Головна Блог ... Консультації від юристів Навіщо потрібні координати поворотних точок меж земельної ділянки та що робити, коли є помилка Навіщо потрібні координати поворотних точок меж зе...

Навіщо потрібні координати поворотних точок меж земельної ділянки та що робити, коли є помилка

Відключити рекламу
 - c5d06e01e9275801db79691726eae729.jpeg

Зміст:

Обов'язковою умовою придбання землі є формування такої земельної ділянки (далі - зем.ділянка). Зем. ділянка не може вважатися сформованим об'єктом, якщо невідомі її межі та площа, місцезнаходження та координати – грубо кажучи – якщо її не можна ідентифікувати на карті. Тобто, логічно, що для точного визначення, чи це ваша ділянка, чи сусіда - вам необхідні будуть точні дані та координати меж цієї ділянки. Саме з цією метою й надаються важливі координати поворотних точок меж земельної ділянки, адже від правильності поворотних точок земельної ділянки може залежати реалізація вашого права на ту чи іншу частину зем.ділянки, як і відсутність суперечок із сусідами.

Користуйся консультацією: Для чего проводятся топографо-геодезические работы при установлении прав на земельные участки

Що таке межа ділянки?

поворотні точки земельної ділянки Зем. ділянка має бути сформована як об'єкт цивільних прав. Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України від 25.10.2001 №2768 (далі - ЗК України), таке формування передбачає визначення її площі, кордонів та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру (далі - Держземкадастр). Відповідно до частини 4 цієї статті - зем. ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.

Що таке кадастровий номер - це індивідуальна, виняткова послідовність чисел та знаків, що присвоюється зем. ділянці у процесі її реєстрації. Кадастровий номер закріплюється за даною ділянкою протягом усього часу її існування у конкретних межах. Він не повторюється (у всякому разі не повинен повторюватися) з жодним іншим номером зем.ділянок і формується програмним забезпеченням Держземкадастру.

Фактично сам номер має структуру, що визначає місцезнаходження ділянки. Так, з дев'ятнадцяти чисел, перші десять – визначають кадастрову зону (межі об'єкта адміністративно-територіального устрою), наступні дві – номер кадастрової зони щодо області, наступні три – номер кадастрового кварталу, крайні чотири – безпосереднє місцезнаходження зем.ділянки щодо кварталу. Ці значення розмежовуються двокрапкою “:”. Дані структурні елементи визначаються на підставі:

  • індексної кадастрової карти;
  • даних у Держземкадастрі та
  • відомостей про координати поворотних точок меж зем. ділянки, зазначених у документації із землеустрою та у відповідному електронному документі.

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації в Держземкадастрі. Формування земельних ділянок (здебільшого) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Саме у проекті землеустрою (тех. документації) - а його готують сертифіковані інженери-землеупорядники, відомості про які внесені до однойменного Держреєстру сертифікованих інженерів-землеупорядників - та визначаються межі зем.ділянки.

Межі будь-якої кадастрової зони, як і окремої ділянки, визначають координати поворотних точок в єдиній системі координат. Сам по собі Держземкадастр має картографічну основу, безпосередньо пов'язану із системою координат - тобто по суті є картою місцевості.

Такі межі ділянки візуально можна уявити як прямі лінії між двома сусідніми кутовими точками. Кількість точок може змінюватись від трьох (трикутні зем.ділянки) і більше. Часто зем. ділянка формується у прямокутній формі (чотири поворотні точки меж земельної ділянки), але поширені й багатокутні зем. ділянки (з безліччю поворотних точок). Кожна точка має координати. Візуально (наприклад, в акті на право приватної власності на землю) це виглядає так (поворотні точки обведені червоним):координати поворотних точок

Отже, поворотні точки меж земельної ділянки - це умовно позначений кут земельної ділянки, де лінія межі ділянки змінює свій напрямок. Такі точки, з'єднані прямими лініями, визначають межі зем.ділянки.

Користуйтеся консультацією: Земельна ділянка під городництво - правове регулювання

Як вони визначаються і як дізнатися координати земельної ділянки

В Україні ведеться єдиний державний земельний кадастр – Держземкадастр. Його мета - збереження та підтвердження інформації про всі зем. ділянки в межах України. Держземкадастр містить інформацію і про цільове призначення земель, і про обмеження у їхньому використанні, їхню оцінку, кількісні та якісні показники – і звичайно ж – інформацію про їхніх власників та користувачів. У зв'язку з тим, що землі - це частина природного середовища, наш основний і обмежений природний ресурс, Держземкадастр виконує ще й "екологічну функцію", він визначає за яким призначенням використовуються конкретні ділянки землі, і хто - безпосередньо - відповідальний за це (хто власник чи користувач).

