Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 17.11.2022 року у справі №803/1017/16 Постанова КАС ВП від 17.11.2022 року у справі №803...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 17.11.2022 року у справі №803/1017/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2022 року

м. Київ

справа № 803/1017/16

касаційне провадження № К/9901/44900/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Бившевої Л.І.,

суддів: Ханової Р.Ф., Хохуляка В.В.,

розглянув у спрощеному провадженні без повідомлення сторін касаційну скаргу Державної фіскальної служби України (далі - ДФС України) на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 (суддя Валюх В.М.) та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017 (головуючий суддя - Мікула О.І., судді - Качмар В.Я., Курилець А.Р.) у справі за позовом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (далі - Міністерство) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВОГ Рітейл» (далі - Товариство), за участі третьої особи - Державної фіскальної служби України, про продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності,

У С Т А Н О В И В:

У липні 2016 року Міністерство звернулось до суду із позовом до Товариства, за участі третьої особи - ДФС України, у якому просило подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства від 13.11.2015 № 1446 до Товариства на термін до усунення відповідачем порушення статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або до застосування практичних заходів, що гарантують усунення порушень статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», при виконанні зовнішньоекономічного контракту від 12.09.2014 № 239/14, укладеного із нерезидентом GRAY MAGNET LTD (Сполучене Королівство) у сумі 30573116,55 Євро.

На обґрунтування зазначених позовних вимог Міністерство послалося на те, що ДФС України листом від 10.07.2015 № 16712/5/99-99-22-05-02-16 звернулась до Міністерства з поданням щодо застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності - Товариства, згідно із яким Товариством при здійсненні зовнішньоекономічних операцій було допущено перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортним контрактом від 12.09.2014 № 239/14 на поставку соку яблучного, укладеним з GRAY MAGNET LTD (Сполучене Королівство). Міністерство наказом від 13.11.2015 № 1446 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України» за порушення вимог статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» застосувало до Товариства спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Листом від 23.02.2016 № 4102-10/5033-03 Міністерство звернулося до ДФС України щодо розгляду питання доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до Товариства, у відповідь на який ДФС України надіслала лист від 24.03.2016 № 5001/5/99-99-22-05-02-16, у якому зазначила, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків не усунуто. Таким чином, оскільки станом на 24.03.2016 прострочена дебіторська заборгованість Товариства за контрактом від 12.09.2014 № 239/14 складала 30573116,55 Євро, ДФС України вважала за доцільне продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства, з огляду на що Міністерство просило подовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства.

Волинський окружний адміністративний суд постановою від 11.01.2017, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017, у задоволенні позову відмовив повністю.

Ухвалюючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суди виходили з того, що: Товариство надало докази неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», а саме: неможливості виконання рішень Господарського суду Львівської області у справах № 914/4530/14, №914/651/15, № 914/1357/15 у зв`язку з ліквідацією нерезидента GRAY MAGNET LTD, яка підтверджена копією документа вповноваженого органу країни розташування сторони договору, легалізованою в установленому порядку, з огляду на що правові підстави для подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньо-економічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства від 13.11.2015 № 1446 до Товариства, відсутні. Також, суди виходили з того, що постановою Волинського окружного адміністративного суду від 23.08.2016 (яка залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 08.11.2016) у справі № 803/1092/16 було зобов`язано Міністерство скасувати дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньо-економічної діяльності, застосованої наказом Міністерства від 13.11.2015 № 1446 до Товариства.

ДФС України оскаржила рішення судів першої та апеляційної інстанцій до Вищого адміністративного суду України, який ухвалою від 04.09.2017 відкрив касаційне провадження у справі та витребував матеріали справи із суду першої інстанції.

В обґрунтування вимог касаційної скарги скаржник вказує на порушення судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, оскільки суди не надали належної правової оцінки тому, що: відповідачем не було усунуто порушення вимог статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», у зв`язку з чим є доцільним продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньо-економічної діяльності; ДФС України та Міністерство не могли діяти інакше, як передбачено статтею 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» та статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», та, як наслідок, даний позов є доцільним задовольнити; суди попередніх інстанцій безпідставно взяли до уваги постанову Волинського окружного адміністративного суду від 23.08.2016 у справі № 803/1092/16 (яка набрала законної сили), оскільки у даній справі було відкрите касаційне провадження за касаційними скаргами ДФС України та Міністерства.

