Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 18.10.2018 року у справі №806/2455/16 Ухвала КАС ВП від 18.10.2018 року у справі №806/24...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 18.10.2018 року у справі №806/2455/16

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

17 жовтня 2018 року

Київ

справа №806/2455/16

провадження №К/9901/30316/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., провівши в касаційному порядку попередній розгляд справи за позовом Приватного акціонерного товариства "Транснаціональна корпорація "Граніт" до Державної служби геології та надр України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, за касаційною скаргою Державної служби геології та надр України на постанову Житомирського окружного адміністративного суду у складі судді Токаревої М.С. від 06 березня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Котік Т.С., Моніча Б.С., Охрімчук І.Г. від 21 червня 2017 року,

УСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. У листопаді 2016 року Приватне акціонерне товариство "Транснаціональна корпорація "Граніт" звернулось до суду з позовом, у якому просило:

- визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо нерозгляду заяви від 18 лютого 2016 року № 149 та додатків до неї на переоформлення спеціального дозволу на користування надрами від 18 жовтня 2016 №4076 у період з 24 березня 2016 року по 01 січня 2016 року;

- зобов'язати Державну службу геології та надр України переоформити спеціальний дозвіл на користування надрами від 18 жовтня 2016 року №4076 відповідно до протоколу Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України від 27 жовтня 2015 року № 3443.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

2. Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року, позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо нерозгляду заяви від 18 лютого 2016 року № 149 та додатків до неї на переоформлення спеціального дозволу на користування надрами від 18 жовтня 2016 № 4076 у період з 24 березня 2016 року по 01 січня 2016 року. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

3. Рішення судів мотивовано наявністю протиправної бездіяльності Державної служби геології та надр України щодо нерозгляду заяви Приватного акціонерного товариства "Транснаціональна корпорація "Граніт" від 18 лютого 2016 року №149 на переоформлення спеціального дозволу на користування надрами від 18 жовтня 2016 № 4076 у період з 24 березня 2016 року по 01 січня 2016 року.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

4. Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, Державна служба геології та надр України подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм процесуального права, просить їх скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

5. Судами попередніх інстанцій встановлено, та матеріалами справи підтверджено, що Державною службою геології та надр України Приватному акціонерному товариству "Транснаціональна корпорація "Граніт" надано спеціальний дозвіл на користування надрами №4076 від 18 жовтня 2006 року з метою видобування гранітів для виробництва щебеню будівельного для дорожнього будівництва та для заповнювачів бетону у Коростенському родовищі Коростень-Щорсівської ділянки, терміном дії до 18 жовтня 2026 року.

27 жовтня 2015 року Державна комісія України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України відносно позивача склала протокол № 3443 про переоцінку запасів корисних копалин із визначенням нової кількості корисних копалин.

18 лютого 2016 року Приватне акціонерне товариство "Транснаціональна корпорація "Граніт" звернулось до Державної служби геології та надр України із заявою про внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами відповідно до пункту 17 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року.

20 липня 2016 року за результатами планової перевірки позивача Державною службою геології та надр України складено акт № 06-04/23/2016-19/п (149), у якому зафіксовано порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, зокрема, щодо невнесення змін до спеціального дозволу на користування надрами № 4076 від 18 жовтня 2006 року у зв'язку із виявленням під час користування надрами даних про нові властивості, якість або кількість корисних копалин після проведення державної експертизи відповідних геологічних матеріалів, а саме переоцінки запасів корисних копалин Коростень-Щорсівської ділянки Коростенського родовища згідно з протоколом Державної комісії України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України № 3443 від 27 жовтня 2015 року.

20 липня 2016 року Державною службою геології та надр України складено припис № 878-14/06, у якому від Приватного акціонерного товариства"Транснаціональна корпорація "Граніт"вимагалось у строк до 22 серпня 2016 року усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

6. Касаційна скарга Державної служби геології та надр України обґрунтована наявністю факту порушення Приватним акціонерним товариством "Транснаціональна корпорація "Граніт" вимог законодавства у сфері надрокористування, виявлених за результатом проведення перевірки у період з 20 липня 2016 року по 29 липня 2016 року, та невиконанням вимог припису, складеного внаслідок таких дій.

