Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 17.10.2018 року у справі №815/2107/15 Ухвала КАС ВП від 17.10.2018 року у справі №815/21...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 17.10.2018 року у справі №815/2107/15

Державний герб України

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 грудня 2018 року

м. Київ

справа №815/2107/15

адміністративне провадження №К/9901/11119/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого судді - Мороз Л.Л.,

суддів: Анцупової Т.О., Гімона М.М.,

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у касаційній інстанції адміністративну справу № 815/2107/15

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «ГРІНВУД ЛТД» до департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (далі - Департамент ДАБІ, ДАБІ відповідно) про визнання протиправною та скасування постанови, провадження по якій відкрито

за касаційною скаргою Департаменту ДАБІ

на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року, ухвалену у складі головуючого судді Кравченка М.М. та

ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2016 року, постановлену у складі колегії суддів: головуючого судді Скрипченка В.О., суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В., -

ВСТАНОВИВ:

09 квітня 2015 року ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Департаменту ДАБІ від 31 березня 2015 року № 16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Позов обґрунтовано тим, що проведення перевірки лише на підставі постанови слідчого суперечить вимогам мораторію на проведення таких перевірок у 2015 році. Крім цього, форма акта про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій затверджена Додатком 2 до наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15 травня 2012 року № 240, проте акт, складений відповідачем не відповідає вказаній формі.

Одеський окружний адміністративний суд постановою від 09 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2016 року, задовольнив позовні вимоги: визнав протиправною та скасував постанову Департаменту ДАБІ про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 31 березня 2015 року № 16.

Задовольняючи позовні вимоги суди попередніх інстанцій виходили із того, що згідно із частиною восьмою розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № № 76-VIII) перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, тому з урахуванням принципу пріоритетності законів над підзаконними актами, контролюючий орган (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) має право здійснювати перевірку суб'єктів господарювання протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України.

07 квітня 2016 року Департамент ДАБІ звернувся до Вищого адміністративного суду України із касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2016 року, ухвалити нове рішення - про відмову в задоволенні позовних вимог.

Касаційна скарга мотивована, зокрема, тим, що однією з підстав для проведення позапланової перевірки згідно пунктом 7 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 533 (далі - Порядок № 533) є вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Вищий адміністративний суд Україною ухвалою від 19 травня 2016 року відкрив касаційне провадження за вказаною касаційною скаргою та витребував матеріали справи.

13 червня 2016 року до суду касаційної інстанції надійшли заперечення позивача на вказану касаційну скаргу, в яких ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» просить залишити останню без задоволення, а оскаржувані Департаментом ДАБІ судові рішення - без змін.

15 грудня 2017 року розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від 03 жовтня 2017 року «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України Цивільного процесуального кодексу України Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції.

Пунктом 4 частини першої розділу VII «Перехідні положення» КАС України касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи (частини третя статті 3 КАС України).

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду заслухав доповідь судді-доповідача про обставини, необхідні для ухвалення судового рішення судом касаційної інстанції, та, переглянувши судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, дійшов висновку про задоволення касаційної скарги з огляду на таке.

У справі, яка розглядається суди встановили, що 16 березня 2015 року головний державний інспектор Департаменту ДАБІ Каменський С.І. прибув за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» за адресою: м. Одеса, просп. Шевченка, 6, корп. 2, з метою проведення перевірки на підставі направлення Заступника директора Департаменту ДАБІ Кургана С.П. на здійснення позапланової перевірки від 11 березня 2015 року № 911 (а.с. 18), наказу ДАБІ від 27 лютого 2015 року №115 про проведення позапланової перевірки (а.с. 45) та постанови начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області (далі - Управління СБУ, СБУ відповідно) Кравченка О.М. від 28 січня 2015 року про призначення перевірки містобудівного законодавства (а.с. 47).

17 березня 2015 року головний державний інспектор Департаменту ДАБІ Каменський С.І. прибув за місцезнаходженням ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» за адресою: м. Одеса, просп. Шевченка, 6, корп. 2, та надав лист від 16. Березня 2015 року №05/1-2710 (а.с. 17).

В зазначеному листі Заступник директора Департаменту ДАБІ Курган С.П. повідомив ТОВ «ГРІНВУД ЛТД», що у період з 13 по 19 березня 2015 року проводиться позапланова перевірка дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності за адресою: м. Одеса, Французький бульвар, 84/5, та просив ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» на період проведення позапланової перевірки забезпечити вільний доступ на об'єкт будівництва та надати належним чином засвідчені копії правовстановлюючих документів на об'єкт реконструкції та документів, що стали підставою для видачі дозволу на виконання будівельних робіт №ІV115133520384 (а.с. 17).

18 березня 2015 року ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» відповідно до Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації» подало до Департаменту ДАБІ запит №18/03-01, у якому директор ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» Філатов А.О. просив Департамент ДАБІ надати належним чином засвідчену копію дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірки (а.с. 19-20).

31 березня 2015 року ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» отримало лист від 20 березня 2015 року №005/1-2911 Департаменту ДАБІ (а.с. 21), у якому зазначалося, що Департаментом ДАБІ на підставі наказу ДАБІ від 27 лютого 2015 року №115 про проведення позапланової перевірки та постанови начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області Кравченка О.М. від 28 січня 2015 року про призначення перевірки містобудівного законодавства в період з 13 по 19 березня 2015 року була здійснена позапланова перевірка ТОВ «ГРІНВУД ЛТД», за результатами якої 19 березня 2015 року складено акт та протокол.

Підставами для складання Департаментом ДАБІ акта про недопущення посадових осіб інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності стали не надання директором ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» копій документів на вимогу Департаменту ДАБІ та відмова у доступі посадовим особам Департаменту ДАБІ для проведення перевірки на об'єкт будівництва.

