Головна Сервіси для юристів ... База рішень" Протокол " Постанова КАС ВП від 06.04.2023 року у справі №640/23494/21 Постанова КАС ВП від 06.04.2023 року у справі №640...
print
Друк
search Пошук

КОМЕНТАР від ресурсу "ПРОТОКОЛ":

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

касаційний адміністративний суд верховного суду ( КАС ВП )

Історія справи

Постанова КАС ВП від 06.04.2023 року у справі №640/23494/21
Постанова КАС ВП від 06.04.2023 року у справі №640/23494/21

Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2023 року

м. Київ

справа №640/23494/21

адміністративне провадження № К/990/27694/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,

суддів - Жука А.В.,

Мартинюк Н.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2021 (головуючий суддя - В.І. Келеберда)

та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2022 (головуючий суддя - В.О. Аліменко, судді - Л.В. Бєлова, А.Ю. Кучма)

у справі № 640/23494/21

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми «Сумитеплоенерго»

до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

про визнання протиправними та скасування пункту постанови та постанови,

встановив:

Короткий зміст позовних вимог та їх обґрунтування

1. Товариство з обмеженою відповідальністю Фірма «Сумитеплоенерго» звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просило:

- визнати протиправним та скасувати пункт 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2021 № 840;

- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25.08.2021 № 1437 в частині врахування рішення, що визначене пунктом 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2021 № 840;

- зобов`язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прийняти нову постанову з урахуванням судового рішення у цій справі.

2. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що відповідачем на засіданні 21.05.2021 прийнято постанову № 840 про накладення штрафу на позивача за порушення Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та здійснення заходів державного регулювання. Пунктом 3 постанови № 840 відповідач доручив Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проект рішення щодо встановлення (перегляду) тарифу на виробництво теплової енергії для Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» шляхом його зміни в бік зменшення. Позивач вважає, що приймаючи пункт 3 постанови № 840 відповідач діяв незаконно, з порушенням встановленого порядку та способу реалізації наданих повноважень, а також без дослідження всіх матеріалів та фактичних обставин справи, чим порушив законні права та інтереси позивача. У заяві про уточнення позовних вимог позивач вказує, що на засіданні 25.08.2021 відповідачем прийнято постанову № 1437 про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2020 № 2751 «Про встановлення тарифів на виробництво теплової енергії Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго», відповідно до якої у розрахунках тарифів на виробництво теплової енергії на 2021 рік враховано рішення, що визначено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2021 № 840 щодо встановлення (перегляду) тарифу на виробництво теплової енергії для Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми «Сумитеплоенерго» шляхом його зміни в бік зменшення.

Короткий зміст рішень судів попередніх інстанцій

3. Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2021, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2022, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2021 № 840. Визнано протиправною та скасовано постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 25.08.2021 № 1437 в частині врахування рішення, що визначене пунктом 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2021 № 840. В решті позовних вимог відмовлено.

4. При прийнятті рішення суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що відповідачем належним чином не обґрунтовано причини зменшення тарифу, чим недотримано вимоги статті 20 Закону України «Про теплопостачання» в частині встановлення тарифів нижче економічно обґрунтованих. Оцінюючи оскаржувані пункти постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на предмет дотримання відповідачем положень частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суди дійшли висновку, що зазначеним вимогам оскаржувані постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (пункт та частина) не відповідають.

Короткий зміст та обґрунтування вимог касаційної скарги

5. У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів попередніх інстанцій скасувати, прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовної заяви у повному обсязі.

6. Підставою для відкриття касаційного провадження у справі є посилання у касаційній скарзі на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України. Обґрунтовуючи посилання на пункт 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідач зазначає, що при винесенні оскаржуваних судових рішень судами, в порушення частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, не застосовано висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 20.04.2022 у справі № 640/21345/18 у побідних правовідносинах.

7. В обґрунтування вимог касаційної скарги відповідач вказує, що судами попередніх інстанцій в порушення норм матеріального права було надано оцінку акту, складеному за результатами проведення планової перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії № 219 в рамках оскарження не рішення про накладення штрафу, яким є пункт 1 постанови № 840, а безпосередньо пункту 3 постанови № 840, який є організаційно-розпорядчим актом внутрішньо-спрямованого змісту, який жодних прав, свобод та інтересів позивача не порушує, не передбачає для нього жодних обов`язків і обмежень та не може бути предметом спору, а отже результати оцінки акту № 219 не можуть слугувати підставою для подальшого скасування постанови № 1437 в частині врахування рішення, що визначене пунктом 3 постанови № 840.

Позиція інших учасників справи

8. У відзиві на касаційну скаргу позивач з доводами та вимогами скаржника не погоджується, просить касаційну скаргу залишити без задоволення, рішення судів попередніх інстанцій - без змін.

