Історія справи
Ухвала КАС ВП від 02.07.2019 року у справі №806/2325/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
04 липня 2019 року
Київ
справа №806/2325/17
адміністративне провадження №К/9901/27/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючого - Шишова О.О.,
суддів: Дашутіна І.В., Яковенка М.М.,
розглянув у порядку письмового провадження в касаційній інстанції справу
за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області про зобов`язання вчинити певні дії, провадження в якій відкрито
за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 12.09.2017 прийняту у складі головуючого судді Попової О.Г., та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017, постановлену у складі колегії суддів: Кузьменко Л.В. (головуючий), Іваненко Т.В., Франовської К.С.
І. Суть спору
1. У серпні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила зобов`язати Територіальний сервісний центр № 1844 Регіонального сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області (далі - Територіальний сервісний центр № 1844) здійснити перереєстрацію автомобіля марки Peugeot Bipper, 2008 року випуску, червоного кольору, тип - фургон малотоннажний-В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 із малотоннажного (вантажного) в пасажирський транспортний засіб, згідно акту технічної експертизи про відповідність конструкції та технічного стану переобладнаного транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху від 17.06.2013 № 5608.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення відповідача про відмову у здійсненні перереєстрації транспортного засобу, оформлене листом від 18.05.2017 № 36-Я є безпідставним та протиправним, оскільки у позивача наявні усі необхідні документи для здійснення перереєстрації транспортного засобу.
ІІ. Встановлені судами фактичні обставини справи
3. ОСОБА_1 є власником транспортного засобу марки Peugeot Bipper, 2008 року випуску, номерний знак НОМЕР_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , номер (об`єм) двигуна 1398 см3.
4. У червні 2013 року позивач в індивідуальному порядку здійснила переобладнання транспортного засобу з вантажного на пасажирський відповідно до висновку Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України від 14.06.2013 № 162706.
5. Відповідно до акту технічної експертизи про відповідність конструкції та технічного стану переобладнаного транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху ТзОВ "Житомиравтостандарт" від 17.06.2013 № 5608, транспортний засіб автомобіль марки Peugeot Bipper, 2008 року випуску, номер НОМЕР_1 переобладнаний в індивідуальному порядку та перевірений ВЛ ТзОВ "Житомиравтостандарт". Переобладнання виконано шляхом зміни типу транспортного засобу з вантажного на пасажирський транспортний засіб. Кількість місць для сидіння 4, не враховуючи водія. Згідно пункту 6 акту від 17.06.2013 №5608, узагальнений висновок про відповідність переобладнаного транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху: транспортний засіб відповідає вимогам безпеки дорожнього руху.
6. 03.05.2017 ОСОБА_1 звернулася до Територіального сервісного центру № 1844 із заявою про проведення перереєстрації автомобіля марки Peugeot Bipper, 2008 року випуску, червоного кольору, тип - фургон малотоннажний-В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 із малотоннажного фургону (вантажного) в пасажирський транспортний засіб.
7. Територіальний сервісний центр № 1844 м. Новоград-Волинський листом від 18.05.2017 № 36-Я відмовив позивачу у перереєстрації транспортного засобу у зв`язку із закінченням терміну дії документу на підставі, якого здійснюється перереєстрація, а саме: висновку Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України від 14.06.2013 № 162706.
8. Уважаючи рішення про відмову у здійсненні перереєстрації транспортного засобу безпідставним, позивач звернулася з позовом до суду за захистом своїх прав.
ІІІ. Рішення судів першої та апеляційної інстанцій і мотиви їх ухвалення
9. Житомирський окружний адміністративний суд постановою від 12.09.2017 у задоволенні позовних вимог відмовив.
10. Ухвалюючи таке рішення суд першої інстанції виходив з того, що документ, який є необхідним для проведення перереєстрації переобладнання транспортних засобів, а саме висновок від 14.06.2013 № 162706 є дійсним протягом року з дати його оформлення, тобто до 14.06.2014 включно. На момент звернення позивача із заявою про здійснення перереєстрації транспортного засобу 03.05.2017 висновок був протермінованим та недійсним.
11. Житомирський апеляційний адміністративний суд ухвалою від 30.11.2017 підтримав позицію суду першої інстанції та за результатом апеляційного перегляду залишив рішення суду першої інстанції без змін.
IV. Касаційне оскарження
12. У касаційні скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить їх скасувати, позовні вимоги задовольнити.
13. Касаційну скаргу позивач мотивує тим, що для здійснення перереєстрації транспортного засобу в неї наявні всі необхідні документи, передбачені пунктом 37 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388.
14. Уважає, що документом, який надає право на перереєстрацію транспортного засобу є акт технічної експертизи про відповідність конструкції та технічного стану переобладнаного транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху від 17.06.2013 № 5608.
15. У відзиві на касаційну скаргу відповідач стверджує, що у Територіального сервісного центру № 1844 не було правових підстав для перереєстрації транспортного засобу, оскільки закінчився термін дії документів, на підставі яких повинна проводитись така перереєстрація.
V. Нормативне врегулювання
16. Правові та соціальні основи дорожнього руху з метою захисту життя та здоров`я громадян, створення безпечних і комфортних умов для учасників руху та охорони навколишнього природного середовища визначає Закон України від 30.06.1993 № 3353-XII "Про дорожній рух" (далі - Закон № 3353-XII).
17. Відповідно до частин першої, четвертої, п`ятої статті 32 вказаного Закону переобладнання транспортних засобів, тобто зміна типу або марки (моделі), призначення чи параметрів конструкції транспортних засобів, що перебувають в експлуатації, шляхом установки кабіни, кузова чи їх деталей, спеціального обладнання і номерних агрегатів, не передбачених нормативно-технічною документацією на даний транспортний засіб, повинно відповідати правилам, нормативам і стандартам України.
18. Переобладнання, що призвело до зміни облікових даних механічного транспортного засобу, повинно бути відображено у його реєстраційних документах.
19. Переобладнання транспортних засобів здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
20. Порядок переобладнання транспортних засобів затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку переобладнання транспортних засобів" від 21.06.2010 № 607 (далі - Порядок № 607)
21. Згідно пунктів 5, 6, 7, 10, 13 Порядку № 607 (в редакції, чинній на момент спірних правовідносин), для переобладнання транспортного засобу в індивідуальному порядку власник або його представник подає до спеціально уповноваженої організації заяву про погодження переобладнання транспортного засобу (далі - заява про погодження), в якій зазначаються відомості про транспортний засіб, вид переобладнання, а також технічна та інша інформація, необхідна для проведення переобладнання. До заяви про погодження додаються копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та акта проведення його огляду.
22. Спеціально уповноважена організація розглядає заяву про погодження і визначає технічну можливість та умови (вимоги) переобладнання транспортного засобу з урахуванням того, що його конструкція повинна відповідати вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.
23. За результатами розгляду заяви про погодження спеціально уповноважена організація видає документ про погодження або надає обґрунтовану відмову в погодженні переобладнання транспортного засобу.
24. Строк дії документа про погодження становить один рік з дня його видачі.
25. Після переобладнання транспортного засобу власник або його представник обирає організацію з оцінки відповідності та подає заяву про проведення оцінювання відповідності транспортного засобу, що переобладнаний, вимогам правил, нормативів і стандартів України, а також умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження. За результатами такого оцінювання видається акт технічної експертизи або сертифікат відповідності - для транспортних засобів, що переобладнані в індивідуальному порядку.
26. Положеннями пункту 18 Порядку № 607 визначено, що перереєстрація транспортного засобу, що переобладнаний, проводиться територіальним органом з надання сервісних послуг МВС відповідно до Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 (далі - Порядок № 1388).
27. Пунктом 7 Порядку № 1388 встановлено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
28. Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
29. Згідно абзацу 1 пункту 33 Порядку № 1388, перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
30. Відповідно до положень пункту 37 Порядку № 1388, державна реєстрація (перереєстрація) переобладнаних транспортних засобів проводиться на підставі документів про відповідність їх вимогам безпеки дорожнього руху та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни).
