призначення пенсії, в тому числі: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, серія НОМЕР_2 від 20.12.1993 року та перереєстроване посвідчення від 20.12.2013 року; архівну довідку № 81808 від 05.06.2012 року та ін.
21.07.2017 року рішенням Центрального об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 2963 відмовлено позивачу у призначенні пенсії на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, так як надані документи не відповідають вимогам Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 року, а надані архівні довідки не відповідають формі № 122.
Не погодившись з рішенням, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що матеріалами справи підтверджено участь позивача в ліквідації наслідків аварії ЧАЕС саме в 1987 році, що відповідно до приписів ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» є підставою для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте суд, не втручаючись в дискреційні повноваження, зобов'язав відповідача розглянути заяву з урахуванням викладених висновків.
Колегія суддів, дослідивши спірні правовідносини, зазначає наступне.
Відповідно до статті 55 Закону № 796-XII особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із статтею 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення, зокрема, чоловіками 60 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.
Відповідно до частини 1 статті 55 Закону № 796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 8 років, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (1058): учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів.
Згідно з абзацом сьомим підпункту "ґ" пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, документами, які засвідчують особливий статус особи є: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону № 796-XII).
Отже, законодавець встановив перелік документів, що підтверджують участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, який не обмежується лише довідкою форми № 122, а навпаки такий факт може бути підтверджений будь-якими первинними документами.
Документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".
Такі документи, як довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, відповідно до статті 15 Закону № 796-XII є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Як встановлено судами, позивач подав до пенсійного фонду для призначення пенсії, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, серія НОМЕР_2 від 20.12.1993 року та перереєстроване посвідчення від 20.12.2013 року; архівну довідку № 81808 від 05.06.2012 року, довідку від 19.03.1993 року № 44, довідку № 4/554 від 18.03.1993 року.
З вказаних довідок вбачається, що позивач дійсно брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30 км. зоні у період з 29.01.1987 року по 29.05.1987 рік в селі Оране.
Колегія суддів приходить до висновку, що небезумовне співпадання інформації щодо участі позивача в ліквідації аварії на ЧАЕС свідчить на користь позивача, оскільки загалом підтверджується необхідне чотирнадцятиденне перебування його в зоні відчуження у 1987 році, що дає право на призначення пенсії за зниженням пенсійного віку на 8 років.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що відповідач безпідставно відмовив у призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку, відповідно до частини першої статті 55 Закону № 796-XII.
Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі залишити без задоволення, а постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2017 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
А.Ю. Бучик
М.М. Гімон
Л.Л. Мороз
Судді Верховного Суду