31 березня 2015 року Департамент ДАБІ ухвалив постанову № 16 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (а.с. 14-16).

Відповідно до цієї постанови ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» було визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини шостої статті 2 Закону України від 14 жовтня 1994 року № 208/94-ВР «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» (далі - Закон № 208/94-ВР) та накладено штраф у сумі 12 180 грн.

Дослідивши спірні правовідносини, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 41 Закону України від 17 лютого 2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон № 3038-VI) державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінет Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 затверджений Порядок № 553, який визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.

Згідно пункту 7 Порядку № 553 позаплановою перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю. Підставою для проведення позапланової перевірки є, зокрема, вимога правоохоронних органів про проведення перевірки.

Відповідно до частини п'ятої статті 41 Закону № 3038-VI, пункту 10 Порядку № 553, орган державного архітектурно-будівельного контролю у своїй діяльності взаємодіє з органами виконавчої влади, що здійснюють контроль за дотриманням природоохоронних, санітарно-гігієнічних, протипожежних вимог, вимог у сфері охорони праці, енергозбереження та інших вимог, передбачених законом, а також з органами Національної поліції, прокуратури, державної статистики та іншими правоохоронними і контролюючими органами.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, що також не заперечується сторонами, підставою для проведення перевірки позивача була постанова начальника слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Одеській області Кравченка О.М. від 28 січня 2015 року про призначення перевірки додержання містобудівного законодавства, винесена в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22014160000000187.

Пунктом 8 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону № 76-VІІІ установлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки.

Пунктом 2 частини першої статті 38 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) визначено, що органами досудового розслідування (органами, що здійснюють дізнання і досудове слідство) є слідчі органів безпеки.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 40 КПК України в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин, слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.

Частина п'ята цієї ж статті визначає, що слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.

Відповідно до частини сьомої статті 110 КПК України постанова слідчого, прокурора, прийнята в межах компетенції згідно із законом, є обов'язковою для виконання фізичними та юридичними особами, прав, свобод чи інтересів яких вона стосується.

Як передбачено пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 серпня 2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.

Аналіз наведених норм права свідчить про те, що проведення Департаментом ДАБІ перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності на підставі, зокрема, постанови слідчого відділу Управління СБУ про призначення перевірки в межах кримінального провадження отримання дозволу Кабінету Міністрів України не потребується.

Відповідно до частини четвертої статті 41 Закону № 3038-VI та пункту 11 Порядку №553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню.

Пунктом 14 Порядку №553 встановлений обов'язок суб'єкта містобудування допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до пункту 7 Порядку №553 під час проведення позапланової перевірки посадова особа інспекції зобов'язана пред'явити службове посвідчення та направлення для проведення позапланової перевірки.

Посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, відповідно до пунктів 1, 2, 8 частини 11 Порядку № 553, мають право:

безперешкодного доступу на місце будівництва об'єкта, або місцезнаходження суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності;

складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, і накладати штрафи у межах повноважень, передбачених законом;

отримувати в установленому законодавством порядку від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, фізичних осіб інформацію та документи, необхідні для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами, для проведення перевірки Департаментом ДАБІ видано направлення на здійснення позапланової перевірки від 11 березня 2015 року № 911 (а.с. 18) на підставі наказу ДАБІ від 27 лютого 2015 року №115 про проведення позапланової перевірки (а.с. 45) та постанови начальника слідчого відділу Управління СБУ Кравченка О.М. від 28 січня 2015 року, яке, так само як і акт від 19 березня 2015 року, відповідаєть за формою та змістом вимогам, встановленим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15 травня 2012 року № 240, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04 липня 2012 року за № 1116/21428, затвердженого на виконання Порядку № 553 і, відповідно, Закону № 3038-VI.

За вказаними обставинами, враховуючи правомірність призначення позапланової перевірки, належність оформлених для її проведення документів, встановлені законом право посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю безперешкодного доступу до об'єктів будівництва з метою проведення перевірки та відповідний обов'язок суб'єкта містобудування забезпечити такий доступ, то відмова позивача у допуску посадових осіб Департаменту ДАБІ до проведення перевірки з мотивів відсутності дозволу Кабінету Міністрів України є безпідставною та неправомірною.

Пунктом 2 частини шостої статті 2 Закону № 208/94-ВР встановлена відповідальність суб'єктів містобудування за недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій у вигляді штрафу у розмірі десяти мінімальних заробітних плат.

З урахуванням доведеності обставин та факту недопущення позивачем посадових осіб Департаменту ДАБІ в Одеській області на об'єкт будівництва для проведення перевірки, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість та правомірність винесеної відповідачем постанови від 31 березня 2015 року № 16 про накладення на ТОВ «ГРІНВУД ЛТД» штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності у розмірі 12 180 грн (1218 грн х 10) та відсутність підстав для її скасування за наведеними позивачем обставинами.

Відповідно до частини першої та третьої статті 351 КАС України підставами для скасування судових рішень повністю або частково і ухвалення нового рішення або зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки у справі, яка розглядається суди попередніх інстанції неправильно застосували норми матеріального права, то на думку колегії суддів їх рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового - про відмову в позові.

Керуючись пунктом 4 частини першої Розділу VII Перехідних положень, статтями 242, 341, 345, 349, 351, 355, 356, 359 КАС України, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області задовольнити.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2016 року скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким відмовити в позові.

Постанова суду касаційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не може бути оскаржена.

...........................

...........................

...........................

Л.Л. Мороз

Т.О. Анцупова

М.М. Гімон ,

Судді Верховного Суду

logo