Порядок ведення, заповнення, внесення до Держземкадастру інформації регулюється:

  • Законом України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 №3613;
  • Постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру" (далі – Постанова №1051).

Візуально побачити Держземкадастр можна завдяки інтерактивній Публічній кадастровій карті (далі – ПКК). Раніше ми вже вивчали питання користування нею та її даними. Щоправда, за умов війни доступ до ПКК обмежений.

Держземкадастр містить інформацію про всі сформовані земельні ділянки. У мирний час, кожен, у вільному доступі, міг побачити в ПКК кордони зем.ділянки та знайти її за кадастровим номером, або за картою (посилання https://map.land.gov.ua/).

Як знайти ділянку за координатами чи визначити координати конкретної ділянки? Визначити точні координати зем. ділянки за ПКК – а саме координати поворотних точок земельної ділянки, можуть інженери-землеупорядники, з використанням спеціальних програм (скриптів). Інформація про точні координати поворотних точок міститься обов'язково в Держземкадастрі. Її також можна запросити до Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі – Держгеокадастр). Знайти ж ділянку по координатах можна, використовуючи послуги всім нам відомих карт - Google maps, наприклад.

Якщо ж земельна ділянка не сформована - інформації про неї не буде в ПКК. У таких випадках для реєстрації та формування такої ділянки необхідно звернутися до сертифікованого інженера-землеустрою. Якщо земля формується вперше – фахівець готує проект землеустрою (у складі якого визначаються координати зем. ділянки за фактом встановлених межових знаків).

Користуйтеся консультацією: Публічна кадастрова мапа України: як їй користуватися.

Якщо, припустимо, земля була в праві власності (є державний акт на право власності старого зразка), але на неї не було отримано кадастрового номера - в інженера (або у відповідної землевпорядної організації) замовляють технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) кордонів зем. ділянки в натурі (на території).

Буває, що й кадастровий номер є, а ділянки у ПКК немає – для цього подається обмінний файл із заявою до відповідного Центру надання адміністративних послуг або державного кадастрового реєстратора.

Тобто, фактично - чіткі координати земельної ділянки визначаються інженером-землеупорядником. Під час виготовлення технічної документації складається план з позначенням меж та поворотних точок, присвоюються номери кутовим точкам, до плану додають таблицю, де визначають координати кожної пронумерованої точки.

Користуйтеся консультацією: Проблеми, що виникають під час оформлення спадщини на земельну ділянку

Навіщо використовують поворотні точки

координати поворотних точок земельної ділянки Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту частини земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї (частина 9 статті 79-1 ЗК України).

Відповідно до частини 10 статті 79-1 ЗК України - держреєстрація прав на зем. дільниці здійснюється після державної реєстрації зем. дільниць у Держземкадастрі.

Відповідно, такі точки мають одну мету - визначити точне місце розташування зем. ділянки. Як результат, такі визначають межі, площу, а отже, дозволяють систематизувати інформацію про землю та надавати правопідтверджуючі дані на запит власника, або інших уповноважених зацікавлених осіб. Поворотна точка – як і та сама точка координат – універсальний інструмент у картографії.

Чи припустима помилка в координатах земельної ділянки та як її виправити

Під час ведення Держземкадастру, звичайно ж можуть бути помилки. Пунктом 138 Постанови №1051 перераховано перелік можливих помилок у Держземкадастрі. Серед них:

  • технічні помилки (описки, друкарські помилки, граматичні, арифметичні тощо), допущені уповноваженим за ведення Держземкадастру органом;
  • технічні помилки допущені не з вини такого органу (зокрема, що з'явилася у відповідних документах, за якими було внесено відомості);
  • помилки, допущені внаслідок помилок у документах із землеустрою щодо їхніх характеристик у натурі з порушенням/зміною значень внутрішніх кутів та заходів ліній, між поворотними точками меж зем. ділянок, площі землі;
  • помилки, допущені у відомостях Держземкадастру, внесені до нього з інших реєстрів/кадастрів, інформаційних систем у порядку взаємодії;
  • технічні помилки, допущені внаслідок перенесення до Держземкадастру відомостей про зем. ділянку, яка не була зареєстрована;
  • помилки, допущені під час державної реєстрації зем. ділянки;
  • помилки у застосуванні системи координат зем. ділянок (у тому числі що виникають при перерахунку з однієї системи координат до іншої), які були сформовані до 1 січня 2013 р.; помилки у відомостях про місцезнаходження зем. ділянок (зміщення, розворот, відображення) з урахуванням суміжних землеволодінь та землекористувань.

