Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Ухвала КАС ВП від 01.10.2019 року у справі №137/1921/16 Ухвала КАС ВП від 01.10.2019 року у справі №137/19...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Історія справи

Ухвала КАС ВП від 01.10.2019 року у справі №137/1921/16



ПОСТАНОВА

Іменем України

07 жовтня 2019 року

Київ

справа №137/1921/16

касаційне провадження №К/9901/23281/18

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

головуючого - Чиркіна С. М.,

суддів: Єзерова А. А., Саприкіної І. В.

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13.06.2017 (головуючий суддя:

Альчук М. П., судді: Чернюк А. Ю., Дончик В. В. ) та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 (головуючий суддя: Гонтарук В. М, судді:

Граб Л. С., Біла Л. М. ) у справі №137/1921/16 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Міністерства внутрішніх справ України, Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2016 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 або позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - ГУПФУ у Вінницькій області), Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС України), Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області (далі - Ліквідаційна комісія УМВС України у Вінницькій області), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просив:

визнати протиправною бездіяльності МВС України та зобов'язати надіслати до Пенсійного фонду України інформацію про зміну в грошовому забезпеченні для здійснення перерахунку та виплати позивачу пенсії;

визнати протиправною бездіяльності Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області та зобов'язати надіслати до органів Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у формі, згідно додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 (далі - Порядок №45);

визнати протиправною бездіяльності ГУПФУ України у Вінницькій області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" (далі - ~law14~), статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - ~law16~), Постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова №988);

зобов'язати ГУПФУ у Вінницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ~law17~, ~law18~ та Постанови №988.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Уряду №988.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 13.06.2017 адміністративний позов в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності МВС України та зобов'язання направити до Пенсійного фонду України інформацію про зміни в грошовому забезпеченні; зобов'язання Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області направити до ГУПФУ у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у формі згідно додатку 2 до Порядку №45 - залишено без розгляду на підставі пункту 5 частини 1 статті 155 КАС України у зв'язку з тим, що від позивача надійшло клопотання про відкликання позовної заяви.

Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 13.06.2017, залишеною без змін ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від
12.09.2017, адміністративний позов задоволено:

визнано протиправною бездіяльність ГУПФУ у Вінницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1;

зобов'язано ГУПФУ у Вінницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки №9819 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходили з того, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції. Про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій пенсійний орган повідомлено у спосіб, визначений Порядком №45, проте останнім жодних дій з проведення перерахунку та виплати позивачу пенсії станом на момент ухвалення у справі судових рішень не вчинено. Та обставина, що на момент пред'явлення цього позову у пенсійного органу були відсутні відомості про грошове забезпечення позивача не спростовує того факту, що на момент вирішення справи пенсійний орган мав таку інформацію, однак жодних дій з проведення перерахунку пенсії не вчинив.

Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, ГУПФУ у Вінницькій області подало касаційну скаргу, у якій з посиланням на порушення судами норм матеріального права просить суд касаційної інстанції скасувати зазначені судові рішення та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову. Касаційна скарга обґрунтована тим, що довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 фактично отримано пенсійним органом лише у травні 2017 року, тоді як позов пред'явлено ще у жовтні 2016 року, тобто до настання обставин, з якими закон пов'язує підстави для проведення перерахунку пенсії. За таких обставин, скаржник не вбачає з його боку жодних порушень прав та інтересів позивача.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 05.10.2017 відкрито касаційне провадження у справі.

15.12.2017 розпочав роботу Верховний Суд і набрав чинності Закон України від
03.10.2017 № 2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", яким КАС України викладено в новій редакції.

Підпунктом 4 п. 1 розділу VII "Перехідні положення" КАС України в редакції зга~law19~ передбачено, що касаційні скарги (подання) на судові рішення в адміністративних справах, які подані і розгляд яких не закінчено до набрання чинності цією редакцією Кодексу, передаються до Касаційного адміністративного суду та розглядаються спочатку за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.

У лютому 2018 року цю справу передано на розгляд Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.

В порядку статті 31 КАС України, пункту 15 Перехідних положень КАС України за результатами повторного автоматизованого розподілу від 11.06.2019 визначений новий склад суду.

Ухвалою Верховного Суду від 30.09.2019 справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду в порядку письмового провадження відповідно до вимог статті 345 КАС України.

Позивач правом на подачу відзиву на касаційну скаргу не скористався.

Верховний Суд переглянув оскаржені судові рішення у межах доводів касаційної скарги, з урахуванням вимог статті 341 КАС України з'ясував повноту фактичних обставин справи встановлених судами, перевірив правильність застосування норм матеріального і процесуального права та дійшов висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому пенсія призначена відповідно до ~law20~.

У вересні 2016 року позивач звернувся до пенсійного органу з заявою про перерахунок пенсії на підставі постанови Уряду №988.

Листом № 604/с-12 від 04.10.2016 року ГУПФУ України у Вінницькій області відмовило у перерахунку пенсії з підстав, що Постанова №988 набрала чинності з
02.12.2015, при цьому цією постановою відбулося перше встановлення грошового забезпечення для працівників новоствореного органу державної влади - Національної поліції України, тоді як органи МВС знаходяться в стані припинення.

