Головна Блог ... Консультації від юристів Чи можна взагалі сісти у в'язницю за крадіжку

Чи можна взагалі сісти у в'язницю за крадіжку

Відключити рекламу
 - f366f895b4a009b119ab7c82b62f93ff.jpeg

Зміст:

07.03.2022 Законом України “Про внесення змін до Кримінального кодексу України про посилення відповідальності за мародерство” було внесено зміни до Кримінального кодексу України, якими посилено відповідальність за кримінальні порушення, об'єктом зазіхання за якими є здебільшого майно.

Так, новий закон посилив покарання як за мародерство, так і ще й за використання трагічних обставин, бойових дій для власної наживи, адже зміни торкнулися складу кримінальних правопорушень, передбачених у статтях 185 (крадіжка), 186 (грабіж), 187 (розбій), 189 (вимагання), 191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем) КК України. Ці злочини доповнились кваліфікуючою ознакою – скоєння за умов воєнного чи надзвичайного стану.

Тому відтепер за скоєння кримінальних правопорушень проти власності в умовах воєнного чи надзвичайного стану відповідальність стала більш жорсткою.

У цій консультації юридичний інтернет-ресурс “Протокол” розповість про те, коли крадіжка - це адміністративне правопорушення, а коли кримінальне та з якої суми настає кримінальна відповідальність, а також чим передбачено і яка стаття крадіжка майна.

Користуйся консультацією: Яка різниця між крадіжкою та знахідкою телефону

Крадіжка стаття

крадіжка стаття Багато хто часто шукає в інтернет "крадіжка майна стаття" або "стаття за крадіжку" щоб дізнатися, а що саме вважається крадіжкою як кримінальним правопорушенням, що саме і як потрібно вкрасти, щоб особа могла бути притягнута до кримінальної відповідальності. Так от, 185 стаття КК України це і є та сама стаття за крадіжку, яка передбачає кримінальну відповідальність.

Насамперед Protocol звертає увагу, що крадіжкою є таємне викрадення чужого майна. Під таємним мається на увазі таке, що виконується з метою, щоб ніхто не побачив, але воно не обов'язково має відбуватися там, де нікого крім злодія немає. Наприклад, якщо людина вирішила вкрасти щось у магазині, де довкола ще є інші відвідувачі, але вони зайняті вибором товару, і людина непомітним шляхом, не заподіюючи нікому шкоди, краде якийсь товар, це і буде таємним викраденням.

За скоєння вищезгаданого правопорушення без наявності обтяжуючих обставин (про них далі) можливе покарання у вигляді штрафу до 51 000 грн, цивільних чи виправних робіт, арешту до 6 місяців або обмеження волі на строк до 5 років (крадіжка стаття 185 КК України, частина 1).

Користуйся консультацією: Викрадення автомобіля – стаття, кваліфікація та покарання. Скільки дають за викрадення машини в Україні?

Обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання

Слід зазначити, що на вигляд і розмір покарання впливають різні обставини, за яких було скоєно злочин. Деякі з них прямо зазначені у статті 185 КК України, та впливають на кваліфікацію правопорушення у відповідній частині, а саме такими є:стаття за крадіжку

  • вчинення крадіжки повторно або за попередньою змовою групою осіб (максимальне покарання у такому разі можливе у вигляді позбавлення волі на 5 років);
  • крадіжка з проникненням у житло або така, що надала потерпілому вагому шкоду (з огляду на його матеріальний стан із наданням збитків на суму від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (нмдг)) - позбавлення волі від 3 до 5 років;
  • крадіжка у великих розмірах (від 250 до 600 нмдг) або під час воєнного стану або надзвичайного стану (як зверталася увага вище, така норма внесена до КК України вже за воєнного стану) - міра покарання - позбавлення волі від 5 до 8 років. У даному аспекті Протокол зазначає, що станом на 4 червня 2022 року немає умови про розміри вкраденого або шкоди потерпілому, тобто фактично за будь-яку крадіжку, крім тієї, що підпадає під дрібне розкрадання чужого майна (написано в наступному розділі), скоєну під час воєнного чи надзвичайного стану можна “сісти у в'язницю” терміном від 5 до 8 років;
  • крадіжка в особливо великому розмірі (на суму понад 600 нмдг) або організованою групою - позбавлення волі від 7 до 12 років із конфіскацією майна.

Також, кілька слів слід зазначити про загальні обставини, за яких суд може пом'якшити покарання або навпаки вибрати найжорсткішу санкцію покарання.

Винятковий перелік обтяжуючих обставин зазначено у ст. 67 КК України, ось кілька з них для прикладу: скоєння злочину стосовно особи похилого віку або недоумкуватої, або такий, що перебувала у безпорадному стані; на підставі расової чи релігійної, національної ворожнечі; в алкогольному чи наркотичному сп'янінні; щодо вагітної жінки; загальнонебезпечним способом та інші зазначені у ст. 67 КК України.

Говорячи про пом'якшувальні обставини, в першу чергу, необхідно звернути увагу, що їхній перелік хоча і також наводиться у ст. 66 КК України, але він не є вичерпним. Як приклад таких обставин, можна назвати визнання у скоєнні злочину; добровільне відшкодування шкоди; вчинення правопорушення у стані вагітності або за тяжких життєвих обставин тощо.

Користуйся консультацією: Право зберігати мовчання (63 стаття Конституції України): про що варто знати свідкам?