Рух касаційної скарги

9. Ухвалою Верховного Суду від 27.10.2022 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

10. Ухвалою Верховного Суду від 05.04.2023 адміністративну справу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Встановлені судами попередніх інстанцій обставини справи

11. На підставі Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2021 рік, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.11.2020 № 2134, постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16.12.2020 № 2448 «Про проведення планових перевірок суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у І кварталі 2021 року та визнання такою, що втратила чинність, постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2020 № 1815» та від 07.04.2021 № 618 «Про збільшення строку проведення планової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго», посвідчення на проведення планової перевірки від 12.03.2021 № 186 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго», за результатами якої складено Акт від 23.04.2021 № 219.

12. Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у результаті розгляду 21.05.2021 на засіданні акта планової перевірки від 23.04.2021 № 219, прийнято постанову № 840 «Про накладення штрафу на Товариство з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» за порушення Ліцензійних умов з виробництва теплової енергії та здійснення заходів державного регулювання», пунктом 3 якої доручено Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проект рішення щодо встановлення (перегляду) тарифу на виробництво теплової енергії для Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» шляхом його зміни у бік зменшення на суму: 1) недофінансування Інвестиційної програми на 2019 рік у сумі 511, 61 тис. грн.; 2) економії коштів, що склалася за статтями витрат тарифів на виробництво теплової енергії на Сумській ТЕЦ у 2019-2020 роках, у сумі 8 524, 99 тис. грн.

13. 06.08.2021 відбулося засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на якому схвалено проекти постанов щодо внесення змін до деяких постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема для Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго». Цього ж дня зазначені проекти постанов оприлюднені на офіційному веб-сайті Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг з метою отримання зауважень та пропозицій.

14. На засіданні 25.08.2021 прийнято постанову № 1437 про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 24.12.2020 № 2751 «Про встановлення тарифів на виробництво теплової енергії Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго», відповідно до якої у розрахунках тарифів на виробництво теплової енергії на 2021 рік враховано рішення, що визначено постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2021 № 840, зокрема, тариф зменшено на суму: 1) недофінансування Інвестиційної програми на 2019 рік у розмірі 511, 61 тис. грн; 2) економії коштів, що склалася за статтями витрат тарифів на виробництво теплової енергії на Сумській ТЕЦ у 2019-2020 роках у розмірі 8 524, 99 тис. грн.

15. Вважаючи вищевказані пункти постанов протиправними, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Релевантні джерела права й акти їх застосування (чинні на час виникнення спірних правовідносин)

16. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

17. Частиною першою статті 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

18. За змістом статті 2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема:

1) у сфері енергетики:

діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії;

діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом, трейдерської діяльності;

діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу;

діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом;

2) у сфері комунальних послуг:

діяльності з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами);

діяльності у сфері централізованого водопостачання та водовідведення в обсягах понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Розподіл видів діяльності відповідно до сфер застосовується виключно для цілей цього Закону.

Державне регулювання у сферах, визначених у частині першій цієї статті, здійснюється Регулятором відповідно до цього Закону, а також законів України «Про природні монополії», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», інших актів законодавства, що регулюють відносини у відповідних сферах.

19. Згідно із статтею 3 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.

Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані Регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.

Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.

20. Стаття 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено порядок організації роботи Регулятора та прийняття рішень, відповідно до частин першої та другої якої засідання Регулятора є основною формою його роботи як колегіального органу. Порядок організації роботи Регулятора, зокрема проведення його засідань, визначається регламентом, що затверджується Регулятором, та підлягає оприлюдненню на його офіційному веб-сайті.

Засідання Регулятора проводяться у формі відкритих слухань. На відкритих слуханнях розглядаються всі питання, розгляд яких належить до повноважень Регулятора, крім питань, що містять таємну інформацію.

21. Частиною п`ятою статті 14 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» передбачено, що рішення Регулятора оформлюються постановами, крім рішень щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення контролю, які оформлюються розпорядженнями. Рішення Регулятора підписуються Головою.

22. Відповідно до частин першої та другої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.

23. Частиною четвертою статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено, що під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб`єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, у тому числі працівників суб`єкта господарювання, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов`язкові до виконання суб`єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом; 7) за результатами перевірки або моніторингу приймати рішення про встановлення (зміну) тарифів на товари (послуги) суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, та внесення змін до відповідних інвестиційних програм.

24. Згідно положень частини п`ятої статті 19 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

25. Відповідно до частини першої статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України «Про природні монополії», «Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу», «Про ринок електричної енергії», «Про ринок природного газу», «Про трубопровідний транспорт», «Про теплопостачання», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг2 та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.

26. Згідно із частинами другою-четвертою статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».

Оцінка висновків судів, рішення яких переглядаються, та аргументів учасників справи

27. Суд касаційної інстанції наголошує на тому, що переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина перша статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).

28. Суд касаційної інстанції не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати чи приймати до розгляду нові докази або додатково перевіряти докази (частина друга статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).