Товариство не скористалось своїм процесуальним правом на подання відзиву на касаційну скаргу.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду ухвалою від 16.11.2022 прийняв касаційну скаргу ДФС України до провадження та призначив справу до касаційного розгляду у спрощеному провадженні без повідомлення сторін на 17.11.2022.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду перевірив наведені у касаційній скарзі доводи та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Суди встановили, що ДФС України звернулося до Міністерства з поданням від 10.07.2015 № 16712/5/99-99-22-05-02-16 «Про застосування спеціальних санкцій», відповідно до якого ДФС України просила застосувати до суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності - Товариства спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, у зв`язку із порушенням статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (а саме: при здійсненні зовнішньоекономічних операцій допущено перевищення законодавчо встановлених строків розрахунків за експортним контрактом від 12.09.2014 № 239/14 на поставку соку яблучного, укладеного Товариством з GRAY MAGNET LTD (Сполучене Королівство).

Наказом від 13.11.2015 № 1446 «Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності - до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України» Міністерство застосувало за порушення вимог статті 1 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» до суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності України - Товариства спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Міністерство листом від 23.02.2016 № 4102-10/5033-03 звернулося до ДФС України щодо розгляду питання доцільності скасування або подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності для суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності України - Товариства.

ДФС України листом від 24.03.2016 № 5001/5/99-99-22-05-02-16 надала відповідь, у якій вказала, що порушення законодавчо встановлених строків розрахунків Товариством не усунуто. Крім того, актом перевірки Товариства від 26.08.2015 № 901/28-10-41-30/37821544 було встановлено збільшення простроченої дебіторської заборгованості за розрахунками з нерезидентом на суму 13205404,55 Євро, з огляду на що прострочена дебіторська заборгованість за контрактом від 12.09.2014 № 239/14 складала 30573116,55 Євро. Враховуючи збільшення заборгованості, ДФС України надала пропозицію продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства.

В свою чергу, Товариство зверталося до Міністерства з листами-клопотаннями про скасування застосованої згідно з наказом від 13.11.2015 № 1446 спеціальної санкції, до яких додавало відповідні докази на підтвердження факту вжиття заходів для приведення зовнішньоекономічної та пов`язаної з нею господарської діяльності у відповідність до норм чинного на час виникнення спірних правовідносин законодавства.

Наказами Міністерства «Про тимчасове зупинення дії спеціальної санкції, що застосована до суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності України» було тимчасово зупинено дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства, а саме: від 31.03.2016 № 574 - до 01.07.2016; від 08.07.2016 № 1135 - до 15.10.2016; від 31.10.2016 № 1808 - до 01.02.2017.

Зокрема, судами було встановлено, що спеціальна санкція (тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності) була застосована до Товариства за поданням ДФС України у зв`язку із простроченням оплати покупцем за договором № 239/14 від 12.09.2014, який було укладено між GRAY MAGNET LTD (покупцем) та Товариством (продавцем).

Так, згідно з пунктом 1.1 договору продавець зобов`язується поставити і передати у власність покупця сік яблучний концентрований неосвітлений натуральний (далі - товар) в кількості, визначеній в специфікації (специфікаціях), що є невід`ємною частиною цього договору, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити товар.

Відповідно до пункту 2 додаткового договору від 01.11.2014 до договору № 239/14 від 12.09.2014, оплата за поставлений товар здійснюється протягом 60 календарних днів з моменту поставки товару, а у випадку прострочення оплати будь-якої партії поставленого товару - покупець зобов`язується оплатити товар негайно після отримання відповідної вимоги продавця про оплату.

На виконання умов договору № 239/14 від 12.09.2014 (з урахуванням додаткових договорів) Товариством було поставлено товар покупцеві, проте GRAY MAGNET LTD не було здійснено оплату товару у строки, визначені договором, чим було порушено умови договору та вимоги законодавства України.

З огляду на невиконання контрагентом своїх зобовязань, Товариство вжило заходів щодо захисту своїх порушених прав за договором та усунення порушень вимог законодавства України, шляхом звернення з відповідними позовами до Господарського суду Львівської області, у результаті чого: рішенням Господарського суду Львівської області від 17.08.2015 у справі № 914/4530/14 позов Товариства до GRAY MAGNET LTD задоволено повністю, ухвалено стягнути з GRAY MAGNET LTD на користь Товариства 9966960,00 Євро основного боргу (що за офіційним курсом гривні становить 191965593,16 грн.); рішенням Господарського суду Львівської області від 26.10.2015 у справі № 914/651/15 позов Товариства до GRAY MAGNET LTD задоволено повністю, ухвалено стягнути з GRAY MAGNET LTD на користь Товариства основний борг в сумі 19421070,00 Євро (що становить 620763778,42 грн.); рішенням Господарського суду Львівської області від 18.11.2015 у справі № 914/1357/15 позов Товариства до GRAY MAGNET LTD задоволено повністю, ухвалено стягнути з GRAY MAGNET LTD на користь Товариства 2504688,00 Євро (що за офіційним курсом становить 60579157,92 грн.).