З якої суми починається кримінальна відповідальність і нмдг

Крадіжка в магазині – це адміністративне правопорушення, якщо вкрадено на суму не більше 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян станом на день крадіжки. Так, у такому разі, діяння підпадає під кваліфікацію статті 51 Кодексу України про адміністративні правопорушення та є дрібним викраденням майна.

з якої суми настає кримінальна відповідальність За загальним правилом неоподатковуваний мінімум доходів громадян становить 17 грн. Проте, згідно з пунктом 5 Підрозділу 1 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо кваліфікації адміністративних чи кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 Податкового кодексу України, а саме що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи. З січня та до липня 2022 р. 50% прожиткового мінімуму становить 1240.5 грн. Отже, дії особи підпадатимуть під дрібне розкрадання чужого майна, якщо не перевищуватимуть (0,2 х (50% х 2481))=248 грн. Якщо сума вкраденого більша, це підпадає під кримінальне правопорушення.

А як визначити вартість вкраденого? Ну ось, наприклад, сумка Луї Віттон коштує приблизно 20 тис. доларів, підробка - Луї Віттон 300 доларів, потерпілий стверджує, що у нього оригінал, як розрахувати шкоду?

З цього приводу судова практика була двозначною. Так, деякі суди визначали вартість вкраденого чеками, квитанціями та іншими доказами без обов'язкового проведення товарознавчої експертизи (ухвали Верховного суду у справах № 326/672/17 та 569/12438/15-к).

В окремих кримінальних провадженнях для встановлення розміру матеріальних збитків не потрібні наукові, технічні або інші спеціальні знання, а достатньо загальновідомих та загальнодоступних знань для оцінки даних, отриманих за допомогою інших, крім експертизи, джерел доказування, про найменування викраденого товару та його вартість (наприклад, про вартість викраденої безпосередньо з магазину роздрібної торгівлі товарної продукції, на яку є роздрібна ціна, або проведення інших арифметичних розрахунків тощо) – позиція Верховного Суду у справі № 676/1504/18.

Але, згідно з висновком ВС/ККС в ухвалі у справі № 420/1667/18 від 25.11.2019, суд зазначив, що відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 242 КПК України слідчий чи прокурор зобов'язані забезпечити проведення експертизи щодо визначення розміру матеріальних збитків, якщо потерпілий не може їх визначити та не надав документ, що підтверджує розмір такої шкоди, розміру шкоди немайнового характеру, шкоди навколишньому середовищу, заподіяного кримінальним правопорушенням.

Слід вказати, що у зазначеній вище справі потерпілий все ж таки надав деякі докази розміру шкоди - довідку про вартість вкраденого, але, як зазначив Верховний суд, така довідка є доказом, представленим зацікавленою стороною, і не може однозначно підтверджувати наявність складу крадіжки.

Якщо потерпілий завищує кількість або асортимент вкраденого, то потрібно, в першу чергу, встановити, що воно раніше дійсно було у потерпілого, ніж це підтверджується, уточнити у потерпілого інформацію про те, де він придбав ті чи інші речі, за якою ціною, де зберігав тощо. Аналізуючи всі надані докази у матеріалах кримінальної справи, а також, логічність та послідовність показань потерпілого суддя вже ухвалює вирок.

Окремо, слід зазначити, що якщо злодій повністю повернув вкрадене, то суддя сприймає це як пом'якшувальну кару обставину. 46 КК України.

Якщо Вам потрібна професійна послуга, скористайтесь сервісом "Тендер на юридичну послугу" від юридичного ресурсу Протокол.

Автор консультації: Колотуха Катерина

Джерело: юридичний ресурс Протокол

  • 3556

    Переглядів

  • 0

    Коментарі

  • 3556

    Переглядів

  • 0

    Коментарі


  • Подякувати Відключити рекламу

    Залиште Ваш коментар:

    Додати

    КОРИСТУЙТЕСЯ НАШИМИ СЕРВІСАМИ ДЛЯ ОТРИМАННЯ ЮРИДИЧНИХ ПОСЛУГ та КОНСУЛЬТАЦІЙ

    • Безкоштовна консультація

      Отримайте швидку відповідь на юридичне питання у нашому месенджері, яка допоможе Вам зорієнтуватися у подальших діях

    • ВІДЕОДЗВІНОК ЮРИСТУ

      Ви бачите свого юриста та консультуєтесь з ним через екран , щоб отримати послугу Вам не потрібно йти до юриста в офіс

    • ОГОЛОСІТЬ ВЛАСНИЙ ТЕНДЕР

      Про надання юридичної послуги та отримайте найвигіднішу пропозицію

    • КАТАЛОГ ЮРИСТІВ

      Пошук виконавця для вирішення Вашої проблеми за фильтрами, показниками та рейтингом

    Популярні консультації

    Дивитись всі консультації
    Дивитись всі консультації
    logo

    Юридичні застереження

    Protocol.ua є власником авторських прав на інформацію, розміщену на веб - сторінках даного ресурсу, якщо не вказано інше. Під інформацією розуміються тексти, коментарі, статті, фотозображення, малюнки, ящик-шота, скани, відео, аудіо, інші матеріали. При використанні матеріалів, розміщених на веб - сторінках «Протокол» наявність гіперпосилання відкритого для індексації пошуковими системами на protocol.ua обов`язкове. Під використанням розуміється копіювання, адаптація, рерайтинг, модифікація тощо.

    Повний текст