При виявленні технічної помилки - чи це у витягу по землі, довідці з Держземкадастру, викопіюванні з картографічних матеріалів - зацікавлена ​​особа письмово повідомляє про це державного кадастрового реєстратора (спеціаліста Держгеокадастру або його територіального органу).

Таке повідомлення складається за затвердженою формою і разом з документами, що додаються до нього (що містять вказані в повідомленні технічні помилки та документи, що підтверджують такі помилки та містять коректну редакцію відповідних відомостей) подаються одним із таких способів:

  • особисто;
  • направляються в ел.формі засобами телекомунікаційного зв'язку з використанням ел.підпису, Єдиного державного вебпорталу ел.послуг, у тому числі через вебсторінки Держгеокадастру (через Публічну кадастрову карту - там є такий функціонал).

Після отримання кадастровий реєстратор перевіряє відповідність відомостей Держземкадастру та інформації, що міститься у документах, що були підставою для внесення таких відомостей. Якщо факт невідповідності виявлено, реєстратор:поворотні точки меж земельної ділянки

  • складає протокол виправлення помилки (в ел.формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису);
  • безоплатно виправляє допущену помилку (крім випадків, коли така помилка допущена не з вини уповноваженого органу – тоді це платно);
  • письмово (не пізніше наступного дня) повідомляє про це зацікавлених осіб, у тому числі власників, користувачів земельних ділянок, а також третіх осіб, інтереси яких стосувалися виправлення помилок;
  • безоплатно видає заявнику за його бажанням виписку, довідку з Держземкадастру, викопіювання з картографічних матеріалів на заміну документів, у яких виявлено помилки.

Якщо ж з'ясовується, що відомості Держземкадастру відповідають документам, що є підставою для внесення таких відомостей, або самі документи потребують виправлення - державний кадастровий реєстратор повідомляє про це заявника із зазначенням причини відмови.

Заявити про помилку може і державний реєстратор прав на нерухоме майно та сам державний кадастровий реєстратор.

Якщо ж у документах із землеустрою (оцінки земель) було виявлено помилки щодо характеристик земель у натурі з порушенням/зміною значень внутрішніх кутів та заходів ліній, між поворотними точками меж зем. ділянок, або за площею землі - заявник звертається за такою формою. В цьому випадку додаються:

  • документи (або їхні засвідчені копії), що містять зазначені помилки;
  • погоджена документація із землеустрою та оцінки земель з виправленими відомостями;
  • документ про оплату послуг із внесення виправлених відомостей до Держземкадастру.

Також виправлення помилок у відомостях про земельну ділянку може здійснюватися і на підставі тех. документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) або матеріалів інвентаризації земель або рішення суду.

Виправлення помилок, допущених у відомостях Державного зем. кадастру в результаті помилки в документах із землеустрою (оцінки землі), здійснюється після внесення змін до такої документації.

За виправлення помилки не з вини органу, що здійснює його ведення, стягується адмінзбір – 0,01 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Такий збір стягується у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (тобто у 2022 році це – 24 грн 81 коп.).

Помилки у застосуванні систем координат зем. ділянок (у тому числі помилки, що виникли при перерахунку з однієї системи координат в іншу), які були сформовані до 1 січня 2013 р. та відомості про які були перенесені, а також помилки у відомостях щодо місця розташування зем. ділянок (зміщення, розворот, відображення) виправляються адміністратором Держземкадастру або сертифікованим інженером-землевпорядником. Такий інженер-землевпорядник за допомогою програмного забезпечення Держземкадастру та/або іншими засобами повідомляє про це реєстратора, який вносить виправлені відомості. Тому, у випадках виявлення таких помилок – краще насамперед звертатися до землевпорядника.

Коригування відомостей про земельні ділянки здійснюється ними за умови незмінності значень внутрішніх кутів та мір ліній між поворотними точками меж відповідних ділянок.

Для інших видів помилок Постановою №1051 встановлено свої форми та порядок здійснення виправлення – у пунктах 138-161.

Після виправлення помилкові відомості набувають статусу архівних і знаходяться на ПКК в архіві. Такі зберігаються у Держземкадастрі постійно, разом із відомостями про реєстратора, дату та час виправлення

Якщо у Вас ще залишилися питання та потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Ірина Трофименко

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 5891

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 5891

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст