2
0
2557
Зміст:
Створення топографічних карт місцевості, підтримка актуальності їхніх даних та інші топографо-геодезичні та картографічні роботи є необхідністю як для військової, так і для цивільної сфери (будівництво, геологія, транспорт тощо). Важливість актуальних та чітких карт, інформації про місцевість, ландшафт є й у сфері земельних відносин – для визначення порядку безпечного використання земель, якостей та характеристик ландшафту, розподілу ділянок між власниками, землекористувачами. Земельно-геодезичні роботи, порядок, умови їхнього проведення та роль геодезичних робіт при землеустрої буде предметом розгляду цієї статті.
Основними нормативно-правовими актами у цій сфері є:
Для сфери топографо-геодезичних досліджень і картографії затверджено чимало національних стандартів, техумов, кодексів встановленої практики, класифікаторів, наприклад:
Закон №353 під топографо-геодезичною та картографічною діяльністю розуміє наукову, виробничу та управлінську діяльність, спрямовану:
2. На створення, оновлення та використання:
Топографо-геодезичні та картографічні роботи (далі також - ТГК роботи) – це, фактично, процес дослідження поверхні земель для вишукування та створення топографічних, геодезичних та картографічних даних, матеріалів, картографічної та топографо-геодезичної продукції. (Стаття 1 Закону №353).
Користуйтеся консультацією: Навіщо потрібні координати поворотних точок меж земельної ділянки та що робити, коли є помилка
Кадастрові та геодезичні роботи (ТГК) бувають загальнодержавного та спеціального призначення.
Виконання загальнодержавних організовує та координує спеціально уповноважений орган виконавчої влади – Державна служба України з геодезії, картографії та кадастру (далі – Держгеокадастр).
До робіт спеціального призначення відносять:
Таким чином, ТГК роботи відіграють роль як у масштабі окремої земельної ділянки, так і на етапі створення містобудівної документації, і навіть за загальноукраїнського формування Державного земельного кадастру (далі – Держземкадастру), або карт світу. Втім, найчастіше ми зіштовхуємося з ТГК роботами саме у процесі оформлення прав на земельну ділянку. Отже, зупинимося на ролі кадастрових геодезичних робіт під час встановлення прав на земельні ділянки.
Щоб земельна ділянка стала об'єктом цивільних прав, її потрібно сформувати (стаття 79-1 Земельного кодексу України). Логічно, що не позначивши її межі або не визначивши її основні характеристики (площа, координати поворотних точок, місцезнаходження) складно говорити про конкретну земельну ділянку. Першочерговим етапом для оформлення права власності на сформовану земельну ділянку якраз і є ТГК роботи у процесі розробки проекту землеустрою такої ділянки.
Геодезичні роботи у землеустрої та кадастрі відіграють одну з основних ролей для формування земельних ділянок. Проведення ТМК робіт – один зі змістовних елементів землеустрою (стаття 184 Земельного кодексу України), без якого, у тому числі неможливо сформувати нову зем. ділянку.
Землевпорядкування - це сукупність заходів, спрямованих на регулювання земельних відносин та раціональної організації території. Такі соціально-економічні та екологічні заходи здійснюються під впливом розвитку продуктивних сил та суспільно-виробничих відносин. Простіше кажучи - землеустрій це заходи, призначені для екологічної охорони земель, забезпечення їхнього раціонального використання, збереження природних ландшафтів.
Так от, кожна земельна ділянка, будучи природним ресурсом, і завдяки цьому – специфічним об'єктом цивільних прав – має пройти заходи землеустрою, для забезпечення раціонального використання земель, створення меж такої ділянки, визначення характеристик – і можливо – обмежень у її використанні.
Проект землеустрою – сукупність проектної, економічної та технічної документації, що обґрунтовує заходи використання та охорони землі, які передбачається здійснювати за таким проектом.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (стаття 50 Закону №858) розробляється при:
Для позначення меж земельної ділянки (наприклад, з метою отримання кадастрового номера та внесення даних про неї до Держземкадастру - розробляється технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) (далі - техдокументація). Також, для встановлення прав на земельні ділянки існує техдокументація із землеустрою щодо встановлення меж частини зем.ділянки, на яку поширюються права суборенди, сервітуту, техдокументація із землеустрою щодо поділу та об'єднання зем. ділянок тощо. Інші види документації із землеустрою перераховані у статті 25 Закону №858.