29. Касаційне провадження у справі, що розглядається, відкрито з підстави, передбаченої пунктом 1 частини четвертої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв`язку із застосуванням судами норм матеріального права без врахуванням висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 20.04.2022 у справі № 640/21345/18 у подібних правовідносинах.

30. Так, аналізуючи положення Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» щодо здійснення Регулятором державного контролю та застосування заходів впливу, у постанові від 20.04.2022 у справі № 640/21345/18 Верховний Суд, з посиланням на правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду від 24.11.2021 у справі № 320/5797/19, надаючи оцінку резолютивним частинам оскаржуваних постанов Регулятора, якими зобов`язано Департамент із регулювання відносин у сфері енергетики підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проект рішення щодо встановлення (перегляду) тарифу на відпуск електричної енергії/виробництво шляхом його зміни в бік зменшення, дійшов висновку, що такий пункт резолютивної частини постанови Регулятора містить рекомендації, які стосуються винятково структурного підрозділу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики і не породжує жодних безпосередніх правових наслідків для позивача.

31. У наведених постановах Верховний Суд вказав, що доручення підготувати проект рішення, ще не є остаточним рішенням щодо встановлення (перегляду) тарифів, та передбачає майбутнє обговорення та голосування за проект на комісії Регулятора з урахуванням всіх обставин, що склалися, а тому пункт резолютивної частини постанови за своєю природою жодним чином не порушує права позивача.

32. Також, у вказаних постановах Верховний Суд виснував, що постанови, резолютивна частина яких адресована Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проект рішення є організаційно-розпорядчими актами внутрішнього-спрямованого змісту, не є індивідуальними актами, а тому жодних прав, свобод, інтересів позивача не порушує, не передбачає для нього жодних обов`язків і обмежень.

33. У справі, що розглядається, встановлено, що пунктом 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2021 № 840 доручено Департаменту із регулювання відносин у сфері енергетики підготувати та винести на засідання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг проект рішення щодо встановлення (перегляду) тарифу на виробництво теплової енергії для Товариства з обмеженою відповідальністю «Сумитеплоенерго» шляхом його зміни у бік зменшення.

34. Враховуючи правову позицію, викладену у постановах Верховного Суду від 24.11.2021 у справі № 320/5797/19, від 20.04.2022 у справі № 640/21345/18, Верховний Суд приходить до висновку, що оскаржуваний позивачем пункт постанови від 21.05.2021 № 840 не порушує жодних прав, свобод та інтересів позивача.

35. Отже, висновок судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для скасування пункту 3 постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 21.05.2021 № 840 є помилковим. Відповідно, як наслідок подальше визнання судами протиправним та скасування постанови від 25.08.2021 № 1437 в частині врахування рішення, що визначене пунктом 3 постанови від 21.05.2021 № 840, також є неправильним.

36. При цьому, Верховний Суд враховує, що у заяві про уточнення позовних вимог позивач вказує про прийняття відповідачем на засіданні 25.08.2021 постанови № 1437, проте позивачем пункт 1 постанови від 21.05.2021 № 840 про накладення штрафу за встановлені під час перевірки порушення не оскаржується.

37. Тобто фактично позивач просить визнати протиправним та скасувати пункт 3 постанови від 21.05.2021 № 840 і як наслідок його скасування - скасувати постанову № 1437 в частині врахування рішення, що визначене пунктом 3 постанови від 21.05.2021 № 840.

38. Водночас в межах розгляду справи в касаційному порядку встановлено, що пункт 3 постанови від 21.05.2021 № 840 не є індивідуальним актом, а тому не породжує для позивача жодних прав та обов`язків.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

39. Відповідно до частин першої та третьої статті 351 Кодексу адміністративного судочинства України суд скасовує судове рішення повністю або частково і ухвалює нове рішення у відповідній частині або змінює його, якщо таке судове рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права або порушенням норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

40. Переглянувши судові рішення в межах доводів касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, перевіривши повноту встановлення судами фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд дійшов висновку, що при ухваленні рішень, суди першої та апеляційної інстанцій допустили неправильне застосування норм матеріального права, без врахування висновку Верховного Суду, викладеного у постанові від 20.04.2022 у справі № 640/21345/18 у подібних правовідносинах, що є підставою для скасування судових рішень та ухвалення нового рішення у справі.

Висновки щодо розподілу судових витрат

41. З огляду на результат касаційного розгляду судові витрати не розподіляються.

Керуючись статтями 139 327 341 345 349 351 355 356 Кодексу адміністративного судочинства України, Суд

постановив:

1. Касаційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задовольнити.

2. Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2021 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2022 у справі № 640/23494/21 скасувати.

3. Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю Фірми «Сумитеплоенерго» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправними та скасування пункту постанови та постанови відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий Ж.М. Мельник-Томенко

Судді А.В. Жук

Н.М. Мартинюк

logo