31. Документами про відповідність переобладнаних транспортних засобів вимогам безпеки дорожнього руху є: для транспортних засобів, переобладнаних в індивідуальному порядку, а також транспортних засобів, переобладнаних для роботи на газових паливах, - акт технічної експертизи (крім переобладнаних автобусів) за формою згідно з додатком 5 або сертифікат відповідності, виданий випробувальною лабораторією (центром), що має атестат акредитації відповідної галузі та повноваження щодо проведення перевірки технічного стану транспортних засобів, органом з оцінки відповідності, що визнаний та призначений в установленому порядку проводити процедуру сертифікації транспортних засобів, чи підприємством, що має сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО з установлення відповідності конструкції переобладнаного транспортного засобу умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження переобладнання.
VI. Позиція Верховного Суду
32. Вирішуючи питання про обґрунтованість касаційної скарги, суд касаційної інстанції виходить з такого.
33. Як установлено судами, ОСОБА_1 у червні 2013 року в індивідуальному порядку здійснила переобладнання транспортного засобу з вантажного на пасажирський відповідно до висновку Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України від 14.06.2013 № 162706.
34. 03.05.2017 позивач звернулася до Територіального сервісного центру № 1844 із заявою про проведення перереєстрації автомобіля марки Peugeot Bipper, 2008 року випуску, червоного кольору, тип - фургон малотоннажний-В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 із малотоннажного фургону (вантажного) в пасажирський транспортний засіб.
35. Листом Територіального сервісного центру № 1844 м. Новоград-Волинський від 18.05.2017 № 36-Я позивачу відмовлено у перереєстрації транспортного засобу у зв`язку із закінченням терміну дії документа на підставі, якого здійснюється така перереєстрація.
36. Порядок переобладнання транспортних засобів затверджено постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку переобладнання транспортних засобів" від 21.06.2010 № 607, який визначає процедуру переобладнання транспортних засобів, призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, що призводить до зміни повної маси та її розподілу по осях, розміщення центру ваги, типу двигуна, його ваги і потужності, колісної бази чи колісної формули, системи гальмового і рульового керування та трансмісії, зокрема для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива.
37. Відповідно до пункту 5 Порядку № 607 для переобладнання транспортного засобу в індивідуальному порядку власник або його представник подає до спеціально уповноваженої організації заяву про погодження переобладнання транспортного засобу (далі - заява про погодження), у якій зазначаються відомості про транспортний засіб, вид переобладнання, а також технічна та інша інформація, необхідна для проведення переобладнання. До заяви про погодження додаються копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу та акта проведення його огляду.
38. Спеціально уповноважена організація розглядає заяву про погодження і визначає технічну можливість та умови (вимоги) переобладнання транспортного засобу з урахуванням того, що його конструкція повинна відповідати вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища (пункт 6 Порядку № 607).
39. Пунктами 7, 9, 10 вказаного Порядку визначено, що за результатами розгляду заяви про погодження спеціально уповноважена організація видає документ про погодження або надає обґрунтовану відмову в погодженні переобладнання транспортного засобу. У документі про погодження зазначаються відомості про транспортний засіб і його власника, вид та умови (вимоги) переобладнання транспортного засобу з урахуванням того, що конструкція переобладнаного транспортного засобу повинна відповідати вимогам правил, нормативів і стандартів України. Строк дії документа про погодження становить один рік з дня його видачі.
40. Як убачається з матеріалів справи на виконання вимог Порядку № 607 позивачем було отримано Висновок Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України від 14.06.2013 № 162706, згідно якого контролюючий орган вважає технічно можливим в частині забезпечення безпеки дорожнього руху переобладнання транспортного засобу марки Peugeot Bipper, 2008 року випуску, номерний знак НОМЕР_3 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 . Пунктом 12 Висновку визначено, що висновок є дійсним протягом року з дати його оформлення.
41. Відповідно до вказаного Висновку позивач у червні 2013 року в індивідуальному порядку здійснила переобладнання транспортного засобу з вантажного на пасажирський.
42. За правилами пункту 13 Порядку № 607 після переобладнання транспортного засобу власник або його представник обирає організацію з оцінки відповідності та подає заяву про проведення оцінювання відповідності транспортного засобу, що переобладнаний, вимогам правил, нормативів і стандартів України, а також умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження. За результатами такого оцінювання видається акт технічної експертизи або сертифікат відповідності - для транспортних засобів, що переобладнані в індивідуальному порядку.
43. На підставі Висновку від 14.06.2013 № 162706 позивач отримала Акт технічної експертизи про відповідність конструкції та технічного стану переобладнаного транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху від 17.06.2013 № 5608.