7. Приватне акціонерне товариство "Транснаціональна корпорація "Граніт" своїх доводів відносно касаційної скарги не висловило.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

8. Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

9. Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Указом Президента України № 391/2011від 06 квітня 2011 року, Державна служба геології та надр України (Держгеонадра України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

10. Відповідно до частини другої та восьмої статті 16 Кодексу України про надра спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.

Переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.

11. Відповідно до пунктів 17, 18, 19, 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року, внесення змін до дозволу здійснюється на підставі заяви та поданих надрокористувачем документів у разі зміни особливих умов та інших умов, визначених у дозволі.

Для внесення змін до дозволу заявник подає заяву, в якій зазначаються номер та дата дозволу, разом з:

копією паспорта та реєстраційним номером облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця (фізичні особи, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті, подають лише копію паспорта із серією, номером та відміткою);

інформацією (у формі довідки, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом та скріплюється печаткою) про виконання особливих умов дозволу, до якого планується внести зміни, та програми робіт, виконання якої передбачено угодою про умови користування надрами;

пояснювальною запискою, яка складається надрокористувачем, засвідчується його підписом, скріплюється печаткою та містить обґрунтування необхідності внесення змін до дозволу;

Орган з питань надання дозволу надає протягом 30 календарних днів з дати надходження заяви про переоформлення дозволу (внесення змін до нього) та документів, що додаються до неї, заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову.

Переоформлення дозволу або внесення змін до нього здійснюється без зміни номера, дати реєстрації, строку його дії та умов користування надрами і є обов'язковою підставою для внесення змін до угоди про умови користування надрами.

У разі зміни особливих умов, визначених у дозволі, до нього вносяться зміни з урахуванням змін умов користування надрами.

Підставами для прийняття рішення про відмову в наданні, продовженні строку дії, переоформленні дозволу або внесення змін до нього є: подання заявником документів не в повному обсязі; виявлення у поданих документах недостовірних даних; невідповідність документів, поданих заявником, вимогам законодавства.

У разі відмови в наданні, продовженні строку дії, переоформленні, видачі дубліката дозволу або внесенні змін до нього документи повертаються в повному обсязі заявникові.

12. Відповідно до частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

13. За змістом частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка доводів учасників справи і висновків судів попередніх інстанцій

14. У термін, встановлений пунктом 18 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30 травня 2011 року, а саме протягом 30 календарних днів, з дати надходження заяви про переоформлення дозволу (внесення змін до нього) та документів, що додаються до неї, Державна служба геології та надр України не надала заявникові дозвіл на новому бланку з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову.

15. Таким чином суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності з боку відповідача.

16. Щодо посилання Державної служби геології та надр України у касаційній скарзі на те, що за результатом проведення у період з 20 липня 2016 року по 29 липня 2016 року перевірки приватного акціонерного товариства "Транснаціональна корпорація "Граніт" виявлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування, за результатом якої складено припис про їх усунення, то судами попередніх інстанцій встановлено, що вказані обставини виявлено після спливу 30 календарних днів з дати надходження від позивача заяви про переоформлення дозволу, протягом якого відповідач повинен був надати дозвіл з урахуванням відповідних змін або вмотивовану відмову.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

17. Колегія суддів в межах доводів та вимог касаційної скарги, приходить до висновку про те, що прийняті у справі судові рішення є законними та обґрунтованими і не підлягають скасуванню, оскільки суди всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, висновок судів є правильним, а доводи касаційної скарги його не спростовують.

Керуючись статтями 341,343, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 06 березня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 21 червня 2017 року - без змін.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач Н. В. Коваленко

Суддя Я. О. Берназюк

Суддя М. І. Гриців

logo