Що та, що інша документація включає як текстові, і графічні матеріали. У текстовій частині - пояснювальній записці - обов'язково позначається (окрім іншого) опис процедури виконання топографо-геодезичних робіт (при їхньому проведенні), а також технічне та технологічне забезпечення безпосереднього виконавця. У графічній частині документації із землеустрою зображаються існуючі (за наявності) та проектні межі об'єктів землеустрою, відомості про які підлягають внесенню до Держземкадастру.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки при її формуванні включає матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування, а технічна документація включає матеріали топографо-геодезичних робіт (у деяких видах техдокументації – матеріали польових геодезичних робіт). Така документація обов'язково містить кадастровий план земельної ділянки.
Результати ТГК робіт, крім іншого, є планово-картографічною основою для землеустрою.
Документація із землеустрою розробляється:
Саме сертифікованими інженерами-землевпорядниками й проводяться топографо-геодезичні та картографічні роботи для землеустрою при встановленні прав на земельні ділянки (коли це необхідно).
Користуйтеся консультацією: Обмін земельної ділянки – порядок укладання договору
Топографо-геодезичні та картографічні роботи проводяться з обов'язковим дотриманням таких правил (стаття 10 Закону №353):
Професійною топографо-геодезичною та картографічною діяльністю за відповідними напрямками можуть займатися особи, які мають вищу освіту у галузі геодезії та землеустрою (стаття 5-1 Закону №353). Топографо-геодезичні та картографічні роботи під час здійснення землеустрою виконуються особами, які отримали кваліфікаційний сертифікат інженера-землеупорядника відповідно до Закону №858. Відповідальними особами за якість робіт із землеустрою можуть бути лише сертифіковані інженери-землеупорядники.
Сертифікацію таких спеціалістів у галузі землеустрою здійснює Держгеокадастр. Держгеокадастр також забезпечує формування Кваліфікаційної комісії та ведення Державного реєстру сертифікованих інженерів-землевпорядників та Державного реєстру інженерів-геодезистів.
Сертифікованими інженерами-землевпорядниками можуть бути особи, які:
Наказом №65 затверджено вимоги для технічного та технологічного забезпечення виконавців ТГК робіт. Серед таких вимог:
Такі виконавці ТГК робіт повинні мати на праві власності або інших законних підставах перелічені у Наказі №65 технічні засоби, необхідні для виконання ТГК робіт. Наприклад: супутникові геодезичні ГНСС-приймачі, високоточні та точні електронні тахеометри, теодоліти та нівеліри, гравіметри, комп'ютери та відповідні програмне забезпечення для виконання робіт, цифрові аерокамери, аерофотоапарати, прилади для обробки аерофільмів та друку фотографій, сканери високої роздільної здатності, аналітичні та цифрові фотограмметричні прилади, сканери високої роздільної здатності, обладнання для підготовки карт до видання та інші засоби.
Створені виконавцями топографо-геодезичні та картографічні матеріали обов'язково підписуються керівником суб'єкта господарювання (виконавця) та сертифікованим інженером-геодезистом.
Якщо у Вас ще залишилися питання та потрібна послуга професіонала, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.
Автор консультації: Ірина Трофименко
Джерело: юридичний ресурс Протокол
Переглядів
Коментарі
Переглядів
Коментарі
Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях
Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс
Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію
Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом
Переглядів:
42193
Коментарі:
1
Переглядів:
475
Коментарі:
0
Переглядів:
2082
Коментарі:
1
Переглядів:
418
Коментарі:
0
Переглядів:
936
Коментарі:
0
Переглядів:
407
Коментарі:
0
Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.
Повний текстCopyright © 2014-2024 «Протокол». Всі права захищені.