Історія справи
Ухвала КАС ВП від 02.04.2019 року у справі №810/2016/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 квітня 2019 року
Київ
справа №810/2016/16
адміністративне провадження №К/9901/30918/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача - Олендера І.Я.,
суддів: Гончарової І.А., Ханової Р.Ф.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2016 року (суддя Брагіна О.Є.) та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2017 року (судді: Карпушова О.В. (головуючий), Епель О.В., Кобаль М.І.) у справі № 810/2016/16 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фора» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ
Короткий зміст позовних вимог
1. Товариство з обмеженою відповідальністю «Фора» (далі - позивач, ТОВ «Фора») звернулось до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач, контролюючий орган, Офіс ВПП ДФС) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000061405 від 29.03.2016, яким до ТОВ «Фора» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 64 011, 25 грн.
2. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що контролюючий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення № 0000061405 від 29.03.2016 діяв всупереч вимог податкового законодавства, оскільки у позивача були наявні всі відповідні дані в КОРО та фіскальні чеки, тому висновок відповідача щодо неоприбуткування готівкових коштів в касі підприємства за перевіряємий період є необґрунтованим.
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
3. Постановою Київського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2017 року, адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 29.03.2016 № 0000061405.
4. Суд першої інстанції, з рішенням якого погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, що позивачем було здійснено оприбуткування готівкових коштів у відповідності до вимог законодавства, зокрема Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 із застосуванням РРО, тоді як контролюючий орган приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 29.03.2016 № 0000061405 діяв всупереч та не у відповідності до вимог податкового законодавства.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
5. Не погодившись з рішенням судів першої та апеляційної інстанцій Офіс ВПП ДФС подав касаційну скаргу, де посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2017 року, та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог ТОВ «Фора» у повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
6. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ «Фора» є юридичною особою, код за ЄДРПОУ: 32294897, зареєстроване у встановленому законом порядку 02.12.2002, номер запису: 1 339 120 0000 001567, що підтверджується копією Виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Працівниками ГУ ДФС у Київській області проведено фактичну перевірку магазину, що належить ТОВ «Фора», який розташований за адресою: б-р Тараса Шевченка, 1, с. Петрівське, Києво-Святошинський район, Київська область, за результатами якої складено акт перевірки від 15.03.2016 бланк № 002180.
Проведеною податковим органом перевіркою було виявлено перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі підприємства у сумі 7 000,00 грн. (згідно даних касової книги структурного підрозділу ТОВ «Фора» за адресою: б-р Тараса Шевченка, 1, с. Петрівське, Києво-Святошинський район, Київська область залишок готівки на кінець дня становив 7 000,00 грн, які були здані до установи банку 27 березня 2015 року. За даними наказів про встановлення ліміту залишку готівки в касі від 26.03.2015 № 274/1 (перший, прогнозний) ліміт залишку готівки визначено у розмірі 60 000,00 грн та від 01.07.2015 № 274/3 (за фактичними показниками діяльності, після трьох місяців роботи магазину) в розмірі 35 800,00 грн (згідно розрахунку). В акті перевірки зазначено про неповне оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 10 002,25 грн (згідно Z-звіту РРО від 13.07.2015 № 110, який зберігався в КОРО № 3000093757, зареєстрованій 12.03.2015) сума розрахунків за готівку склала 11 535,46 грн, при цьому у зазначеній КОРО вчинено запис про оприбуткування готівкових коштів за 13.07.2015 на суму 15 330, 21 грн, чим на думку відповідача порушено п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні.
За результатами складеного акта перевірки Міжрегіональним головним управлінням ДФС Центрального офісу з обслуговування великих платників прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.03.2016 № 0000061405, згідно з яким до ТОВ «Фора» застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 64 011,25 грн., у тому числі 50 011,25 грн за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки, 14 000,00 грн за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі.
Крім того, судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ТОВ «Фора» 25.03.2016 видало наказ № 274, яким визначено суму ліміту каси 20 000,00 грн. Щодо оприбуткування суми 10 002,25 грн, судами встановлено, що у КОРО № 3000093757 за 13.07.2015 р. на підставі Z-звіту № 00110 від 13.07.2015 в графі «службова видача» вчинено запис про облік руху готівки (розділ 2 КОРО) в сумі 12 035,46 грн (в т.ч. 500,00 грн службове внесення), в графі сума розрахунків за ставкою ПДВ 20% зазначено 15 330,21 грн. Оприбуткування готівкових коштів підтверджується роздрукованим Z-звітом № 00110 від 13.07.2015, який був підклеєний в КОРО № 3000093757, про наявність якого зазначено також в акті перевірки у п. 2.2.13. Сума 10 002,25 грн внесена 13.07.2015 в центральну касу магазину касиром на підставі: прибуткового касового ордеру № 1003 на суму 4 100,00 грн, службового чеку від 13.07.2015, роздрукованого о 15:32:13; прибуткового касового ордеру № 1006 від 13.07.2015 на суму 4 100,00 грн та службового чеку від 13.07.2015, роздрукованого 13.07.2015 о 20:13:31 та прибуткового касового ордеру № 1007 від 13.07.2015 на суму 3 335,46 грн та службового чеку від 13.07.2015, роздрукованого 13.07.2015 о 22:06:13. Розрахунок карткою склав 3 794, 75 грн. Зазначені готівкові кошти оприбутковані у касовій книзі, що підтверджується касовим журналом за 13.07.2015.
ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
7. В доводах касаційної скарги контролюючий орган цитує норми матеріального та процесуального права, перелічує порушення, які на його думку допущено позивачем та вказує на неврахування судами першої та апеляційної інстанцій положень пунктів 2.6, 2.8, 2.9 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637 щодо перевищення позивачем встановленого ліміту залишку готівки в касі.
8. Позивачем відзиву (заперечень) на касаційну скаргу надано не було.
9. Касаційний розгляд справи проведено у попередньому судовому засіданні, відповідно до статті 343 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції Закону від 3 жовтня 2017 року №2147-VІІІ, що діє з 15 грудня 2017 року).
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
10. Закон України № 265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (у редакції Закону, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин):
10.1. Пункти 1, 2, 9, 13 статті 3.
Суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
11.1. Абзац третій пункту 1.
Установити, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами- громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
12. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджене постановою Національного банку України від 15.12.2004 № 637:
12.1. Пункт 1.2.
Оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
12.2. Пункт 2.6.
Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (265/95-ВР ) надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
12.3. Пункт 2.7.
Виходячи з потреби прискорення обігу готівкових коштів і своєчасного їх надходження до кас банків для підприємств, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, установлюються ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення. Банкам і підприємцям ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) не встановлюються.
12.4. Пункт 2.8.
Підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.
За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку.
Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
12.5. Пункт 3.3.
Приймання готівки в каси проводиться за прибутковими касовими ордерами (додаток 2), підписаними головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником підприємства.
Про приймання підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається засвідчена відбитком печатки цього підприємства квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера) за підписами головного бухгалтера або працівника підприємства, який на це уповноважений керівником.
Під час роботи з готівкою касири (особи, що виконують їх функції) керуються правилами визначення платіжності банкнот і монет Національного банку України.
12.6. Пункти 5.1, 5.2, 5.3.
Якщо підприємство в окремі дні не має перевищення ліміту каси, то таке підприємство може в ці дні не здавати в установлені строки готівку.
Установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.
Підприємства, що розпочинають свою діяльність, а також підприємства, діяльність яких була пов'язана виключно з безготівковими розрахунками та які відповідно до встановленого законодавством України порядку отримують право на здійснення додаткового виду діяльності, що передбачає здійснення готівкових розрахунків, на перші три місяці їх роботи ліміт каси встановлюють згідно з прогнозними розрахунками. Установлений з урахуванням прогнозних розрахунків ліміт каси у двотижневий строк після закінчення перших трьох місяців їх роботи переглядається за фактичними показниками діяльності відповідно до вимог цього Положення.
Ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.
12.7. Пункт 7.15.
Уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення.
13. Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, постанова Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 № 199:
13.1. Пункт 2.
Z-звіт - денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора.
Зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання звіту до виконання наступного Z-звіту.
ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
14. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги та на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє правильність застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права (частина перша статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України).
15. Доводи касаційної скарги не містять інших обґрунтувань ніж ті, які були зазначені у запереченні на адміністративний позов, апеляційній скарзі та з урахуванням яких суди попередніх інстанцій вже надавали оцінку встановленим обставинам справи. У ході розгляду справи судами першої та апеляційної інстанції було надано належну оцінку доказам, наданих позивачем та зібраних судами на підставі статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції на час прийняття судами рішень).
16. Виходячи із системного аналізу вищевказаних норм права, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, що контролюючий орган при прийнятті оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0000061405 від 29.03.2016, яким на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та абзацу 2, 3 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 64 011, 25 грн діяв поза межами та не у відповідності до положень податкового законодавства.
У справі, що розглядається судами першої та апеляційної інстанцій встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що ТОВ «Фора» 25 березня 2016 року видало наказ № 274, яким було визначено суму ліміту каси - 20 000,00 грн, а також те, що позивач при здійсненні розрахункових операцій проводив отримані готівкові кошти в сумі 10 002,25 грн через зареєстрований РРО з видачею розрахункового фіскального чеку, а також виписував видаткові/прибуткові касові ордери на суму готівки, рух якої обліковувався протягом дня (13 липня 2015 року), що підтверджується в тому числі роздрукованим Z-звітом за № 00110. Крім того, висновок контролюючого органу щодо неоприбуткування в касі позивача готівкових коштів не відповідає фактичним обставинам справи і спростовується належно оформленою КОРО № 3000093757. За встановлених обставин справи суди першої та апеляційної інстанції дійшли обґрунтованого висновку, що позивачем не було перевищено встановленого ліміту залишку готівки в касі, а тому позивач не порушував вимоги Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року № 637, щодо встановленого ліміту залишку готівки в касі.
17. Судами першої та апеляційної інстанцій в повній мірі встановлено фактичні обставини справи та надано об'єктивний та обґрунтований їх аналіз з урахуванням доводів наведених відповідачем в запереченні на адміністративний позов та в апеляційній скарзі, у зв'язку з чим, відсутні підстави вважати, що обставини справи встановлено не повно чи неправильно, а отже і наведені контролюючим органом доводи в касаційній скарзі не спростовують правильних по суті висновків судів першої та апеляційної інстанцій.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
18. Переглянувши судові рішення в межах касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судами фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального та процесуального права, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, дійшов висновку, що при ухваленні оскаржуваних судових рішень, суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права, які могли б бути підставою для скасування судового рішення, а тому касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Київського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2017 року слід залишити без задоволення.
19. Відповідно до пункту 1 частини першої статті 349 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право залишити судові рішення судів першої та (або) апеляційної інстанцій без змін, а скаргу без задоволення.
20. Суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили неправильного застосування норм матеріального права або порушень норм процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій (частина перша статті 350 Кодексу адміністративного судочинства України).
Керуючись статтями 341, 343, 349, 350, 355, 356, 359, пунктом 4 частини першої Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2016 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 8 лютого 2017 року у справі № 810/2016/16 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною і оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
І.Я.Олендер
І.А. Гончарова
Р.Ф. Ханова ,
Судді Верховного Суду