Історія справи
Ухвала КАС ВП від 18.01.2018 року у справі №464/5474/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 липня 2019 року
м. Київ
справа №464/5474/17
адміністративне провадження №К/9901/3601/17
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючий - Стародуб О.П.,
судді - Берназюк Я.О., Кравчук В.М.,
розглянувши в письмовому провадженні касаційну скаргу Галицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова на постанову Сихівського районного суду м. Львова від 03.10.2017р. (суддя - Рудаков І.П.) та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2017р. (судді: Попко Я.С., Хобор Р.Б., Сеник Р.П.) у справі за позовом ОСОБА_1 до Галицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому, просила:
- визнати дії відповідача щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»;
- зобов`язати відповідача перерахувати призначену пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про оплату праці», згідно з наданою довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії (№4088/10/13-06-05-00-26/210 від 06.07.2017р.), починаючи з 28.08.2013р. з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших премій та виплат) на які нараховано та отримано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а також з урахуванням фактично нарахованого та виплаченого розміру надбавки за вислугу років, рангу, та посади, що діяли на момент звільнення з роботи;
- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та провести коригування донарахованих сум із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та інших премій і виплат, на які нараховувались внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 80% та виплатити їх за відповідний період згідно з вимог чинного законодавства;
- зобов`язати відповідача нарахувати індексацію на донараховані суми пенсійного забезпечення, не змінюючи базовий місяць індексації.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що зазначені доплати є складовими заробітної плати, з яких сплачуються страхові внески на загальнообов`язкове пенсійне страхування, а тому відмова відповідача врахувати їх при обчисленні їй пенсії є протиправною.
Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 15.08.2017р. позов в частині вимог за період з 28.08.2013р. по 14.02.2017р. включно залишено без розгляду.
Постановою Сихівського районного суду м. Львова від 03.10.2017р. позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправними дії відповідача щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов`язано відповідача перерахувати призначену пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про оплату праці», згідно з наданою довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії (№4088/10/13-06-05-00-26/210 від 06.07.2017р.), починаючи з 01.07.2017р. з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших премій та виплат), на які нараховано та отримано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а також з урахуванням фактично нарахованого та виплаченого розміру надбавки за вислугу років, рангу, та посади, що діяли на момент звільнення з роботи.
Зобов`язано відповідача здійснити перерахунок пенсії та провести коригування донарахованих сум із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та інших премій і виплат, на які нараховувались внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 80% та виплатити їх, починаючи з 01.07.2017р. згідно з вимог чинного законодавства, з врахуванням індексу інфляції відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
В решті позовних вимог відмовлено.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2017р. скасовано рішення суду першої інстанції та прийнято нову постанову, якою позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправними дії відповідача щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати під час обчислення пенсії позивача відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Зобов`язано відповідача перерахувати призначену пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про збір на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про оплату праці», згідно з наданою довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії (№4088/10/13-06-05-00-26/210 від 06.07.2017р.), з 15.02.2017р. з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших премій та виплат), на які нараховано та отримано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а також з урахуванням фактично нарахованого та виплаченого розміру надбавки за вислугу років, рангу, та посади, що діяли на момент звільнення з роботи.
Зобов`язано відповідача здійснити перерахунок пенсії та провести коригування донарахованих сум із врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати та інших премій і виплат, на які нараховувались внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у розмірі 80% та виплатити їх, з 15.02.2017р. згідно вимог чинного законодавства, з врахуванням індексу інфляції відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».
З такими рішеннями не погодився відповідач, подав касаційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просив їх скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити.
В обґрунтування касаційної скарги, посилається на те, що пенсія позивачу була призначена з дотриманням норм законодавства відповідно до наданих документів. Оскільки, відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати не визначені як складові заробітної плати державного службовця, а тому відсутні підстави для включення їх під час обрахунку розміру пенсії
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування апеляційним судом норм матеріального та процесуального права суд приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів та передбачених законом підстав.
Так, відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно до частини 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
У статті 2 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно положень частини 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993р. №3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Також відповідно до частини 6 статті 95 Кодексу законів про працю заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.
В ході розгляду справи судами встановлено, що позивач з 2013 року перебуває на обліку в відповідача як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Позивач 10.07.2017р. звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням усіх складових заробітної плати, у тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших премій та виплат), на які нараховано та отримано страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а також з урахуванням фактично нарахованого та виплаченого розміру надбавки за вислугу років, рангу, та посади, що діяли на момент звільнення з роботи згідно довідки Личаківської об`єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Львівській області про складові заробітної плати від 06.07.2017р. № 4088/10/13-06-05-00-26/210.