З метою стягнення з GRAY MAGNET LTD грошових коштів на загальну суму 31892718,00 Євро та для визнання і виконання на території Великої Британії зазначених рішень Господарського суду Львівської області у справах № 914/4530/14, № 914/651/15, № 914/1357/15 Товариством був підготовлений відповідний пакет документів, копії яких наявні у матеріалах справи.

Разом з цим, після підготовки зазначених документів для визнання та виконання рішень на території Великої Британії, з інформації, розміщеної на офіційному сайті установи Великої Британії, яка здійснює реєстрацію, ліквідацію компаній та оприлюднює інформацію щодо них (Companies Нouse), Товариству стало відомо про те, що GRAY MAGNET LTD ліквідовано 09.02.2016 (інформація розміщена за наступним посиланням: hltps://beta.conipanieshousе.gov.uk/company/08682295). На підтвердження зазначеного факту Товариство також отримало сертифікат про ліквідацію GRAY MAGNET LTD, виданий 04.03.2016 на території Великої Британії установою Великої Британії, яка здійснює реєстрацію, ліквідацію компаній та оприлюднює інформацію щодо компаній - Реєстраційною палатою (Companies House).

Таким чином, на думку суду, ТзОВ «ВОГ РІТЕЙЛ» вжило усіх практичних заходів щодо приведення своєї господарської діяльності до вимог законодавства, а стягнення заборгованості з GRAY MAGNET LTD за договором № 239/14 від 12.09.2014 є безперспективним у зв`язку із ліквідацією вказаного нерезидента.

Згідно із частиною першою статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) за порушення цього або пов`язаних з ним законів України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції: тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності у випадках порушення цього Закону або пов`язаних з ним законів України, проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

Відповідно до частин другої, третьої статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) санкції, зазначені у цій статті, застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів доходів і зборів та контрольно-ревізійної служб, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції, зазначені у цій статті, можуть бути застосовані до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності протягом трьох років з дня виявлення порушення законодавства. Подання щодо застосування санкцій повинно містити такі дані: найменування та реквізити суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб`єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України, вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати, найменування та реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство, іншу доцільну інформацію.

Частинами шостою, сьомою статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб`єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування. Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Згідно із пунктом 1.1 Положення про порядок застосування до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності України та інших суб`єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», затвердженого наказом Міністерства економіки України від 17.04.2000 № 52, (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення № 52), спеціальні санкції - це індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Пунктом 1.2 Положення № 52 передбачено, що санкції застосовуються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов`язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

За приписами пунктів 3.1, 3.2 Положення № 52 тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності щодо українських суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб`єктів господарської діяльності означає позбавлення права займатися всіма видами зовнішньоекономічної діяльності, передбаченими статтею 4 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», за винятком: завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями, при яких з боку українських суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб`єктів господарської діяльності були перераховані кошти до застосування цієї санкції; завершення розрахунків за зовнішньоекономічними операціями за продукцію, що була відправлена за межі України українськими суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності або відправлена в Україну іноземними суб`єктами господарської діяльності до застосування цієї санкції. Для завершення таких операцій українському суб`єктові зовнішньоекономічної діяльності слід у встановленому порядку отримати разову (індивідуальну) ліцензію Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов`язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності переводяться Міністерством економічного розвитку і торгівлі України на індивідуальний режим ліцензування. Подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду.

Згідно із пунктом 4.8 Положення № 52 про застосування санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», видається наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, у якому вказуються норми чинного законодавства, які було порушено, матеріали, на підставі яких видано наказ, реквізити суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовані санкції, та вид санкції, дата, з якої санкція починає діяти. Відповідні накази Міністерства економічного розвитку і торгівлі України видаються у разі скасування, зміни виду, тимчасового зупинення дії санкцій, застосованих до суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого спільним наказом Міністерства економіки України, Державної податкової адміністрації України від 09.11.2006 № 340/672 (далі - Порядок № 340/672), Державною податковою адміністрацією на підставі відповідних матеріалів, які свідчать про порушення суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб`єктами господарської діяльності Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та пов`язаних із ним законів України, готуються подання до Мінекономіки про застосування спеціальних санкцій. Подання про застосування спеціальних санкцій мають містити: найменування (прізвище, ім`я, по батькові), місцезнаходження (місце проживання), ідентифікаційний код за ЄДРПОУ (ідентифікаційний номер згідно з ДРФО) та банківські реквізити суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності (для іноземних суб`єктів господарювання - мовою країни їхнього місцезнаходження), найменування та повні реквізити контрагента, при виконанні контракту з яким порушено законодавство; прізвище, ім`я та по батькові керівника або іншої уповноваженої особи (якщо це передбачено внутрішніми документами підприємства), які підписали договір (контракт), при виконанні якого було здійснене порушення; відомості про зміст порушення з посиланням на конкретні положення законодавства України та дати виявлення порушення, реквізитів контракту, при виконанні якого було здійснене порушення, або інших обставин здійснення порушення; вид спеціальної санкції, яку пропонується застосувати; іншу доцільну інформацію.

