Історія справи
Ухвала КАС ВП від 15.05.2018 року у справі №428/1126/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 травня 2018 року
Київ
справа № 428/1126/17
провадження № К/9901/24589/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Гриціва М.І., розглянувши в порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправним рішення про відмову у взятті на облік як внутрішньо переміщеної особи та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області у складі судді Бароніна Д.Б. від 28 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Ханової Р.Ф., Василенко Л.А., Гайдара А.В. від 16 травня 2017 року,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області про визнання протиправним рішення про відмову у взятті на облік як внутрішньо переміщеної особи та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просив:
- визнати протиправним рішення управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 18 травня 2016 року щодо відмови у взятті на облік як внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2;
- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради взяти на облік ОСОБА_2, як внутрішньо переміщену особу та видати йому довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Постановою Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 28 березня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року, позовні вимоги ОСОБА_3 було задоволено.
Визнано протиправним рішення управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради від 18 травня 2016 року щодо відмови у взятті на облік як внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради взяти на облік ОСОБА_2, як внутрішньо переміщену особу та видати йому довідку про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу.
3. Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили з того, що позивач хоча і виїхав у червні 2014 року до м. Сєвєродонецька Луганської області на проживання і не був зареєстрований у м. Луганську, де проживав, але на момент виїзду з м. Луганська в червні 2014 році мав у власності рухоме і нерухоме майно в м. Луганську, а саме квартиру за адресою АДРЕСА_1, 1/4 частку нежилого приміщенням (магазином) № 1 з окремим зовнішнім входом за адресою: АДРЕСА_5, та автомобіль Nissan Qashqai, реєстраційний номер НОМЕР_1, а також згідно показань свідків фактично проживав у вищевказаній квартирі, отже має право на визнання його внутрішньо переміщеною особою.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради звернулося із касаційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 28 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_2 у задоволенні позовних вимог.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій встановлено, що 22 квітня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради із заявою про реєстрацію його як внутрішньо переміщеної особи та видачу відповідного документу. До зазначеної заяви були додані: копія звернення від 20 квітня 2016, копія заяви про взяття на облік особи, копія паспорта та ідентифікаційного номеру, копія пенсійного посвідчення, копія договору купівлі-продажу квартири.
Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради листом від 18 травня 2016 року № 4433/03 повідомило ОСОБА_2, що відповідно до пункту 7 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» передбачено, що у разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статті 1 цього Закону. Разом із заявою ОСОБА_2 було надано копію договору купівлі-продажу квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1. Але згідно інформаційної довідки з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, сформованої 28 квітня 2016 року, позивач має приватну власність на 1/4 частку нежилого приміщення (магазину) № 1 за адресою: АДРЕСА_5). Інші права на нерухоме майно відсутні. Тому відсутні законні підстави для взяття його на облік як внутрішньо переміщену особу.
2 серпня 2016 ОСОБА_2 повторно звернувся до управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради із заявою, в якій просив роз'яснити йому, чи можливе його повторне звернення до Управління з оригіналом договору купівлі-продажу на квартиру або нотаріально завіреної копією цього договору для взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи і просив пояснити, чому вони його не зареєстрували як внутрішньо переміщену особу на підставі відомостей про нерухомість в АДРЕСА_5.
Управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради надало позивачу відповідь від 5 серпня 2016 року № 6171/03, в якій відповідач знову посилалося на пункт 7 статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» як на причину відмови для взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи, а також зазначив, що під час особистого прийому у заступника начальника управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради ОСОБА_6 йому було запропоновано надати оригінал договору купівлі-продажу квартири, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, але він відмовився. Оскільки ним не було надано доказів, які підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, то підстави для взяття його на облік як внутрішньо переміщеної особи відсутні.
6. Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. Касаційна скарга обґрунтована тим, що надані позивачем документи, а саме договір купівлі-продажу квартири, що розташована в м. Луганську, не підтверджують факт його проживання на період наявності підстав, зазначених у статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
8. Відзиву на касаційну скаргу управління праці та соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради на постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 28 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року ОСОБА_2 не подано.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
9. Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20 жовтня 2014 року № 1706-VII
Стаття 1. Поняття внутрішньо переміщеної особи
Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Стаття 4. Облік внутрішньо переміщених осіб
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв'язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім'ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо).
10. Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509.
6. У день подання заяви безоплатно видається довідка за формою, наведеною у додатку, яка роздруковується на папері формату А4 і підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою відповідного уповноваженого органу.
8. Заявнику може бути відмовлено у видачі довідки, якщо:
1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, або обставини, що раніше існували, істотно змінилися;
2) втрачено або викрадено документи, що посвідчують внутрішньо переміщену особу та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.
У разі відмови у видачі довідки на вимогу заявника письмово повідомляється про підстави для такої відмови.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
11. З наведених вище положень законодавства слідує, що підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення, зокрема, залишення свого місця проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту.
Як убачається з копії договору купівлі-продажу квартири від 18 серпня 2001 року, ОСОБА_7 продала, а ОСОБА_2 купив квартиру за адресою: АДРЕСА_1.
12. З інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, сформованих 2 березня 2017 року № 81644689 та 17 березня 2017 року № 82734293 ОСОБА_2 на праві приватної власності володіє 1/4 часткою нежилого приміщенням (магазином) № 1 з окремим зовнішнім входом за адресою: АДРЕСА_5, а також на праві приватної власності володіє квартирою за адресою: АДРЕСА_1.
13. З копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_2, за позивачем з 11 грудня 2009 року зареєстрований транспортний засіб Nissan Qashqai, реєстраційний номер НОМЕР_1. Зазначене свідоцтво було видане ВРЕР м. Луганська.
14. Зібраними у справі доказами доведено, що позивач проживав у м. Луганську і вимушено покинув своє місце проживання з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, отже підпадає під дію Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та має бути взятий на облік як внутрішньо переміщена особа.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
15. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновок суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги його не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу управління соціального захисту населення Сєвєродонецької міської ради Луганської області залишити без задоволення, а постанову Сєвєродонецького міського суду Луганської області від 28 березня 2017 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 16 травня 2017 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н. В. Коваленко
Судді: Я. О. Берназюк
М. І. Гриців