Листом від 18.07.2017р. №5042/03-16 відповідач повідомив про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки Законом України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії, не було передбачено включення до складових заробітної плати, які враховуються під час обчислення пенсії, матеріальних допомог та індексації. Також посилається на те, що Законом України «Про державну службу», який набрав чинності з 01.05.2016р., взагалі не передбачено перерахунок пенсій державних службовців.
Крім того, 01.05.2016р. набранням чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015р. №889-VIII, відповідно до якого не передбачено проведення перерахунку пенсій державних службовців.
Розглядаючи справу та задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування"нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Крім того, у статті 41 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії, належить, зокрема, суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальні допомоги, індексація заробітної плати, інші виплати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії, а тому матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця.
Судом першої інстанції враховано правову позицію, висловлену в постанові Верховного суду України від 20.02.2012р. у справі №21-430а11.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог за період з 28.08.2013р. по 14.02.2017р. включно, суд першої інстанції виходив з того, що позивач звернувся до відповідача у липні 2017 року, а згідно положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії у разі виникнення права на підвищення пенсії проводиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції апеляційний суд виходив з того, що вказані у позові складові заробітної плати отримувались позивачем під час проходження служби та на неї нараховувалися страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а тому дії відповідача щодо не включення даних надбавок при перерахунку пенсії є неправомірними.
Крім того апеляційний суд дійшов висновку про те, що передбачені п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 норми щодо скасування з 01 червня 2015 року норм пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до спеціальних законів, в тому числі Закону України "Про державну службу" свідчать про те, що з 01 червня 2015 року не здійснюється призначення пенсій відповідно до спеціального законодавства. При цьому, викладені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону №213 стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії при встановлені порушень з боку органів пенсійного фонду щодо визначення розміру такої пенсії.
Враховуючи викладене, апеляційний суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів відповідача щодо відсутності правових підстав з 01.05.2016р. проводити перерахунок пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", оскільки такий перерахунок пенсії спрямований на відновлення порушених прав позивача та не стосується набуття права на пенсійне забезпечення, у зв`язку з чим не суперечить вимогам п. 5 Прикінцевих положень Закону №213.
Апеляційним судом враховано правові позиції, висловлені в постановах Верховного Суду України від 28.05.2013р. (№ 21-97а13) та від 16.09.2014р. (№ 21-314а14).
Крім того, задовольняючи позовні вимоги за період з 15.02.2017р. по 01.07.2017р. суд апеляційної інстанції виходив з того, що перерахунок пенсії позивача має бути проведений у зв`язку із тим, що при призначенні позивачу пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, а не у зв`язку із виконанням вимог законодавства про черговий перерахунок пенсії.
Апеляційний суд дійшов висновку про те, що положення ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.
З такими висновками судів першої та апеляційної інстанцій колегія суддів погоджується і вважає, що вони відповідають нормам матеріального та процесуального права і фактичним обставинам справи.
Мотиви та доводи, наведені у касаційній скарзі, висновки судів попередніх інстанцій не спростовують та є безпідставними, оскільки в ході розгляду справи встановлено, що при обчисленні пенсії відповідачем не враховано усі види оплати праці, які отримував позивач, і з яких було сплачено страхові внески, за правилами статті 41 Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» такий заробіток повинен враховуватись під час обчислення пенсії, відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії позивачу з врахуванням таких видів заробітку, а тому судами обґрунтовано прийнято рішення про задоволення позову.
Аналогічна правова позиція уже була висловлена в постановах Верховного суду України від 20.02.2012 у справі №21-430а11, від 14.05.2013 у справі №21-125а13, від 28.05.2013 у справі №21-97а13, від 06.11.2013 у справі №21-350а13.
Посилання відповідача в обґрунтування касаційної скарги на те, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії норми законодавства, які визначали право особи на такий перерахунок скасовані також є безпідставним, оскільки такий перерахунок позивач пов`язував з неврахуванням зазначених видів виплат під час призначення пенсії, а не у зв`язку з підвищенням заробітку працюючих державних службовців.
Відповідно до частини 1 статті 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Таким чином, оскільки при ухваленні рішення суди першої та апеляційної інстанцій порушень норм матеріального та процесуального права не допустили, тому суд прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, а рішень судів першої та апеляційної інстанцій - без змін.
Керуючись статтями 345, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -
п о с т а н о в и в:
Касаційну скаргу Галицького об`єднаного управління Пенсійного фонду України м. Львова залишити без задоволення, а постанову Сихівського районного суду м. Львова від 03.10.2017р. та постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.11.2017р. у даній справі - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
О.П. Стародуб
Я.О. Берназюк
В.М. Кравчук