Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 14.08.2019 року у справі №820/7236/15 Ухвала КАС ВП від 14.08.2019 року у справі №820/72...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 14.08.2019 року у справі №820/7236/15

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 серпня 2019 року

Київ

справа №820/7236/15

адміністративне провадження №К/9901/12203/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (далі - Суд):

судді-доповідача Бевзенка В.М.,

суддів: Данилевич Н.А., Шевцової Н.В.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Харківського національного медичного університету

на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2015 (постановлена у складі судді Бідонька А.В.)

та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2016 (постановлена у складі колегії Русанової В.Б., Присяжнюк О.В., Курило Л.В.)

у справі №820/7236/15

за позовом ОСОБА_1

до Харківського національного медичного університету

про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківського національного медичного університету, в якому просила визнати незаконними дії стосовно відмови у наданні запитуваної інформації, зобов`язати Харківський національний медичний університет надати запитувану інформацію.

Позивач вважає, що надана відповідачем відмова у наданні запитуваної інформації щодо відомостей про програму курсу навчання з військової підготовки в університеті у зв`язку з тим, що така інформація належить до інформації з обмеженим доступом, суперечить приписам Закону України «Про доступ до публічної інформації» та обмежує її право на доступ до публічної інформації. Таким чином, позивач вважає дії відповідача неправомірними.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2015, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2016, позов задоволено.

Короткий зміст вимог касаційної скарги та заперечень на неї

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанції, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення яким у задоволенні позову відмовити, оскільки вважає, що рішення судів попередніх інстанції були прийняті з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Касаційна скарга, зокрема, обґрунтована тим, що запитувана інформація не може вважатися такою, що створена у процесі виконання суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, оскільки відповідач не є суб`єктом владних повноважень у розумінні КАС України, а тому не виконує владних функцій.

У письмовому запереченні на касаційну скаргу позивач, посилаючись на те, що вимоги касаційної скарги є необґрунтованими, просить у задоволенні касаційної скарги відмовити, а оскаржувані рішення залишити без змін.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги, з огляду на таке.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що 22.05.2015 позивач звернулась до Харківського національного медичного університету з інформаційним запитом про надання публічної інформації, в якому просила надати інформацію про програму курсу навчання на кафедрі військової підготовки Харківського національного медичного університету за кожен рік навчання з зазначенням повних назв навчальних дисциплін, кількості годин теоретичних і практичних занять з кожної навчальної дисципліни, військове звання, яке надається після успішного проходження такого курсу та перелік документів, які надаються навчальним закладом і які необхідні для отримання такого військового звання.

02.06.2015 відповідачем було надано відповідь на вказаний запит, в якій зазначено, що запитувана інформація щодо відомостей про програму курсів навчання з військової підготовки в університеті належить до службової інформації, тобто інформації з обмеженим доступом.

Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що запитувана інформація не підпадає під визначання службової, не є узагальненою про військову підготовку студентів, законодавчо не встановлено обмежень щодо доступу до такої інформації, а тому відмова в її наданні є протиправною.

Суд погоджується з вказаними висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на таке.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 №2939-VI (далі - Закон №2939-VI) публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно частини першої статті 19 Закону №2939-VI запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.

За змістом пункту 4 частини першої статті 13 Закону №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються суб`єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами (частина третя статті 13 Закону №2939-VI).

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Харківський національний медичний університет є вищим навчальним закладом і діє відповідно до законодавства про освіту, реалізує, відповідно до наданої ліцензії, освітньо-професійні програми вищої освіти за освітніми рівнями.

До структури Харківського національного медичного університету належить кафедра медицини катастроф та військової медицини, на якій здійснюється військова підготовка студентів вищих навчальних закладів за програмою підготовки офіцерів запису.

Кафедра діє на підставі Положення про військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів, затвердженого спільним наказом Міністерства оборони України та Міністерства освіти і науки України від 15.08.2013 №1190/560 та №73/73 від 18.02.2015, та Положення про кафедру медицини катастроф та військової медицини Харківського національного медичного університету, затвердженого спільним наказом Міністерства оборони України та Міністерства охорон здоров`я України від 18.02.2015 №73/73 (далі - Положення №73/73).

Відповідно до п.3 розділу 1 Положення №73/73 кафедра створюється, реорганізується і ліквідовується рішенням Кабінету Міністрів України за поданням Міністерства оборони України, погодженим з Міністерством освіти і науки України та Міністерством охорони здоров`я України.

Відповідно до п.2 Положення №73/73 з питань особливостей підготовки військових фахівців, проходження навчальних зборів та забезпечення військовим озброєнням, майном і спеціальною технікою кафедра підпорядковується Військово-медичному департаменту Міністерства оборони України.