Таким чином, пенсіонери з числа колишніх працівників міліції, набувають права на перерахунок пенсії в разі внесення змін до грошового забезпечення національних поліцейських, які відбулися за рішенням Уряду виключно після 29.12.2015. У той же час, Урядом після 29.12.2015 жодних рішень щодо зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців не приймалось.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, Верховний Суд виходить з такого.

Відповідно до ~law21~ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах ~law22~, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених для поліцейських.

~law23~ доповнено вказаною частиною згідно із ~law24~, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з
29.12.2015).

Згідно з ~law25~ усі призначені за ~law26~ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за ~law27~, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ~law28~.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених ~law30~.

Відповідно до абз. 2 розділу ХІ "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені Закону України "Про Національну поліцію" для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Уряду № 988 встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.

Відтак, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника органів внутрішніх справ.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.07.2018 у справі № 822/2560/16, від 18.10.2018 у справі № 552/5474/16-а, від 12.06.2019 у справі № 243/7339/17.

Відповідно до пункту 1 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до ~law33~ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктами 2,3 Порядку №45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Отже, цим Порядком встановлена наступна послідовність дій: МВС України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що листом №1461/05/22-2017 від
03.02.2017 МВС України повідомило Пенсійний фонду України про наявність підстав для перерахунку пенсії особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсії у порядку та в терміни, визначені законодавством.

28.03.2017 Пенсійним фондом України направлено начальникам головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві лист № 9493/02-23, в якому вказано про необхідність, у строки, передбачені Порядком № 45, підготувати та направити ліквідаційним комісіям списки осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Як вбачається з інформації зазначеній у довідці ГУПФУ у Вінницькій області від
19.04.2017 № 2555, ОСОБА_1 включено в списки для перерахунку пенсії особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за №3686, які пенсійний орган 31.03.2017 надав Ліквідаційній комісії УМВС України у Вінницькій області на виконання вимог пункту 2 Порядку № 45.

В свою чергу, Ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області підготовлено довідку №9819 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 та 04.05.2017 направлено її до ГУПФУ у Вінницькій області.

Вказана довідка отримана пенсійним органом - 12.05.2017, що підтверджується довідкою від 12.06.2017 № 3375, виданою ГУПФУ у Вінницькій області.

Отже, колегія суддів касаційної інстанції погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що починаючи з 01.06.2017, з урахуванням положень пункту 4 Порядку №45 та ~law34~, у пенсійного органу виник обов'язок здійснити позивачу перерахунок пенсії, втім станом на момент ухвалення рішення у справі такий обов'язок ГУ ПФУ у Вінницькій області не виконаний.

Та обставини, що станом на момент звернення позивача до суду у пенсійного органу була відсутня інформація щодо грошового забезпечення позивача жодним чином не виправдовує бездіяльність ГУПФУ у Вінницькій області щодо нездійснення перерахунку позивачу пенсії після її отримання. Станом на момент розгляду справи у суді першої інстанції, як і на стадії апеляційного розгляду справи, перерахунок позивачу пенсії на підставі постанови Уряду №988 ГУПФУ у Вінницькій області не проведений.

Відтак, судами попередніх інстанцій обґрунтовано визнано протиправною бездіяльність пенсійного органу щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку пенсії

У той же час, Верховний Суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зміни судових рішень суду першої та апеляційної інстанції шляхом зазначення дати, з якої позивачу необхідно здійснити перерахунок пенсії.

Так, спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є ~law35~.

Згідно з ~law36~ № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614 "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з Закону України від 15.07.2015 № 614 "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення", або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

У ході розгляду справи встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та ~law39~, яким внесено доповнення до ~law40~, не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог ~law41~.

Таким чином, позивач набув право на перерахунок пенсії на підставі постанови Уряду №988 починаючи з 01.01.2016.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 28.03.2019 у справі №473/2350/17.

За змістом статті 351 КАС України підставами для зміни рішення у відповідній частині є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Зміна судового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частин.

З огляду на те, що судами не зазначено з якої дати позивачу необхідно провести перерахунок пенсії, Верховний Суд дійшов висновку про зміну судових рішень в частині дати, з якої підлягають задоволенню позовні вимоги.

Керуючись статтями 345, 349, 351, 355, 356 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області залишити без задоволення.

Постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13.06.2017 та ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 у справі №137/1921/16 змінити.

Абзац третій резолютивної частини постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 13.06.2017 у справі №137/1921/16 викласти наступним чином:

"Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, відповідно до Закону України від
09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" від 11.11.2015 № 988, на підставі довідки №9819 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01 січня 2016 року".

В решті постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 13.06.2017 у справі №137/1921/16 залишити без змін.

Змінити мотивувальну частину ухвали Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 у справі №137/1921/16 виклавши її у редакції цієї постанови.

В решті ухвалу Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.09.2017 у справі №137/1921/16 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Судді Верховного Суду: С. М. Чиркін

А. А. Єзеров

І. В. Саприкіна
logo