Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 05.05.2019 року у справі №576/1392/17 Ухвала КАС ВП від 05.05.2019 року у справі №576/13...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 05.05.2019 року у справі №576/1392/17

Державний герб України

ф

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 травня 2019 року

Київ

справа №576/1392/17

адміністративне провадження №К/9901/1053/17

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Бучик А.Ю.,

суддів: Гімона М.М., Мороз Л.Л.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Глухівського міськрайонного суду Сумської області в складі судді Мазура С.А. від 09.10.2017 та постанову Харківського апеляційного адміністративного суду в складі колегії суддів: Старосуда М.І., Яковенка М.М., Лях О.П. від 22.11.2017 у справі №576/1392/17 за позовом ОСОБА_1 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

В липні 2017 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просила: визнати дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо припинення виплати доплати згідно з постановою КМУ від 05.05.2010 №331 і зменшенню суми індексації пенсії та визначенню місяцем підвищення розміру пенсії для проведення індексації пенсії липень 2016 року; зобов'язати відповідача поновити виплату доплати згідно з постановою КМУ від 05.05.2010 №331 та здійснювати виплату сум індексації пенсії з 01 липня 2016 року, рахуючи місяцем підвищення розміру пенсії для проведення індексації квітень 2008 року, відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078.

Постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09 жовтня 2017 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано неправомірними дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області по припиненню виплати доплати згідно з постановою КМУ від 05.05.2010 № 331 і зменшенню суми індексації пенсії ОСОБА_1 та визначенню місяцем підвищення розміру пенсії для проведення індексації пенсії липень 2016 року.

Зобов'язано відповідача поновити виплату доплати згідно з постановою КМУ від 05.05.2010 №331 та здійснювати виплату сум індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2016 року, рахуючи місяцем підвищення розміру пенсії для проведення індексації жовтень 2009 року відповідно до закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.

Стягнуто з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 640 грн. 00 коп.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року постанову Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09.10.2017р. по справі № 576/1392/17 змінено.

В абзаці четвертому резолютивної частини постанови суду від 09.10.2017р. по справі № 576/1392/17 виключено слова «за рахунок бюджетних асигнувань Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області».

В іншій частині постанову Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09.10.2017р. по справі № 576/1392/17 залишено без змін.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить судові рішення скасувати та ухвалити нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Касаційну скаргу обґрунтовано тим, що змінено базовий місяць індексації, оскільки відбулось підвищення пенсії, незалежно від причини його підвищення. Вказує на те, що судами не враховано положення постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", оскільки у вказаній постанові вказано місяць підвищення пенсії - грудень 2015.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи та вимоги касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Глухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області з 06.05.2004 та отримує пенсію за віком, призначену на підставі Закону України «Про державну службу».

29 червня 2017 року позивача звернулася до відповідача із заявою щодо надання інформації про розмір її пенсії та про індексацію її пенсії.

Листом від 13.07.2017 року № 51/С-1 відповідач повідомив позивача, що на виконання постанови Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 19.11.2016 р. по справі № 576/1655/16-а в лютому 2017 року ОСОБА_1 проведено перерахунок раніше призначеної пенсії, а саме з 01.07.2016 розмір пенсії обчислено з урахуванням наведених у довідці Сумської митниці від 11.07.2016 № 05.02/164 таких складових заробітної плати, як 5% надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. За результатами проведеного перерахунку її основний розмір пенсії з 01.07.2016 зріс і склав 3565,79 грн. При цьому, відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Враховуючи, що підвищення основного розміру пенсії перевищило суму індексації (розмір підвищення склав 556,78 грн., сума фіксованої індексації складала 305,16 грн.), то в липні 2016 року індексація не нараховується. Оскільки з 01.07.2016 по 28.02.2017 позивач отримував пенсійну виплату в розмірі 3314,17 грн., яка складалась із основного розміру пенсії та фіксованого розміру індексації, то сума доплати за вищезазначеним судовим рішенням за період з 01.07.2016 по 28.02.2017 нарахована з урахуванням виплаченої індексації і складає 2012,96 грн. Починаючи з березня 2017 року, ОСОБА_1 виплачується пенсія у перерахованому за постановою суду розмірі, і подальша її індексація буде здійснюватися при місяці підвищення пенсії з липня 2016 року.

Не погоджуючись з отриманою відмовою, позивач звернулася до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що перерахунок невірно обчисленого розміру пенсії, здійснений на виконання постанови суду, не є підвищенням пенсії.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

За змістом статті 2 вказаного Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.

Згідно статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).

Відповідно до пункту 5 Порядку сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Крім того зазначається, що до чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що під «підвищенням пенсії» розуміється тільки таке збільшення суми нарахування, яке здійснюється відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тобто випадки, коли пенсія була неправомірно недонарахована і в подальшому на підставі рішення суду нарахована в належному обсязі, не належать до «підвищення пенсії» в розумінні пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Отже, здійснення пенсійним органом перерахунку пенсії на виконання рішення суду, не може слугувати підставою для здійснення нового нарахування споживчих цін для проведення індексації у зв'язку із зростанням доходів громадян, без перегляду їх мінімального розміру, оскільки фактично збільшення доходів позивачки в контексті приписів законодавства про порядок підвищення пенсійного забезпечення та індексацію доходів громадян не відбулось.

Перерахунок пенсії з урахуванням спірних складових є відновленням порушеного права позивача на отримання належної виплати в розмірі, встановленому Законом, та не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця для проведення індексації пенсії.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 7 березня 2018 року у справі № 727/5413/17, від 4 травня 2018 року у справі № 688/213/17, від 26 червня 2018 року у справі № 497/4/17.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо задоволення позовної вимоги про поновлення виплати доплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 5 травня 2010 року № 331 «Деякі питання реалізації Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік», оскільки на момент виконання рішення суду ця доплата виплачувалась позивачу і її виплата була припинена у зв'язку з виконанням рішення суду про перерахунок пенсії, що не може вважатися підвищенням розміру пенсії в розумінні чинного законодавства.

Посилання відповідача в касаційній скарзі на постанову КМУ № 1013 від 09.12.2015 "Про у порядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" є безпідставними, оскільки вказаною постановою вказано порядок обчислення індексації заробітної плати у зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців. Крім того, вказана постанова не є підставою для перерахунку пенсії особам, пенсія яких призначена на підставі Закону України "Про державну службу".

Відповідно до ч. 1 ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення.

Постанову Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09 жовтня 2017 року, яка змінена постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 22 листопада 2017 року залишити без змін.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

...........................

...........................

...........................

А.Ю. Бучик

М.М. Гімон

Л.Л. Мороз ,

Судді Верховного Суду

logo