З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що відповідач є розпорядником інформації в розумінні пункту 3 частини першої статті 13 Закону №2939-VI, оскільки виконує делеговані повноваження по наданню освітніх послуг та володіє інформацією, що запитується.

Згідно пункту 3 частини першої статті 6 Закону №2939-VI інформацією з обмеженим доступом є службова інформація.

Частиною першою, другою, третьою статті 9 Закону №2939-VI передбачено, що відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону до службової може належати така інформація:

1) що міститься в документах суб`єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов`язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень;

2) зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.

Документам, що містять інформацію, яка становить службову інформацію, присвоюється гриф "для службового користування". Доступ до таких документів надається відповідно до частини другої статті 6 цього Закону.

Перелік відомостей, що становлять службову інформацію, який складається органами державної влади, органами місцевого самоврядування, іншими суб`єктами владних повноважень, у тому числі на виконання делегованих повноважень, не може бути обмеженим у доступі.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що відмовляючи в наданні запитуваної інформації щодо відомостей про програму курсів навчання з військової підготовки, відповідач зазначив, що така інформація відноситься до службової, посилаючись на наказ Генерального Штабу Збройних Сил України № 180 від 20.09.2011.

Перелік відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, затверджено наказом Міноборони України №48 від 26.06.2012 та наказом Генерального Штабу Збройних Сил України №180 від 20.09.2011.

Наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 №440, затверджено Звод відомостей, що становлять державну таємницю, згідно якого до держаної таємниці віднесено відомості про зміст військових навчальних програм, у яких розкриваються відомості навчального характеру зі ступенем секретності «ОВ» чи «ЦТ» (висвітлюється методологія дисциплін, що дає змогу перенести отримані знання на практику без розкриття дійсного стану речей).

Відповідно до п.15.1, п.15.2 наказу Генерального Штабу Збройних Сил України №180 від 20.09.2011 до службової інформації відноситься узагальнені відомості про військову підготовку студентів за програмою підготовки офіцерів запасу вищих навчальних закладів за військово-обліковими спеціальностями (загальні за систему військової освіти). Відомості про чисельність підготовлених офіцерів запасу за відповідними військово-обліковими спеціальностями і тих, які готуються (загальні за систему військової освіти).

Відповідно до п.3.16 Переліку відомостей Міністерства оборони України, які містять службову інформацію, затвердженого наказом Міноборони України від 26.06.2012 №48, до службової інформації відносяться навчальні плани та навчальні програми підготовки слухачів (курсантів) із закритих дисциплін, найменування і курси лекцій цих дисциплін у військових навчальних закладах.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що Програма навчання на кафедрі складається, зокрема, з Програми навчальних дисциплін з військової підготовки і медицини катастроф для студентів вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів та медичних факультетів вищих навчальних закладів України від 10.02.2003 №31/68/53.

Суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про безпідставність доводів відповідача, що запитувана інформація є узагальненою інформацією, а тому відноситься до службової інформації, оскільки Програма, затверджена 10.20.2003 № 31/68/53 зокрема, містить такі розділи як "Загальний розрахунок навчальних годин із дисциплін військової підготовки на кафедрах медицини катастроф та військової медицини вищих медичних (фармацевтичних) навчальних закладів і навчальних зборах", "Розподіл навчальних годин з дисциплін військової підготовки по військово - облікових спеціальностях, факультетах, темах і видах навчальних занять. Терміни і форми звітності, "Програма навчальних дисциплін військової підготовки". Також, відсутні посилання, що ця інформація є обмеженою.

Суд погоджується з висновком судів, що назви навчальних дисциплін, кількість теоретичних та практичних завдань не є інформацією з обмеженим доступом.

Відповідно до частини першої статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

З огляду на викладене, Суд вважає обґрунтованим висновок судів першої та апеляційної інстанцій про те, що запитувана позивачем інформація не є службовою та є узагальненою про військову підготовку студентів, законодавчо не встановлено обмежень щодо доступу до такої інформації, а тому відповідач протиправно відмовив у її наданні.

Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанції та ґрунтуються на довільному тлумаченні норм матеріального права.

Суд касаційної інстанції не вбачає порушень судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суди повно встановили обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надали їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.

Відповідно до частини першої статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд залишає касаційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

За наведених обставин даної справи та з урахуванням викладеного, Суд не знаходить підстав, які могли б призвести до скасування оскаржуваних судових рішень.

Керуючись статтями 343, 349, 350, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Касаційну скаргу Харківського національного медичного університету - залишити без задоволення.

2. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2015 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2016 - залишити без змін.

3. Постанова набирає законної сили з дати її прийняття і не оскаржується.

Суддя-доповідач В.М.Бевзенко

судді Н.А.Данилевич

Н.В.Шевцова

logo