44. Відповідно до пункту 33 Порядку № 607 перереєстрація транспортних засобів проводиться у разі отримання свідоцтва про реєстрацію замість утраченого або не придатного для користування, зміни їх власників, місця стоянки, місцезнаходження або найменування власників - юридичних осіб, місця проживання або прізвища, імені чи по батькові фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, а також у разі зміни кольору, переобладнання транспортного засобу чи заміни кузова, інших складових частин, що мають ідентифікаційні номери.
45. Процедура державної реєстрації (перереєстрації) зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком № 1388.
46. Згідно пункту 37 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація) переобладнаних транспортних засобів проводиться на підставі документів про відповідність їх вимогам безпеки дорожнього руху та документів, що підтверджують правомірність придбання встановлених кузовів (рам), які мають ідентифікаційні номери (у разі їх заміни).
47. Документами про відповідність переобладнаних транспортних засобів вимогам безпеки дорожнього руху є, зокрема, для транспортних засобів, переобладнаних в індивідуальному порядку, а також транспортних засобів, переобладнаних для роботи на газових паливах, - акт технічної експертизи (крім переобладнаних автобусів) за формою згідно з додатком 5 або сертифікат відповідності, виданий випробувальною лабораторією (центром), що має атестат акредитації відповідної галузі та повноваження щодо проведення перевірки технічного стану транспортних засобів, органом з оцінки відповідності, що визнаний та призначений в установленому порядку проводити процедуру сертифікації транспортних засобів, чи підприємством, що має сертифікат відповідності державної системи сертифікації УкрСЕПРО з установлення відповідності конструкції переобладнаного транспортного засобу умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження переобладнання.
48. З аналізу викладеного висновується, що документом, який надає право здійснити державну реєстрацію переобладнаного в індивідуальному порядку транспортного засобу є акт технічної експертизи про відповідність його вимогам безпеки дорожнього руху. В даному випадку таким документом є Акт технічної експертизи про відповідність конструкції та технічного стану переобладнаного транспортного засобу вимогам безпеки дорожнього руху від 17.06.2013 № 5608.
49. Крім того, у частині 21 статті 34 Закону України «Про дорожній рух», власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов`язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів. Аналогічні вимоги щодо 10-денного терміну перереєстрації встановлені пунктом 7 Порядку №1388, який додатково встановлює, що строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
50. ОСОБА_1 звернулася до уповноваженого органу із заявою про проведення перереєстрації автомобіля марки Peugeot Bipper, 2008 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 із малотоннажного фургону (вантажного) в пасажирський транспортний засіб лише 03.05.2017, тобто із пропуском десятиденного строку, встановленого частиною 21 статті 34 Закону України «Про дорожній рух» та пунктом 7 Порядку № 1388.
51. Доказів на підтвердження відсутності у позивача можливості своєчасного звернення із заявою про проведення реєстрації транспортного засобу, пояснень та доказів поважності пропуску строків здійснення перереєстрації, фактів звернення позивача із заявою про поновлення або продовження строку дії необхідних для реєстрації документів позивачем до суду не надано.
52. При таких обставинах Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності правових підстав для зобов`язання відповідача провести перереєстрацію автомобіля марки Peugeot Bipper, 2008 року випуску, червоного кольору, тип - фургон малотоннажний-В, номер шасі (кузова, рами) НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 із малотоннажного (вантажного) в пасажирський транспортний засіб.
53. З огляду на викладене, висновки судів першої та апеляційної інстанції є правильними, обґрунтованими, відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни оскаржуваного судового рішення відсутні.
54. Доводи, які містяться в касаційній скарзі, висновків судів та обставин справи не спростовують.
55. Згідно з частиною першою статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
56. Зважаючи на приписи статті 350 КАС України, касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.
VII. Судові витрати
57. З огляду на результат касаційного розгляду та відсутність документально підтверджених судових витрат, понесених учасниками справи у зв`язку з переглядом справи в суді касаційної інстанції, судові витрати розподілу не підлягають.
58. Керуючись статтями 3, 341, 345, 349, 353, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Касаційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2017 року у справі № 806/2325/17 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий О.О. Шишов
Судді І.В. Дашутін
М.М. Яковенко