Пунктами 2.7, 3.5 Порядку № 340/672 передбачено, що подання про застосування (скасування, зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій вносяться до Мінекономіки за підписом уповноваженої на це посадової особи Державної податкової адміністрації. Про застосування спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», видається наказ Мінекономіки, у якому вказуються норми законодавства, які було порушено, матеріали Державної податкової адміністрації, на підставі яких видано наказ, реквізити суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовані спеціальні санкції, вид спеціальної санкції та дата, з якої спеціальна санкція починає діяти.

За приписами пункту 3.4 Порядку № 340/672 при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.

Так, за правилами пункту 4.14 Положення № 52 Суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України матеріали, що підтверджують вжиті ними заходи до приведення зовнішньоекономічної та пов`язаної з нею господарської діяльності у відповідність до норм чинного законодавства, та виходити до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення) дії санкцій.

Пунктом 4.15 Положення № 52 передбачено, що у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов`язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання зазначеного Закону, суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб`єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміна виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

Згідно із частиною дванадцятою статті 37 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов`язаних з ним законів України, і приведення своєї зовнішньоекономічної діяльності у відповідність із законами України або надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання закону, суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності та іноземні суб`єкти господарської діяльності, до яких застосовано санкції, мають право подавати до центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики відповідні матеріали та виходити з клопотанням про скасування (зміну виду, тимчасове зупинення) дії санкцій.

Відповідно до пункту 2.4 Порядку № 340/672 у разі, якщо суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності або іноземними суб`єктами господарської діяльності усунуто порушення законодавства України або застосовано практичні заходи, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та/або пов`язаних з ним законів України, або надано достатні докази неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання зазначеного закону, Державною податковою адміністрацією може готуватися подання про скасування (зміну виду, тимчасового зупинення дії) спеціальних санкцій. Додатковими доказами цього можуть бути дії щодо неможливості виконання рішення суду, Міжнародного комерційного арбітражного суду чи Морської арбітражної комісії при Торгово-промисловій палаті України на території іноземної держави про стягнення з нерезидента заборгованості в зв`язку, зокрема, з ліквідацією нерезидента, яка підтверджена копією документа вповноваженого органу країни розташування сторони договору, легалізованою в установленому порядку.

Виходячи з аналізу наведених вище правових норм, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що суд може відмовити у подовженні дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності за позовом Мінекономрозвитку до суб`єкта зовнішньоекономічної діяльності у випадку надання достатніх доказів неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», зокрема, неможливості виконання рішення суду у зв`язку з ліквідацією нерезидента, яка підтверджена копією документа вповноваженого органу країни розташування сторони договору, легалізованою в установленому порядку.

За встановлених судами обставин, оскільки Товариством надані достатні докази неможливості (безперспективності) застосування практичних заходів, що гарантують виконання Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність», а саме неможливості виконання рішень Господарського суду Львівської області у справах № 914/4530/14, № 914/651/15, № 914/1357/15 у зв`язку з ліквідацією нерезидента GRAY MAGNET LTD, яка підтверджена копією документа уповноваженого органу країни розташування сторони договору, легалізованою в установленому порядку, суди попередніх інстанцій дійшли правомірного висновку про відсутність правових підстав для подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, яка застосована наказом Міністерства від 13.11.2015 № 1446 до Товариства.

Таким чином, доводи ДФС України, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків, наведених у постанові Волинського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 та ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017, оскільки суди першої та апеляційної інстанцій правильно застосували норми матеріального права до встановлених у справі правовідносин, а тому у задоволенні касаційної скарги слід відмовити.

Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній з 15.12.2017) провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній з 15.12.2017) суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 349, ст. 350, ч.ч. 1, 5 ст. 355, ст.ст. 356 359 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної фіскальної служби України залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 11.01.2017 та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2017 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддіЛ.І. Бившева Р.Ф. Ханова В.В. Хохуляк

logo